Въпрос за малко котенце

  • 4 750
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте,
пиша Ви във връзка с едно малко котенце(мъжко) ,което взех от една приятелка снощи (03.06) . Котенцето е на около 3 седмици и във въпросната вечер го отделихме от майката. Проблема е ,че не иска да се храни. Давам му кисело мляко с нормална темп( не топла,не студена) със спринцовка 2кубика ,но даже не се и облизва... Не е яло от както съм го взел и доста често спи(за последното не знам дали е проблем) . Въпроса ми е как да го накарам да се храни и дали ще му стане нещо ,ако не яде нищо 2-3 дни?

# 1
  • Мнения: 10 874
Прекалено рано сте го взели. Аз котета раздавам когато станат на поне два месеца и са захранени с твърда храна. В момента вкъщи имам котета на същата възраст (родени на 11-ти май) и през ум не ми минава да ги раздавам. Те едва ходят, а какво остава за хранене и ходене до тоалетна. Това не е отбито от майката и ще ви е много трудно да го научите да яде. Според мен най-добре е да го върнете и да изчакате още време да придобие навици, които ще му помогнат да се справи без майка си. Peace

# 2
  • Мнения: 8
Лошото е ,че не мога да го върна ,защото майката вече не е в града ... Заминаха за друг град и за това толкова рано го взех

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
   Абе, на такива като теб кой се намира да им дава малки котета, умът ми не го побира. Shocked #2gunfire На твоята приятелка явно също хич не ѝ пука, щом е отделила толкова малко котенце от майка му. ooooh! Котето трябва да бъде хранено с адаптирано мляко за малки котета, купено от ветеринарен магазин, по възможност – от по-скъпите марки! В менюто му съвсем постъпателно трябва да бъде въведена мокра храна от месен произход, но когато самото то прояви интерес – обикновено на около 4 седмици.

   Не просто ще му стане нещо, ако не яде 2-3 дни, ами ще го умориш! Господи събери си вересиите. Tired

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Поне не му давай кисело мляко.Не знам как очакваш котенцето да го хареса и яде.Писали са ти за адаптирано мляко за котета.Ако нямаш фин възможност да взимаш,прясното мляко също е алтернатива

# 5
  • София
  • Мнения: 5 656
Изключително глупава постъпка. Най-вероятно ще умориш котето.

Толкова малки котета се хранят с адаптирано мляко за котета, както вече са ти писали, дава им се храна през 2-3 часа денонощно (да, включително и през нощта), помага им се да се изходят след всяко хранене, като се масажира дупето с влажно памуче (същото, което прави майката, като ги ближе). Може да яде пастет или друга бебешко-котешка храна след 6-7 седмица.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Ако нямаш фин възможност да взимаш,прясното мляко също е алтернатива

   И това не е точно така – храненето с прясно мляко също не е за препоръчване и крие своите рискове. Има много информация в нета.

# 7
  • Мнения: 148
Човешко бебе и котешко бебе, къде е разликата? И двете бебета имат нужда от майките си и се хранят на няколко часа. И двете бебета имат период на отбиване, в който се преминава от течна на твърда храна и това се случва постепенно след определена възраст. И двете бебета ще умрат без храна и адекватна грижа. Първо, това коте няма да оцелее без майка. Второ, дори ти да му станеш майка и денонощно да го топлиш и храниш (не с кисело мляко, а с адаптирано котешко мляко), пак липсата на майчината кърма сигурно ще повлияе на здравето му, ще остане болнаво и със слаба имунна система. Това не е отбиване, а кражба на бебето от майка му и то вероятно на цената на живота му. Потресена съм... вариантите са тези - намираш му майка, която да го кърми, ставаш му майка и поемаш пълната отговорност за постъпката си, или... ами гледаш го как страда и умира далеч от майка си.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 656
Добавям - трябва да е на топло котето. Напълни една малка бутилка с топла вода, увий я в кърпа или тениска и я сложи там, където спи.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Толкова малки котета се хранят с адаптирано мляко за котета, както вече са ти писали, дава им се храна през 2-3 часа денонощно (да, включително и през нощта), помага им се да се изходят след всяко хранене, като се масажира дупето с влажно памуче (същото, което прави майката, като ги ближе). Може да яде пастет или друга бебешко-котешка храна след 6-7 седмица.
   Точно така, Атти. Аз самата съм преминала през тази денонощна рутина, но ми се струва, че в очите на много хора това би звучало като непосилен ангажимент. Confused

Второ, дори ти да му станеш майка и денонощно да го топлиш и храниш (не с кисело мляко, а с адаптирано котешко мляко), пак липсата на майчината кърма сигурно ще повлияе на здравето му, ще остане болнаво и със слаба имунна система.
   Може би по-скоро зависи, компилация от фактори е. Моето коте също съм го откърмила аз в продължение на седмици – взех го на около 6-7 дена, защото някой е изхвърлил цялото котило в парка. #2gunfire Винаги съм се старала да го храня с качествена и балансирана храна – няколко години, след като го взех, пребори много сериозна вирусна инфекция, при която много котки не оцеляват. Та, така, борец ми е той. Heart Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 5 656
Така е, но някак не съм убедена, че новоизлюпения котешки стопанин е наясно какво прави. Аз самата съм прибирала от улицата коте на около 4 седмици в много нещастно състояние, повече от месец живя в джоба ми или в шал на врата ми, под косата ми, на топло. Но то беше вече захранено, по принуда явно и поне имаше апетит. Сега е голяма 7-килограмова котка.

# 11
# 12
  • Мнения: 148
Да, обаче разликата в мотивацията е огромна. В единия случай спасяваш малко коте, защото не можеш да си представиш да го оставиш да умре на улицата. В другия, отделяш малко коте от майка му възможно най-рано, защото ще изтървеш промоцията (?) за коте и защото, поради егоистични причини, не мислиш за нуждите на животинчето, а за прищявката си. Искрено се надявам все пак този човек да си поеме отговорността и да направи нужното, за да оцелее котето.

# 13
  • Мнения: 11 338
Ей, като вземете да се превземате и превъзнасяте  ooooh!

Като ви чета се чудя как са оцелели десетките котета, които сме спасявали и отглеждали без да го превръщаме в трудоемко, ежеминутно занимание и да е бил необходим годишния бюджет на НАСА за тая работа. И преди да ми се зъбите как не съм права - ми на, сега гледам поредните три захвърлени от някого котета, които не бяха прогледали като ги поехме. Вие колко обгрижвате в момента? Ами преди месец? Щото преди месец пък търчах до ветеринара с други две.  

До авторката на темата. Това, че котето спи повечко може да означава, че е обезводнено. Киселото мляко не е подходящо за толкова малко коте. Купете прясно мляко ако не можете да намерите/ да си позволите адаптирано мляко за котета. Хранете го със спринцовка /слага се не отпред в устенцата, а отстрани/. Купете му храна за малки котета - говоря за пликче или консерва. Намачкайте я добре с вилица и му дайте по малко. Дава се така - първо се дава малко мляко, после малко храна за МАЛКИ котета, после пак малко мляко.
Рано е за суха храна за котета. Но дори и нея я давайте като сте я накиснали с водичка, за да е мека.

Поне два пъти на ден напоете памуче в топла водичка, изстискайте го и обтривайте бебето коте. Така както би го облизвала майка му. Не става дума да го омокрите, а да бъде почистено. Така му създавате хигиенни навици и се привързва към вас. Накрая добре обтривайте дупето - помага да се изака и го почиства.

Храни се със спринцовка докато само започне да се храни. А дори и тогава се дава мляко със спринцовката, за да не се обезводни.
 



# 14
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Да, обаче разликата в мотивацията е огромна.

   Именно. Peace Темата се изчерпа още с въпроса на автора дали на котето "ще му стане нещо, ако не яде 2-3 дена". Не ги разбирам такива хора и това е.

Общи условия

Активация на акаунт