ГРАДИНАРСТВО - моето хоби 18

  • 88 327
  • 828
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 4 303
Гладилите са и доста капризни. Виреят по добре, когато им се сменя мястото.
Миналата година ги бях забутала и късно ги открих. Та по съвет от тук да ги засадя, колкото и да е късно, аз им смених и мястото, където бяха обичайно. Това го бях чела като препоръчително.
За две-три седмици настигнаха своевременно засадените и цъфтяха с големи цветове.

# 766
  • Мнения: 8 975
Сакъзчета, за да станат като водопад, трябва да са т.нар. алпийски сакъзчета. Те са малко по-различни.
Цветовете им са малко по-рехави, но за сметка на това цъфтят много обилно.



Да питам и аз това-онова :

Тази година се подлъгах по съвети и още преди месец сях семена от мушкато и алпийски сакъзчета, които купих от оритинален чуждестранен сайт. Семенцата покълнаха без проблем и сравнително бързичко. Но сега ми се струва, че нещо много бавно вървят и дори се притеснявам да не ги изгубя... В момента изкарват едва второ същинско листенце. Не знам дали е от мрачното време и им липсва светлина... Уж са под прозореца. Иначе са на топло - 24 градуса е в помещението.  Предполагам, че е още мнооого рано да ги торя с каквото и да било.  А кога трябва да ги разсадя? На кое листенце?! На този етап ми се виждат много уязвими, въпреки че израстналото същинско листенце и с дължина от около 2-3см.

Другият ми въпрос е за едни ириси - миналата пролет ги садих. Не са луковични, а от другите - ирис германика, нещо като парчета корен беше.  Rolling Eyes Миналата пролет, разбира се, те изобщо не поникнаха. Тази година още няма помен от тях. Нормално ли е или да ги отписвам???  Sad

# 767
  • Мнения: 2 544
Като обсъждате алпийските (решена съм тая година да имам водопади от такива!!!) в Практикер видях каскадни мушката. Това сега същото ли е, не е ли... ooooh!

Ето пример:
http://www.home-max.bg/mushkato-kaskadno-f-12sm/  newsm78

http://www.home-max.bg/alpijsko-mushkato-kaskadno-6-br/

Последна редакция: пт, 17 мар 2017, 22:23 от DreamComeTrue

# 768
  • гр. София
  • Мнения: 4 801
Каскадното мушкато май е Pelargonium peltatum - сакъзче:
http://www.floralandbg.com/index.php?option=com_virtuemart&p … =13&Itemid=18

Съвети за отглеждане:
http://www.bgfermer.bg/Article/2255026

Аз също много искам на вилата да направя големи водопади, но едва ли ще мога. Може би ще пробвам с петунии като по-непретенциозни, въпреки че не ги харесвам особено, а и са едногодишни.

# 769
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 22 097
DreamComeTrue, каскадното мушкато е сакъзче.

utro77, сложи ги на по-хладно към 16-17-18 градуса, но нна по- светло. Общо взето бавно вървят, особено сакъзчетата.
А ирисите ти дори и на пролет да си ги садила пак е трябвало да поникнат. Разрови да видиш как са, моите отдавна поникнаха, вече са  десетина сантиметра. Много зависи и къде ти е градината.

При мен никога не се случва петуниите да са по-непретенциозни още повече от мушкатата.

# 770
  • Мнения: 2 544
Тоест е същото и да купувам ли? Blush От тия, дето показах, ще станат водопади ли? Не съм сигурна, че разбрах bouquet

На мен всяка година петуниите ми хващат някаква брашнеста мана (така ли се пише?) и стават гнусни и лепкави...

# 771
  • гр. София
  • Мнения: 4 801
Колежката ми си гледа петунии за първи път миналата година и каза, че не са претенциозни и много цъфтят. А нея хич я няма с цветята! И реших, че щом тя се е справила, значи ще издържат и на вилата с нередовно поливане.  Laughing От друга страна пък, майка ми се опитва няколко години да направи водопади от сакъзчета и не успява, тази година каза, че ще слага други цветя вече. А тя много се грижи за цветята си - и в къщи, и на двора.
На мен лично много ми харесват алпийските сакъзи, но..... ще видим.  Simple Smile

# 772
  • Мнения: 1 092
Аз имам 2 съндъка точно такива сакъзи каквито е показала utro77Захванах си ги от резници,но чак на 3-тата година ми станаха гъсти,добре висящи и оформени.Искат много торене за да цъфтят постоянно.Също така ги режа много преди да ги прибера есента и така по-бързо ми тръгват на пролет.

# 773
  • Мнения: 2 544
Тотално се обърках кое какво е newsm78

# 774
  • Мнения: 83
а колко да бучна в голямо сандъче, за да станат като водопад. Намерих си на пътя между Пловдив Пазарджик. 3 лв
Би ли споделила къде?

# 775
  • Мнения: 19 353
В брошурата на Хоуммакс видях мушката.
Аз искам да сложа сандъчета на цялата тераса на селската къща, но се чудя дали лятото ще изкарат само с поливане веднъж седмично? Някой правил ли е приспособление с бутилка, от която да се присмуква вода? Дали ще има ефект?
Гледах и някакъв препарат на гранули, но му забравих името. Тези гранули абсорбирали водата и намалявали нуждата от поливане.

# 776
  • Мнения: 2 544
Аз бях днес в Хоуммакс, ама бяха мънички разсадите и не можах да преценя какъв цвят са и се отказах. Искам да си взема различни цветове, да ми е шаренко Simple Smile

# 777
  • на село
  • Мнения: 1 028
Няма да стане с веднъж седмично поливане. В горещите месеци ги поливам дори всеки ден и ги подхранвам през ден. Тези, които бях поставила на източни изложение загниха, искат си силно слънце.

# 778
  • гр. София
  • Мнения: 4 801
Аз бях днес в Хоуммакс, ама бяха мънички разсадите и не можах да преценя какъв цвят са и се отказах. Искам да си взема различни цветове, да ми е шаренко Simple Smile

Аз днес бях в Практикер - и там има, но също не можах да преценя цвета и не взех, защото аз искам пък едноцветни и то цикламени/лилави. Ти щом искаш шарени - взимай! Те бяха смесени според мен.  Peace
Днес всъщност минахме през Флора, Практикер и един разсадник на 4ти км. Купихме 4 малки храстчета от разсадника и разни семена и луковици от Флора и Практикер. На ММ му се зави свят, но го предупредих, че едва започваме..... Mr. Green
Далиите се садяха по-късно, като се затопли, нали?  Thinking
А дотогава как да съхранявам луковиците? В саксия ли да ги боцна?  Thinking Всичко е за вилата и още не знам кога ще ходим... За утре се колебая с тия ветрове и дъжд, най-рано ще е другата седмица.

Няма да стане с веднъж седмично поливане. В горещите месеци ги поливам дори всеки ден и ги подхранвам през ден. Тези, които бях поставила на източни изложение загниха, искат си силно слънце.

Явно няма да купувам сакъзи в такъв случай.
Може би петунии или нещо друго...... Днес взехме пакетче семена каскадна Винка, червена. Пише, че е непретенциозна.

Последна редакция: сб, 18 мар 2017, 21:24 от Leila

# 779
  • Мнения: 19 353
Момичета, имам дървесни трици от чам. Мога ли да мулчирам с тях рози и зеленчуци?
Знам, че боровите не са подходяши, но тези?
Изсъхналите цветове и стъбла на хортензиите и хризантемите да ги отрежа ли?

Общи условия

Активация на акаунт