Математически турнири - 38

  • 160 193
  • 754
  •   1
Отговори
# 510
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не мисля, че в това състезание езикът е сериозен фактор. Може би евентуално в групата 3-4 клас, макар че и за там силно се съмнявам.
За трети-четвърти, че и пети е фактор и още как.  Можеш да пробваш с ученик, който не ходи на курсове по езика. Simple Smile
Освен това има хора, които по-трудно възприемат информация на чужд език, а и вреемто притиска от начало до край.

ПП Това с разплакването е грешка в подготовката според мен. Догодина ще знаят, че е възможно и няма да се впечатлят. Ако не им попречи някой де.

# 511
  • Мнения: X
За трети-четвърти, че и пети е фактор и още как.  Можеш да пробваш с ученик, който не ходи на курсове по езика. Simple Smile
Пробвала съм. Затова го написах.
Останалото е въпрос на преценка. Ако знаеш, че имаш затруднения от подобен характер, като възприемането на информация на чужд език, а трябва да се справиш за кратко време, или ще си поемеш риска или просто няма да участваш.

# 512
  • София
  • Мнения: 4 031
Тествала моето дете след 4 и 5 клас с по един тест вкъщи и английския й беше сериозна пречка. Толкова сериозна, че 1/3 задачи въобще не успяваше да ги прочете за времето. Но децата са различни, някои се справят от малки с езиците на прилично ниво, или пък са ходили на курсове, школи, други имат усет и без да разбират всяка дума от задачата я решават.
Иначе да, и след бг състезания има разплакани дечица  Confused

# 513
  • Мнения: X
... други имат усет и без да разбират всяка дума от задачата я решават.
В това е ключът според мен. Вероятно има деца, които се опитват да преведат дословно цялото условие, а често това не е необходимо.

# 514
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И аз не пиша наизуст, Моите наблюдения са за пряка връзка между владеенето на езика и резултата.
За малките докъм 5-ти клас. В 6-ти седми вече езикът им е комфортен и не отнема енергия.

# 515
  • Мнения: 10 593
Синът ми се е справил донякъде прилично Simple Smile (4 клас)
Първите 15 задачки няма грешка.. оттам 16-25та горе-долу (някои не е разбрал условията), аз самата се замислих доста на 2-3..
А за 26-30 не му е стигнало времето да ги прочете, камо ли да мисли по тях  Crazy

60 минути за 30 задачи малко ми се виждат  newsm78

# 516
  • София
  • Мнения: 195
Да не би да са раздавали условията на задачите? Моето няма такива листи.

# 517
  • Мнения: 10 593
Да не би да са раздавали условията на задачите? Моето няма такива листи.
Да, донесе си ги в оригинал - цветна книжка А4 Simple Smile
това за Пловдив

# 518
  • София
  • Мнения: 3 390
Моят син се явява за първи път. Не учи допълнително английски и очакнанията към него не са големи. За подготовка изреши 20-тина теми от минали години. Споделяше, че му е много забавно да намира смисъла без да превежда всичко и че вече думите се повтарят.
Ще видим резултата.

# 519
  • Sofiq
  • Мнения: 719
... други имат усет и без да разбират всяка дума от задачата я решават.
В това е ключът според мен. Вероятно има деца, които се опитват да преведат дословно цялото условие, а често това не е необходимо.
Тази година второкласници се измъчиха на мат.състезания на бг и заради неразбирането на текстове. Причната:задачи са пускани миналата година на 3 клас, а по-миналата-на четвърти. Изведнъж, освен повишената трудност на задачите, се оказа че има думи, които втори клас просто още не са чували. Забелязах, че след няколко състезания,някои деца просто се научиха да решават задачи, без да разбират всяка дума в тях, осланяйки се на опит от предишни подобни задачи. Явно ценно умение и при междунар.състезания.

# 520
  • Мнения: X
" Свалянето" на задачи от по-горните класове в по-малките не е нов проблем.
Що се отнася до неразбирането на отделни думи - на АМС децата поне имат възможност да използват речник, макар това да им краде от времето. Сещам се за едно състезание, в което условията на задачите са на български, но тъй като известна част от тях са преведени от друг език, неведнъж е имало проблеми с това, какво е искал да каже авторът.  Simple Smile

# 521
  • София
  • Мнения: 7 673
Това ме подсеща за състезанието "30 задачи на 30 езика" от Математически боеве в Созопол. Отборът на сина ми бяха решили голяма част от задачите на какви ли не езици, но пък бяха сбъркали българската.  Laughing

# 522
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това с речника на кенгуруто е... мъка. Самата идея винаги ми е била непонятна.
По-добре да мериш езика за начало, но детето да дерзае с някаква забава, отколкото да търси думи и времето да изгърми /почти/ сигурно и с отварянето на речника да знае, че е изтекло. Или поне аз не мога да го възприема иначе. Simple Smile

# 523
  • Мнения: X
Ирина е дала чудесен пример за решаване на задачи на непознати езици за кратко време.
Освен това, правилната преценка на възможностите на състезателя е много важна.
Речникът го споменах не като препоръка, а като основна разлика между това да не знаеш как се превежда дадена дума и това - какво означава. На АМС имаш възможност да използваш английско-български речник, но едва ли някой второкласник си носи тълковен по състезания.

# 524
  • Sumen, Shumen, Bulgaria
  • Мнения: 834
Ние имахме речник от пет страници на математически термини, които използваше до 6 клас. На сина ми му се е случвало да прибегне до речник на някои задачи с по-дълги условия и по-"литературно" написани, но наистина в четвърти и пети клас му беше доста по-трудно с английския, задачите се прочитат по-бавно, по-бавно се преосмислят нещата

Общи условия

Активация на акаунт