Кърлеж

  • 7 806
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
АБ-ът не неутрализира токсините, но не трепе ли микроорганизмите  newsm78

не ги трепе, а ги държи в шах, ако се почне лечение веднага. после се размножават и произвеждат токсини.


А кога се получават тези концентрични кръгове?

незнам, баща ми нямаше кръгове.
следи около кръга от първия кърлеж дали ще ти се образува червен пръстен.

знам, че в Бг дават антибиотици здраво.
знам, че баща ми на определен период си правеше кръвни изследвания и ако показателите бяха незнам си какви и му изписваха антибиотик.
в Германия кръвните тестове са два вида, като резултатите не се взимат за чак толкова важни, защото се изследва дали има наличие на антисерум, което само показва дали е имало контакт на чов. тяло с борелии, но не дава инфорормация дали има де факто заболяване (често има случай на положителен тест и липса на заболяване или симптоми). инфо на немски тук.
пак според този източник не е ясно дали лаймска болест в 3ти  стадий е въобще лечима. Rolling Eyes

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 185
   Миналата година на Гергьов ден се събудих с кърлеж на ръката. Може би 5-ти през живота ми. Мъжът ми го изкара с пинцета,целият невредим. След няколко часа мястото стана лилаво с ясно изразени кръвоносни съдове. Отидох в спешният и като го видяха доста се притесниха.Биха ми тетанус и ми казаха ,ако вдигна температура да отивам в инфекциозното.
 След 2 дни петънцето изчезна и аз бях спокойна. След 2 седмици обаче ми се появи огромно червено лилаво петно около ухапаното. Пареше,сърбеше и болеше,но нямах температура. Изглеждаше долу-горе така
 Веднага отидох в инфекциозното и лекарката докато ме видя каза-Вие имате лаймска болест!
 Предстоеше ми инвитро процедура и й споделих. Каза,че няма проблем и ми изписа някакъв АБ ,който е доста стар и популярен (забравих му името). Каза,че го изписвали и на бременни и на бебета. Обясни ми ,че това е един от първите симптоми на болестта и на този етап се лекува много лесно. Пих този АБ 15 дни и след още 15 трябваше да отида да си пусна изследване за лаймска болест,като ми обясни,че има голяма вероятност да е положителен и да не се шашкам. Обясни ми ,че понякога след излекуване теста излиза положителен до 12 месеца.
 И наистина излезе положителен. Отидох пак при нея и тя ми изписа още един курс от същият АБ,като думите й бяха,че го прави само и единствено предвид предстоящото инвитро ,но е сигурна че съм излекувана. Каза,че ако не ми предстои такава процедура ,нямаше да ми назначи втори курс лечение. И каза след най-малко 3 месеца да се изследвам пак.
 След месец обаче бяхме одобрени от фонда и аз си пуснах изследването по-рано и теста вече беше отрицателен.
 От четенето по форумите бях се луднала и си мислех,че ще се влача с години с тая болест,но лекарката беше много адекватно бабе и много добре си свърши работата. А аз бях доста спокойна. Единственото беше,че обиколих всички лаборатории в града да ми направят това изследване което ми беше написала на листа,а те казваха,че няма такова изследване и че лекарката се е объркала. Отидох пак да я питам ,а тя каза че го правят в ХЕИ. То пък тогава имаше и някаква кампания ,та изследването ми беше безплатно първият път. Вторият струваше 30 лв и е готово за около седмица.
 А! И заедно с това петно на ръката. Имах проблем и със слънчевата светлина.Очите ме боляха от слънцето и буквално ми течаха сълзи.
 Болестта изобщо не е страшна ,стига да се хване на време и да се наблюдаваш. Страшно е ако не разбереш,че си бил ухапан от кърлеж .

# 17
  • Мнения: 1
Здравейте,
Вчера си извадих кърлеж, но всякаш крачето му се скъса и остана. Пих антибииотици и имам тетанус, но се чудя дали да не отида на хирург да го махне или да чакам само да избие, защото спрямо лекари няма смисъл да се вади, а само да излезе

# 18
  • Мнения: 9 437
Разбира се, че е редно да направиш консултация с лекар  и да настоява да ти се доизвади. Не разчитай на празни приказки.

# 19
  • Мнения: 11 340
Нали вчера си извадила кърлежа?
Тетрациклина се пие 14 дни. Независимо, че имаш тетанус пак се слага.

Отиди на лекар!

