КОЗУНАЦИ - 2017/2018

  • 108 148
  • 752
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 11 752
Христос Воскресе!
Мбого хубави козунаци сте направили всички.
........................
Воистина Воскресе!
Чудни си ги спретнала, чудни!  bouquet

# 346
  • Мнения: 4 087
Тамън си мислих, че приключих с козунаците и детето се ошари......та ще замеся сладка пита от козуначено тесто да раздавам, а и да си хапнем  Mr. Green Mr. Green Тази година, много бързо им видяхме сметката, тъкмо се бях зарекла да не се престаравам, то сега пък малко се оказа, че съм напрвила

# 347
  • Sofia
  • Мнения: 21 740
О, и аз съм си наумила експерименти да правя, страшно ме сърбят ръцете... Обаче поне по Великден вече ще мина на машинно месене, че нямам китки в повече. Много ги натоварих този път...  ooooh! Меся всяко по отделно.

клик за увеличение

Изводите ми...
В крайна сметка високопротеиновото брашно (13.3г) не е лошо, въпреки че тестото имаше зърниста повърхност, в печивото не се усещаше нищо от тях.  Дразнеше ме при месенето. И е леко тъмно, като тип 650. Този в ляво и задният тъмен (толкова темен не заради брашното,  печенето заради плънките  Wink) козунаци са с него.  Както и първият, които показах отделно.
Намазването веднага след оплитането (този в ляво) не ми харесва категорично. Не е лъскав, а матиран. При него си направих и експеримент с подсладител освен захар и е по-въздушен и лекичък. Но определено няма да ползвам повече подсладител де, нищо че искам да постигна подобна лека и въздушна структура с тънка коричка, като купешките. Та се чудя колко ли захар има в последните?!
Десният е прозведение на щерката (9г.) - със София мел "Класик" е.
Всичките без този на шерката, който беше подарък (и не сме разчупвали, но отзивите са прекрасни Simple Smile ) са много хубави - вкусът и конците са ясни, влажни са. Доволни сме.  Grinning

Душата, знам.  Hug

Последна редакция: пн, 17 апр 2017, 14:30 от Morena

# 348
  • София
  • Мнения: 11 752
О, и аз съм си наумила експерименти да правя, страшно ме сърбят ръцете... Обаче поне по Великден вече ще мина на машинно месене, че нямам китки в повече. Много ги натоварих този път...  ooooh! Меся всяко по отделно.
.......................................
[/Огромно удобство е с машината. Нямам китки, всичко ме боли и много се натоварвам. да ти кажа, не намирам огромна разлика при измесването с машина и с ръце, даже и няма такава.  много са ми хубави козунаците, изцяло имат конци , които се търсят. И още нещо, след като доливах мазнината на малки порции го оставих още около 10-15 мин да измесва за да стане абсолютно гладко и нежно тестото на бавна скорост. Стана пухкаво и еластично, така както харесвам. size].
С разните брашно които си правиш експерименти  не са моите козунаци, тъмни са ми. За мен козунаци се правят от хубави продукти т.е. хубаво бяло брашно, всичко друго не ми харесва,  това не е хляб , а сладкиш. Давай си твоите традиционни рецепти, които са разкошни. Зная аз!!!  Simple Smile Опитвала съм ги и затова така те съветвам.
Всичко излезе с малки букви, не се връщам да го оправям.

# 349
  • Sofia
  • Мнения: 21 740
Душа, ама то пак си е козунак, нали е с бяло брашно - от каменна мелница, не промишлено производство. Малко по-тъмно е предполагам, защото няма никакви добавки (за това и заради високия му протеин го пробвах), включително и избелители. Wink  А! Намерих го - https://farmhopping.com/products/7064?shop=1&order=861a3e270 … e5e1c6562224b387a

А ето и съдържанието - клик

Сладкиш бих нарекла печиво с наличието на шупли вместо конци. Смятам че конците са отличителни за козунака, пък си ги има, както писах.  Както и с кастело тип 650, което е по-тъмно пак става козунак.
   Иначе машините правят конци (от опит), предизвикателството е на ръка да се постигнат.  Simple Smile На мен просто ми е хубаво да меся (винаги съм го казвала), само дето множко ми дойде този път.  Wink

Последна редакция: пн, 17 апр 2017, 15:56 от Morena

# 350
  • София
  • Мнения: 11 752
Това което прочетох като състав е доста здравословно. Пак си е бяло брашно. До момента винаги го прескачах, но сега може и да го ползвам, след като ти споделяш че си доволна.
Китките, душа, китките на ръцете започват да болят, а за другите части на тялото няма да споменавам, ясно ти е.... мда.

# 351
  • Мнения: 11 779
Христос Воскресе!
Аз снимки почти нямам тази година, но се наслаждавам на вашите. Много хубави козунаци. Поздравление и за първите козунаци на Жаклин.
Таря, разкошни козунаци си направила! Направо ми напълни очите  Simple Smile

# 352
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Направих снимка и на моя козунак по рецепта на Моренка. Стана идеален - оплетен, усукан, на конци, абе няма такъв.  Laughing Много сме доволни с резултата, струваха си 7-8 часа чакане. Simple Smile  Не си личат особено конците на снимката, но не ми се снима пак.

Благодаря на всички ви за съветите.  bouquet Особено температурата страшно ми помогна, нямаше да посмея да го извадя толкова тежък и мокър иначе... A той си бил перфектен...
Не мислех, че ще напълни тавата, защото имаше поне по 5 см до стените, но той се надигна към тройно...



# 353
  • Sofia
  • Мнения: 21 740
Криси, в грешка си... конците са очевадни! Браво на теб, страшен козунак! Благодаря ти за доверието!  Hug
  
   Гледам гръцки козунаци... ми те все са с много мая!  Crazy  Чудно ми е, по-слаба ли е от нашата, какъв ѝ е случая... пък плетката им не мърда, а и тестото е доста мокро.  Thinking    Умувам дали да си направя такъв експеримент... нали рекох, че ми се експериментира...  Crazy Точно с количествата мая, яйца, мазнина искам да си поиграя.

Последна редакция: вт, 18 апр 2017, 15:31 от Morena

# 354
  • Мнения: 7 328
Превъзходни козунаци сте спретнали,както винаги! HugПоклон пред всички Вас,майсторки неуморни bouquet.Ние нашите ги изядохме и с удоволствие тези дни пак ще правя просто така,за закуска. chef  bouquet

# 355
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Момичета, остана ми един цял козунак, вече е доста поизсъхнал.

Имам и кутия кондензирано мляко от това:



Дайте, моля, идеи какво да приготвя!  newsm78

# 356
  • Sofia
  • Мнения: 21 740
Момичета, остана ми един цял козунак, вече е доста поизсъхнал. ...
Дайте, моля, идеи какво да приготвя!  newsm78
Ако не говорим/забравим за здравословното Wink  - панирани филии (козуначени разбира се) или заляти резени или късове с млечно-яйчена смес (+ захар) и изпечено.
Друг път като видиш, че ще ти остане, слагай във фризера, докато е още пресен.

# 357
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Момичета, остана ми един цял козунак, вече е доста поизсъхнал. ...
Дайте, моля, идеи какво да приготвя!  newsm78
Ако не говорим/забравим за здравословното Wink  - панирани филии (козуначени разбира се) или заляти резени или късове с млечно-яйчена смес (+ захар) и изпечено.
Друг път като видиш, че ще ти остане, слагай във фризера, докато е още пресен.

Моренка, а идея за кондензираното мляко да дадеш?  Tired
Иначе си права - не трябваше да ги оставям да изсъхнат....

# 358
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Може торта с козуначен блат, т.е. козунак на филийки и напоен с ром / пр. мляко. За крем - сгущенката бих смесила със сметана и например едно нишестено кремче или домашния крем с яйца, захар, пр. мляко и брашно/нишесте. Ако смесиш сгущенката само със сметана, била тя бита или заквасена, за нас поне става много сладко. Вече може банан на кръгчета да добавиш м/у слоевете, че се връзва с карамел, орехи и т.н.

Като отвориш кутията с млякото, ако вътре не е карамелено, а е една странна бяла маса с адски много захар - свиркай да ти кажа какви рецепти открих аз. Тук така се продава подсладеното конденз мляко и е ужасен продукт - нито става за карамелов крем, нито за глазура, а сиг 1 лъжичка ти докарва диабет, толкова е сладко... А аз имах и 2 кутийки, голяма прецакня, ама как да предположа, че ще е такова нещо...

# 359
  • Sofia
  • Мнения: 21 740
За кондензираното мляко и козунак нямам идея. Много сладко ми идва на мен. Макар че, ако се смеси с готварска сметана (която не е подсладена) ще се намали сладостта.  Изобщо обичайно не ползвам кондензирано мляко.

Общи условия

Активация на акаунт