Банята - 25-та тема

  • 121 927
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 39 351
Привет, искаме да направим плот от масив в банята. Мивката ще бъде над плота - стояща. Дали е трудно за изпълнение, някой дали има вече такава баня. Казаха ни, че са влагоустойчиви и няма проблеми.
При нас е така. Купихме си цял плот за кухнята и остатъка сложихме в банята. ММ го закара, за да го изрежат, после той си го монтира. Под него по наш план трябва да има и шкаф, но май ще е след десетина години. Tired

# 706
  • София
  • Мнения: 5 656
Здравейте! Поздравления за хубавите бани! Аз имам следните три въпроса:
1. Какво място трябва да се предвиди за тоалетната чиния (т.е. от стената до шкаф например) така че седенето да е достатъчно удобно? Няма да се ползва от прекалено големи хора, засега..  Laughing
2. Ако параванът за душ е с врата, колко е минималният размер за отварящата се част, така че да се влиза и излиза сравнително спокойно? На мен ми се струва най-добре да е хармоника, но се чудя дали не се налага отдолу да има някакви лайсни, защото ми е писнало от робуване на душ кабина и не искам никакви подобни затрудняващи поддържането елементи.
3. Искам от едната страна на душа да има стена, да не е стъкло, от какъв материал се изгражда и каква е минималната дебелина?

Много ще съм благодарна, ако някой ми отговори, че вече планирам до милиметър...  Hug
1. По норматив - разстояние от стена (мебел) до средна ос на тоалетната чиния е 45 см. Компромис е 40 см. По-малко вече е гърч.
2. Светъл отвор мин. 65 см.
3. Ще изгубиш ширина там, за какво ти е стена? 5-6 см газобетон или 10 см гипсокартон, после обличане с плочки +4 см минимум.

# 707
  • Мнения: 1 522
Kакво ви е мнението за поставяне на пералня и сушилня в коридор ? Мислехме да са в едната баня но тъй като тя е вътрешна към детсика стая, сега ни остана варианта за коридора . Има ли някакви особености ако ги сложим в коридора ?

# 708
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Kакво ви е мнението за поставяне на пералня и сушилня в коридор ? Мислехме да са в едната баня но тъй като тя е вътрешна към детсика стая, сега ни остана варианта за коридора . Има ли някакви особености ако ги сложим в коридора ?
Моето мокро помещение е ниша в коридора, точно зад входната врата. Няма проблем стига да го затвориш с врата.

# 709
  • Мнения: 1 522
тази ниша от ккаъв материал ви е ( има ли значение какъв да е) аз си го представям в някакъв висок шакф да стоят , но незнаем дали има особеност какъв да е шкафа се чудя

# 710
  • Мнения: 9 657
Здравейте! Поздравления за хубавите бани! Аз имам следните три въпроса:
1. Какво място трябва да се предвиди за тоалетната чиния (т.е. от стената до шкаф например) така че седенето да е достатъчно удобно? Няма да се ползва от прекалено големи хора, засега..  Laughing
2. Ако параванът за душ е с врата, колко е минималният размер за отварящата се част, така че да се влиза и излиза сравнително спокойно? На мен ми се струва най-добре да е хармоника, но се чудя дали не се налага отдолу да има някакви лайсни, защото ми е писнало от робуване на душ кабина и не искам никакви подобни затрудняващи поддържането елементи.
3. Искам от едната страна на душа да има стена, да не е стъкло, от какъв материал се изгражда и каква е минималната дебелина?

Много ще съм благодарна, ако някой ми отговори, че вече планирам до милиметър...  Hug
1. По норматив - разстояние от стена (мебел) до средна ос на тоалетната чиния е 45 см. Компромис е 40 см. По-малко вече е гърч.
2. Светъл отвор мин. 65 см.
3. Ще изгубиш ширина там, за какво ти е стена? 5-6 см газобетон или 10 см гипсокартон, после обличане с плочки +4 см минимум.

Благодаря за информацията! За съжаление нещата, които казваш прецакват малко моя план, ще трябва да мисля някакви компромиси.. Sad
Относно стената - не е задължително да я има, но тогава ще трябва да е стъкло, просто трябва да има нещо, защото до душа ми се искаше да сбутам пералня и сушилня. Но ако е стъкло тогава се притеснявам, че все повече ще се доближа до душ кабина..

По принцип искам да постигна нещо такова
Но за съжаление стената ми е 180 см, а пред душа ще има мивка, така че неотваряемата част трябва да е поне 50 см... и то не остана  Laughing


П.С. Май не ми излиза картинката в поста... https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png

# 711
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
тази ниша от ккаъв материал ви е ( има ли значение какъв да е) аз си го представям в някакъв висок шакф да стоят , но незнаем дали има особеност какъв да е шкафа се чудя
Може да затвориш пералнята в гардероб ако нямаш мокро. Може да направиш голям гардероб в коридора, който да разграфиш - половината я организирай като мокро, а в другата може да държиш дрехи, обувки и други неща.

# 712
  • на североизток
  • Мнения: 460

По принцип искам да постигна нещо такова
Но за съжаление стената ми е 180 см, а пред душа ще има мивка, така че неотваряемата част трябва да е поне 50 см... и то не остана  Laughing


П.С. Май не ми излиза картинката в поста... https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png

Коя стена ти е 180см? Ако искаш дай някаква схема да го умуваме всички.
Вратата на душ кабината може да бъде сгъваема, за да не ти отнема място или плъзгаща с горно водене, за да няма механизми по пода.

http://keraglass.info/%d0%b4%d1%83%d1%88-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%b … %d0%ba%d0%b0_21_1

https://smartcare-bg.com/dush-kabini/dushkabini/dush-kabina-tip- … onika-detail.html

https://smartcare-bg.com/dush-kabini/dush-paravani/bezramkov-par … vrata-detail.html

# 713
  • Мнения: 9 657
тази ниша от ккаъв материал ви е ( има ли значение какъв да е) аз си го представям в някакъв висок шакф да стоят , но незнаем дали има особеност какъв да е шкафа се чудя
Може да затвориш пералнята в гардероб ако нямаш мокро. Може да направиш голям гардероб в коридора, който да разграфиш - половината я организирай като мокро, а в другата може да държиш дрехи, обувки и други неща.


Това би било страхотно, но за съжаление в коридора няма място  Sad
Другите варианти, които мисля са да сложа в банята пералня с горно отваряне, те нали са по-тесни и да се лиша от сушилня, да сложа пералня+сушилня в кухньо-хола, или да сложа пралнята в банята срещу мивката, като пералнята е от онези по-плоските.. тогава ще ми остане 80 см между пералнята и мивката и тоалетната и не знам дали ще е много удобно, освен че отново няма да има място за сушилня..

Малко по-късно ще пусна и схемичка... Благодаря ви за помощта!

# 714
  • Мнения: 9 657
Ето пускам схема


В - врата
Т - тоалетна
М - мивка
Д - душ (оригинално е вана)
Б - бойлер (няма да се слага)

Мисля, че ако се откажа от стената и сложа стъкло, тогава като махна 60 см за пералнята и 50 см стъкло, където ще се застъпва с мивката, ще ми останат поне 65 см за светъл отвор. Как мислите? А иначе и вратата хармоника на кераглас много ми допадна, може да е статично стъкло към пералнята и такава врата напред...

# 715
  • Мнения: 3 137
Ето пускам схема


В - врата
Т - тоалетна
М - мивка
Д - душ (оригинално е вана)
Б - бойлер (няма да се слага)


Вариант, който ми хрумва на пръв поглед - там, където е тоалетната, стената в ляво от вратата с коридор ли граничи? Ако е така, може да се направи малко перално помещение, по-скоро шкаф, който да се отваря откъм коридора и да се иззида откъм банята. Там, където сега е мивката, слагаш тоалетната. Душа си остава на мястото - има достатъчно място за душ кабина. На мястото на бойлера, срещу вратата - мивка, мивката винаги е най-готино да е срещу вратата.

# 716
  • Мнения: 9 657
Ето пускам схема


В - врата
Т - тоалетна
М - мивка
Д - душ (оригинално е вана)
Б - бойлер (няма да се слага)


Вариант, който ми хрумва на пръв поглед - там, където е тоалетната, стената в ляво от вратата с коридор ли граничи? Ако е така, може да се направи малко перално помещение, по-скоро шкаф, който да се отваря откъм коридора и да се иззида откъм банята. Там, където сега е мивката, слагаш тоалетната. Душа си остава на мястото - има достатъчно място за душ кабина. На мястото на бойлера, срещу вратата - мивка, мивката винаги е най-готино да е срещу вратата.

Доста добра идея. По принцип е коридор, да, но е доста тесен, има-няма 22 см от стената до касата на входната врата. Също така там минават някакви тръби за парното. Другото, което ме притеснява е, че над тоалетната е ревизионния отвор, не знам дали може да се мести.

# 717
  • Мнения: 3 137
moonriver, няма никакъв проблем всякакви тръби, водомери и т.н. да останат във въпросния шкаф за пералня/сушилня. Даже е по-добре, защото иначе ако са в банята, трябва да ги скриваш в т.нар.куфар, който ще ти изяде още място от банята. Ако не става така, можеш да сложиш пералня/сушилня на същото място /ляво от вратата/, но вътре в банята, без да се влиза откъм коридора. Плюсовете на това решение са, че на страната срещу вратата ще можеш спокойно да събереш мивка и просторна душ-кабина със зидана стена, която ще бъде и стена на къта с мивката, който става по-обособен и уютен. На дългата стена ще имаш възможност за 100 см душ кабина, 80 см за тоалетната и 80 см за шкафа за пералня/сушилня, което си е повече от достатъчно. Тоалетната ще може да се премести и още по-близо до вратата на душ-кабината, която ако стои отворена, няма да пречи на ползването й.

# 718
  • Мнения: 6 292
Ето пускам схема


В - врата
Т - тоалетна
М - мивка
Д - душ (оригинално е вана)
Б - бойлер (няма да се слага)

Мисля, че ако се откажа от стената и сложа стъкло, тогава като махна 60 см за пералнята и 50 см стъкло, където ще се застъпва с мивката, ще ми останат поне 65 см за светъл отвор. Как мислите? А иначе и вратата хармоника на кераглас много ми допадна, може да е статично стъкло към пералнята и такава врата напред...
За врата на душ кабина може да си сложиш и 55 см. На овалните душ кабини, които сме имали и имаме в момента с две плъзгащи врати отвора е 55 см. това не е врата на помещение все пак. Самата врата на една от баните ни е 60 см. При нас на зиданата душ кабина вратата е 60 см и е доволно широка. Да визуализирам, нашата е 115/95 см :


Аз бих направила така:
Тоалетната и мивката остават където са - 70+80см- 150 см. Остават 110 см. Зидам перпендикулярно  стена 50 см широка (колкото са дълбоки горе долу мивките) и 90 см висока, примерно, и отгоре стъкло.  Ще остане вътре чисто кабина с широчина 100 см. Слагам врата широка после 55 см. Стават 105 см. остават ни 75 см. Зидам стена до горе, за да отделя пералнята - 8 см (итонг 5 см + плочки двустранно с лепило 3 см) и после остават 67 см за плочките на стената отдясно и достатъчно място за пералнята. Отпред на пералнята и сушилнята им слагам врата. Можеш на тези стъкла да поръчаш някакъв орнамент, за да не ги правиш матирани примерно.
Ще имаш доволно голяма кабина 100/105 см и място за всичко без да е навряно. Слагам вентилатор в душ кабината и отвън друг. Така да изглежда погледнато от вратата.

Това разбира се е мое виждане за нещата, но толкова са ми втръснали овалните и ъгловите душ кабини .... за мен много по-лесни за поддържане са плочките. Тук май не са толкова разпространени тези зидани кабини с нашите малки бани, но аз съм им свикнала и са ми по-практични. Не гледам на тези преградни стени като на загуба на място. особено с вашия размер баня.
Успех Hug

Последна редакция: сб, 23 юли 2016, 23:14 от drago_2008

# 719
  • Мнения: 1 167
dragoj_2008 страхотна баня и идея за преградена душ кабина Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт