С каква храна храните котката си?

  • 119 879
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 375
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Саламът може би, но хлябът не е добра идея. Котките не усвояват въглехидрати, за разлика от хората.
Ами в Гурме Перла има захар, и точно за това може би (не че мога да знам точно) моите много я харесват. Всички опити да храня котарака спроед съветите в темата се провалиха.
Пилешките гърди не ги яде сурови, набутах му насила няколко пачета в гърлото, като лекарство, но това беше от отчаяние. Сварих ги, същата работа.
Опитах с телешко - сурово, пак тая. Също му набутах няколко парчета сурово в гърлото, в резултат се стресира и започна да бяга от мен, като му давам храната. Отказах се от насилственото хранене, сега варя телешкото, дробя го на малки парчета, и го мешам в Гурмето, той се дърпа пак, облизва и яде нещо, може би покрай гурмето, и от телешкото. Но понеже другата котка е по-всеядна, накрая имам чувството че тя изяжда всичко, а котарака предимно ближе соса на гурмето.
В резултат - той продължава да дриска, ходи един два пъти на ден, не е много често, но като правило, като каша. Вчера даже имаше и кръв накрая в изпражнението, не се случва често, но понякога е така. Отчайващо е, но не мога да го насилвам да яде това което трябва. Не знам дали така ще живее дълго, сега кара 8-та година, иначе е жизнен и с нормално тегло.
Мъка е, като свикнат да ядат боклучава храна, и на котарака явно му вреди. Иначе другата котка се храни добре, няма никакви проблеми от същата храна, даже е постоянно запечена - вероятно от сухата храна, която е за котки с проблема на котарака - но няма как да им давам отделно сухата храна.

# 376
  • София
  • Мнения: 3 781
То в почти всички паучове има захари, но пак са по-бедни на въглехидрати като % от състава спрямо сухите храни. Обикновено са 1-2% на база мокра храна, и около 10-12% ако се смята като % от сухото съдържание. Не знам котките дали имат рецептори за сладко, та това да ги привлича, по-скоро не. Vitakraft са без захар и ги харесва, но трябва да редувам различни марки, иначе й омръзват. За суха, давам Carnilove сьомга, N&D също

# 377
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Отглеждам мъркащ любимец вече 7г. Доста е капризна в храненето и тя ни ориентира с предпочитанията си. Кастрирана е още от самото начало, по медицински причини. Улична превъзходна е. Много бързо и омръзваха паучове и тазни други изкушения , единствено сухата храна винаги не връща. До преди 2г. я хранехме с Royal Canin Young Female - страхотна храна. От 2г. има проблем с изхождането и е на медицинска Royal Canin Fibre Response. Много сме доволни от качеството на марката. Иначе от време на време, ако тя прояви интерес опитва по мъничко сирене и риба тон, случва се и от мекото на хляба, но хапне колкото да опита и не повтаря. На Royal Canin профилактично и давам по малко от храната им за чистене на зъбен камък, по препоръка на ветеринаря, но и давам по около 100-200гр. на около 5-6 месеца. За награда и давам от пръчиците - лакомство на ДМ , други марки не харесва. В последно време голяма любов към Паучовете Гурме голд даже суха храна ми отказва, но не и давам често, понеже тези "награди" скапват зъбите. Водичката и държа до купичката с храна. С годините тя се е научила сама да си регулира колко да изяде т.е не преяжда. Иначе когато съм в къщи я следя и не оставям просто така да има, ако пропусна тя ме подсеща. Не му е тук мястото, но да попитам , котката ми е на силиконова тоалетна и ще забраняват вноса на силикон за ЕС. Някой утучвал ли е котката си от един вид посипка на тоалетната към друг?
Това за тоалетните от силикон не съм го чувала, къде го пише?
Мисля, че котките няма да имат проблем и с другите тоалетни, въпросът е в удобството, иначе трябва след всяко пишкане да събирам отпадък, а със силикона е само при акането.
Инстинктът им е да ходят там където им мирише вече на тоалетна, и да заравят изпражненията, като хищници, да не ги издава миризмата, което става и с другите видове тоалетна с подобна структура.
Бях купила една като гъсенички, била екологична, но нея не я признаха, добре че имат две легенчета, седя две седмици и я махнах.
А от пръчиците защо да се развалят зъбите? Те имат повече месни съставки, и вероятно някакви овкусители, защото повечето котки им се радват.

