Майчинството счетоводно-69

  • 53 746
  • 754
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 879
Bubolinka,
Проучи тази услуга на БГ пощи пратка със заверка на съдържанието. http://www.bgpost.bg/bg/messages/309
Не се предлага във всеки клон  Peace
На работодателя трябва да изпратиш:
1) заявление (свободен текст) за ползване на отпуск по чл. 164, ал. 1 от КТ с начална дата края на 410те дни от издаване на 45-дневния болничен преди термин до датата на 2-рия рожден ден на детето включително.
2) копие от удостоверението за раждане на детето
3) декларация - приложение 7 по чл. 53 от КСО за 2016г от тук http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity

# 706
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте,
Разчитам на компетентния отговор на миналите по моят път.
Аз съм в майчинство първата година, която изтича на 30. 07. 2016г. Налага ми се за втората година да се върна на работа. Детето е записано на ясла, като трябва да тръгне на 19. 09. 2016г. , но ще се възползваме от правото да отложим тръгването на ясла с три месеца, през което време ще го гледа баща му в къщи. Искам да Ви попитам:
 
 1.Ако работодателят ми се съгласи да си пусна натрупаната отпуска, трябва ли да се връщам формално на работа за един ден или седмица, за да не получа намалено възнаграждение/майчинство? - не е нужно
2. Какви декларации трябва да подам / вероятно за прекъсване на майчинството, за изплащане на 50 % от м- вото за втората година/? - само втората декларация, защото отпускът, който е след 135-тия до 410-тия ден ще е приключил
3. За тези три месеца, в които ще е отложено тръгването на детето на ясла и то ще е записано, но реално няма да я посещава, ще трябва ли да се уведоми НОИ за промяна в обстоятелствата в декларацията за изплащане на майчинството? - не, нали изобщо няма да ползвате отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст - следователно няма да има промяна в обстоятелствата и няма да се уведомява НОИ за нищо В съотв. страници на НОИ пише, че детето се счита, че посещава ясла от реалното му тръгване, а не от записването. Ако това наистина е така, то трябва ли да си пусна и втората година майчинство, което да ми върви до 19. 09. 2016г. или не? - може, но не е задължително; както искате, може и платен отпуск да се ползва
4. Също така струва ли си за тези три отложени месеца от 19. 09. 2016г. до 19. 12. 2016г. да прехвърля майчинството си за втората година на бащата / тъй като той реално ще го гледа/ или на наето лице по програмата в подкрепа на майчинството, за да се получават някакви пари в къщи или е по- добре да си получавам 50 %- та от обезщетението за майчинство?
Въпрос на избор. Щом бащата ще го гледа - прехвърлете го
Съжалявам, ако вече е отговаряно по тези въпроси, но ми е много объркано. От сайта на НОИ не ми стана по- ясно.


# 707
  • Мнения: 149
Здравейте момичета!Моите терзания са следните:Бременна съм в 6 седмица и искам да изляза в болнични до края тъй като работата ми е тежичка.Върнах се на работа през месец октомври и от тогава се осигурявам на 500лв.Преди това бях 1год. и 4 м. по майчинство.За изчисление на болничния пак ли се връщат 18месеца назад?И колко горе долу би бил болничният ми за 20работни дни?Благодаря ви предварително!Много съм скарана с тези неща Confused

# 708
  • Мнения: 440

Lady Brinne-  bouquet Сърдечно благодаря

# 709
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте момичета!Моите терзания са следните:Бременна съм в 6 седмица и искам да изляза в болнични до края тъй като работата ми е тежичка.Върнах се на работа през месец октомври и от тогава се осигурявам на 500лв.Преди това бях 1год. и 4 м. по майчинство.За изчисление на болничния пак ли се връщат 18месеца назад?И колко горе долу би бил болничният ми за 20работни дни?Благодаря ви предварително!Много съм скарана с тези неща Confused

Да, болничният за общо заболяване се изплаща на база предходните 18 месеца, а за времето в отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст се взема с база МРЗ, която е действала тогава. Сумата на обезщетението не се наемам да прогнозирам, без подробни данни за осигурителния доход.

# 710
  • Мнения: 149
 Lady Brinne Много благодаря за изчерпателния отговор! smile3525

# 711
  • Мнения: 66
Здравейте, бременна съм в 5 месец и се налага да изляза в болнични до края на бременноста. Имам 28 дни платен годишен отпуск за 2016г., който не съм ползвала. Въпросът ми е трябва ли да си взема всичките дни отпуска и след това да излизам в болнични или ще мога да ги ползвам след като ми свърши майчинството?

# 712
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Здравейте, бременна съм в 5 месец и се налага да изляза в болнични до края на бременноста. Имам 28 дни платен годишен отпуск за 2016г., който не съм ползвала. Въпросът ми е трябва ли да си взема всичките дни отпуска и след това да излизам в болнични или ще мога да ги ползвам след като ми свърши майчинството?
Може и след.

# 713
  • Мнения: 66
Здравейте, бременна съм в 5 месец и се налага да изляза в болнични до края на бременноста. Имам 28 дни платен годишен отпуск за 2016г., който не съм ползвала. Въпросът ми е трябва ли да си взема всичките дни отпуска и след това да излизам в болнични или ще мога да ги ползвам след като ми свърши майчинството?
Може и след.
Да разбирам значи, че няма да ми изгорят тези дни. Благодаря  Hug

# 714
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Здравейте, бременна съм в 5 месец и се налага да изляза в болнични до края на бременноста. Имам 28 дни платен годишен отпуск за 2016г., който не съм ползвала. Въпросът ми е трябва ли да си взема всичките дни отпуска и след това да излизам в болнични или ще мога да ги ползвам след като ми свърши майчинството?
Може и след.
Да разбирам значи, че няма да ми изгорят тези дни. Благодаря  Hug
Задавате въпрос през  юни 2016, отговарям ви по сега действащите нормативи...за след 2 години аз лично не мога да се обвържа с категоричност какво ще се случи с този платен отпуск.
Не разбирам защо хората се притесняват да ползват полагаемият им се отпуск.

# 715
  • Мнения: 144
Magairlin,добре.Ще опитам така да ги изпратя.А какво става,ако откажат да го вземат писмото?То на място във фирмата ли ще отиде ?

# 716
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Дори и да откажат писмото, ти ще имаш доказателство, че си им пратила документите и директно отиваш да пуснеш жалба в Инспекцията по труда.

# 717
  • Мнения: 144
Да,мога да отида в Инспекция по труда ,но пък кофтито е ,че в тази фирма се водя фиктивно.Тоест това не мога да го кажа там ,нали така?Защото ще съм виновна ,колкото и работодателя (назначил ме в тази фирма) .....

# 718
  • Мнения: 879
Щом си фиктивно назначена, предполагам, че сте имали уговорка с работодателя ти да си плащаш сама осигуровките, за да не си му в тежест. Все пак ти е правил услуга да взимаш майчинство. За тези осигуровки ли ти искат пари и отказват да подадат документите?

# 719
  • Мнения: 144
Ами първо бяха 900 лева ,сега пък били 600 ....До тук съм дала около 300-400 лева.От началото на Февруари 2015 година съм назначена в тази фирма ,родих на 1.07.2015 година .Ако реално на месец са ми 176 лева осигуровките,да ще дам тези пари,но възможно ли е да са толкова на месец?Струва ми се,че има нещо нередно,не знам...не мога да разбера.Никой от фирмата не желае да се свърже с мен,да разговаряме.

Общи условия

Активация на акаунт