С каква храна храните котката си?

  • 123 356
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 255
  • в обкръжаващия ме хаос
  • Мнения: 346
Благодаря ви много за бързите отговори, ще разгледам и ще поръчам 🤗 Безвредно ли е котето да се храни само със суха храна или е добре да се дава и от паучовете и по колко пъти на седмица от тях?

# 256
  • Мнения: 5 508
Не е хубаво да е само на гранули. Дали паучове и консерви, дали истинско месо, дреболии и т.н. Колко често - зависи, но е добре да се дава поне по няколко пъти.

# 257
  • Мнения: 239
Аз също да попитам за тези паучове...имахме проблеми с коремчето на писи и го водихме на лекар.Инжекции му биха и ни препоръчаха Р.Канин да даваме 1 седмица,сега пък сме на Уринал пак на Канин защото писи като чишка и има кръв в урината,някакви песъчинки има май и му е трудно да се изхожда.Но доктора каза само гранули нищо друго да не даваме поне месец и сега се притеснявам да не се запече пак нещо...какво мога да му дам поне да го разхлабва малко ?

# 258
  • Мнения: 5 508
Да предположим ли, че РК вземате от него? По принцип проблема с уринарния тракт е главно заради зърнените продукти в храната.

# 259
  • Мнения: 239
Зизу доктора ни го препоръча и за това не смеех да рискувам с друга марка.

# 260
  • Мнения: 1 434
Да предположим ли, че РК вземате от него? По принцип проблема с уринарния тракт е главно заради зърнените продукти в храната.

Не съм съвсем съгласна. Имахме котарак преди години, който получи много сериозни уринарни проблеми от хранене с обикновени гранули /разбирай нискокачествени, от кварталния магазин/. Едва оцеля животното и много се мъчи тогава. И след тази случка, винаги категорично съм отричала гранулите. От 8 години имаме персийски котарак, който вече 3 години храним само с гранули на РК. Чувства се чудесно, харесват му и си ги хапва с удоволдтвие. Много четох, проучвах и се образовах, за да се убедя /вече и от опит/, че е много важно качеството на храната.  Peace

# 261
  • Мнения: 5 508
cabochard, е с кое се съгласяваш щом и при твоята котка причината е същата? В евтините гранули почти няма месо, за разлика от царевицата, овеса и останалите фуражи за крави.

А РК няма нищо общо с качествените гранули, освен цената. Евентуално само онези лечебните, но не масовата им серия.

# 262
  • Мнения: 1 434
Ами не знам, за мен (по-точно за котанчо) РК са качествени храни, котето изглежда и явно се чувства добре. Купувала съм различни видове - за персийски котки, за домашни котки, за кожа и козинка и някои други, но чак
лечебни не съм. Според мен има значение дали килограм гранули е 6 или 12 лв., визирам качеството.  Peace

# 263
  • Мнения: 5 508
Разбира се, че цената е важна, НО състава е по-важен. Работя в зоомагазин; имам две котки, заради които съм изчела куп материали, та ... Който иска нека вярва за качеството на РК Simple Smile

# 264
  • Мнения: 1 434
Разбира се, че цената е важна, НО състава е по-важен. Работя в зоомагазин; имам две котки, заради които съм изчела куп материали, та ... Който иска нека вярва за качеството на РК Simple Smile
Виждам, че имаш опит,моля те, сподели кои гранули тогава са най-добри като качество и от къде да купувам? Явно има и по-добри от тези, с които го храним, но все пак и цената да не е космична. До сега от Е-маг все сме купували /следя промоциите/, но се заглеждам и по други сайтове. Благодаря!  bouquet

# 265
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Сухата храна е за допълване, ако котето е гладно, тя може да стои открита и не се разваля. Аз давам два пъти на ден пакетче Гурме перла - други храни не ядат много, оставят ги, изсъхват и ги хвърлям. Гурмето имат захар, гледайки състава, не са добър вариант, но явно им харесва. Пробвах с Карни - и други марки, които съдържат само месни съставки, но ги бойкотират. Явно са свикнали на котешкия джънк-фуд. Simple Smile Т.е. храна с разни добавки, овкусители, подобрители, и какво ли не вътре. Но няма как да ги убедя, че другата е по-здравословна. И се предадох.
Котарака има проблеми с храносмилането, дриска често. Нищо не можаха да ми кажат ветеринарните лекари, само че вероятно е алергичен към някоя съставка или комбинация, и ми препоръчаха само с един вид месо да е храната. Да, ама такива почти няма, а като намеря някаква, те не я ядат. Някаква с конско месо уж ядяха, доста скъпа, ама после им писна явно. Не ядат и месо - давах им пиле, риба - изобщо са котки, загубили естествените си рефлекси към храната. От сухата им давам Роял Канин Хипоалердженик - ДР 25, така пише на пакета, на котарака му е добре за дрисъка, а котката се запича. Ама няма как да ги деля, така че мъчим се някак си.
Важно е котето да има тревичка, ако не ходи по двор - или посадете от готовата в пакетчета, или откопайте от вън едно чимче и го поставете в саксийка, като поливате редовно. Това им трябва за храносмилането, за да се избягнат топките косми в стомаха, които се получават при близането.

# 266
  • Мнения: 5 508
Опита ми не е съществен, защото (да чукна на дърво) нямам болно коте.
Но като цяло е важно храната да е без зърнени култури и с ниско съдържание на фосфор и магнезий (ако са под 1% - супер). За мъжките котки е много важно тези три неща да се следят, защото иначе се появяват проблемите с уринарния тракт. Храни с риба са им, кажи-речи, забранени защото вдигат % на фосфора и магнезия.
Друго нещо, което е добре да се гледа е % на месото. Колкото по-висок е той, толкова по-добре. Надписи като 'животинско брашно' и висок % на животински субпродукти говори лошо за храната Simple Smile
Аз харесвам Аплауз, Пуризон като има и по-хубави. Но аз съм с две женски и не се притеснявам толкова от фосфора и магнезия.
Аз лично поръчвам от ЗооПлюс, но там се чака повечко Simple Smile
Отделно взимам и консерви, защото месо и друга 'човешка храна' не близват Angry

# 267
  • Мнения: 19 179
Не е хубаво да се дават  храни със захар, защото котките не могат да я разграждат. Нито въглехидратни храни, които се метаболизират в захар. Повечето ветеринари са ми казвали, че само суха храна е достатъчно за котката, тя нямала нужда от разнообразие, акитата били по-твърди и миришели по-малко (то и моите вероятно ще са по-твърди, ако ям само суха храна) и т.н, но има мнения, че ядящите само суха храна котки са постоянно дехидратирани, защото са от животните, които по природа си набавят нужната им вода чрез храната. И аз смятам, че имат нужда и от мокра храна. Ако можех, щях домашно приготвени рецепти или сурово месо да им давам като мокра храна, но нямам нужното време и възможност да ги храня пълноценно, без разни липси по този начин, затова взимам консерви и паучове. Това, което котката си го набавя като ловец от дребни бозайници и птички, за да им го набави човек с пиле, свинско и пр. месо, трябва да добави смлени кости, черупки от яйца, карантия, разни водорасли за микро- и макроелементи, калива сол и пр., като всичко трябва да е в някакво определено съотношение - има различни рецепти в нета.

# 268
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Котаракът ми е на 5 години, друго освен гранули на Акана или Орижен не е близвал. В началото беше няколко месеца на РК, но бързо разбрах, че не е ок и я спрях. Мръщи се 2-3 дни на новите гранули, но като видя, че няма друго ги прояде и да чукна на дърво, досега проблеми не е имал. Паучове, консерви и други боклуци не давам, но и да му сложа, няма да ги хапне. Веднъж за рожден ден му приготвихме торта от пастет и консерва, престоя цял ден, изсъхна и я изхвърлих.

# 269
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Не е хубаво да се дават  храни със захар, защото котките не могат да я разграждат. Нито въглехидратни храни, които се метаболизират в захар.
Не знаех че не могат да я разграждат, но защо тогава Пурина са я направили със захар, ако не е добре за котките? Но очевидно вкусово им харесва, дали е от захарта, или нещо друго, предпочитат я. Мокрите храни с истинско месо не им харесват изобщо. И не само на моите котки, тези които са опитали от другите, не ги ядат. За това, ако имам друга котка, ще почна с такива храни, които са с повече месо. Но сега вече е късно, просто не ядат друго. Всички знаят колко са упорити, ако не им се даде това което обичат - стоят гладни и чакат, докато накрая не издържиш.

Общи условия

Активация на акаунт