Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 42

  • 68 312
  • 748
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 11 761
Ами, според мен - не, относно опасността при хиперфункция. Имам предвид, че е опасно когато си с тиреотоксикоза (хиперфункция) по принцип (или си на тиреостатици), защото при бременност може да има още по-голямо свръхпроизводство на хормони и да има проблем със задържане на плода и преждевременно раждане.
Когато изкуствено се постига хиперфункция, приемайки хормон, тогава целите са други. Да има за детето хормон, да има и за теб. За него е важно в първото тримесечие да имаш ти, за да има какво да вземе, при образуване на щитовидната жлеза. Но то детето си взима каквото му трябва в началото, още повече че ти си знаеш за заболяването и пиеш хормон, а в случая за теб няма хормон. То има, де... реално стойностите ти са добри. Малко по-ниско е ФТ4, но не е голям проблем.
ТСХ е в норма, което също е добре.
Повод да увеличи д-р Начев дозата няма да е ТСХ, а ФТ4. То показва лек недостиг, не ТСХ. Но някои жени колкото и хормон да приемат и да им увеличават дозите, ФТ4 все стои в долна граница.
При теб долната граница на второто изследване пак ли е около 7.86, както на първото? Ако е така, няма поводи изобщо да го мислиш и не мисля че ще ти увеличат дозата.
Иначе ФТ4 със стойност 15, както е било предното си е супер. Даже още може. При бременност целта е да е в по-горна граница, а ФТ3 около средната.

Според мен, доктор Начев и да увеличи дозата, или да я остави същата - няма значение. Изследванията за мен са добри за бременна. Вече какви са целите и какво мисли той, друг въпрос. Той е докторът.
А относно това което е споменал за лекото предозиране при ТСХ 0.22 и ФТ4 - 15, имал е предвид точно ТСХ. ТСХ 0.22 показва предозиране. Не е лошо при хипофункция и бременност да се държи в ниските стойности, но все пак под 0.32, даже 0.50 си се води предозиране.

# 61
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
Благодаря ти за изчерпателния отговор, Мереленда  Hug

Всичките ми изследвания са правени в една и съща лаборатория ( в клиника Надежда), затова написах референтните само на единия резултат:
За ТСХ  границите са 0.34 - 5.6
За ФТ4 границите са  7.86 - 14.41

Утре ще пиша какъв е бил коментара на Начев.
Още веднъж - благодаря ти  bouquet

# 62
  • Мнения: 11 761
Ясно. Значи има предозиране леко и на ФТ4 от изследванията където ТСХ е 0.22. Затова е споменал, че ТСХ не го притеснява. Явно за ФТ4 наистина се е касаело. Сега видях, че горната граница е малко над 14.
Със сегашните изследвания са си ок хормоните.

# 63
  • Мнения: 1 589
Здравейте,моля за мнение.Ето резултати от изследвания и ехография.

Щ.жлеза-правилно разположение и форма,ясен контур,нормални размери.
Десен лоб-1,59/1,52/3,68см.
Ляв лоб-1,44/1,43/3,55см.
Истмус-0,28см.
Хипоехогенна и нехомогенна ехоструктура,с дребно петнисти хипоехогенни зони дифузно,без огнищни лезии,увеличена васкуларизация.
TSH 10.090. /0,34-5,60/
FT3. 7.17. /3.8-6.0/
FT4. 8.55. /7.9-14.4/
TAT. 2.9<. /<4.0/
MAT>994.0. /<12/


Моля за Вашето мнение.Резултатите от кръвта ги вземах днес и лекарката ми още не ги е видяла.Имам час при нея следващия месец.Нищо не разбирам,особено този МАТ???Какво е това >,а после <?????
Много ли е зле положението?Ендокриноложката каза,че МОЖЕ да се наложи да пия хормони.Както се вижда стойностите са леко завишени(според мен). Може ли да се избегне пиенето на хормони и същите тези хормони да бъдат набавени чрез по-голяма консумацията на определен вид храна-например риба ??Или по друг начин?Имам недостиг на хормон,нали?
Според Вас имам ли липса на йод?
Какво ще ме посъветвате?
Благодаря .

# 64
  • Мнения: 11 761
Видимо с тези стойности става въпрос за автоимунен процес, твърде вероятно е да е Хашимото.
Нека докторката да се изкаже на база резултатите. Не знам за хипофизата правени ли са изследвания.
Вероятно ще се наложи прием на хормон. Лечение само с алтернативни методи на база тези показатели за мен е неприемливо, но всеки решава сам.
Хормоните не може да се набавят с консумация на храни, но може да се повлияе положително върху секрецията им, с ограничаване на някои храни от менюто и подобряване начина на живот.
Нещата са дълги за обяснение. Нека първо докторката да постави диагноза и каже как да се подходи, а после ще четеш и мислиш с какво да си помогнеш.
Но на първо място - не чакай месец. Консултирай се ако можеш по-скоро или при друг доктор, ако твоята докторка не може да те приеме сега, също е опция. Тъкмо ще имаш още едно мнение.

# 65
  • Мнения: 1 589
Видимо с тези стойности става въпрос за автоимунен процес, твърде вероятно е да е Хашимото.
Нека докторката да се изкаже на база резултатите. Не знам за хипофизата правени ли са изследвания.
Вероятно ще се наложи прием на хормон. Лечение само с алтернативни методи на база тези показатели за мен е неприемливо, но всеки решава сам.
Хормоните не може да се набавят с консумация на храни, но може да се повлияе положително върху секрецията им, с ограничаване на някои храни от менюто и подобряване начина на живот.
Нещата са дълги за обяснение. Нека първо докторката да постави диагноза и каже как да се подходи, а после ще четеш и мислиш с какво да си помогнеш.
Но на първо място - не чакай месец. Консултирай се ако можеш по-скоро или при друг доктор, ако твоята докторка не може да те приеме сега, също е опция. Тъкмо ще имаш още едно мнение.


Няма изследвания на хипофизата.
Защо да не чакам месец,какво имаш впредвид.Мислех да изчакам,да повторя изследванията,да потърся второ мнение......Трябва ми време да осмисля нещата сама за себе си,не съм очаквала такова развитие на нещата

# 66
  • Мнения: 2 452
При тези резултати не виждам какво има да чакаш. МАТ показва автоимунен процес ТСХ ти е много високо само ме озадачава че Т3 ти е над горна граница а с оглед останалите показатели би трябвало да е към долна и нещо не се връзва може би затова Мереленда те насочва да търсиш връзка с хипофизата.
Общо взето ако Т3 нещо не бъркаше сметката резултатите говорят за Хашимото с хипофункция така  че задължително трябва да те види ендо.
Повтори си изследванията щом държиш в крайна сметка стават и грешки но едва ли.
Мереленда ти е дала добри съвети прочети и първа страница на темата. Не се лекувай с йод!

# 67
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
Здравейте Simple Smile
Обещах да пиша какъв е бил коментара на Начев:
Самите стойности на ТСХ И ФТ4 не са лоши, но предвид рязката им промяна за един месец ми увеличи леко дозата на 75 мкгр. Обясни ми, че в трети триместър обикновено се наблюдавало покачване на ТСХ, заради спада на ЧХГ и тогава се допускали стойности до 3, но на този етап държи хормона да е до 2, а аз съм на границата и рискувам да я прескоча, ако остана на 62.5мкгр.
Питах го дали бебето не си взима каквото му е необходимо, а недостигът да е само за мен - категорично отрече и каза, че е пропорционално и ако има недостиг за мен, значи има и за бебето. Според него резултата с леко предозиране бил за предпочитане пред този с недостиг.

Да се надяваме, че до края на бременността няма да ми се налага друго увеличение  Praynig Въпреки, че с хормона се чувствам в пъти по - добре, отколкото преди лечението, много се надявам след време да не ми се налага да го пия.

Хубав и усмихнат ден на всички  bouquet

# 68
  • Мнения: 11 761
На мен ми звучеше логично обяснението на един друг доктор в начална бременност на жена с Хашимото, при която стойността на ТСХ беше май около 4 или нещо такова, въпреки приетия хормон, да не се притеснява, защото пие ли хормон, за детето имало какво да вземе. Нещо подобно беше. И е най-важно първите три месеца да се поддържа по-високото количество хормон, за да има при формиране щитовидната на детето. Но като цяло и при небременни, недостигът знаем си има последствия, затова по-добре по-висока доза и да е мирна главата. Да има, за всеки случай.
По-опасно си е наличие на хипофункция и неприемане на хормон + бременност, отколкото прием на хормон, макар и ТСХ да е по-високо и наличие на бременност. Нали, във втория случай се взима хормон и въпреки по-високото ТСХ се предполага, че се набавя и детето получава.

Но иначе, пънче-мънче, докторът си е прав. Независимо в кой етап се открие хипофункцията, още повече при бременност, хормон трябва и по-добре да е в по-високи дози и да се придържа ТСХ към долна граница, отколкото да има съмнения и тревоги, дали се набавя нужното и за майката, и за детето.
Дано след раждане се успокои жлезата и да нямаш нужда от хапчета.
Увеличението на дозата ти е минимално.

happy_mama, и Нис ти е писала. Повтори ако искаш изследванията и се консултирай и с втори доктор.
Тези изследвания показват, че трябва да се започне терапия. За алтернативни методи с този стойности не е добра опция да подхващаш сега. Ако се затвърдят тези високи стойности на ТСХ си трябва терапия.
Да, както и Нис е писала, усъмниха ме тези стойности на ФТ3 на база Ниско ФТ4, но без да съм доктор, възможно е някаква грешка да има, възможно е да е вторична причината за тези показатели, а не основното заболяване.
Изобщо, друго изследване на ТСХ правила ли си някога, или това е първото?
Някакви операции да си правила наскоро, да си боледувала от нещо?
МАТ показва автоимунен процес. Той не ти е нужен повече за изследване. Ако повтаряш, повтори ТСХ, ФТ4 и ФТ3.

# 69
  • Мнения: 1 589
Не трябва да изследвам повече МАТ? Точно това изследване  ме притеснява най- много,то е най- високо.
На какво може да се дължи тази неестествена стойност на ФТ З ? Какво друго да искам да се изследва-гледам че и хипофизата се споменава -и нея ли да изследвам?Утре съм запазила час,ще ходя при същата лекарка,така че кажете за какво говорят тези резултати?Да знам какви въпроси да задавам,защото аз от тази сутрин чета и сега ми е пълна каша в главата.На хипофизата какво се изследва?


Имам още едно изсл. на ТСХ 9.380.  (0.27-4.20) от 14.04.2016.Видях стойностите и пуснах останалите .Те са от 27.05.2016.В две различни лаборатории са правени,разбрах,че това има значение.

# 70
  • Мнения: 402
Не трябва да изследвам повече МАТ? Точно това изследване  ме притеснява най- много,то е най- високо.
На какво може да се дължи тази неестествена стойност на ФТ З ? Какво друго да искам да се изследва-гледам че и хипофизата се споменава -и нея ли да изследвам?Утре съм запазила час,ще ходя при същата лекарка,така че кажете за какво говорят тези резултати?Да знам какви въпроси да задавам,защото аз от тази сутрин чета и сега ми е пълна каша в главата.На хипофизата какво се изследва?


Имам още едно изсл. на ТСХ 9.380.  (0.27-4.20) от 14.04.2016.Видях стойностите и пуснах останалите .Те са от 27.05.2016.В две различни лаборатории са правени,разбрах,че това има значение.
По принцип всяко изследване можеш да повториш, грешки стават. Това, което има предвид Мереленда, е, че МАТ се изследва еднократно за поставяне на диагнозата. Счита се, че не може да му бъде повлияно с медикаменти и за това стойностите му не се проследяват. Лечението с хормон цели промяна в стойностите на ФТ3, ФТ4 и ТСХ.
ТСХ е хормон на хипофизата, чрез него тя стимулира дейността на щитовидната жлеза. Ендокринологът ще прецени дали се налага да проследиш как работи и хипофизата.
При положение че имаш и по - старо изследване със завишен ТСХ, със сигурност ще се наложи да приемаш хормон.

П.С. Можеш да разгледаш и алтернативната тема. Чрез диета и добавки стойностите на хормоните и антителата (ТАТ и МАТ) могат да бъдат вкарани в норма, но поне първоначално, както и момичетата споменаха, е добре да започнеш с традиционното лечение. Най - общо се препоръчва спиране на глутена и намаляване консумация на храни, потискащи дейността на щитовидната - зеле, карфиол, броколи, праскови, ягоди, царевица, просо.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=151850;topicrefid=19

# 71
  • Мнения: 5 898
Момичета, решила съм да си направя фекален тест за евентуалното наличие на Хеликобактер Пилори в червата (по-назад беше дискутирано каква е потенциалната връзка между тази бактерия и нашето заболяване). Къде, според вас, е най-удачно да проведа това изследване? В Националния център по заразни и паразитни болести (където не съм сигурна дали правят този тест, понеже не намирам инфо на сайта им), в "Бодимед" или някъде другаде? Държа резултатите да са максимално точни, та затова се колебая. И нещо друго - в "Бодимед" пише следното: Хеликобактер, директен тест - 33 лв.; Хеликобактер пилори Ат - 15 лв. Някой знае ли каква е разликата между двете и удачно ли е и двете да бъдат направени едновременно? Всъщност, не разбирам под "директен тест" фекален такъв ли се има предвид или нещо друго. newsm78 Бих се радвала, който е наясно, да поясни. Очаквам мнение и от Magdalena1978, тъй като знам колко е компетентна по тези въпроси именно тя. Hug

# 72
  • Мнения: 11 761
Точно фецес е директният. Другият е кръвен тест.
Ако нямаш оплаквания, мисля кръвният тест ще ти е достатъчен за начало. Ако има оплаквания, а не се открива в кръвта причина, се търси във фецес или при гастроскопия с биопсия. Последното е най-сигурно, за доказване на растеж на хеликобактер пилори. Но щом си решила с фецес тест, действай смело. Мисля че големите лаборатории, в които се прави, ще ти свършат работа. Не е някакъв кой знае какъв тест и рутинно се прави в много лаборатории.
Аз като обостря гастродуоденита и колита пускам кръвен тест.

# 73
  • Мнения: 5 898
Мерси за включването, Merelenda. bouquet Лекарката, при която ходих, каза да пусна фекална проба, точно защото е по-точна. Нямам конкретни оплаквания, искам да си направя изследването във връзка с нещо друго.

Скрит текст:
А има ли някакви изисквания / предварителна подготовка за самия тест? Да не се яде нещо конкретно, няколко дни преди да се вземе пробата? Как точно трябва да се вземе самият материал? Ще питам и в лабораторията, разбира се, но винаги предпочитам да си "сверя часовника" и с форума, за по-сигурно. Simple Smile

# 74
  • Мнения: 11 761
На ЛС ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт