Спомени и впечатления за социализма в България

  • 490 279
  • 11 975
  •   1
Отговори
# 5 100
  • Мнения: 18 783
Хайде малко по-спокойно - както казах, децата не са еднакви, и ако някое дете има проблем, естествено че той може да се яви пречка за ваксина. В случай че не знаеш, ваксини не се поставят на деца с анемия например, когато хемоглобина им е под 100. Това е лекарско мнение, не мое лично. И още много други ситуации има, за които явно нямаш понятие, така че трай си.

Освен това ако родител реши да не поставя ваксина, никой не може и не трябва да го кара насила.

# 5 101
  • Варна
  • Мнения: 36 754
Не започвайте да се карате и тук за ваксините, че ще ни подключат много бързо. Има достатъчно теми за тях.

# 5 102
  • Мнения: 28 873
Хайде малко по-спокойно - както казах, децата не са еднакви, и ако някое дете има проблем, естествено че той може да се яви пречка за ваксина. В случай че не знаеш, ваксини не се поставят на деца с анемия например, когато хемоглобина им е под 100. Това е лекарско мнение, не мое лично. И още много други ситуации има, за които явно нямаш понятие, така че трай си.

Освен това ако родител реши да не поставя ваксина, никой не може и не трябва да го кара насила.
Никой не говори за деца с медицински противопоказания, там естествено трябва да е вписано и в картон и в база данни на личния лекар,.......а за накарването на сила никой не може да го накара да, но и как този родител след това ще отговаря ако детето му потенциално застраши здравето на всички останали! Защото доста от болестите, за които се поставя ваксина са с летален изход и са доста заразни! Вкл. и ракът на маточната шийка!
Да,  вярно приключвам, извинявам се за спама! Praynig Embarassed Не е мястото тук за ваксините!

# 5 103
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Това казвам и аз. Покачва се продължителността средностатистически. Столетници има навсякъде от време на време.
Аз не го оспорвам, ти защо така реши? Столетниците на глава от населението сега, съм убедена, че са  по-малко от тогава.

Спомням си , че и зъболекарят ни проверяваше зъбите в училище. Дали ги е правил там не знам, моите бяха здрави.(това е спомен, не сравнение)
Епидемията от морбили все още заплашва Европа, но не са причина майките, а мигрантите. Специално в България случаите са сред циганското население, където ваксинациите не се правят от немарливост.
Но да не обръщаме темата на За и Против ваксините.

# 5 104
  • София
  • Мнения: 38 780
Имаше зъболекари и в училище, и в университетите. Нашата в училище беше малко неприятна, колкото да намразя ходенето на зъбар.

# 5 105
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз също съм против в училище да бият ваксини на детето. Предпочитам аз да го заведа, запазвам си час при докторката му, тя го преглежда обстойно, ако има някакви симптоми на настинка - отлага или ние отлагаме. Задължителните ваксини не се плащат. Последната ваксина от Октормври я отлагаме по наша преценка и след консултиране с докторката - имаше карантина в групата му от Хепатит А, после беше грипния сезон, после хвана вирус, от който започна да куца и 3 месеца се отложи ваксината, за да не се появи пак куцанто.
Не мисля, че едно време в училище толкова са обръщали внимание конкретно на всяко дете какво му е състоянието. Помня как ни нареждаха в редица и ни слагаха ваксините.
Но съм ЗА доктори в училищата и градините. Сега в градината като няма, масово децата ходят болни, ако се случи инцидент мед. сестри не реагират веднага адекватно на ситуацията.

Също предпочитам детето аз да го водя на избран от мен зъболекар. Сменихме 3ма, докато намерим подходящия.

# 5 106
  • Мнения: 22 867
Имаше зъболекари и в училище, и в университетите. Нашата в училище беше малко неприятна, колкото да намразя ходенето на зъбар.

И аз имам лош спомен от нашата зъболекарка, извикваше ни от час и, като я видех, на вратата, предпочитах двойки да ми напишат, но да не ме вика. После на зъболекарския стол седях и не исках да отворя уста, а тя седеше срещу мен, поизчака и каже:"Айде, отвори устата!", Аз разбира се, стискам яко зъби. Тя пак подканя няколко пъти, докато изкрещи истерично:"Отвори тая уста, че шти шибна един шамар!" и се е случвало да ме изгони. Създаде ми един страх от зъболекарите, който години наред не можах да изкореня, докато не попаднах на стоматолог, който ми промени и психиката и психологията Simple Smile, поне ходя нормално при него, а не с предишния див "възторг".  Mr. Green

# 5 107
  • Наблизо
  • Мнения: 6 202
Мими, при инсулт стабилизират на място, в линейката. Имат нужната апаратура.
doh
Ти кога последно си се качвала в българска линейка?
То бива тъпотия - без извинение, но последните страници са направо абсурдни за четене.


