Не се защитава

  • 7 292
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 149
Радева съгласна съм с мнението ти, но когато няколко пъти предупредиш някого да не те наранява ипрочие, каква ще е реакцията ти. Ще посегнеш и ти с по груба сила да се предпазиш. Когато агресора е пррекалено нахален, когато родителят му не му прави забележка когато говори глупости или удря съвсем съзнателно как точно да обясня на детето си, че трябва мирно и кротко да се отдръпне и да си изтърпи шамара или обидата. Твоето детенце е малко, но моето е почти на 6г и разбира. Защо като ме бият нищо не става, а аз ако се защитя мен наказват?
Ето инцидент от вчера на площадката. Малкото ми дете от скоро е без памперс, но и не дава да и помагам, сама си ходи зад дръвчето. Аз съм наблизо, за да я оправя, но докато стигна до нея едно от агресорчетата на площадката с псуващи родители я блъсна както беше по голо дупе, с репликата махай се смръдливо бебе това е моето скривалище. Каката отнякъде изскочи да помогнна сестричката си като за моя изненада доста сериозно му се изрепчи, но беше напсувана. След моя бурна реакция към момченецето майка му дойде и почна с нас да се разправя, по доста грозен начин. Тогава голяма ме попита, мамо защо като си добър после ставаш ти лошия? Не можах нищо да отговоря.

# 16
  • Мнения: 4 709
Какво се разбира под "да се защити"? Да удари детето, което е посегнало?
 Утре ще почне да удря и тя всички (и мен вероятно), ако го приеме като прийом за защита.
Точно това означава, и няма да удря всички, защото правят разлика, когато са застрашени, и когато не са, ако разбира се говорим за неагресивно дете по принцип. Не са толкова глупави за колкото ги мислите. А с подхода, мама ще ме защити, какво прави утре, когато мама я няма?!
Не знам кое е правилно, може би по малко и от двете в зависимост от ситуацията, казвам какво препоръчват психолозите.
Аз когато ходех по площадки, оставях детето да комуникира, само с "читави" деца, другите избягвах съзнателно. Имала съм срещи и с агресивни, но като ги погледна лошо и им съсна да изчезнат и да не се закачат с мен и детето, приключваха, просто изчезваха. Явно много лошо гледам  Mr. Green Ако някоя майка имаше късмета да се опитва да си защитава невъзпитаното отроче и с нея така процедирах. Не търпя такова поведение от никого, нито от родителите, нито от келеметата им.

# 17
  • Мнения: 6 791
Темата беше за "по-невинната" агресия ако мога така да я нарека на площадката при малките. Описаната от теб ситуация, явно се касае за дете, отглеждано в агресия, била тя и само вербална. Затова и детето се държи така, някак си е възприело това поведение за нормално. Права си, дъщеря ти е голяма. Обясняваш й нещата, както са. Има родители, които не се грижат достатъчно за децата си, държат се лошо с тях и самите деца стават лоши. Затова удрят и говорят лоши думи. Може да му изкрещи на това дете, да каже, че това държание не е хубаво. Ако удари...ами може и по-силен шамар да получи, едва ли ще отстъпи агресорчето. Никой не казва да стои безучастно и да търпи. Да викне, да извика теб, неговите родители, учител, да се противопостави. Точно в този случай, едва ли би излязла на глава с подобни хора. Виж какво са направили от своето дете, не очаквай да им пука за твоите. Обясняваш на детето си, че правилно е защитило сестричката си, като вижда такива агресивни деца, да има едно на ум. Има и лоши хора и понякога се сблъскваме с тях.
И да му викаш на агресивното дете, то е толкова смачкано и овиквано. Вероятно "смърдящо бебе" са му викали на него. За да има адекватна реакция, насреща си трябва да имаш хора. Дано повече не ви се случват такива неща.

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тогава голяма ме попита, мамо защо като си добър после ставаш ти лошия? Не можах нищо да отговоря.

аз обикновено отговарям, че има възрастни, които като деца не са научили някои неща и им личи. обяснявам също да стои настрана от подобни деца, защото след като родителите не са се научили на основни неща, детето няма също от къде да се научи.
също обяснявам да мисли, а не да слуша и да прави всичко, което един възрастен му казва, защото възрастните не знаят всичко, а някои от тях не са научили много неща, когато са били деца.

моето дете също не се защитава.
вчера бяхме на басейн с приятелчето му. играха си заедно, после нещо стана и приятелят му го удари по раната. моето дете не помръдва, даже и не се разрева, тогава другото отиде и го ощипа.
майката реагира адекватно, обяснява и се кара, но моето дете не се защитава.
питам го защо и той ми казва: забравям  ooooh!

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Здравейте, имам нужда от съвет детето ми е на 2 год. и 2 мес. момче. Притеснявам се от факта, че всяко дете на вън което го удари, прегръща, бутне и т.н. той не реагира по никакъв начин.
Синът ми беше същият на тази възраст, че и доста след това. В първи клас започна да тренира бойно изкуство /единствената ми цел беше да може да се защитава при нужда, на него пък взе, че му хареса и вече 4г тренира, даже златен медал спечели, там ги учат и на други неща, обръщат внимание и на духа, на психиката, не е просто "хамалене"/. В училище имат няколко отвратителни деца в класа /бият наред, обиждат, унижават и тормозят другите без причина/. Предполагах, че моят син ще им е честа жертва, но той пък ме изненада приятно: казал няколко пъти на учителката, ефектът от мерките, които тя е взела бил краткотраен /просто въпросните деца нямат респект от никого, нито от учителите, нито от думите им, нито от наказания, от нищо/. Следващия път, в който се опитали да го бият отвърнал подобващо и сериозно на ударите. Това беше в първи клас. Вече завършиха 4-ти, от този ден не са го закачали така. Сигурно пак си имат момчешки разправии и т.н., но до сериозен тормоз по негов адрес не се е стигало.
Всеки човек има граница на търпението... дори и неагресивните деца в един момент намират начин да реагират и да се защитят /не задължително с удари/.

# 20
  • Майна Сити
  • Мнения: 956
Ох, и аз се присъединявам към групата на незащитаващите се деца и дори не знам какво да кажа. Нашият е мирен, тих и кротък. Обича да ходи да прегръща и даже целува децата  Blush Радва им се отстрани понякога, ходи и играе на топка и т.н. Лошото е че септември тръгва на ясла и много ме е страх за него, там не всички деца са като нас. 100% съм убедена че ще е боксовата круша и че ще е насинен и нахапан. Преди имаше едно момиченце една година по-голямо от нас, нашият отиде при нея, а тя го блъсна на земята, ей така от нищото. Майката се скара, но тя не спираше. В момента, в който малкият се изправеше, тя пак го буташе. Накрая като я видеше отдалече, гледаше да я заобикаля възможно колкото се може повече. Много съм притеснена с тази ясла, но пък бабата не може да го гледа нонстоп  Sad

# 21
  • Мнения: 438
Мисля, че Дорис го е обяснила добре. Казваш "Не така не е хубаво да се удря" "Не ме удряй", за да чуе детето ти твоята реакция. Постепенно ще се научи. Синът ми имаше такъв период. Особено от едно съседче, което го обиждаше и му крещеше, че е лош, ако примерно не му даде играчката си. Вкъщи дори разигравахме ситуацията, синът ми е на 4 и половина, като аз играя него, и казвам "Не ме обиждай, не ми е приятно, не искам да играя с теб". И така, лека полека.

# 22
  • Мнения: 5 513
Всички се научават да удрят и да се защитават.На 4-5г започват да се делят на тези ,които удрят ,но са  емоционални деца.Ядосало се -ударило,искало играчка и не му дали-ударило.И другите,които не удрят,но пък с думички манипулират и държат в страх определени деца.Казват :Ако не удариш Х не сме приятели.Недей да играеш с Г тя има пъпки.Ще кажа на майка ти/госпжата,че каза лоша дума.Дай ми куклата си и ще мълча.Искаш ли да кажем,че В счупи моливите,а не ние.
Минават през периоди докато намерят правилния начин.Своя начин.А ние само леееко побутваме да не излизат от рамките на нормалното.Подкрепяме,утешаваме,четем им конско...

# 23
  • Варна
  • Мнения: 736
Възпитах дъщеря си да не отвръща с удар, а да казва на по възрастен, че има проблем. Отчитам като голяма грешка след като имахме доста неприятна случка. Тя е със слънчева алергия и в началото на лятото е някакъв кошмар. Излизаме с нейна съученичка и "приятелка" на разходка и за кратко време тя пламна независимо, че е намазана. Докато и подейства хапчето сме седнали на сянка те да играят, ние да си поговорим с родителите. В един момент стана конфликт и виждам как другото момиче с цяла ръка удря дъщеря ми на оголената част на гърба. Представете си на възпалена кожа какво е чувството. Ръката и се беше отпечатала. Моето дете просто изпищя и се разрева. И никаква реакция. После като я попитах защо не се е защитила  ми отговори, че аз съм я учила да не се бие.

# 24
  • Мнения: 438
Всички се научават да удрят и да се защитават.На 4-5г започват да се делят на тези ,които удрят ,но са  емоционални деца.Ядосало се -ударило,искало играчка и не му дали-ударило.И другите,които не удрят,но пък с думички манипулират и държат в страх определени деца.Казват :Ако не удариш Х не сме приятели.Недей да играеш с Г тя има пъпки.Ще кажа на майка ти/госпжата,че каза лоша дума.Дай ми куклата си и ще мълча.Искаш ли да кажем,че В счупи моливите,а не ние.
Минават през периоди докато намерят правилния начин.Своя начин.А ние само леееко побутваме да не излизат от рамките на нормалното.Подкрепяме,утешаваме,четем им конско...

Това, което Деси описва също ми е познато и съм била свидетел на много грозни манипулации. И то на места, където въобще не съм очаквала.  И хем не ми се иска да давам много съвети как да се справя, за да не го объркам, хем не ми се иска да го оставям да бъде наивен. Не знам, трудно е.

# 25
  • Мнения: 4 839
В държавата, в която живеем това не се толерира, но знам, че в България е различно и хората си умират да дават съвети за чуждите деца и да ги възпитават.

Не искам да измествам темата на авторката в друга посока, но скоро обсъждахме с една позната, че в страни в които отглеждането на децата е ангажимент на цялото общество то там престъпността и насилието над деца е изключително ниско. В Египет например всеки може да поучава детто и да му се радва, но е едно от най-сигурните места за отглеждане на дете, особено в сравнение с така наречения "цивилизован свят".

Кой е Египет? Онзи, където стрелят по плажовете и вече никой не иска да ходи?
Пробвай с някоя друга държава.

# 26
  • Мнения: 7 325
Възпитах дъщеря си да не отвръща с удар, а да казва на по възрастен, че има проблем. Отчитам като голяма грешка след като имахме доста неприятна случка. Тя е със слънчева алергия и в началото на лятото е някакъв кошмар. Излизаме с нейна съученичка и "приятелка" на разходка и за кратко време тя пламна независимо, че е намазана. Докато и подейства хапчето сме седнали на сянка те да играят, ние да си поговорим с родителите. В един момент стана конфликт и виждам как другото момиче с цяла ръка удря дъщеря ми на оголената част на гърба. Представете си на възпалена кожа какво е чувството. Ръката и се беше отпечатала. Моето дете просто изпищя и се разрева. И никаква реакция. После като я попитах защо не се е защитила  ми отговори, че аз съм я учила да не се бие.

Родителите на другото дете как реагираха?

Хубаво изказване Деси. Аз отглеждам дъщеря си без помощ и наблюдавам как израстват децата в различните периоди. Има едно момиченце в парка, с поведение което отблъсква другите деца. Докато бяха по-малки не реагираха, но с времето започнаха да го избягват. Налага му се да играе само, което още повече го озлобява. Познавам родителите му и ги харесвам, но просто майката не успя да коригира грешките. Когато е с баща си е различно. Ударите и манипулациите, които се опитва да прилага спрямо другите в един момент се обърнаха срещу него.

Последна редакция: чт, 21 юли 2016, 23:09 от I.Hr

# 27
  • Варна
  • Мнения: 736
Вяло порицание от тяхна страна. Аз обясних, че ако не иска да играят заедно просто да каже и контактите им ще се сведат до минимум поне за лятото.

# 28
  • Мнения: 2 156
Моят син е доста добричък, но и той ме изненада как си решава въпроса. Той се сприятелява лесно, веднага се запознава и заиграва. Ако се появи някой по-агресивен, децата помежду си обсъждат какво да правят с него. Най-често го приобщават да играе с тях, но съм го виждала в действие няколко пъти, когато това не може да се случи. Веднъж се събраха 3 деца и заедно отидоха да кажат на бащата на агресивното дете. Друг път, с хулигана и побойника на класа - просто се събрали няколко момчета и го набили заедно. Е, не са го пребили  Stop Но са го пропъдили от мястото за игра.

# 29
  • Мнения: 616
Ние сме на 2 години-много ми е добро детенцето,с характер,но все пак-иска да гушка и да целува другите деца,вследствие на което по-малките ги събаря и се удрят,те бягат от него и на него му става тъжно.Много е силен,но не знае как да се защитава-примерно започва да дърпа някое дете,защото иска да ходят хванати за ръчичка.Другото дете се дразни,обръща се и го удря,а той само примигва,става му гадно и веднага поглежда мен или другата майка за решение.Обяснявам му,че трябва да се защитава,но не разбира.Баща му е бил същия до даден клас и след някаква случка се променил пък на обратното.Тъпо ми е да казвам-и ти удряй!.Една позната беше в същата ситуация-в яслата само и биели детето-някое определено дете,и тя накрая казала"вече и ти ще удряш"Вследствие на което детето още с влизането му изтърсил един и го посинило  LaughingТа и така не става...Интересното е /че на мен рядко ми посяга-примерно миналия ден в Лидъл искаше да се сили с количките и се блъскаше във витринтите.Веднага го изкарах с писъци и той в яда си ми хвърли едни бързи шамари по лицето-той изяде няколко по ръцете  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт