Кърлеж

  • 7 800
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 38 476
Не бих давала такава силна подправка на куче или дете.

# 31
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
На кучето се слагат 10 капки в храната.
Понеже аз самата не мига да го глътна, ама съм го купила и да не е зян, мажа си глезените с него. Че и миризмата му не издържам.... пък е и скъпо🙄

# 32
  • София
  • Мнения: 38 476
Майка ми май го беше купила. Тя си пада по такива неща. Казах й да си го задържи, защото и на мен не ми понесе миризмата.
Освен това, имам опит с масла. Това, като ти се набие в дрехите, няма изпиране. Просто хвърляш.
По темата - в Младост окосиха, а на някои места пръскаха. Но сега пак вали, за съжаление.

# 33
  • Мнения: 6 887
Изследването на кърлежите се оказа, че е полезно. Този, който ме ухапа, е заразен с лаймска болест. Нямаше и да разбера, ако не го бях изследвала, защото нямам характерното петно.
Продължавам с доксициклин.

ПС Попаднах на статия на Монитор от началото на май, озаглавена "Хапят ни кърлежи с лаймска болест" https://www.monitor.bg/bg/a/view/hapjat-ni-kyrleji-s-lajmska-bolest-164342 , която пише, че
Цитат
20% от кърлежите са заразени с лаймска болест, предупредиха от Националния център по заразни и паразитни болести.

„Извън площите, които са обхванати в графика, при постъпили сигнали от граждани ще се предвижда и допълнителна обработка на общински зелени площи“, уточниха от „Московска“ 33.
Но тази статия съдържа и невярна информация:
Цитат
В София задължително се пръска срещу кърлежи по два пъти през април, май, август и септември.
Аз си направих труда да попитам в Районната администрация кога е пръскано против кърлежи - отговорът беше, еднократно, в началото на април, предстои повторно пръскане през юни.

Последна редакция: чт, 06 юни 2019, 13:14 от Diorela

# 34
  • Мнения: 8 949
Това, че кърлежът е заразен с лаймска болест не значи, че непременно я предава. Зависи колко време е бил забит.

Препаратите против кърлежи за кучета са именно на този принцип - не отблъскват кърлежите, но щом се забие, кърлежът умира в рамките на време, което е под минимума на времето, нужно за да се предадат заразните болести.

# 35
  • Мнения: 6 887
Това, че кърлежът е заразен с лаймска болест не значи, че непременно я предава. Зависи колко време е бил забит.

Скрит текст:
Препаратите против кърлежи за кучета са именно на този принцип - не отблъскват кърлежите, но щом се забие, кърлежът умира в рамките на време, което е под минимума на времето, нужно за да се предадат заразните болести.

Така казват - до 36 часа ако е престоял,  рискът е по-малък. Но кърлежът, който зарази майка ми преди години, беше стоял само няколко часа.
Затова аз предпочетох да се придържам към профилактичната терапия, защото приемът на доксициклин е по-малък, а това си е кофти антибиотик, даващ доста тежки неблагоприятни ефекти.

За разлика от България, САЩ имат един много добър и информативен правителствен сайт за кърлежите. Доста неща прочетох там, вкл и, че ако се пие веднага доксициклин, после тестът ELISA за антитела е отрицателен.

https://www.cdc.gov/lyme/faq/index.html

https://www.cdc.gov/ticks/pdfs/FS_TickBite.pdf

# 36
  • Мнения: 9 521
Скрит текст:
Това, че кърлежът е заразен с лаймска болест не значи, че непременно я предава. Зависи колко време е бил забит.

Скрит текст:
Препаратите против кърлежи за кучета са именно на този принцип - не отблъскват кърлежите, но щом се забие, кърлежът умира в рамките на време, което е под минимума на времето, нужно за да се предадат заразните болести.

Така казват - до 36 часа ако е престоял,  рискът е по-малък. Но кърлежът, който зарази майка ми преди години, беше стоял само няколко часа.
Затова аз предпочетох да се придържам към профилактичната терапия, защото приемът на доксициклин е по-малък, а това си е кофти антибиотик, даващ доста тежки неблагоприятни ефекти.

За разлика от България, САЩ имат един много добър и информативен правителствен сайт за кърлежите. Доста неща прочетох там, вкл и, че ако се пие веднага доксициклин, после тестът ELISA за антитела е отрицателен.

https://www.cdc.gov/lyme/faq/index.html

https://www.cdc.gov/ticks/pdfs/FS_TickBite.pdf

да, но всичко са теории. на практика нито е вярно, че за няколко часа не може да има заразяване, нито че след моментален прием на докси изследванията са отрицателни. уви. това е много непозната болест с неясно лечение /каквото и да дрънкат масово лекарите/. много по-добре е веднага след ухапването да се направи месец АБ /там също е сложно, защото доксито започват да го отричат, има протоколи с 3 аб едновременно и т.н./, отколкото да се бори след това лаймска. да не говорим, че може да се стигне до летален изход наистина.

по отношение на пръскането - нито се спазват протоколите, не е ясно с какво точно се пръска и се пръска отгоре-отгоре /това по вътрешно инфо/. тази година е АД от кърлежи и има много заразени.

# 37
  • Мнения: 8 803
Тук, в Бг, няма надеждни изследвания за Лаймска болест. Много пъти не ги хващат, нищо, че се прави изследване.
Преди 50 години ме ухапа кърлеж. Намерихме го след неясно колко дни. Извади го лекар, взеха ми кръв за изследване. Казаха, че всичко е наред. След 30 години отключих артрит, после и друго автоимунно. Тогава научих, че Лаймската болест, ако протича безсимпотмно и не се лекува, навлиза на клетъчно ниво и се проявява като автоимунни заболявания. Може да минат 20-30- 40 години. Не знам дали е вярно, но съм с две автоимунни.

# 38
  • Мнения: 11 337
Тук, в Бг, няма надеждни изследвания за Лаймска болест. Много пъти не ги хващат, нищо, че се прави изследване.
Преди 50 години ме ухапа кърлеж. Намерихме го след неясно колко дни. Извади го лекар, взеха ми кръв за изследване. Казаха, че всичко е наред. След 30 години отключих артрит, после и друго автоимунно. Тогава научих, че Лаймската болест, ако протича безсимпотмно и не се лекува, навлиза на клетъчно ниво и се проявява като автоимунни заболявания. Може да минат 20-30- 40 години. Не знам дали е вярно, но съм с две автоимунни.

Но Ън, то автоимунни може да се отключат и без лаймска. Имаш ли съмнения за хронична лаймска инфекция? Тя е много по-опасна - за тези години ако е работила скришно би те разсипала, не просто автоимунно да развиеш.

# 39
  • Мнения: 6 887
Скоро ми взеха кръв за изследване, казаха, че това е за момента. Август пак да си направя изследване.
Че аз съм все на антибиотици.
Цитат
много по-добре е веднага след ухапването да се направи месец АБ /там също е сложно, защото доксито започват да го отричат, има протоколи с 3 аб едновременно и т.н./, отколкото да се бори след това лаймска. да не говорим, че може да се стигне до летален изход наистина.

по отношение на пръскането - нито се спазват протоколите, не е ясно с какво точно се пръска и се пръска отгоре-отгоре /това по вътрешно инфо/. тази година е АД от кърлежи и има много заразени.

Може ли малко повече инфо за тези протоколи и защо отричат доксициклина? С какви други лекуват?

Цитат
Тук, в Бг, няма надеждни изследвания за Лаймска болест. Много пъти не ги хващат, нищо, че се прави изследване.

Къде правят по-надеждни изследвания и какви?  Доколкото четох, май само антитела търсят. Самата бактерия не я търсят, защото трудно се откривала.

# 40
  • Мнения: 9 521
по-надеждни изследвания - в Германия. има 2 лекари, които се занимават с лаймска в Румъния, те също назначават изследвания, взимат се проби в Букурещ и се пращат в германия.
тези протоколи, които споменах, не се прилагат в Бг, както и в обикновените клиники в другите държави. има една спец. клиника в аусбург, за там съм чувала и 6 м. на АБ. също и тези двамата в Румъния. но за всичко това - лекар.
Ън, нищо чудно и да е от кърлежа, може да те удари и след 50 г. иначе....то това чудо така или иначе май на практика не се лекува, така че най-важното е поддържането на имунитета.

# 41
  • Мнения: 6 887
по-надеждни изследвания - в Германия. има 2 лекари, които се занимават с лаймска в Румъния, те също назначават изследвания, взимат се проби в Букурещ и се пращат в германия.
тези протоколи, които споменах, не се прилагат в Бг, както и в обикновените клиники в другите държави. има една спец. клиника в аусбург, за там съм чувала и 6 м. на АБ. също и тези двамата в Румъния. но за всичко това - лекар.
Ън, нищо чудно и да е от кърлежа, може да те удари и след 50 г. иначе....то това чудо така или иначе май на практика не се лекува, така че най-важното е поддържането на имунитета.

А какво изследват в Германия? Антитела или нещо друго?
Моля те дай нещо по конкретно за тази клиника и лекарите в Румъния, линкове, такива неща. Също и на какви ключови фрази на немски мога да поровя в нета, че не говоря немски.

Последна редакция: пт, 19 юли 2019, 15:51 от Diorela

# 42
  • Мнения: 9 521
забравила съм да пиша, извинявам се.

в Румъния
Д-р. Татяна Роска , Букурещ , Медицински център  „Dr. Furtună Dan“
Str. Leonte Anastasievici Nr. 34, Sector 5, București
От понеделник до петък 7.00 - 21.00 часа
+40 720 225 212
+40 310 809 870
+40 310 809 871
+40 723 753 062 
office@drfurtunadan.ro
https://drfurtunadan.ro/

Д-р. Богдан Йон, Румъния- Констанца
Str. Sabinelor nr. 33 Constanta 900690
Telefon:+ 40241.511.022
Fax:+ 40241.511.050
Telefon:+ 40766.724.906
Telefon:+ 40767.555.856
info@medicinahiperbara.ro
http://www.medicinahiperbara.ro/

в Германия
https://www.bca-clinic.de/kontakt/

# 43
  • Мнения: 11 337
Лаймска болест с изпращане до Германия проверяват и в Детокс център.

# 44
  • Мнения: 9 521
въпросът е и някой компетентен лекар да ти назначи изследванията, защото са наистина най-различни и аз лично не мога /все още/ да се оправя с тях. Ион, например, първо прави преглед, след това дава добавки и след два месеца назначава специфични изследвания.

Общи условия

Активация на акаунт