За пицата с любов

  • 33 727
  • 171
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 747
Къде се продава семолина??

Гледам че и тема имало за това  Laughing
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=893683

Все едно нищо. Някакво брашно от твърда пшеница, което не е ясно от къде мже да се купи, друга семолина, дето я има в супер маркет, който е само в София, а снимката не се отваря да видя даже какво е... и семолина на Дивела, която е по- едра и не става за паста, да смеся за пица не съм пробвала.

# 31
  • MI
  • Мнения: 11 797
Все едно нищо. Някакво брашно от твърда пшеница, което не е ясно от къде мже да се купи, друга семолина, дето я има в супер маркет, който е само в София, а снимката не се отваря да видя даже какво е... и семолина на Дивела, която е по- едра и не става за паста, да смеся за пица не съм пробвала.
Не съм виждала тази на Дивела за да ти кажа, но за паста се използва обичайно точно семолина от твърда пшеница. Да, по-едра е, по-трудна е за месене, но с такава се прави. Твърда и по-трудна за работа е, но се свиква. Точно с такава се прави добрата паста, която не се разварява лесно. Има и такава, която е по-ситна, но и тя е твърда и по-трудна за работа от нормалното бяло брашно. За пица става, пробвай.  Peace

# 32
  • гр. София
  • Мнения: 27
Ще съм благодарна ,ако някой сподели хубава рецепта за тънко и еластично тесто за пица. Няколко пъти правя, разточвам тънко и въпреки всичко, като пека се надува и става по-скоро хлебно с твърда кора.  Tired

В каква тава печеш пицата? Аз я слагам в тези правоъгълните, които си идват с печката. Фурната загрявам предварително на 200-250 градуса на грил отгоре и отдолу.

Иначе тестото, което правя, е следното:

В съд смесвам 200 мл. хладка вода, 7 г. суха мая, 1 ч.л. захар и оставям да се активира маята. В купа пресявам около 3 ч.ч. брашно (една чаша е около 200 мл. течност) и 1 ч.л. сол. Към течността прибавям 2-3 с.л. зехтин и добавям постепенно брашното докато стане меко тесто, което да не лепне. Възможно е да остане брашно или да трябва да се добави още малко. Оставям тестото да втаса в купа, завита с кухненска кърпа на топло (може и в загрята на 40-50 градуса фурна) около 1 час.

Много е важно тестото да се разстели на тънко, за да стане хрупкаво. Тавата намазвам със зехтин, за да не залепне пицата. Peace

# 33
  • Мнения: 828
Благодаря за рецептата Simple Smile , тавата ми е кръгла ,незалепваща с малки дупчици - за пица уж.  Grinning 

# 34
  • Мнения: 11 747

Не съм виждала тази на Дивела за да ти кажа, но за паста се използва обичайно точно семолина от твърда пшеница. Да, по-едра е, по-трудна е за месене, но с такава се прави. Твърда и по-трудна за работа е, но се свиква. Точно с такава се прави добрата паста, която не се разварява лесно. Има и такава, която е по-ситна, но и тя е твърда и по-трудна за работа от нормалното бяло брашно. За пица става, пробвай.  Peace

Правила съм паста със семолина на De Cecco и става разкошно, но е по- фин грис от този на Дивела. Не им е хубав на Дивела за паста. Пак става, обаче не е така както с този на De Cecco. С него сравнявам, не с брашно тип 500.

# 35
  • MI
  • Мнения: 11 797
Правила съм паста със семолина на De Cecco и става разкошно, но е по- фин грис от този на Дивела. Не им е хубав на Дивела за паста. Пак става, обаче не е така както с този на De Cecco. С него сравнявам, не с брашно тип 500.
De Cecco са добра марка  Peace Грис всъщност същото ли е като семолина? Така и не можах да разбера.  newsm78 Всъщност важното е пшеницата да е добра, не толкова меленето. Различен сорт пшеница е, нямам идея защо в България почти не се продава. Скоро ми попаднаха данни че всъщност България изнася твърда пшеница, чак не ми се вярваше.

# 36
  • Мнения: 11 747
Да, семолина е грис, но българския грис е много едър, не е като италианската семолина. Иначе България май изнася повечето пшеница, която произвежда, а тук се мели вносна, имаше такива години, сигурно и сега не се е променило. Изнася по- хубава, внася по- евтина.

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Аз правя тестото за пица в хлебопекарната.Тестото е за две средно големи пици.
2яйца разбивам с 1ч.ч.прясно мляко
3 големи ч.ч брашно
5с.л олио
половин пакетче жива мая разтворена в хладка вода
2с.л захар
1щ.сол.
Включвам на основна програма и оставям докато втаса тестото.
После изваждам и половината го прибирам в намазнена торбичка в камерата.
Другата половина разстилам на тънък пласт в намазнена средно голяма тава.
Ползвам доматен сок от кутия.
Отгоре -шунка,гъби,маслини от тези без костилки,сирена-Пармезан,Едам,топено сирене и зелени подправки.
Слагам тавата в студена фурна и пека на 180 градуса.



# 38
  • Мнения: 10 964
Слагам тавата в студена фурна и пека на 180 градуса.

Позволявам си коментар по това, тъй като "на вкус и цвет товарища нет". Тестото и плънката наистина са въпрос на вкус и всеки си ги прави както иска. Но тесто по правило се пече винаги в предварително загрята фурна, независимо дали е сладкиш, хляб, друго печиво, пица и т.н. Simple Smile

Технологията на печене, която постигнах след известни експерименти, е следната - печката се загрява до максималната температура (275 градуса целзий за повечето фурни), за да се симулира ефектът "пещ".
Пицата слагам в правоъгълната тава от печката и пека точно 5-6 минути на 230-250 градуса с вентилатор (само долен нагревател и вентилатор), едно ниво по-ниско от средата на фурната. Става идеално хрупкава по краищата.

Пробвала съм и да нагрея тавата заедно с фурната и да сложа пицата в нагорещената тава върху хартия (преместването става с хартията), пак става, но първия начин ми дава по-добър за нашия вкус резултат.


# 39
  • Мнения: 363
И аз съм любител на пицата, правя поне веднъж месечно вкъщи. След много четене и опити, моите изводи са: първо, много важно е брашното. Или 0, или смес 00 с твърда пшеница (на български може би семолина?! семола ди грано дуро). Само с 00 - масовото от което се правят сладкиши, не става толкова добре. Второ - втасването - с по-малко мая повече време. Оставям да престои в хладилника денонощие. Трето - доматите - в никакъв случай пюре. Ако е консерва, да е от цели хубави домати намачкани, смесени със сол и малко олио. Моцарелата или нарязана или накъсана, но истинска. Масово се слагат разни странни сирена, от тях се подувам като балон.  Sick И накрая - фурната, трябва да е максимално нагрята като се слага. За съжаление нямам пещ, но и с електрическа фурна на около 260 градуса (максимума на моята) е задоволителен резултата, за около 15 мин е готова. Изчаквам около 10 мин преди да сложа пицата, да е наистина много гореща. По-лека е така пицата, добър апетит ако някой пробва.  bouquet
Рецептата на Радо ,един от най-добите пицари на БГ ,може да видите тук .Тя се доближава до тая на nelig Имам и др. рецепта с още по-малко мая ,но като я намеря ще я публикувам Peace

# 40
  • Мнения: 10 964
Включвам се отново, за да кажа, че най-случайно купих днес - вдъхновена от темата - чудесна семолина от магазин на "Добрев" в София. Марката е Granoro, произвеждат и паста, която е добра (досега само нея бях опитвала).

Т.е. още не съм омесила нищо със семолината, но ми изглежда с фино зърно.

# 41
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Параход,точно това тесто се слага в студена фурна иначе няма да се получи. Hug

# 42
  • MI
  • Мнения: 11 797
Включвам се отново, за да кажа, че най-случайно купих днес - вдъхновена от темата - чудесна семолина от магазин на "Добрев" в София. Марката е Granoro, произвеждат и паста, която е добра (досега само нея бях опитвала).

Т.е. още не съм омесила нищо със семолината, но ми изглежда с фино зърно.

Ако е същата Granoro, е по Пулия и е много добре. Виж дали пише semola di grano duro на пакета. Ако да, действай  Simple Smile

# 43
  • Мнения: 10 964
Точно тази е.

# 44
  • MI
  • Мнения: 11 797

Супер, значи е от твърда пшеница, можеш да правиш добра паста от нея   Peace За колко я взе? Любопитна съм в България по колко я продават, тук е по евро и нещо.

Общи условия

Активация на акаунт