# 20
  • Мнения: X
И аз си извадих кърлеж преди малко .Искам да попитам с какво мога да кажа мястото .
П.с Кърлежа излезе цял .

# 21
  • Мнения: 1
Здравейте,

Има ли някой на който на скоро му е махан кърлеж, или някой от семейството му на скоро да е бил ухапван.

# 22
  • Мнения: 11 340
Здравейте,

Има ли някой на който на скоро му е махан кърлеж, или някой от семейството му на скоро да е бил ухапван.



Какво става? Какъв е проблема?

# 23
  • Мнения: 6 893
И аз се наредих между ухапаните от кърлеж. Затова искам да синтезирам тук информацията, която научих, както и да попитам за антибиотика.

Ухапването от кърлеж въобще не е за подценяване и се чудя кога някой ще осъди общината за безхаберието и формалното пръскане.

 В момента е някакъв страшен бум в София! Хора се оплакват, че са ухапани без да са навлизали в тревни площи. И аз така бях ухапана.
Общините са пръскали еднократно в началото на април, а според специалисти трябва да се напръска двукратно, за да се обхванат и новоизлюпените яйца ( периода е междиу 10 - 30 дни в зависимост от топлината и влажността). Също, че трябва да се пръска по едно и също време навсякъде, защото препаратът, обикновено се ползва Бандит, действа няколко часа, и животните донасят отново кърлежи след пръскането от ненапръсканите места.
Женски кърлеж може да снесе до 18 000 яйца!!! Един кърлеж може да бъде преносител на няколко вида зарази едновременно. Някъде прочетох, че заразите от женския кърлеж преминават в смесените яйца и новоизлюпените кърлежи също са заразени.

Това http://im-control.eu/kyrlej.html е най-добрата информация за кърлежите, на която попаднах - видове, развитие и т.н. Най-долу има линкове  към още информация.

Четох, че не трябва да се стискат и въртят при вадене, защото повръщат в човека. Трябва да се захване много внимателно при главата. Ако главата се откъсне и остане, също дори само хоботчето ако остане, трябва лекар да ги извади!!! Ако кърлежът е добре запит, се вади трудно и най-добре е лекар да го вади. Колкото по рано се извади, толкова се намалява вероятността да е предал зарази, ако е бил заразен!!! Затова доброто оглеждане след прибиране е много важно!!!
Също четох, че не трябва да се пука/ мачка с ръце кърлежът дори и след вадене. Прибира се в кътийка и се носи за изследване, ако не, се унищожава с изгаряне или в силен спирт.


Оглеждайте добре и домашните си любимци!  Познат ветеринарен лекар с фирма за ДДД ми разказа, че наскоро бил викан да пръска в апартамент, в който цялото легло, възглавници, завивки били потънали в кърлежи! Предполага се, че кучето е било ухапано от възрастен женски кърлеж, който е паднал в апартамента, където е снесъл яйца и те са се излюпили!!! Каза, че това не е единичен случай. Каза, че каишките срещу паразити не действат и са тествани в обезпаразитени територии.

На сайта на СО ина информация за 2018 година, но за 2019 въобще няма https://www.sofia.bg/documents/20182/307334/%D0%93%D1%80%D0%B0%D … 9660-cbf5cf5761d1

Някога нямаше такива бумове на кърлежи в градовете, защото тогава пръскането се извършваше както трябва от ХЕИ, а сега общините заделят какви ли не бюджети за цветя и т.н. видими дейности , но за безопасността на населението ( пръскане срещу кърлежи, комари, премахване на улични животни и т.н.)  - твърде малко средства.  И красотата на средата е важна, но безопасността е по-важна!!!


Нали вчера си извадила кърлежа?
Тетрациклина се пие 14 дни. Независимо, че имаш тетанус пак се слага.

Отиди на лекар!


the Дорис, в какви дози се пие? На мене ми казаха от 7 до 10 дни доксициклин ( тетрациклинов), но ми казаха различни дози . В листовката пише при лаймска болест - 2 х 100 мг на ден за 10 -30 дни, а за профилактика на на разни други болести , дозировката е най-различна. Пише също, че доксициклин се ползва за трески, свързани с ухапване от въшки или кърлежи, вкл. лаймска болест.
Преди години майка ми беше заразена с лаймска болет и пи доксициклин повече от месец, май беше по 200мг дневно.

Позната лекарка ми каза, че според Центъра по паразитология, трябва да се пие  доксициклин еднократно 200 мг и после по 100 мг за 7 -10 дни,  а според инфекционистите не трябвало да се дава антибиотик профилактично. Лекар в същия център ми каза еднократно 200 мг доксициклин.
Интервю с професор Кантарджиев, в което също казва, че трябва да се пият антибиотици профилактично, дори казва какви за възрастни и какви за деца. В интервюто се казва и че кърлежите от междублоковите пространства носят много зарази!!!  


Не ми е ясно от кога е интервюто.
Още информация и интервюта на сайта на Национален център по заразни и паразитни болести по темата за кърлежите - https://www.ncipd.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=415:interviews1&lang=bg
, където се носят кърлежите за изследване.

На опашката за изследване на кърлежите обменихме опит. На тези, идващи от Пирогов ( 30 лв. за ваденето), са им изписвали антибиотик - Зинат ( 10 таблетки х 500 мг, по 2 на ден) и са мазали мястото с йод,  на идващите от Токуда( 50 лв за ваденето) не са им изписвали антибиотик.  Аз измих добре със сапун мястото и ръцете си. ОПЛ ми изписа Фусидин Н, защото имаше зачервяване.

В лабораторията казаха, че в София има лаймска болест и на места марсилска треска. Също така казаха, че независимо от резултатите от изследването на кърлежа, трябва да си направя и кръвен тест след време.

В лабораторията се проверява от кой вид е кърлежът ( според вида са и пренасяните зарази), както и за лаймска болест. За други зарази не се изследва. Цената е 18 лв.

Лаймската болест е подмолна, има няколко стадия на развитие и може да започне и без кожната проява - петно и да стане късно за лечение. Едва 80-те години е установено, че различните степени на болестта, са всъщност една и съща болест, защото симптомите могат да бъдат доста различни, развиват се в дълъг интервал от време и трудно се прави връзка с ухапването от кърлеж. Доказва се с наличието на антитела в кръвта. В началото е лечима с доксициклин, но по-късно, вече не се лекува. Последиците са много лоши, дори летални. Също у много хора с шизофрения е открита лаймска болест. Май бяха над 50 - 60% от болните по американски изследвания, но съм ги чела преди много време и не помня добре. В Уикипедия има много добра и подробна статия за лаймската болест , пише, че са чести случаите на коинфекции, както и че щамовете на борелията стават а резистентентни. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%B9%D0%BC%D1%81%D0% … D0%B5%D1%81%D1%82

Лично аз нямам съмнения дали трябва да пия антибиотик като профилактика, или не. Приемам, че правилното е наистина да се пие антибиотик - доксициклин, защото, ако кърлежът е бил заразен, доксициклинът ще утрепе инфекциите още преди да се размножат в организма. Но колко време и в какви дози?!
От няколко дни пия доксициклин по 2 на ден и се чудя така ли да го продължа, или по 1 и колко дни да го пия.
Направо се обърках!

Последна редакция: нд, 02 юни 2019, 13:56 от Diorela

# 24
  • Мнения: 11 340
За съжаление не мога да помогна с дозата.

След месец правите изследване за лаймска. За марсилска треска не знам кога.

Майка Ви как е сега? Мисля, че болните от лаймска дълго пият саменто и прополис като ги редуват, за да уморят упоритата гадина. Ведроятно и запер би помогнал.

# 25
  • Мнения: 6 893
За съжаление не мога да помогна с дозата.

След месец правите изследване за лаймска. За марсилска треска не знам кога.

Майка Ви как е сега? Мисля, че болните от лаймска дълго пият саменто и прополис като ги редуват, за да уморят упоритата гадина. Ведроятно и запер би помогнал.

Това беше преди доста години. Наложи се да идва в София, защото само тук в центъра по паразитология, се правеха изследвания. Тогава лекарите не си поплюваха и караха с тежката артилерия - яко доксициклин. Периодично пак се правят изследвания и се преценява по резултата дали има нужда от още антибиотик. Майка ми имаше късмет, че  имаше кожната проява - петно и макар и със закъснение, но все пак се намери лекар, който да се усети, че е лаймска болест, та взехме мерки навреме.  Ако нямаше петно, както има слъчаи, нямаше и да разберем. Щеше да се разбере, че има нещо, едва при по-късните реакции, когато се засегне нервната система и други органи, но тогава вече става късно за лечение.
Но напоследък се нагледах и чух  на доста недиагностицирани навреме хора.

Допълнение: От прочетеното на немски, се замислих. Майка ми имаше полиневропатия в последните години от живота си. Отдаваха го на диабет, но на никого не му е минало през ум да се направят нови изследвания за лаймска болест. Просто изследванията и лечението приключиха на фаза добре си, излекувана си, след контролните ( май бяха на 6 месеца) добри резултати и намаляване на антителата.
Сега се замислям, че е възможно причината да е била в последващо активиране на лаймската болест. Знам ли...



А от къде знаеш, че профилактиката е 14 дни? ( Минавам на ти, както е прието по форумите)

ПС Може ли някой да преведе от немски този текст от линка, който asyalein е пуснала в пост 15, че гугъл преводът е много омазан и неразбираем ?
Цитат
Generationszeit
Die In vitro-Generationszeit von Borrelien ist mit etwa einem halben Tag mehr als zehnmal länger als die der meisten üblichen Bakterien.[7] Ihre in vivo-Generationszeit sei wahrscheinlich noch länger. Gruber führt aus, dass innerhalb einer Generationszeit eine bakterizide Antibiotika-Behandlung die Bakterienpopulation auf die Hälfte reduziert. Übliche Bakterienerkrankungen werden typischerweise 1 Woche antibiotisch behandelt, d. h. über einen Zeitraum von größenordnungsmäßig 100 Generationszeiten. Gruber weist darauf hin, dass dies bei einer Generationszeit von 1/2 Tag einer Behandlungsdauer von 50 Tagen entspräche.[6]

asyalein , от къде е тази информация?  
Цитат
мазането с кокосово масло пази - кърлежите бягат от миризмата му, както и вътрешен прием на масло от черен кимион (който може, аз не мога да го преглътна.) кърлежите пак избягват миризмата, която се отдедя чрез потта.
Срещала съм, че не харесват ментовата миризма, но не зная доколко е така.

Последна редакция: нд, 02 юни 2019, 16:19 от Diorela

# 26
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Преди 2-3години един тийн случайно откри това за маслото от черен кимион и са правили изследвания. При продължителна консумация, потта започва да излъчва миризма, която отблъсква кърлежите. Той първо го е наблюдавал при кучето си, та става и за дом. любимци

# 27
  • Мнения: 6 893
Преди 2-3години един тийн случайно откри това за маслото от черен кимион и са правили изследвания. При продължителна консумация, потта започва да излъчва миризма, която отблъсква кърлежите. Той първо го е наблюдавал при кучето си, та става и за дом. любимци

Къде са правени тези изследвания?  От информацията, която си изчела покрай баща си, имаш ли представа колко време и в какви дози е добре да се пие доксиклин профилактично?


ПС Покрай тази тема и линка на немски, който си пуснала, се зачетох за лаймската болест. Попаднах на статия "Моето излекуване от Лаймска болест", може да е полезна за някого: http://mama-znae.com/%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2% … 0%BD%D0%B8%D0%B5/
Цитат
Много често, по-трудно лечимите случай на Лаймската болест, се дължат на ко-инфекции – други инфекции, предавани от кърлежи (бартонелоза (фелиноза), ерлихиоза, бабезиоза, анаплазмоза и др.)

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
В Германия. В момента не намирам линк... за профилактично взимане на антибиотик нищо не мога да кажа, в Германия го изписват само при поява на червените кръгове. Другите трябва сами да се спасяват 🙄

# 29
  • Мнения: 6 893
В Германия. В момента не намирам линк... за профилактично взимане на антибиотик нищо не мога да кажа, в Германия го изписват само при поява на червените кръгове. Другите трябва сами да се спасяват 🙄

Благодаря!


Преди 2-3години един тийн случайно откри това за маслото от черен кимион и са правили изследвания. При продължителна консумация, потта започва да излъчва миризма, която отблъсква кърлежите. Той първо го е наблюдавал при кучето си, та става и за дом. любимци

Като питах къде са правени изследванията, имах предвид в лаборатория, някой, свързан с материята, институт и т.н. Как са правени, от кого?  Въобще дали е доказано, че действа?  Колко време трябва да се прилага, за да подейства, какви количества. Има ли някакви материали за тези изследвания, които да прочета.

Или просто някакъв тинейджър си правил собствени  проучвания и е давал масло на кучето, а то не е хванало кърлежи. Но може теренът за разходки да е бил обезпаразитен.

Последна редакция: нд, 02 юни 2019, 19:40 от Diorela

Общи условия

Активация на акаунт