КОЗУНАЦИ - 2017/2018

  • 107 961
  • 752
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 11 737
Момичета, остана ми един цял козунак, вече е доста поизсъхнал.

Имам и кутия кондензирано мляко от това:
...........................

Дайте, моля, идеи какво да приготвя!  newsm78

Виж това, много е добро, пуснах го и в" Кулинарните въпрос...." направо е разкошно.

Криси, как да не се виждат конците, виждат се. Чудни си ги направила!!

Моренче, какви са тези гръцки козунаци?? Дай да  видя  newsm78

Два козунака замразих във фризера. Когато ни потрябват вадя и стават отново меки и пухкави. Не съм го чела никъде, но така сама си реших.

# 361
# 362
  • София
  • Мнения: 11 737
Видях ги, но ми е много трудно с превода, ако разбирах бих могла да пробвам. мисля че втория линк ги работят с разбити белтъци и разбити жълтъци... не мога да разбера какъв вид им е мазнината, масло ли и или е мас. Ако е второто аз отпадам, не работя с мас имам отвращение към този продукт. Ако преведеш съм на линия да се пробвам.

# 363
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Момичета, остана ми един цял козунак, вече е доста поизсъхнал.
Имам и кутия кондензирано мляко от това:

Дайте, моля, идеи какво да приготвя!  newsm78

В Австрия, като останат козунаци, ги правят с крем карамел. Козунакът се реже на филийки, те се потопяват в смес от прясно мляко, захар и ванилия.  В тава се карамелизира захар и после се нареждат филийките, те се заливат с част от смес (6 бр. яйца +1л прясно мляко, захар, ванилия, както за крем карамел). Някои прибавят и ябълки нарязани на лунички, после пак козуначени филийки, ябълки, карамелена смес и така до изчерпване на продуктите. Завършва се с карамелена смес. Пече се на около 200° докато придобие приятно кафяв цвят, при мен е около 30-40 минути. Австрийците го наричат Scheiterhaufen. Ако нямате козунак, може да се ползва стар бял хляб. Аз лично не го харесвам, когато има и ябълки, но това е въпрос на вкус все пак, кой както желае.
*Под карамелена смес разбирай яйцата с млякото и захарта, крема.
Бързах и доста объркано го написах, но ти ще го разбереш.

A  c кондензираното мляко можеш да си направиш медена торта. Simple Smile

Последна редакция: ср, 19 апр 2017, 01:00 от Venetta

# 364
  • Sofia
  • Мнения: 21 716
Видях ги, но ми е много трудно с превода, ако разбирах бих могла да пробвам. мисля че втория линк ги работят с разбити белтъци и разбити жълтъци... не мога да разбера какъв вид им е мазнината, масло ли и или е мас. Ако е второто аз отпадам, не работя с мас имам отвращение към този продукт. Ако преведеш съм на линия да се пробвам.
Душа, гугъла ги превежда. Във втория линк разбиват жълтъци и белтъци поотделно, но белтъците така бяха разбити, че не схващам логиката на раздлелянето.  Мазнината е 100г масло и 30г олио (масло и олио са и в първия линк)
Но брашното е 1кг и 80г мая, а в първия  линк е 75 г мая на 1 1/2 кг брашно.   Crazy
А ти опитвала ли си козунак с мас?

# 365
  • Мнения: 13 017
Да питам тук, че сте майсторки:) Искам да напарвя тутманик, но да е на конци, като козунак. Имам и мас, ако трябва, само че как да "скрия" мириса и, че мъжът ми не накусва? Имам останала Мая от козунаците и искам да я оплозтворя, а в петък ще имам важни гости. Приеме идеи и рецепти за начинаещи пекарки обаче, подробно:)

# 366
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
Да питам тук, че сте майсторки:) Искам да напарвя тутманик, но да е на конци, като козунак. Имам и мас, ако трябва, само че как да "скрия" мириса и, че мъжът ми не накусва? Имам останала Мая от козунаците и искам да я оплозтворя, а в петък ще имам важни гости. Приеме идеи и рецепти за начинаещи пекарки обаче, подробно:)

Питка с пармезан

продукти:
500 гр брашно
85 мл пр.мляко
125 мл вода
1/2 к.ч. олио
1 с.л. сол
1 ч.л. захар
1 с.л. суха мая
2 яйца

Леко разбивате яйцата,смесвате с млякото,водата и олиото и сипвате в хлебопекарната.Смесвате брашното,маята,захарта и солта и сипвате отгоре и вклювате на тесто. Ако ще месите на ръка,по същия наччин,но течната смес,сипвате кат в сухата правите кладенче.Замесвате тесто и оставяте поне за час да втасва,а ако на машина изчаквате програмата да свърши. Тестото делите на 6-7 топки.Правите си смес от 1 яйце,пармезан или друг кашкавал,но с пармезан е много ароматна.Мажете ръцете с олио и всяко топче раздърпвате на кръгче,слагате малко смес и топчето навивате на руло като разточвате с ръце да се удължи и после всеки фитил превръзвате веднъж на възелче.Използвайте малка тава..с диаметър не повече от 24 см.Намаслявате тавата,редите възелчетата вътре.Мажете отгоре с жълтък и поръсвате с пармезан.Слагате в студена фурна,включвате на 100 градуса с вентилатор и засичате 15 минути.Като изтекат увеличавате на 150 градуса и пак засичате 15 минути.Като и те изтекат покривате питката с фолио или хартия за печене и допичате за още 15 минутки.Общо печене 45 минути.Гарантирам конци и уникален вкус Simple Smile

