КОЗУНАЦИ - 2017/2018

  • 107 775
  • 752
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 6 717
Аз все не успявам да докарам тази мекота. Моето тесто стои лепкаво, а когато спре да лепне и твърдо и тежко. Никога не ми се получава меко и еластично, въпреки че всяка година правя козунаци. Докато усуквам фитилите най-често един се къса, друг става много дълъг и тънък...общо взето нямат много вид, че и на вкус не са нещо особено, въпреки че опитвам различни рецепти. Тази година имам хлебопекарна и ще опитам в нея да меся пък да видим дали ще се получи.
В хлебопекарната става много добре козуначено тесто. Може да се ползва всяка рецепта, която ти харесва. Аз съм ползвала рецептите на "Кулинарен еликсир" за "Обикновен козунак" и "Козунак със сметана", още от "Щъркелово гнездо", козуначените кифлички на Джемма. По тези рецепти само замесвам и втасвам тестото в хлебопекарната, после оформям и пека във фурната.
По рецепта на Пина съм правила козунак изцяло в хлебопекарната, стана хубав, само му загуби плетката, но причината може би е по-добре мен, защото се притеснявах да не пропусна времето и набързо го сплетох и върнах в машината. Само веднъж съм го правила така, трябва да пробвам пак.  Peace

# 541
  • София
  • Мнения: 11 709
От мен един Бриош, италианска му работа, стана перфектен . Много нежна и фина структура на тестото. Направих го защото ми се играеше с тесто. Рецептата е разкошна, лесна, но има и още по-хубава, но сложна и бавна. Избрах лесното.  Wink




# 542
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
KayRenn може ли да споделиш по коя рецепта ги правиш? Местиш ли ги за печене във фурната или си ги печеш в машината?

И аз като Fortuna ползвам хлебопекарната само за замесване на тестото и после сплитам и пека във фурната. Моята любима рецепта е на Еликсир със заквасена сметана, винаги стават идеални козунаци Simple Smile

# 543
  • Мнения: 385
От години приготвям козунаци,опитвам различни рецепти. Раздавам на приятели, харесват ги , добре изпечени са, имат конци, меки и влажни са и следващите дни. Но имам проблем, след  сплитането при второто втасване, тестото се разкъсва/ след изпичане не се забелязва много, но аз си го знам/.Каква е причината?

# 544
  • София
  • Мнения: 11 709
Изпробвам най-различни козунаци, това е козунак със спанак. Вчера е направен. При мен не е толкова зелен както е показан в оригиналната рецепта, сложих около 100-120 г замразен имах в момента спанак. Не е лош, но това не е моята рецепта, освен това изключително бавно втасва, за това време аз можех за врътна още 2 кг нормален козунак.  Освен това не ми допадна и на вкус и на цвят.
Ето го:




# 545
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Скрит текст:
Изпробвам най-различни козунаци, това е козунак със спанак. Вчера е направен. При мен не е толкова зелен както е показан в оригиналната рецепта, сложих около 100-120 г замразен имах в момента спанак. Не е лош, но това не е моята рецепта, освен това изключително бавно втасва, за това време аз можех за врътна още 2 кг нормален козунак.  Освен това не ми допадна и на вкус и на цвят.
Ето го:


Не съм правила нито тортата, нито козунака със замразен спанак, но мисля, че ако спанакът е държан по-дълго време във врящата вода при бланширането, е нормално после да не оцветява така. Аз лично не бих използвала замразен спанак. По цвета, а и както ти казваш, че си сложила малко спанак, не би следвало изобщо да се усеща вкусът му. Аз правих пак наскоро и втаса доста бързо, явно първият път втаса бавно, поради по-ниската температура. Аз лично спирам парното в кухнята като готвя, че иначе ми става много горещо, а козунакът си иска топло, за да втаса. Виждам, че си пропуснала и заливката, която придава един изключително приятен вкус и аромат на масло, мляко, карамел и бадеми.
Иначе мога само да кажа, "На вкус и на цвят приятели няма!" Вкъщи много се хареса. На приятелите ни също много се услади, за Великден ще почерпят децата и в училище с такъв козунак, да видим какво ще кажат и там.

# 546
  • София
  • Мнения: 11 709
................. но мисля, че ако спанакът е държан по-дълго време във врящата вода при бланширането, е нормално после да не оцветява така. Аз лично не бих използвала замразен спанак. По цвета, а и както ти казваш, че си сложила малко спанак, не би следвало изобщо да се усеща вкусът му. ...........
. Виждам, че си пропуснала и заливката, която придава един изключително приятен вкус и аромат на масло, мляко, карамел и бадеми.
Иначе мога само да кажа, "На вкус и на цвят приятели няма!" Вкъщи много се хареса. На приятелите ни също много се услади, за Великден ще почерпят децата и в училище с такъв козунак, да видим какво ще кажат и там.
Не е изобщо поставян във вряща вода, това е замразен спанак и не е необходимо, той предварително е бланширан още при обработката му. Сложила съм точно по указанието в рецептата, ако е замразен - 100 г е достатъчно. Заливката е направена точно по рецептата, така съм я приготвила и така съм я поставила. Между другото тя е най-вкусна.
Разбира се, че "на вкус и цвят....." не е това което очаквах, не че е лош, но... не ми е по вкус.  Днес също го пробвах, спанака се усеща и този вкус не ми харесва. Беше само за проба, предпочитам другите видове козунаци и отново тях ще приготвя, това са със сметана , с маскарпоне и класически, съответно и моята си плънка, която най-много  се харесва, относително е "моя" плънка, разбира се, показана ми е от една дама, прекрасен кулинар, и е изключително добра. Няма лошо, че пробвах и този вариант, защото все нещо ме глождеше, че до момента не съм го врътнала, нека да го пробвам и да зная.

# 547
  • Мнения: 2 534
Момичета, правите уникални неща, евалла! Тази година ми се ще да пробвам за пръв път да замеся козунак у дома, но не ме бива много с тестото, рецепти тип "брашно, колкото поеме" са обречени, а и козунаците знам, че си имат чалъм. Някой разполага ли с по-подробна рецепта като за начинаещи? Simple Smile

# 548
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Скрит текст:
................. но мисля, че ако спанакът е държан по-дълго време във врящата вода при бланширането, е нормално после да не оцветява така. Аз лично не бих използвала замразен спанак. По цвета, а и както ти казваш, че си сложила малко спанак, не би следвало изобщо да се усеща вкусът му. ...........
. Виждам, че си пропуснала и заливката, която придава един изключително приятен вкус и аромат на масло, мляко, карамел и бадеми.
Иначе мога само да кажа, "На вкус и на цвят приятели няма!" Вкъщи много се хареса. На приятелите ни също много се услади, за Великден ще почерпят децата и в училище с такъв козунак, да видим какво ще кажат и там.
Не е изобщо поставян във вряща вода, това е замразен спанак и не е необходимо, той предварително е бланширан още при обработката му. Сложила съм точно по указанието в рецептата, ако е замразен - 100 г е достатъчно. Заливката е направена точно по рецептата, така съм я приготвила и така съм я поставила. Между другото тя е най-вкусна.
Разбира се, че "на вкус и цвят....." не е това което очаквах, не че е лош, но... не ми е по вкус.  Днес също го пробвах, спанака се усеща и този вкус не ми харесва. Беше само за проба, предпочитам другите видове козунаци и отново тях ще приготвя, това са със сметана , с маскарпоне и класически, съответно и моята си плънка, която най-много  се харесва, относително е "моя" плънка, разбира се, показана ми е от една дама, прекрасен кулинар, и е изключително добра. Няма лошо, че пробвах и този вариант, защото все нещо ме глождеше, че до момента не съм го врътнала, нека да го пробвам и да зная.
Разбира се, че замразеният спанак е бланширан предварително, но точно това е въпросът, как е бланширан. Още замразеният спанак от магазина има по-особен вкус, поне на мен не ми допада. По принцип дори и домашно замразените плодове и зеленчуци не ми допадат, друго си е ако са пресни. Иначе аз също бях любопитна какъв ще е козунакът на вкус ако е със спанак и го опитах и споделих. Разбира се, всеки решава сам за себе си дали ще го опита или не. Както вече споменах у нас много се хареса. Така че аз ще го правя и в бъдеще.

А заливката явно не си я направила точно по рецептата. Ако е правилно направена се вижда отгоре на козунака, а на твоят козунак тази заливка не се вижда, само бадемите се виждат. Съзнателно не показвам моя снимка, а тази е от Интернет и ето как изглежда тя, заливката.

# 549
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
DreamComeTrue, ето моята любима...

# 550
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
Забравих да напиша,че след като сплетох и поставих във формата го мушнах да се удвои и да изпълни формата,на 50 градуса във фурната.После увеличих градусите,както е описано.

# 551
  • Мнения: 4 087
От козуначено тесто, дали мога да направя кифлички с орехи и мед. Имате ли някаква рецепта за такива.

Тук в Бургас има едни пекарни Зиа и продават много хубави кифлички за мед и орехи и си търся някаква подобна изпитана рецепта. Благодаря ви предварително!

# 552
  • Мнения: 4 097
Тази събота и неделя започвам и аз да правя козунаци 🥐

# 553
  • Мнения: 2 534
Мерси, ама не знам дали ще ми свърши работа тази рецепта, нямам хлебопекарна и не знам как се меси и колко време втасва, има ли някакви тънкости?

# 554
  • Мнения: 12 791
https://www.facebook.com/pg/В-кухнята-на-Соня-Данова-Sonia-Danov … =1050675055038175 Тук е обяснено много прилично, мисля че и на начинаещ ще свърши работа.
Козуначеното тесто е малко по-капризно от това за питки и хлябове, понеже е тежко от всичките тези яйца, мляко и захар, но не толкова страшно, колкото звучи.

Общи условия

Активация на акаунт