За ресторантите в България от гледната точка на една рускиня

  • 10 070
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 642
Съвсем случайно го открих ресторанта на път за водопада Сечурум, в близост до парка и паметника на Христо Проданов.  Може и да бъркам името, но беше в етнографски стил и останах много доволна.

# 31
# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 575

Скрит текст:
Не винаги е свързано, въпреки, че това изглежда логично. Понякога заведение може да е като клошарник, ама винаги е пълно с местните, защото готвят вкусно и цените са поносими. А понякога уж лукс отвсякъде, ама не става за ядене. Но това са крайности.
Между другото за средна класа заведения, харесвам Хепи, защото там няма изненади и знаеш, какво ще получиш срещу своите пари.  Като Макдоналдс, Икея и подобни. А и че бързо ти носят поръчката пак и от значение, понякога просто нямам време да чакам. Аз си правя сметката, че може би не готвят на момента, защото толкова бързо просто няма как, но все пак се получава вкусно и аз нямам претенции, когато идвам там. Даже скоро в Бургас им оставих хвалебен отзив, толкова ми беше вкусно. И напразно, явно съм урочасвала заведението  Laughing, защото след няколко дни, в София, поръчах си същите спагети дел маре и чай, чаках 40 минути, след което ми донесоха спагети, където нямаше никакви тези "маре" а беше полято с някакъв течен сос, и плуваше една самотна гъба.  Shocked А самите спагети изглеждаха сякаш от вчера стоплени в микровеле. След моето оплакване, сервитьорката се извини, взе ми яденето, после донесе същите спагети, но вече с морските гадове отгоре, за сметката на това ми прибра чинийката, където имаше лимон и захар.  Mr. Green
За мърсотията в кухнята. Преди години в една пицерия в София ми донесоха пица, в която вътре имаше парче от счупената чиния! Още веднъж, на морето, си поръчах шопска салата, и когато боднах сиренето, което беше, като шапка отгоре, оттам излетяха мухички! А за мухите изобщо не се стискат, да ви кажа, направо бесплатно месо, веднъж си поръчах пържени картофи, носят ми тези топли картофи, пресно направени, а в тях има 4-5 мухи. Тогава им казах че много съм благодарна, но все пак съм вегетарианка.  Grinning

Как пък ги нацелвате тези изумителни заведения?
През целия ми живот досега, а със сигурност съм повече години в България, щото съм си тук, откак съм се родила, не ми се е случвало да намеря муха, червей, паяк или част от съдове в храната.. Може пък и късмет да съм имала, знам ли...

Но на безвкусни и лошо поднесени ястия съм попадала. И може да се случи и в скъпо заведение, факт!
Всичко зависи от собственика, той наема служителите.
А най-добрата комбинация е собственикът да е готвач - в този случай не съм имала разочарования.

# 33
  • Мнения: leet
Разбира се, зависи и какъв тип ресторант търсим. Има някои кръчмета, които предлагат много приятни ястия. Лично аз, въобще не харесвам заведения тип закусвални. Ресторантите гурме са много добре, но са скъпички и разбира се, рядко си позволяваме на такива места да сядаме. Като цял, лятото избираме да сядаме на заведения по морето, които имат изглед и си поръчваме основно черноморска риба, защото шансът да е прясна е най-голям. За курортистите обаче си е руска рулетка, хората нямат идея кои заведения се славят с добро име и шансът да попаднат на долнопробна кръчма, никак не е малък..

# 34
  • Мнения: 514
Рибата предимно се лови есента, малко зимата и още малко пролет, и тогава се замразява за лятото.  Simple Smile Лятото няма много- много прясна риба, може да се намери, но но повечето неща в менюто са от замразени риби. Това вече го знам, защото живея на морето.

# 35
  • Мнения: 2 450
В Хепи някой познат разправяше, че нямали готвачи, а притоплячи - всичко се готвело в кухня-майка и се разпращало по заведенията в готов или почти готов вид и само изсипвали от пликчета и притопляли на място. С изключение на сушито естествено де, то си се прави на място. Имали няколко истински готвача, които разработвали рецептите и получавали бонус на включена в менюто. Нищо от което не ме спира да ям там де, но хепи си е малко всичко готвят ок, но нищо забележително добре.

# 36
# 37
  • Мнения: 1 355
В БГ заведенията масово са пълна скръб.
За София положението е приблизително следното:
В заведенията менюто е едно и също - всичко се върти около модната тенденция към момента, напр. нахут, киноа, рукола, домашна лимонада и подобни.
Интериорът и той един и същ - икейско-винтидж с привкус на селски обор.
Отвсякъде ни заливат с био, органик, "на баба" манджите.
Цените са 100 лв. за 100 грама (образно казано) и наистина човек няма къде да яде нормална ресторантьорска храна.
Италианските заведения/пицарии/бистра вече са по три на ъгъл. Цените в повечето са над средните, защото "ние си внасяме всичко от Италия"  Rolling Eyes
Бургерджийниците се въдят като гъби след дъжд. И там цените са солени за едното няма нищо. Бургер за 2 залъка е 10-15 лв., а собствениците ни убеждават, че месото е от най-крехкото теле порода блек ангъс/кобе отсам Екватора.
В общи линии масово искат с трици маймуни да ловят.
Отговор точно в десятката  bouquet
И какво правим ние сега, дето ни наближават отпуските и ще трябва щем не щем да се храним и навън?

# 38
  • Мнения: 514
Какво можем да направим ние, поне можем да говорим за това, за да научат повече хора за некачествени заведения и да не сядат там. Тук, в България, има още един проблем, всичко се премълчава. Помня, че имаше тук някаква тема, където обсъждаха, какво правят в случая, ако не им харесвала храната в заведението, и си спомням, че имаше много отговори, че нищо няма да кажат, дори и бакшиш ще оставят, сервитьора не бил виновен за грешките на готвача. Но, извинявайте, те не са ли един екип, и в края на краищата сервитьорите ще напускат това заведение, където никой не им оставя бакшиша, което може би рано или късно ще накара собственика да промени нещо, не е ли така?
Местните обикновено знаят, къде не се сяда, но никой няма да те предупреди, ако си турист.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Говорете с имена и места тогава  Peace

# 40
  • Мнения: 514
Говорете с имена и места тогава  Peace
Аз съм готова. Единствено, аз съм отскоро в групата и не знам, може би има вече такава тема за черен списък на заведенията. Иначе, въпросното Хепи беше на Раковска.
И пак. Едното е на напиша в този списък за заведението с откровено некачествена храна, и другото- да посоча там такива, в които менюто им оскъдно, предлагат готови храни от магазин, но ястията им не са развалени.  Мисля че, това трябва да са две теми, и моята е точно за втори случай. Вие как мислите?

# 41
  • Мнения: 2 450
Аз проверявам отзивите във форксуеър за хотел/ресторанти, там си се оплакват ако има от какво. За чужбина трипадваизър, йелп и темподобните сайтове вършат същата работа.

# 42
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Говорете с имена и места тогава  Peace
Аз съм готова. Единствено, аз съм отскоро в групата и не знам, може би има вече такава тема за черен списък на заведенията. Иначе, въпросното Хепи беше на Раковска.
И пак. Едното е на напиша в този списък за заведението с откровено некачествена храна, и другото- да посоча там такива, в които менюто им оскъдно, предлагат готови храни от магазин, но ястията им не са развалени.  Мисля че, това трябва да са две теми, и моята е точно за втори случай. Вие как мислите?

Хепи на Раковска/срещу НАТФИЗ е отвратително място с отвратителна храна.

# 43
  • Мнения: 25 737
Аз мисля, че въпросът е към каква клиентела се е насочил ресторантьорът. Посещавала съм страхотни ресторанти по морето, а и аз самата живея във Варна. На север има много добри комплекси със страхотни ресторанти. Но всичко опира до пари и възможности.
Подкрепям с 2 ръце. Peace
 Има във Варна 1-2 заведения, където всичко е на ниво, но и цените там са такива, че не можеш да вечеряш всеки ден.
Аз лично съм като познатите българи на авторката, на заведения ходя, да се видя с приятели, не да се наям. Обичам да си ям вкъщи. Знам с какви продукти и от къде съм приготвила яденето, знам и колко е стояло. Все пак има значение пиперките със сирене от 3,50 ли са пълнени или със сирене от 9лв.

Хепи го обичах когато го държеше Орлин, сега ми е префърцунен ресторант от тип бистро.

# 44
  • Мнения: 1 509
Аз останах потресена когато разбрах, че една позната са я наели в някакво заведение на морето като главен готвач. И тя две седмици преди да замине четеше как се прави рибена чорба и пълнени чушки.  Shocked  Как ги наемат в заведенията? Все си мислех, че има нещо като тест ли, изпит ли, не знам точно.
Та какво да очаквам? Мога само да се надявам да не сядам в заведение, където работи тя или някой друг "готвач" като нея.

Мога да ти отговоря на как ги наемат.След като прогониха знаещите и можещите и не искащите да работят за 500лв. и да целуват ръка, останахме тези дето им теглихме по една майна /казвам останахме, защото съм готвач с над 10г. стаж по кухните, в заведение от среден и горен клас/ и не искаме да работим в кухня 5 кв м. по двама на смяна и на 100-120 места за клиенти.
Аз напуснах преди почти 2 години, и работата ми липсва много, но забелязвам проблясъци на промяна към добро.
Та така ги наемат, от села и паланки,хора без опит и понятие какво се случва в една кухня. Така туризъ не се прави,няма да стане просто.

Общи условия

Активация на акаунт