# 367
  • Sofia
  • Мнения: 21 716
Да питам тук, че сте майсторки:) Искам да напарвя тутманик, но да е на конци, като козунак. Имам и мас, ако трябва, само че как да "скрия" мириса и, че мъжът ми не накусва? Имам останала Мая от козунаците и искам да я оплозтворя, а в петък ще имам важни гости. Приеме идеи и рецепти за начинаещи пекарки обаче, подробно:)
Мисля, че има тема за питките, но...
Скрит текст:
ето рецепта от мен, страхотна е - http://morrennaa.blogspot.bg/2013/04/blog-post_8944.html. Като налагаш пластовете тесто, може да слагаш сирене + белтък или разбъркано с цяло яйце. Или да разточиш на правоъгълник и да завиеш сирене на руло, което завиваш като охлюв и печеш така. Или да завиеш сирене в малки кръгчета (разточваш малки топчици тесто), като затвориш като бохчички (както е описала и Jinxey), редиш ги с "отвора" надолу. Това тесто е леко, без многото захар и мазнина в козуначеното и просто при добро омесване е пълно с конци.
Не ти препоръвам ползването на мас  в случая.

# 368
  • София
  • Мнения: 11 737
Душа, гугъла ги превежда. Във втория линк разбиват жълтъци и белтъци поотделно, но белтъците така бяха..........................
Но брашното е 1кг и 80г мая, а в първия  линк е 75 г мая на 1 1/2 кг брашно.   Crazy
А ти опитвала ли си козунак с мас?
[/quote]
Разгледах ги много подробно и двете рецепти, основно втората, първата е как да си сплетем козунак. Ти правиш по-красиви плетки, но интересното е, че плетките са им винаги едни и същи, тези които показват, независимо дали ги работят у дома или се продават в сладкарницата. Години наред  им опитвам козунаците, винаги и нося за приятелите си тук, на мен не ми харесват. Нашите, тези които ние тук си работим в темата ни са много по-добри, това го казвам съвсем честно. Не мога да разбера къде им е разликата и защо не ми харесват, въпреки че ги купувам от най-добрата им сладкарница, не ми харесват, а и не на последно място там всеки сладкиш независимо какъв е се работи само с най-качествени продукти, те имат и държат да имат култура в кулинарията независимо какво се готви и приготвя, повече от сигурна съм, то си се усеща и аромата на масло иразкошен шоколад и хубави портокали и сладката им и най-различните им плънки. Направи ми впечатление, че тази дама от видеото , тестото ѝ е много меко.. при мен е доста по - тежко и стегнато.. ми не знам.. newsm78 Маята да е от 80 г... ми това е много, аз все се мъча да я спестявам до 2 1/4 ч.ч. на 1 кг брашно.. пак не знам защо го прави така. Скоро преди празниците направих за проба един "Неизсъхващ козунак" в който има течност освен разбитите на пух жълтъци и на твърд сняг белтъци, те  също играят роля на течност....  нищо не стане, изхвърлих го, не се ядеше! Ще ти го пусна , ако искаш пробвай го, може при теб да стане, а беше интересна рецепта. Количеството му е огромно и го разделих на три. Дали защото го работих в машината , а не го измесвах на ръка... нищо не се получи. След рецептата съм пуснала и коментар. Ето го:
http://recepti.gotvach.bg/r-21188-Неизсъхващ_козунак

# 369
  • Sofia
  • Мнения: 21 716
Душа, щом на теб не ти е харесал, нямам мерак да го пробвам. Около 800г брашно, 5 яйца, 130мл мляко и 40г масло не ми звучи блазнещо.
Гръцките ми изглеждат все сухи (та в в това отношение имаме по-добри), а странно ми е многото мая. Ето тук пък е 100г мая на 1кг брашно, а плетката пак е непокътната.
Толкова с тия гръцки козунаци...  Simple Smile


# 370
  • София
  • Мнения: 11 737
............................
Гръцките ми изглеждат все сухи (та в в това отношение имаме по-добри), а странно ми е многото мая. Ето тук пък е 100г мая на 1кг брашно, а плетката пак е непокътната.
Толкова с тия гръцки козунаци...  Simple Smile
Вярно е, сухи са!
Ще си направим от нашите, ама някой ден, не сега.  Simple Smile

# 371
  • Мнения: 13 206
С кондензирано мляко правя торта- ред козуначени филии се заливат със сметана, смесена с кисело мляко и разбъркана с кондензираното мляко. Между редовете и за украса слагам ананас или друг плод.
Крем карамелов сладкиш с изостанали козунаци правя от години, но рядко, защото рядко изостават козунаците  Wink, изяждат се много бързо. Този сладкиш става и с кроасани, даже тези с шоколада стават. Слагам много малко захар в млечно-яйчената смес, заради сладостта на козунаците.

# 372
  • София
  • Мнения: 313
Най-сетне стигнах да си сваля снимките от телефона.
Та, това бяха моите бебчета от тази година:

Скрит текст:
Класически със стафиди:



С плънка от лешници и дулче де лече:


С локум:



Кокосов с плънка от дулче де лече и кокосови стърготини:



Със захаросани корички:



Кокосов със силно опиянчени стафиди:


# 373
  • Мнения: 7 303
Великолепни!Без думи съм chef bouquet

# 374
  • София
  • Мнения: 11 737
Най-сетне стигнах да си сваля снимките от телефона.
.....................
Крайно време беше!  Wink Ох, ох, ох, обичам вкусни  неща, браво, браво, браво!!!!!! Чудни са!!
Пусни за този с кокоса и стафидите. Може и да го врътна. Ти направо ме зарази отново.
Моренчееее, я гледай тук какво става, дали да не направим по още един за разкош????

Общи условия

Активация на акаунт