На пазар в Лозенград и Одрин - 9

  • 280 287
  • 731
  •   1
Отговори
# 675
  • Пловдив
  • Мнения: 14 074
Аз и друг път съм споменавала, но да кажа и сега, че в аптеката, която е на кръстовището в близост до Селимийето има аптекар, който говори български и като му кажеш българското лекарство търси на компютъра си аналог, ако има го предлага, ако няма - си казва.

# 676
  • Бургас
  • Мнения: 6 045
Къде точно на кръстовището е тази аптека? Имаш предвид кръстовището, по което се спускаш към главната пешеходна улица, нали?

# 677
  • Пловдив
  • Мнения: 14 074
Да, там.  Peace Последно бях там юли и момчето още беше там.

# 678
  • Varna
  • Мнения: 2 596
А над самата аптека има подвижен светлинен надпис, че се говори на български език във аптеката.
Това го видях преди няма и седмица.

# 679
  • у дома
  • Мнения: 258
Момичета, има ли някакво повишаване на цените в Одрин след последния спад на лирата?
Благодаря.

# 680
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 781
Не мисля,  че има повишение на цените,  поне на нещата,  които купуваме обичайно. Ако нещо конкретно те интересува като цена,  питай.

# 681
  • у нас
  • Мнения: 5 724
От Одрин съм пазарувала от три различни аптеки, но и в трите имаше човек, който разбира български. И както казва Делта пише на български.

# 682
  • Мнения: 44
Момичета, решихме се и ние и утре ще ходим за първи път до Одрин. Бихте ли казали как е по границата тези дни, а там как стои въпросът с паркирането, къде може, къде не ? Има ли някакви платени зони..? За какво трябва да гледаме... Доста хубави насоки сте дали и смятам да се поразходим по центъра и до Марги да отскочим.
Баклава хубава от къде може са се вземе ? А ядки хубави ?

Нова съм във форума, а и пътуване до  Одрин ще ми е за първи път, така че съм отворена и многоооо благодарна за всякакви съвети и насоки Simple Smile Благодаря ви !

# 683
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Ние сме паркирали на един паркинг някъде 50 метра след като подминеш главната. Караш по главното шосе, минаваш покрай главната /има светофар и пешеходна пътека пред нея/ и завиваш в дясно. Паркингът не е голям, между едни сгради е. Не помня обаче колко платихме. Иначе на останалите места - Марги аутлет и супермаркетите си има паркинги.

# 684
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 781
В неделя на границата и в града би трябвало да е спокойно. Обикновено лудницата в Одрин е в събота, заради пазарите и екскурзиантите с автобуси.
Относно паркирането - за Главната им улица ние паркираме или на големия паркинг на Селимие джамия - на кръговото на джамията завивате наляво и карате нагоре около 300-400 метра. Паркингът е голям и е точно срещу входа й вляво. Или последният път, докато обикаляхме из уличките, си намерихме едно малко паркингче. На кръстовището на ул. Сарачлар /главната им/ и улицата, по която идвате откъм Капитан Андреево, има светофар. На него завихме вляво и на около 100-тина метра вдясно има едно като глуха уличка. Там има платен паркинг, има и обявени цени. Там, като спрете, връщате се 100-тина метра назад, пресичате същия светофар, на който сте завили наляво и сте на Главната улица. На Селимие паркингът е малко по-далече.
Както са писали и преди мен - на Марги аутлет и на Кипа си има паркинги, които са безплатни.
За хапване препоръчвам ресторант Tashan et mangal. Намира се като тръгнеш по главната улица, подминаваш Макдоналдс и малко след това завиваш вляво по уличката, точно преди кафе Mado. Вървиш около 150-200 метра и заведението е вдясно след едно леко завойче, което прави уличката. Отпред седи един дребен чиче, който те хваща под ръка и буквално те замъква вътре. Обаче,  струва си - правят страхотни телешки кюфтета, тава джигер и турски специалитети /ММ стана фен на искендер кебапа/. А топлата питка и разядките, които сервират със сядането още /безплатни/, са супер. Ако панерчето се поизпразни, носят нов хляб. Като цяло храната не е евтина, но е много и вкусна. Настина се нахранва човек. Само да знаете - телешките кюфтета пише, че са на килограм, но една порция се състои от 7 кюфтенца /малки са/. Аз първия път исках да си поръчам 3 кюфтенца /мислех, че са големи/, но без малко да си поръчам 3 порции  Laughing.

Ядките като цяло са скъпички, не сме взимали. Баклава взимахме два пъти от Кипа - хубава и сочна е - върви 30 лири/кг. Последния път наши приятели ни показаха един магазин по главния път между Капитан Андреево и Одрин. На връщане към БГ се пада по път, вдясно, има и хотел с голям паркинг, няма да го сбъркате. Там баклавата е 15 лири за кг и не беше лоша, но е една идея по-суха от тази в Кипа. От там си купихме кори за баница - меки и пресни, прах за пране /в Кипа нямаше промоция на Персил или Ариел, каквито взимам аз/, локум, течен сапун.
От Кипа взехме зехтин на 14.90 лири за литър /Sizma се нарича техният Extra Virgin/, намален от 23.90 лири, кашкавалът им е супер, сиренето също. Много хора купуват и кисело мляко. Месото е доста скъпо, но вероятно е хубаво, не сме взимали. Само да знаете - месо, колбаси, мляко и млечни са забранени за внос в БГ от Турция, та внимавайте с количествата и слагайте по-отзад в багажника. От другите неща, казват до 2 бр. на човек, но до сега не са ни ровили щателно. Вероятно, не сме събудили съмнение с количествата покупки, които носим. Никога не спираме на безмитния, не купуваме цигари и алкохоли - скъпи са, а и можеш да купиш минимум 1 стек цигари, а да пренесеш макс 2 кутии на човек, та няма смисъл. Харесвам още верото Fairy, на по-добра цена е от тук, особено, когато е на промоция, дамски превръзки Orchid, тоалетна хартия, омекотители. Ако обичате чай, Dogadan е супер /особено черната кутия с жасмин/, локумът в Кипа на кг е любим, течният шоколад Chokella също. Май няма нещо, което да сме взели и да не ни е харесало. 
Носете си паспортите, малкия талон на автомобила, нотариално заверено и преведено на турски пълномощно, ако собственика не пътува в колата и зелена карта.
Лек път и да се похвалите с покупките после.

# 685
  • Бургас
  • Мнения: 6 045
Не знам какво му харесват на киселото мляко. Пълно е с нишесте. Взех веднъж, ползвах го за закваска, въобще не ми закваси млякото. Което ще рече, че Бацилус булгарикум я няма вътре. И после се разрових и разбрах, че бактерията от нас я купували турците.

# 686
  • Пловдив
  • Мнения: 641
В хладилниците с млякото има и пакетчета със закваска едно пакетче е за 5 литра мляко и е около лира, който има домашно мляко спокойно може да се възползва. Става перфектно.

# 687
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 781
Не знаех за закваската, ще проверя следващия път. За Кипа ли става въпрос? Тук е доста скъпа закваската. И на мен не ми се закваси мляко с тяхното, стана като айрян. Обаче, после този айрян го сварих и стана невероятна извара.

# 688
  • Пловдив
  • Мнения: 641
За КИПА става въпрос, да.
Ето така изглеждат пакетчетата
http://www.yaylamaya.com/

след като се отвори пакетчето се употребява цялото съдържание.

# 689
  • хасково
  • Мнения: 378
В събота живот и здраве се запосах и аз на шопинг в одрин, въпроса ми е ако си закупя телефон или кафе машина плаща ли се мито на границата?

Общи условия

Активация на акаунт