Отговори
# 60
  • Мнения: 30
Здравейте всички
Искам да ви попитам при референтни стойности на тумормаркер за РМЖ 0-30 и конкретна стойност 19/ мои резултати/ трябва ли да се тревожа? Защото е факт, че не ми стана по- спокойно.
Благодаря.

# 61
  • Мнения: 1 059
Защо се тревожиш, нали е в норма?!  HugТази стойност е ок.

# 62
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 746
Veniz, как мислиш имах леко повишаване на туморния маркер ХЕР2 на 16,1, докато правя херцептин и след 2 месеца ще го пуснем пак. При теб случвало ли се е ?

# 63
  • Мнения: 1 059
Шуши, и аз не знам. Правя херцептин и пержета и моят хер е 16,2. Д-р Телкиева каза "прекрасни са ти маркерите" Laughing. Според д-р Балева пък ако хер е над 30 тогава е притеснително.

# 64
  • Мнения: 30
Защо се тревожиш, нали е в норма?!  HugТази стойност е ок.
Благодаря!

# 65
  • Мнения: X
dora70 Аз пък мисля, че този резултат изобщо не би трябвало да те успокоява, ако нямаш преглед от мамолог. Редовен задължителен годишен профилактичен подробен преглед от специалист. ТМ се използват за сравнение и отчитане на ефекта от терапиите след като веднъж е открит тумора и затова въобще не е нужно да си давате парите за такъв тест ако не сте диагностицирани вече.

За сравнение - аз съм оперирана от РМЖ през октомври 2013 и досега винаги туморният ми маркер е бил не по-висок от 16.

# 66
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 746
Според д-р Балева пък ако хер е над 30 тогава е притеснително.
Да Veniz така е, според лекарите и стандартите започва да се търси причина и действа, когато маркерът скочи поне двойно. Аз просто си задавах въпроса, защо след Доцеткса при контролните изследвания за Херцептина ми беше 10 и след 5-тия Херцептин  стана 16,1,  newsm78 т.е дали ми действа въобще?

# 67
  • Мнения: 6 258
Здравейте!

Когато попитах майка дали ли са й документи за ТЕЛК каза, че нямало да ходи, защото й казали, че ако има ТЕЛК нямало да я водят пенсионерка и картата за автобуса щяла да й излиза по-скъпо. Аз пък съм останала с впечатление, че ТЕЛК - е именно вид социално подпомагане под формата на облегчения и отстъпки. Но сега тя не иска да подава документи. Може ли да споделите какви са плюсовете и минусите на ТЕЛК-а, за да съм по-конкретна когато се опитам да я убедя да мине такава комисия. Освен това кой лекар дава документите за ТЕЛК-а? Утре ще ходи  да й изписват хормоналното лечение. От тях ли да иска направление за ТЕЛК?

# 68
  • София
  • Мнения: 5 074
Има право на ТЕЛК. В добавка към пенсията за изслужено време и старост ще получава около 30лв. допълнително. От социалните има право на интеграционни, които са 20 лева месечно. Картата за градски транспорт - 6 лева. Безплатно пътуване по БДЖ два пъти годишно в двете посоки. Освен това има право на намаление за извънградските автобуси. Има право от соц.служби и на помощни материали.
Не виждам защо трябва да губи правата си.

# 69
  • Мнения: 6 258
Благодаря, Хули! bouquet

# 70
  • Мнения: X
........Картата за градски транспорт - 6 лева. Безплатно пътуване по БДЖ два пъти годишно в двете посоки. ...........
Това е в само в случай че ТЕЛКа е 71% и повече. Ако ТЕЛК-а е 50-70,99% картата за градски транспорт е 20лв за месец и няма никакви екстри за пътуване с БДЖ.

# 71
  • Мнения: 30
dora70 Аз пък мисля, че този резултат изобщо не би трябвало да те успокоява, ако нямаш преглед от мамолог. Редовен задължителен годишен профилактичен подробен преглед от специалист. ТМ се използват за сравнение и отчитане на ефекта от терапиите след като веднъж е открит тумора и затова въобще не е нужно да си давате парите за такъв тест ако не сте диагностицирани вече.

За сравнение - аз съм оперирана от РМЖ през октомври 2013 и досега винаги туморният ми маркер е бил не по-висок от 16.

Точно защото съм разтревожена /а от лабораторията ме успокояват/ писах и тук.
Това ми е първия ТМ след операция и проведена лъчетерапия.
Прегледа ми при опериралия ме професор е за края на другия месец, но дните до тогава ми се виждат твърде много.

# 72
  • Мнения: X
Еее тогава щом си оперирана и това ти е първия ТМ няма проблем, споко. Следващият ще е още по-нисък  Hug аз си мислех че си правила ТМ профилактично без да си болна.
На контролните прегледи всеки три месеца ще ти пускат ТМ в онкото по каса.

# 73
  • Мнения: 30
Еее тогава щом си оперирана и това ти е първия ТМ няма проблем, споко. Следващият ще е още по-нисък  Hug аз си мислех че си правила ТМ профилактично без да си болна.
На контролните прегледи всеки три месеца ще ти пускат ТМ в онкото по каса.
Дано е така / относно стойността/. Сигурно никога няма да се успокоя?

# 74
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 013
Еее тогава щом си оперирана и това ти е първия ТМ няма проблем, споко. Следващият ще е още по-нисък  Hug аз си мислех че си правила ТМ профилактично без да си болна.
На контролните прегледи всеки три месеца ще ти пускат ТМ в онкото по каса.
Дано е така / относно стойността/. Сигурно никога няма да се успокоя?
Аз не виждам никаква драма с този туморен маркер. В норма е и няма място за притеснение. Дали ще е 1 или 29.90 няма никакво значение. Нали затова са тези референтни стойности. Факт е, че има хора, които ТМ не е показателен, но това се случва рядко. Така или иначе ТМ в норма си е добър показател. И да падне под 19 и да не падне все тая...Вътре в референтните стойности няма никакво значение колко ще е! А що се отнася до това дали ще се успокоиш - няма да е скоро - но се свиква Mr. Green Радвай се на хубавия резултат Peace

Общи условия

Активация на акаунт