През 1986г.

Добре се, какво е странното да стабилизират катастрофирал на място и после да го закарат в болницата. Нали не мислите, че линейката е кола, в която натоварват ранен или пострадал и чакат да стигнат до болницата за да направят нещо. Ако беше така повечето хора с инфаркти и инсулти изобщо нямаше да стигат живи до болницата. И спешни хирургични интервенции правят в линейки.

В отдалечените планински райони, но и в градовете, понякога, болните се местят с хеликоптер. Мене бременна щяха чак в Ирландия да ме извозват, понеже нямаше налични кувьози в Лондон, но намериха един на 200км от нас, та ме закараха с линейка. Майка ми е придружавала тежко болни от една болница до друга с хеликоптер преди доста десетилетия в неразвита Либия. Едва ли съвременна България не разполага с такива.

БютифулМ, от Кантал или Ардеш ги закарват в най-близката болница, в която могат да бъдат лекувани, която понякога е в Париж. Свекър ми, при съмнение за тежка инфекция, го докараха със самолет от остров на Карибите, където живее до болница в град Нант. Там нямаха място. Никого не познава в Нант, синовете му са в Париж, но такъв е живота. Даже го върнаха обратно на техни разноски.

абсурт, какви изхвърляници те гонят. Такава е реалността и такава е сигурно и в България. Ако все още не е, много скоро ще стане. Темата е за соца и не крия, че никак не ми е харесвал. За какво да ми завижда някой сега? Всеки може да си хване чукалата и да дойде тук да живее. Не съм в Щатите или Австралия, примерно.
Ще те закарат,ако някой установи ме имаш проблем.
Хората чакат с месеци за час при гинеколог,кардиолог и често и не ходят,защото плюс всичко е и далече.
Никой лекар не иска да ходи по тези загубени места,аграрните и планински територии страдат навсякъде по света от липсва на лекари и много хора,дори и да не искат,се местят по големите градове и столиците И заради липсата на здравеопазване.

# 5 108
  • Мнения: 18 783
От зъболекарката в 7-мо училище имам следния ярък спомен: Бяха й сложили нова сестричка, много млада. Изгонена от предното си работно място, защото се натиснала с някакъв доктор по време на нощно дежурство. Още си спомням как момичето обясняваше жално: "Ти ми кажи сега, по цяла нощ какво да правят един доктор и една сестра - какво да правят, какво?" А аз бях на 13 години и дълго време си мислех после, че задължително всички на нощни дежурства правят секс... Simple Smile

# 5 109
  • София
  • Мнения: 19 341
От зъболекарката в 7-мо училище имам следния ярък спомен: Бяха й сложили нова сестричка, много млада. Изгонена от предното си работно място, защото се натиснала с някакъв доктор по време на нощно дежурство. Още си спомням как момичето обясняваше жално: "Ти ми кажи сега, по цяла нощ какво да правят един доктор и една сестра - какво да правят, какво?"
За коя година става дума? Да не си била при майка ми? Тя имаше една палавичка сестра, която дори се занасяла с някакъв ученик от по-големите

# 5 110
  • Мнения: 18 783
Трябва да е било 87-ма-88-ма някъде Simple Smile

# 5 111
  • Мнения: 28 873
Бианке, 75 набор ли си..... седмо не беше ли с разширен английски??? Wink
 

# 5 112
  • София
  • Мнения: 19 341
Трябва да е било 87-ма-88-ма някъде Simple Smile
Не съм сигурна, ще я питам. 86 беше там със сигурност.
Ето един спомен в тази връзка, по разказ на майка ми. Сестрата беше 20-тина годишна, височка, слаба, с хубава русолява вълниста коса, името не се сещам засега. Директорката, без да я познава добре, един ден я хванала за косата и я извила: "Ти защо не си сплетена? Ама аз съм зъболекарската сестра. Нищо, утре да дойдеш както трябва." И девойката се сплела, онази била чудо невиждано

# 5 113
  • Мнения: 28 873
Трябва да е било 87-ма-88-ма някъде Simple Smile
Не съм сигурна, ще я питам. 86 беше там със сигурност.
Ето един спомен в тази връзка, по разказ на майка ми. Сестрата беше 20-тина годишна, височка, слаба, с хубава русолява вълниста коса, името не се сещам засега. Директорката, без да я познава добре, един ден я хванала за косата и я извила: "Ти защо не си сплетена? Ама аз съм зъболекарската сестра. Нищо, утре да дойдеш както трябва." И девойката се сплела, онази била чудо невиждано
Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 5 114
  • Мнения: 18 783
Същата директорка ме е гонила по коридора да ми дърпа ухото, но аз избягах. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт