Фентъзи и фантастика -Тема 7

  • 31 515
  • 728
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 581

Накрая подхванах Нощ на ножове Simple Smile

Аз на Есълмонт още нищо не съм чела, но казват, че е добър почти колкото Ериксън.

# 61
  • Вестерос
  • Мнения: 38 349
Не съм чела Робин Хоб коя ми препоръчвате?

# 62
  • Мнения: 5 754
Не съм чела Робин Хоб коя ми препоръчвате?
Аз започнах от  първата и трилогия "Придворният убиец". Сега съм на втората книга и имам предчувствие, че няма да свърши така както на мен ми се иска. Но се надявам финалът да трилогията да ме задоволи. За Фиц и шута донякъде съм спокойна, все пак те са герои и в следващите и книги, но за другите ще става лошо.

# 63
  • София
  • Мнения: 44 259

Накрая подхванах Нощ на ножове Simple Smile

Аз на Есълмонт още нищо не съм чела, но казват, че е добър почти колкото Ериксън.
Хубава беше книгата,  но му липсва обаянието на Ериксън. Иначе доста активно действие, приятна за четене, интересно допълнение към малазанската сага, но все пак нещо му липсва. Ако беше съвсем отделна  книга, вероятно щях да харесам повече автора, но тук  правя несъзнателни сравнения и нещо ми липсва Simple Smile
Сега малко ще помисля специално с неговите с какво да продължа дали с гадния пдф на гвардията или да пробвам с Dancer's Lament

# 64
  • Мнения: 18 414
 Здравейте.

Аз на Робин Хоб съм изчел всичко, което до момента излезе на български.

Първо -  първата трилогия за Убиеца - е може би най- добрата от всичко. горещо я препоръчвам. Бард са я издали има я и в Читанка

после идва сагата за Живите кораби.  две от трите книги MBG ги издаде, до месец - два ще излезе,   и третата. преводът обаче е кофти /особено във Втората книга/. Но пък самата история е интересна, ако някой може на английски да си ги намери му ги препоръчвам. Хоб изгражда невероятна палитра от сложен свят.
После след края на Живите кораби идва Втората Трилогия за убиеца, а в момента Бард издават третата трилогия за Убиеца - която според Хоб ще е последна. Убиецът на Шута, "Гонитбата...." и книгата която Хоб е предвидила аз 2017 - "Омразата на убиеца".


Живите кораби могат да се четат и отделно, но някои от събитията са преплетени, за това е добре да се четат в като втора поредица, а не отделно от поредиците за Хоб - например , 
Скрит текст:
как се появява дракона Тингалия  и откъде произхождата истинските дракони и т.н.




При Хоб много ми харесва, че имената отговарят на основното качество - например Сенч -  сив кардинал, потаен човек, или  Искрен - честен човек, мислещ за другите,  и т.н.  Понякога има и имена - антиподи - Търпение всъщност е с толкова емоционален характер, че би трябвало да е Нетърпение, ако се ръководим от качеството. Тези моменти правят Хоб, много  колоритна и в същото време - много трудна за предаване.  Мигновена в едната книга, е Бързина в друга книга, а в трета книга дори не е преведена. Тези грешки са вбесяващи именно имената са "солта" на Хоб.

П.С. MBG са обещали много да се постарят със третата  книга от трилогията за живите Кораби, и твърдят, че я бавят, за да излезе превода по-качествен, след многото критики срещу първата /Вълшебният кораб/ и особено - срещу втората книга /Безумният кораб/, където окепазиха прекрасният сюжет и стила на Хоб, с посредствено изпълнение...е, да видим до месец - два ще имаме резултата.

Последна редакция: пн, 25 юли 2016, 16:13 от Джон Сняг

# 65
  • Мнения: 5 754
Двете книги за Живите кораби ги има в ел. вариант, но ти такава реклама им направи, че доста ще се почудя дали да ги чета. Grinning Сега чета "Тронът", малко ме дразни Фиц, доста твърдоглав на моменти, но историята увлича.  Чакам с нетърпение развръзката. Надявам се всеки да си получи това което е заслужил.

# 66
  • София
  • Мнения: 44 259
Джон Сняг - още малко поработи по скрития текст, всички спойлери прочетох Wink
Всъщност до колкото схванах, всичко издадено го има в ел. вариант, аз все си мислех, че живите кораби е отделна поредица.

Аз се зачетох в Град на стълби  и до тук много ми харесва, да видим до края как ще е, бях с нагласата да е поредното разочарование, а най-много ме зарадва новината, че превеждали втората и есента трябвало да се появи.

# 67
  • Мнения: 18 414
 Това е най-характерното за Героите на Хол - много са твърдоглави.
за корабите мога да кажа че са много ...различни ...  от Убиеца. В Убиеца действието  се развива в Светът на Шестте Хергоства и седмото - Планиското.  в "Корабите" - действието тръгва на  юг в Бинград , Джайлмалия, и Калсид - в един своебразен "Ориент"  в който има роби, жените  ги малтретират постоянно, и пиратите скитат на воля - точно обратно на втората трилогия за убиеца където имаме матрирахат, но пък там събитията се развиват на север.
Бинград ще ви напомни за Древна Елада, където управялват хората, които имат собствена земя, а Калсид и Джаймалиля - за Персите


Дразнещи са обаче езиковите грешки при преводите. например БАРД са Превели кянжеството Халкида, а MBG - Калсид. Ако не гледаш картите на сайта на Хоб никога няма да разбереш, че става въпрос за едно и също място. и това са само част от проблемите.  Например Кораба Парагон, не е преведен като Образоцов, както е даден в втората поредица на УБиеца - БАРД.  MBG въоще не са превеждали, поне да беше Превъзходен. самата идея е че това е  трябвало да бъде най-съвършеният кораб а сега е развалина....
 В Читанка  също има много книги на БАРД  където в едната трилогия са превеждали името по един начин - в другата по друга. типичният пример е с Мигновена в края на първата трилогия за Убиеца и Бързина - в началото на втората, но всъщост е една и съща жена.
В третата трилогия за убиеца - на БАРД- пък масово има непреведени имена - Фоксглоув, които обаче са герои от първата трилогия. ха сега ги помни!



"Убиецът..." и "Корабите" доста се различават, в Убиецът имаме ясно изграден персонаж и Хоб е построила целият свят около него. Фиц  действа, бърка, страда, пак действа, пак страда, оттегля се и т.н.

в "Корабите" няма явен персонаж, а и трудно ще намерим типичен лош герой - в това отношение тук имаме нещо от стила на Мартин. Да, ако четем първата книга главният герой  е Алтея, която е обезправена и иска да си върне, кораба. Обаче във втората книга Алтея е показа с редица недостатъци, докато в първата бе положителен герой. И обратно - самовлюбената Малта, която  средата на втора книга  постепнно еволюира дотам, да се жертва, заради баща си и постепенно израства като герой. Както  казах - "Корабите" са по близки до Мартин от Убиеца - роби, пирати които искат да освобождават робите, дракони, злободневин теми като  отвличането на съпруга, даването на зестра и т.н. са поставени в центъра на Трилогията.
лично за мен това е  трилогия не за един персонаж, а за робството.

Лично на мен Хоб много ми харесва, защото тя създава цели светове - на калсидците, на речните хора , на бинградците и т.н., Корабите съм ги чел с удоволствие и с нетърпение чакам третата книга, но наистина препоръчвам да се чете на английски, особено ако човек няма здрави нерви и е перфекционист по отношение на езика.




П.С. От МБГ  изчетох Откровенията на ририя, тъкмо вчера завърших и последната книга Персепкликус- с много добро впечатление съм, много приятен и лек хумор; чел съм и Труди Канаван - първата и втората поредица за Соня, магьосницата. За съжаление след Първата Книга -  Гилдията на магьосниците - която много ми хареса - нивото рязко спадна.  следващите две книги бяха с жълта хартия, отделно че  Избраница свърши буквално в нищото и си пролича че е само преход, към върховният Повелител.

А трилогията за изменникът шпионин, която започва 20 години по-късно и засяга синът на Соня, и включваше разни гейчета и блудкави любовни истории едва я изтърпях....
сега чакам да излезе трета книга на Корабите....

Последна редакция: пн, 25 юли 2016, 16:51 от Джон Сняг

# 68
  • Мнения: 48 052
Аз ептен съм я забравила тази поредица явно, ма ще я предпочитам на английски явно.

# 69
  • Вестерос
  • Мнения: 38 349
Джони, убиецът имаш ли в ел вариант?

# 70
  • Мнения: 18 414
 така ще скицирам съвсем накратко поредиците, за да е ясно за какво иде реч.

Внимание - Спойлери

Първа поредица /БАРД/ - първата поредица за убиеца - Придворният убиец -
Скрит текст:
Копелето на Рицарин трябва да се справи с чичо си Славен, с алените кораби и с претопините, да помогне на Искрен да вдигне каменен дракон, да реши някои загадки около Праотците. Тук финалът е разкъртващ - Фиц прави избор между семейството си и дълга си и на практика се превръща в копие на баща си.

Втора поредица - Живите Кораби - издадени две книги от трилогията от MBG  
Скрит текст:
На юг в Бинград  всяко Търговско семейство създава истински жив кора той се създава цели три поколения и струва адски много пари - вероятно затова мнозина бинградци се захващат с робство за да изплатят корабите. Другите търсят пари от Дъждовните хора, но тъй като там тегне магията и дъждовните хора измират бързо те обвързват всекиго с избор - пари или кръв. Ако не можеш да върнеш парите си длъжен да дадеш член на твоето семейство като откуп. най често се дават млади момичета за съпруги. това е друг вид робство. Впрочем Самите Живи Кораби кораби с правят от яйцата на истински дракони...и това ги превръща в роби...въобще това е поредица най-вече за робството, но също и за магията. Много са интересни магическите артефакти, които създават Майсторите на играчки...впрочем и те са от яйца на дракони. в тази книга отново ще видим Шута - като жена на име ЯНтар. Историята се завърта около рода Вестрит и пирата Кенит, който е една колоритна личност.

Трета поредица - Шутът и убиецът(The Tawny Man)  БАРД- втора за убиеца  -
Скрит текст:
След 15 годишно оттегля на Фиц, Шута го намира и го вкарва в действие. Той обучава сина на Кетрикен  - Предан - на Умението и Осезанието, изгражда му Котерия, приобщава към нея дъщеря си,  и има приключение с истински дракон около сватбата на Принца. Ако сте чели Живите кораби ще направите връзка с много от нещата които ще се случат в края на тази поредица ако ли не ще я разглеждате като част от поредицата за Убиеца, но това ще остави много въпроси у вас, например какви са тези Живи кораби за които се споменава, какъв е вторият живот на Шута и откъде по дяволите се появява дракона Тингалия?

После идват Хроники на Дъждовните хора  /четирилогия/ /- засега е неиздадена, но надявам че МБГ ще се навият да я издадат,
Скрит текст:
включва пътуването през Дъждовните земи откриването на Драконовия град Келсингра и установяването на заселническата колония там. Събитията  започват направо след края на Шутът и Убиецът, но действието отново се развива в Бинград и познатите му територии - т.е. на ЮГ

на края идва третата поредица за Убиеца -  Фиц и шута  -БАРД
първите две книги - Убиецът на шута /2014/  и гонитбата на Шута /2015/ вече бяха издадено от БАРД, сега Робин хоб подготвя третата книга  - Assassin's Fate (2017) и твърди, че повече книги за Убиеца няма да има след нея.

малко  поглед в бъдещото
Скрит текст:
Фиц вече се е събрал със семейството си. отношенията с  дъщеря му Копривка са сложни, но все пак  тя го е приела. И тогава изведнъж книгата започва с едно криминално убийство...наглед случайно но то ще се повтори около шестнайсет години по късно, за да стане ясно че са извършени  14 убийства - седем мъже и седем жени.... Но да не изпреварвам събитията.... Моли  ражда нова дъщеря но Фиц...но тя е необикновена.  И като казвам че е необикновена имам предвид че е необикновена, даже по стандартите на Фиц.Няма да казвам с какво е необикновена, но заради нейната необикновеност Пчеличка, е отвлечена от Слугите и Фиц трябва бързо да си я върне, преди да са стигнали до Леговището си иначе никога вече няма да я види.  Но най-лошото е, че противника му е много по -труден и опасен от когато обичайното...

интересното е че във всяка поредица на Хоб ще открием препратки, към по-ранни поредици. Т.е. поредиците могат да се четат и самостоятелно, но ако ги четеш една след друга добиват повече смисъл.
 
Робин Хоб има няколко интересни антологии и новели.

п.с. внимание за феновете на Хоб, който не са достигнали до "Гонитбата на Шута" - един гигантски спойлер. Четенето е на ваша отговорност - Сенч
Скрит текст:
има незаконна дъщеря, която притежава Умението
П.П.с. Тифани,  първата и втората трилогия за убиеца ги има в Читанка. Корабите, гледам че се готвят да ги добавят от следващата година, сложили са заглавие на поредицата но е  празно. Последната поредица на Убиеца -   първите две книги са издадени съответно  2014 и 2015 година а Читанка чакат три години. В книжен вариант имам Корабите, Убиецът на шута, гонитбата на Шута и сега чакам до месец - два да излезе третата част на корабите - МБГ обещаха МНОГО да се постараят с превода и затова се бавят. Ако съм прав завършека на трилогията - Корабите на Съдбата, ще съвпадне излизането на Черепният Трон на Питър Брет /кн 4 Демонски Цикъл/

Последна редакция: вт, 26 юли 2016, 01:11 от Джон Сняг

# 71
  • Мнения: 5 754
Двете книги на "Сага за живите кораби" и "Фиц и шута" ги има в Zelka, аз от там ги дръпнах.

# 72
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 436
Откровенията на Ририя съм я чела и аз. Много ми хареса. Даже последната от поредицата "Персепликуис" си я взеха на хартия, защото бях нетърпелива да разбера какво става.

Явно ми идва и на мен ред за Робин Хоб. Не прочетох спойлерите.  Mr. Green
Ей сега ще си запиша от по-горния поста коя след коя поредица се чете ...  Hug

# 73
  • Мнения: 18 414
 в Откровенията на Ририя водещото е лекият хумор в диалозите, например:

Скрит текст:
"Ейдриън се опита да се намести във веригите, въздъхвайки. — Надали и сега има шанс да се появи някоя красива принцеса, която да ни спаси.
— Тази карта бе хвърлена.
— Ще ми се да бях срещнал Гаунт — рече най-накрая Ейдриън. — Би било хубаво да го зърна все пак. Орисан съм да го защитавам, а дори не съм го виждал.
Отново помълчаха, като изхъмкване от страна на Ройс наруши тишината.
— Какво?
— А? Нищо.
— Мислеше си нещо. Какво?
— Просто е интересно, че смяташ Ариста за красива.
— Ти не мислиш ли така?
— Бива я."
Joy Joy Joy

Забавно ми стана също как  Олрик разсъждаваше, че му е чудно как сестра му /Ариста/ още не е поискала да сложи панталони Joy Joy Joy
.......
Хоб пише много увлекателно, а специално в сериите за убиеца водещото са интригите. като цяло при нея има много мелодрама и разгръщане на сетинга. Като оставим на страна грешките на издателствата най-интересни са първата поредица за Убиеца и Корабите. Втората серия за убиеца по ред причина започва леко да бледнее но там третата книга в трилогията е разтърсваща.
Третата поредица за Убиеца - Фиц и Шута - не е завършена, Хоб е предвидила за 2017 г последната книга. личи си, че с тази поредица иска "затвори" историята на убиеца, както е обявила, много нишки се събраха, включително и от историята на Корабите и Хрониките на Дъждовни хора и действието  в "Гонитбата...." много се забави поради претрупване, очаквам страхотна развръзка. Малко на фантастика бие последната трилогия.

Това което ме дразни специално при убиеца, че при него няма еволюция вече 8 книги  #Cussing outФиц си остана същия пън, когото Кетрикен, Сенч и Шута ловко манипулират. Той постоянно прави неща, които  те искат от него, а всъщност не са му приятни - и то без да се замисля. в този смисъл Корабите за мен са по-нормални, там герои като  пирата Кенит или Малта претърпяват страхотна еволюция, пък и не само те, но те са най- очевадният пример. Фиц е много по-героичен, много по - епичен, а в крайна сметка и историята е много по-концентрирана около него. Корабите са по - разпръснати около няколко героя, които са по-хаотични, но постепенно претъпвят трансформация на мисленето. въпреки това и тук нишките се събират - поне във втора книга започна събирането им.


П.С. първоначално не можех да разбера защо картите на Хоб са толкова калпави...обаче в "Гонитбата" Сенч прави един страхотен подарък на Фиц - една чисто нова карта и му обяснява, че картите от времето на Искрен,  който е купувал съмнителни сведения, не са като картите от времето на Кетрикен, когато науката и търговията са оживени/ да не говорим за картите на Умен - несугрни и неясни/. и наистина - картата в "Гонитбата..." е много подробна ясно са очертани границите на отделни територии, за които преди е имало малко информация. Така че всичко е част от историята.

в първите карти които съм виждал има три херцогства -  - Вътлрешните. В по следващата карта се появяват и външните, но очертанията са неясни., А Дъждовните земи нямат  граница. в последната карта всички територии са ясно очертани. И въпреки това за Фиц има непознати земи и места.

Последна редакция: вт, 26 юли 2016, 10:51 от Джон Сняг

# 74
  • София
  • Мнения: 44 259
Така понеже не обичам да зарязвам започнати книги преборих до край "далечното царство", втората книга няма да я почвам Simple Smile
Сега ще прочета Полукрл, само защото много ми се чете Абъркромби, но после ми се иска да почна нещо лекичко, където добрите са много добри, а лошите черни, та черни, където  любимите герои не измират като мушици, а лошите си получават заслуженото, където любовта процъфтява и т.н. - сещате се...  и да не е в сто тома и без край... някой да се сеща нещо такова да ми препоръча Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт