В КЪРДЖАЛИ живота си тече - лято, зима, все ни е добре (4)

  • 89 764
  • 344
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 523
Здравейте, момичета!
Скоро раждали в нашата болница, дали има? Интересува ме , дали има настъпили промени в родилното. Носене на консумативи и т.н...

# 91
  • Мнения: 10 702
А какво трябва да се носи за ясла на детето? Допускат ли майката първия ден, да е наблюдател?  Thinking

# 92
  • Кърджали
  • Мнения: 10 351
Не допускат родителите да остават. Резервни дрехи, памперси /ако носи/, пижамки /ако ще остава да спи/, може да му носиш в едно шишенце вода евентуално, пантофки.
Не знам изискват ли още тоалетни принадлежности  - сапун, тоалетна хартия и такива. Те ще ти кажат

# 93
  • Мнения: 10 702
А аз как ще си оставя детето цял ден при непознати за него хора?  newsm78 Е, нищо не ми каза директорката, само къде е входа и какви изследвания да нося.  Close

# 94
  • Кърджали
  • Мнения: 10 351
Не толкова трагично де, не го пращаш в концлагер.
Така е в България, за добро или лошо.  Първите дни може да си го взимаш наобед. Всъщност, винаги може да си го вземаш наобед.

# 95
  • Мнения: 523
А аз как ще си оставя детето цял ден при непознати за него хора?  newsm78 Е, нищо не ми каза директорката, само къде е входа и какви изследвания да нося.  Close
Предварително си направи уговорка, че ще го взимаш по обед. За оставане в яслата с него не знам, дали ще ти разрешат. По-вероятно не, но пък защо да не попиташ.

# 96
  • Мнения: 10 702
Първия ден на ясла как би трябвало да протече? Да имам представа кое е нормално и кое не... И, всъщност, в яслата учат ли ги на нещо децата? Хайде, за градината ми е ясно - всички са наборчета, ама яслата не разбирам, в една група може да има и бебета, които не говорят нали? Или какво е условието детето да е "за ясла"? Във всички правилници пише за градината, тъй-като това е предучилищно образование, по новия закон, а за яслите (ясленски групи) никъде нищо не пише...   Thinking

# 97
  • Кърджали
  • Мнения: 10 351
Според новия закон на ясла може да се запиша дете, навършило поне 10 месеца. Иначе досега яслите си имаха условия детето да може да ходи. За тях се грижат не учителки, а медицински сестри. Пеят песнички, играят там движенията към песнички. Имат си някакъв график по който им протича деня. Май един - два пъти в седмицата идва и музикална учителка, пак пеят песнички. ИГраят си.
Първия ден. Отиваш, слагаш му пантофите, и го предаваш на персонала. То първия ден е лесен, защото още не знае за какво става въпрос, та му е интересно в началото. Втория и третия ден започват драмите. В зависимост от уговорката може да идеш да го вземеш след час, след два, наобед - зависи от твоето желание и как процедират в самата ясла.
Аз много пъти съм го казвала, важна е и психическата настройка на майката. Ако тя е спокойна, детето приема процеса на адаптация много по-леко. Ако майката е неспокойна, едва ли не готова да се разреве пред детето, то самото няма как да е спокойно. Разбира се че първите дни са трудни, никой няма да ти каже обратното...
И се готви за чести разболявания. Няма начин, малцина са тия деца, които боледуват рядко. Често първата година положението е два-три денаь най-много седмица, на ясла, после седмица вкъщи. Защото едно е детето да си е вкъщи,  все пак предпазвано от вируси и бактерии, друго е да е в стая с още тридесетина дечица. А и в България чакат навън да е лято, за да ги изкарат навън /донякъде и разбираемо - голяма част от майките ще ревнат - студено е, а те са ги извели, искат да ги разболеят/.

# 98
  • Мнения: 10 702
Търся мами активистки с 15 минути свободно време, за спасяване на дървото, което можете да видите изкоренено в началото на Новия мост, от към страната на х-л Арпезос. Подадох сигнал още преди седмица в общината при експерт "Околна среда", но до днес не са предприети никакви мерки. Ако ви е жал за това дърво, е достатъчно да пуснете и вие сигнал в стая 503 в общината. Явно само моя сигнал не е достатъчен.

Дано да завали вече!  Praynig

# 99
  • Мнения: 10 702
За тези, които не знаят:

Хасан Азис разговаря с гражданите във Фейсбук всеки вторник от 12 ч. Ядосвате се, че целогодишно няма осветление по улиците? Че няма здрави тротоари, по които да минете с количката? Имаме възможност да зададем въпросите си на кмета, който, чрез тази инициатива, "иска да бъде по-близо до хората".  Grinning

© БНР (www.bnr.bg) Прочетете текста тук - http://bnr.bg/kardzhali/post/100820675/hasan-azis-razgovara-s-ka … liici-vav-feisbuk

# 100
  • Мнения: 523
Момичета, някоя от вас съхранявала ли е стволови клетки от бебче?

# 101
  • Мнения: 10 702
Случайно разбрах, че д-р Исмаилов е новият началник на АГ отделението в Кърджали.

Лианче, ще чакаме да споделиш впечатления от раждането.  Flutter

# 102
  • Мнения: 523
Да, д-р Исмаилов от началото на април е вече завеждащият на отделението. Силно се надявам да ми е на раждането. Стискайте ми палци. Praynig

# 103
  • Мнения: 1
Здравейте дами,

знае ли някоя от Вас, дали д-р Исмаилов работи със здравната каса?

# 104
  • Мнения: 91
Здравейте  Simple Smile
И аз се записвам с въпроса дали д-р Исмаилов работи със здравната каса, защото май подразбрах противното...
Колкото до педиатър- ако търсите неонатолог, единствената, която знам, е д-р Илчевска. Моя близка приятелка е записала дъщеря си при нея и е много доволна, винаги й обръща внимание, вдига си телефона, предписва адекватно лечение, като гледа да не прекалява с АБ  Peace
д-р Игнатова е работила навремето в отделението, а сега е само педиатър. За нея нямам добри наблюдения, като имате предвид, че сме я посещавали, когато сина ми беше бебе.

Във всяка ясла дават списък с нужните покупки при постъпване. Ние освен дрешки, пантофи и памперси носихме и лигавници, тоалетни принадлежности, вода и др. След това вече ни събират по 5 лв на месец и оттам купуват нужните неща.

Яслите в града, доколкото аз знам, са: Щастие, Орфей, Вяра, надежда и любов, Ян бибиян, Райна Княгиня, в Байкал мисля също има ясла.   Баба Тонка и Чайка са само детски градини  Peace 

Някоя от вас да знае как стои въпроса с преместване на детенце от една градина в друга  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт