Четвърти клас

  • 86 431
  • 743
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 266
Здравейте , приемате ли нови попълнения   Hug Синът ми е на 10г., а каката на 16г - както при Judy  Simple Smile
Доста е самостоятелен , сега сам се гледа и може да си приготви принцеса или сандвич, за разликата от кака си , която е мързел и половина  Wink

# 76
  • София
  • Мнения: 1 578
Може да си стопли яденето голямата и да си сипе, прави си сандвичи, закуска за нея и за сестра й, но това тя го приема като бонус, а не като задължение Simple Smile
Що се касае до готвене, чистене, пране, гладане, простиране и т.н., това са си мои задължения и на мъжа ми, не смятам за редно да ги прехвърлям върху тях, има достатъчно време да се налага да го правят, може да се случи да помоля за помощ, но не и да им го вменявам като дълг.

Напълно съвпада с моето мнение по въпроса. Детето не ми е домашна помощница. За момента наблягам на навиците за навременно и качествено изпълнение на училищни и извън училищни задължения (напр. подготовка за урока по пиано).

# 77
  • Мнения: 5 178
Тук намерих целия учебник за 3 клас Blue Skies
http://www.batakliev.org/Podmenuta/UchebniMateriali/english/3cla … eSkis3rdGrade.swf

# 78
  • София
  • Мнения: 4 035
Разбира се, че всеки трябва да помага за домашния уют и подредба, затова и стаята им трябва да е оправена, обувките да не са на средата на коридора, дрехите им да са прибрани или сложени за пране. И точно както за да има уют, мъжът ми пробива дупката с бормашината, за да окачим картина, точно така аз мия банята, прахосмукачка пускаме също ние, а те се грижат за почистването на терариума на домашната твар Simple Smile
Всеки си има задължения, не сме ги разписвали, но си ги знаем, всеки може да има нужда от помощ и да помоли другия да го отмени в нещо, но не ми се струва редно дете на 10 години да чисти апартамента, да пере на ръка,  да сервира и отсервира, да хвърля боклука, да пазарува, да простира и събира пране, родителите какво правят тогава вкъщи?

# 79
  • Мнения: 24 467
Здравейте , приемате ли нови попълнения   Hug Синът ми е на 10г., а каката на 16г - както при Judy  Simple Smile
Доста е самостоятелен , сега сам се гледа и може да си приготви принцеса или сандвич, за разликата от кака си , която е мързел и половина  Wink

Здравей!
Да ти кажа и моят, големият, е по- мързелив от брат си.
Знаеш ли какво го накара да си прави закуска, че и обяд? Чичоскручовщината му.  Laughing Давам му пари за месеца за храна и той, за да не харчи, а да си ги пести, се изхитри и почна да става с половин час по- рано сутрин, стъква закуска и кафе, хапва и тогава заминава. Ако не беше това с еврейщината му сигурно и той щеше да се офлянква в кревата. Той е роден банкер. Ако няма пари по сметката и в портмонето, все ще го боде и ще му е "празно". Брат му е по- работяга, но и харчлия, тъй да се каже. Единият трябва да се учи да бачка повече, другият - да пести.
Какво да се прави- всеки с "адета" си.  Hug
И малкият сам се гледа, че брат му е ученик до 30-ти юни. Има си книжки, има си английски, има си съседчета, но те спят до късно, пък той куква в 7.00 часа, нищо, че гледа късните мачове досред нощите. Дядо му прескача на обяд да го нагледа и тогава играят шах. Следобед излиза навън, но сега, в жегите, май не се кани да рискува.  Laughing

Баните и аз ги мия. Докато синовете смучат стаите. Разделили са си апартамента - на всеки по три стаи грубо и всеки си чисти неговите. Така докато измия баните подовете са ми готови за мопа, коша е изхвърлен и стаите- пооправени. Не виждам нищо вредно в това, дори напротив. Който цапа, той и чисти. Нормални елементарни житейски правила.
Всеки може да замени останалите с почти всичко, пак казвам - стига да му е по силите.

Това не е слугинаж, Базел, а нормално самообслужване на човек, който живее някъде и поддържа мястото, което обитава, заедно с останалите обитатели на дома.  Peace От толкова самообслужване никой не се е изкривил със сигурност. От непипване на работа обаче- да.
Излязла съм от къщи на 17. Живяла съм в общежитие и по квартири и съм се нагледала на много ситуации. Като студентка съм се нагледала на разгледени младежи и девойки, които тънат в мръсотия и не могат една проста закуска да си приготвят. Много им беше зор. На някои още им е. Семейни проблеми имаха и имат по тази причина- все се карат кой какво не свършил, пък трябвало да свърши. Все чакат другият да им го играе майка- орлица. Ама ги няма кандидатите нещо, кът са. Мерси съм. Поне моите момчета се надявам, че няма да са в тази категория.
Една клиентка беше преди време за развод при мен и ми разправя това: "Ами идваме си и двата от работа вечерта и той веднага слага ръцете на кръста и ме пита "Какво ще ядем?"! Ей това като го чуя и ми причернява."  Laughing Според него пък тя само си вирела краката /излежавала се, демек, не другото/ и се събирала с приятелки. Май и двамата си бяха лика- прилика, но нещо не се доразбраха. Нормално де. После всеки- при майка си.

Последна редакция: пт, 17 юни 2016, 13:52 от Judy

# 80
  • София
  • Мнения: 4 035
Е какво, аз ще измия банята, пък децата ще чистят по 3 стаи, ми никак не е справедливо. Ние общо живеем в 3 стаи, вашите явно са доста повече, те трябва да са си оправили стаята, за да може мъжа ми да пусне прахосмукачка, докато мия банята и пода и на мен да ми е готов за мопа. Това с изхвърлянето на боклука не е някакво конкретно задължение, просто като излизаме го взимаме, всеки ден е това, не виждам защо някой специално трябва да ходи Simple Smile Не знам ти на какво си се нагледала като студентка, ама аз като дете винаги оставах изумена, че вместо едно комшийче да излезе да играе с нас първо трябваше да изчисти, да събере прането, да простре и т.н. Никога не разбирах защо това не го прави майка му, нищо й нямаше чисто физически на жената. Пък да ти кажа, от това, че на 10г не съм чистила с прахосмукачка и не съм прала на ръка хич не съм станала негодна да си направя закуска Grinning
Смятам, че на тази възраст е достатъчно да изградим у тях отговорност към личните им вещи и помещения и уважение към общите - т.е. те се грижат за реда в тяхната стая, за общите се грижим ние, но те имат ангажимента да не ги разхвърлят.

# 81
  • Мнения: 24 467
С кеф ще се сменя - три стаи се чистят с прахосмукачка за максимум 15 минути. Аз мия две бани с две тоалетни. Всяка седмица мия всичко- шкафове, плочки. Сменвам се веднага! Ама нещо желаещи няма... Laughing
На ръка не знам някой да пере днес. Май няма смисъл да се обсъжда, много излишно иде. Не познавам фамилия без пералня.
Отговорност се изгражда с активно участие в пазенето и поддържането. Не случайно и в училище имат дежурни, които чистят дъската, отговарят за закуските. Имат и така полезния час "Домашен бит и техника", в който и сандвичи правят и какво ли още не. Ако часът се провежда качествено де.

# 82
  • София
  • Мнения: 4 035
Точно така - пазенето и поддържането! Това е мойта философия - пазят общите помещения и поддържат тяхното Wink Всичко останало за мен лично е излишно на 10 годишна възраст.

# 83
  • Мнения: 1 053
Точно така - пазенето и поддържането! Това е мойта философия - пазят общите помещения и поддържат тяхното Wink Всичко останало за мен лично е излишно на 10 годишна възраст.

Напълно съм съгласна с това мнение  Peace

# 84
  • Мнения: 24 467
Точно така - пазенето и поддържането! Това е мойта философия - пазят общите помещения и поддържат тяхното Wink Всичко останало за мен лично е излишно на 10 годишна възраст.
Мненията ни се разминават. Не е и задължително да съвпадат, поради различния житейски опит.
За мен 10 години са достатъчно, за да отдели един такъв човек 10 минути повече седмично за почистване на общо жилище, за което цялата грижа се поема без друго от родителите.  Peace

# 85
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Аз не целя дъщеря ми да става домашна прислужница вкъщи, докато съм на работа - искам да я науча, без да я подсещам многократно, че като се става от масата, се отсервира, че се оправя леглото, дрехите се сгъват и т.н. - просто да й стане навик, а не само да повтарям и потретвам какво трябва да направи.Нито искам да чисти целия апартамент, нито да ми готви вечерята, когато не съм у дома.
Просто, понякога се чудя кое е нормално за нейната възраст и възможности и кое е прекалено. Виждала съм и жени, дето ръцете им са завряни в ......., и не им пречи мръсотията и разхвърляността в къщата им, и такива - на другата крайност Wink затова не искам и да прекалявам....

# 86
  • Мнения: 191
Много ми е трудно да го накарам да си изчисти стаята. Не веднъж съм се заканвала, че няма да пипна нищо там, но не издържам. За сметка на това от доста време може да си изпържи яйца, да си направи сандвич, а отскоро ме отменя и във висенето до котлона при палачинките. Изобщо много обича да ми помага в готвенето или пък на баща си, докато ремонтира някаква техника - успешно разпоява и запоява кондензатори например. Но стаята ... навсякъде са разни листчета (с написани или нарисувани стратегии) и са много важни, не може да се изхвърлят Simple Smile Тетрадките ги хвърля някъде - обикновено ги намираме под дивана, но не и в бюрото.

# 87
  • София
  • Мнения: 9 141
Аз зачислих изпразването на миялната на младежа и хвърляне на боклука, когато не е тежък за него. Също нака го свиквам да си оправя стаята и минава с прахосмукачка, което доооста му тежи.  Crazy
Детето не ми е домашна помощница, но и аз съм майка, не слугиня. Всеки трябва да си има задължения  Peace.

# 88
  • София
  • Мнения: 3 614
Дребното ми помага в готвенето често, но най-обичат и двамата да помагат в месенето и правенето на сладкиши Simple Smile Иначе би трябвало да си оправят стаята, защото аз там не пипам, но много често просто си стои разхвърляна Embarassed Бърсането на прах е основно тяхно задължение, помагат ми при прибиране на дрехи от простора и простиране. Чистенето е основно мое задължение, баща им ми помага, но те не, защото машината е доста тежка и по-особено се работи с нея.
Малкия съвсем от скоро се опитва да се самообслужва, да си сложи и стопли ядене, да си намаже филия просто защото отскоро се случва да остане сам . Когато са двамата, брат му се грижи за тази работа. Ако трябва да се отиде до магазина ходи пак брат му, дребното го е страх Confused Иначе се гласи догодина да си ходи и прибира сам от училище, но аз не го виждам още. Дори с ключ още работи неумело, а сам не е излизал никога навън и в асансьора не смее сам да се вози  ooooh!
Трябва да тренираме лятото Mr. Green

# 89
  • Мнения: 8 276
Точно определени задължения май нямат. Да си подреждат вещите, не го броя като такова, то се подразбира от само себе си. От друга страна, понякога така нареченият ни хол, който всъщност си е изцяло на тяхно разположение, е покрит в продължение на дни с разни строежи. Не ми пречат, не може всеки ден да ги строят наново.
Сервиране, отсервиране е както дойде. Викам някой да ми помага, когато вадя дрехите от сушилнята. Сега през лятото, когато простирам, не ми трябва помощ. По-удобно ми е да го свърша сама. Чистите дрехи им ги слагам на купчини по леглата. Те си ги сгъват и прибират. Хич не бързат с тази работа, но не могат да си легнат докато дрехите са там и в крайна сметка трябва да я свършат. Честно казано, тази работа им я прехвърлих с нежелание. Обичам да сгъвам дрехи...
Друго - зачислих им прахосмукачката за лятото. Да се редуват всеки ден с нея сутрин докато е по-хладно.
За готвене помагат по-рядко, въпреки че имат желание. Просто няма кога. Лятото почти не готвим, караме на плодове и зеленчуци. През зимата готвя като ги прибера от тренировки, но тогава те трябва да се захващат с уроци и домашни.

Общи условия

Активация на акаунт