Математически турнири - 38

  • 160 143
  • 754
  •   1
Отговори
# 525
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дидева, Помакова го е обяснила. В 4-ти 5ти клас не знаят как се наричат основните действия на англисйки, Такива думи не са учили. Научават ги за състезанието. И други покрай тях. И немалко енергия отива в борбата с езика. Както и да се дават примери за задачи на чужди езици решени без проблем, езикът си е фактор когато ти е съвсем малко познат.

# 526
  • Мнения: 21 455
Както и да се дават примери за задачи на чужди езици решени без проблем, езикът си е фактор когато ти е съвсем малко познат.
Затова казах, че правилната преценка на възможностите е много важна.
Ако не можеш да се справиш с езика, или сваляш големите очаквания, защото си наясно, че няма да разбереш условията, или просто не вземаш участие в състезанието.
Скрит текст:
Има и хора, които оправдават последвалия незадоволителен за тях резултат точно с езика. Точно, както има и деца, чиито родители вечно пишат че са болни, когато има състезание.
Помакова може да го е обяснила, но и аз съм минала по нейния път. Знам, че се повтарям, но твърдя, че дете, което не е ходило по школи и не е учило в частно училище или друго училище със засилено обучение по езика, спокойно може да се справи с условията. Виж решенията са друга работа.
И е нормално преди да се явиш на подобно състезание да погледнеш как са на съответния език поне някои основни математически понятия.

# 527
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Е, точно за това пиша и аз. Само не знам защо като пиша, че езикът е фактор, твърдиш че не е така.
Иначе няма какво да предценяваш както ти смяташ, че трябва. А големи очаквания не съм и споменавала. Други неща споменах.  Скритият текст изобщо не е по темата ако си говорим двете. Иначе да - хора има всякакви.

Да не забравяме, че стана дума по повод ниво на езика на дете 7ми клас. Затова писах, че на тази възраст вече не е фактор, а преди това често е. Както и да чета поста ти той е подобен на това като оснивни положения. Между другото и аз твърдя, че описаното от теб дете може да се справи с условията. Разликата е, че смятам че до към 6-ти клас му е значително по-трудно да покаже какво може като математик /или че това коментирам/. Но и ти това си написала в крайна сметка /"Виж решенията са друга работа."/.

# 528
  • Мнения: 21 455
Не казвам, че не е фактор, а че не е сериозен такъв.
Все едно. Достатъчно коментирахме въпроса.
А предварителната преценка винаги е необходима. Иначе често ще има разплакани деца по състезанията. И не говоря само за нивото на езиковата подготовка по английски.

# 529
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, достатъчно Simple Smile
За мъниците тежат по равно според мен. Затова ако има кой да им каже "каквото стане" няма защо да плачат. С тази идея пишем като четем за разплакани мъници. Аз поне Simple Smile Между другото не съм виждала. И не съжалявам.

# 530
  • София
  • Мнения: 4 025
Съжалявам, че се отвори спор по моето изказване за езика!
Официалните отговори къде се появяват?

Скрит текст:
Просто децата са различни, някои наистина чак в 7 клас могат да се явят на такова състезание. И аз самата  винаги съм мислела, че като казват, че някой трудно учи език, като види една непозната дума от изречение два реда не може да преведе по смисъл, е силно преувеличение, но ей на точно такова дете ми се е паднало.  ooooh! Не се съмнявам и, че има деца дето и без да знаят дума на даден език биха решили една  задача.

# 531
  • София
  • Мнения: 5 019
През първата половина на септември се появяват резултатите, а сертификатите с анализа на резултатите и верните отговори, пристигат в България през октомври. По-рано от това мисля, че нищо официално не се появява.Минали години в разни чужди форуми това-онова се срещаше, но това е, ако на някой му се занимава да търси.

# 532
  • Мнения: 668
Разбира се, различни са децата. Както и начина, по който реагират на различни ситуации.
Моето също беше разплакано след едно от състезанията наскоро, въпреки че е опитен състезател.
Оказа се, че си е забравила телефона, но можете да се досетите какви бяха заключенията на повечето хора наоколо.  Sunglasses

# 533
  • Мнения: 21 455
Преди малко пуснах проекто-графика на олимпиадите за следващата учебна година в темата за олимпиадите.
Наблюдателна съфорумка отбеляза, че от тази година в Националния кръг на НОМ ще участват и четвъртокласници.

# 534
  • Русе
  • Мнения: 686
Изключителен успех! Браво на момичето!
http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/zlaten-medal-za-bylgarii … olimpiada-6057349

# 535
  • София
  • Мнения: 5 019

Според Mathematical mail на това състезание български ученици са спечелили 20 златни и 10 сребърни медала.
https://m.facebook.com/events/306677143009599?view=permalink& … d=312715605739086

# 536
  • Мнения: 4 255
Дидева къде се намира проекто-графика? Според вас кое от състезанията е подходящо да бъде първо за първокласник? Браво на децата!
Благодаря!

# 537
# 538
  • Мнения: 40 950

Чувала съм една градска легенда (може и истина да е), че в някакъв учебник от времето на килийното образование пишело "С числата може да се извършват действията събиране и изваждане. Има също така и умножение и деление, но те не са за всяка глава...".

Връзката със статията е съвсем директна - теория на графите и булева алгебра не са за всяка глава. И по-точно не са за всяка мотивация. Статията е много добра по принцип, но аз поне не виждам как може масово да се внедрят такива знания при тоталната незаинтересованост на учениците. А тези, които имат интерес, те ги учат тези неща (основно в МГ-тата).

Аз затова съм се отказала да коментирам образованието, то е конфекция и като всяка конфекция е скроено за някакво средностатистическо дете и така не може да стои оптимално на реалните деца. Винаги може да се подобри разбира се, но ако не се смени концепцията генерално не виждам какво кой знае какво може да стане.

# 539
  • София
  • Мнения: 3 486
Според вас кое от състезанията е подходящо да бъде първо за първокласник?
Според мен и СМТ и коледното са подходящи за първо състезание. Като наближат дай на детето задачи от предишни години и ще прецениш дали е готово. Аз на моя бях казала, че го пращам на състезания от първи клас, за да се научи да ходи на състезания. В първи клас трябва да се научи да не плаче ако не може да реши задача. Във втори да чете внимателно условията и т.н. А за висок резултат ще се бори в четвърти клас.

Общи условия

Активация на акаунт