# 378
  • София
  • Мнения: 3 781
Аз ползвам една екологична, на WeCat. Прави буци, които може да се изхвърлят в тоалетната. Приятна е за лапичките, мека. Един пакет 4.5 кг стига за месец и половина средно за 1 котка.

# 379
  • Мнения: 785
Здравейте. Благодаря за полезната тема и обмяната на опит.

Храня котките се по-долните храни (други не харесват, или харесват по-малко):



а сухата храна е такава:



https://www.hillspet.co.uk/cat-food/ve-feline-vetessentials-young-adult-dry

Не виждам обаче ниво на пепел, каквото коментирате, че било важно да се гледа. В линка, който е по-горе, може да се прочетат състава и хранителните качества, но никъде не виждам пепел, може би е по-специален термин? Дали ще ви бъде удобно да отворите линка и да ми кажете къде да видя за тази пепел?
Благодаря!

# 380
  • София
  • Мнения: 853
От няколко собственика на зоомагазини го знам, това със спирането. Относно пръчиците - преди 2г. чистихме зъбен камък и в клиниката ни предупредиха да ги даваме по-рядко, защото скапвали зъбите.
Моята никак не обича малцова паста, все на сила стават нещата. Възможно ли е с нещо друго да я излъжа, че с тия косми.....

Последна редакция: нд, 16 сеп 2018, 20:40 от Iv4EnCeTO

# 381
  • Мнения: 11
Доколкото знам,Purizon е на едно ниво като качество с Orijen.Наскоро,когато реших да премина от Royal Canin на безглутенови гранули,пробвах с два вида Orijen и писаната ги отказа категорично.Поговорих с двама ветеринари,понеже бях решила да пробвам с ,Purizon,но те ми обясниха,че и двете марки са доста сходни и щом не приема едните,котето ще откаже и другите.Тъй че,по пътя на логиката,ако котката си хапва Orijen,няма начин да не хареса и Purizon!
Що касае Royal Canin,и аз до скоро смятах,че са прекрасни,докато в един момент не започнах да се интересувам от подробностите.Оказа се,че Роял Канин като марка с претенции за висок клас,никъде не посочват процентно съдържание на храните си.Иначе имам достъп до храните им на доставни цени,но благодаря!

# 382
  • Мнения: 11
Аз ползвам една екологична, на WeCat. Прави буци, които може да се изхвърлят в тоалетната. Приятна е за лапичките, мека. Един пакет 4.5 кг стига за месец и половина средно за 1 котка.
Можеш ли да снимаш самата опаковка на тази тоалетна?

# 383
  • София
  • Мнения: 3 781
http://www.onlinepets.eu/WeCat-%D0%98%D0%A2%D0%90%D0%9B%D0%98%D0 … D1%82%D0%B8%D1%81

Purizon е с по-ниско съдържание на животински продукти от Orijen, 70% някъде, а Orijen e над 80% със сигурност.

# 384
  • Мнения: 10 729


В момента нямам котка, но съвсем скоро ще си взема и най-вероятно пак с такава храна ще я храня Simple Smile

Това ме развесели. Преди да сте си взели котка вече сте решили с какво да я храните. Отсега ви казвам, че... с каквото пожелае котката ви, с това ще я храните. Всяка котка си има индивидуални вкусове и не става с какво ние искаме. Моят котарак посмъртно не близва домашна храна. А от зоомагазина като взимам храни, половината не ги яде.  От магазина на Роял Джанън близо до нас съм взимал от поне 20 вида хрупки... от тях яде 3-4 и взимам САМО от тях.  От разни други магазини съм взимал по-евтини гранули, не ги близва. От паучовете яде почти всичко без Фрискис, това не ще и да го близне дори. Подушва и си врътва опашката и се отдалечава от чиниите Grinning Взимам му от тези кутии по 6 лв (12 пауча вътре) на Clever  в Билла... и на Coshida в Лидл.  А от сухата храна в супермаркетите изобщо не близва. От тия дето са по 3 лв суха, Фрискис.. това е абсурд.  Така че... в нашия случай няколко вида гранулирана и няколко вида пауч... това е. Всяка котка си е различна. От бебе  ако я свикнете на домашна храна, е добре

# 385
  • Мнения: 10 729
Това за тоалетните от силикон не съм го чувала, къде го пише?


о аз го чувам вече в няколко зоомагазина... И от две места, където взимам храна и тоалетна за котката, силиконовите тоалетни са станали почти двойно по-скъпи и от 5-6 вида има само един... Чат пат има и насипна, която пак е скъпа, в сравнение с преди една година. Вече не се внасяли силиконови тоалетни и цените са скочили, а като се изчерпят и последните количества, вече нямало да има. Някаква забрана за ЕС.  Аз  в началото на лятото успях да хвана последната партида в Т-Маркет на едни силиконови KLUMPE Crystal Clear за цена 6.29 лв,, купих 5-6 пакета, колкото можех да нося.  В Royal Canın най-евтината силиконова сега е 9 лв и е само един вид.  Аз съм свикнал силикон да купувам, защото не мирише като пясъчната или там едни други, дето се циментират

# 386
  • София
  • Мнения: 8 348
Това, че котката не яде една суха храна не означава, че няма да яде друга от същия клас. Моите проявяват предпочитания към различни видове на една и съща марка дори.
Ядат всичко, защото така са научени, просто си имат предпочитания, ама понякога им  взимам от непредпочитан вид, особено като са се окръглили. Има немалко марки, в пъти по-хубави като съдържание от Роял канин. И котката нямада се примири ей така за два дена със сменена храна. Трябва си упорство.

Силиконова тоалетна не харесвам, мирише повече от бентонита. А той се чисти лесно, два пъти дневно изгребвам стегнати компактни и най-важното, немиришещи топки и готово.

# 387
  • София
  • Мнения: 3 781
Аз кашлям от бентонита, предполагам и от силиконова също, пак е силикат. Затова моят избор какво да използвам е доста ограничен. Има резон да ги забраняват, силикозата е нещо ужасно.

# 388
  • София
  • Мнения: 8 348
Има обезпрашени бентонити, а има и еко версии за тоалетна. Ще огледна и ще пусна после

# 389
  • Мнения: 5 508
marineta777, за закуска даваш две от най-вредните храни.

Iv4EnCeTO, за силиконовата тоалетна - моите котки ги пробвах с нея и след едно-единствено изпишкване отказаха да я ползват. Клиенти на зоомагазина пък масово преминават вече на бентонит.
За спирането й чух, че са правени изследвания и се оказва, че е канцерогенна (или по-скоро прахът от нея). Не знам до колко е достоверно, но пък е факт, че хем е некачествена постелката, хем цената й скочи доста.
Паучовете на Гурме Голд са с качеството на Уискас и цената на Шеба. В последните поне има месо Simple Smile


bubbata, като малко по-евтин заместител са добри храните. Както писаха назад, съдържанието на месото е различно.

Glikoza,с насилственото хранене само го тормозиш. Остави го гладен като му предложиш качествени гранули. Два дена няма да яде, на третия няма да има нищо.

zasmyana, относно сходните по качество храни - не е вярно. Всяка храна е различна, дори да е от една марка. Та се пробва и с други от сходен клас, вместо да се отказваш Simple Smile Аз винаги съветвам клиентите си да опитват нови храни ако котката им е злояда и винаги стигаме до успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт