Истанбул [тема 40]

  • 111 892
  • 749
  •   1
Отговори
# 405
  • Варна
  • Мнения: 8
Травъл фоод блогър за Истанбул.
https://migrationology.com/travel-guides/istanbul-turkey/

# 406
  • Мнения: 487
И този също е интересен:

http://istanbuleats.com

# 407
# 408
  • Варна
  • Мнения: 8
БТВ репортерите от днес утре втора част
http://btvnovinite.bg/article/svetut/btv-reporterite-turcija-v-z … emokracijata.html

# 409
  • Мнения: 292
Да, гледах го вчера. Атмосферата не е много привлекателна за туризъм, поне за мене. Засега си "прелиствам" спомените от предишни пътувания.

# 410
  • Мнения: 316
Да, гледах го вчера. Атмосферата не е много привлекателна за туризъм, поне за мене. Засега си "прелиствам" спомените от предишни пътувания.
И въпреки всичко, Истанбул не спира да ме привлича! Няма да пропусна и тази година фестивала на лалето през април!

# 411
# 412
  • Мнения: 316
Някой от вас посещавал ли е църквата Vefa, в която казват, че като се помолиш желанията ти ще се изпълнят? Тя има още няколко наименования  ‘Ayin biri kilisesi’ / Meryem Ana Ayazması/ Vefa Kilisesi. В двора на църквата се продават някакви ключета, но не мога да разбера за какво служат. Може ли да ме упътите как да стигна до нея?
Адрес: Katip çelebi cad., Hacıkadın Bostanı sok No 13/15, Unkapanı, istanbul

# 413
  • Мнения: 6 031
Някой от вас посещавал ли е църквата Vefa, в която казват, че като се помолиш желанията ти ще се изпълнят? Тя има още няколко наименования  ‘Ayin biri kilisesi’ / Meryem Ana Ayazması/ Vefa Kilisesi. В двора на църквата се продават някакви ключета, но не мога да разбера за какво служат. Може ли да ме упътите как да стигна до нея?
Адрес: Katip çelebi cad., Hacıkadın Bostanı sok No 13/15, Unkapanı, istanbul
Има пишещи, които са я посещавали, дано да видят въпроса.

Едно уточнение - трябва да бъде на първо число в месеца.

Ето малко инфо:

На всяко първо число от месеца в тази църква идват хиляди хора, които се надяват да се изпълни тяхно желание, като си го пожелаят точно там. Как се процедира: За всяко желание/мечта се купува един ... ключ. С този ключ се преминава през иконата на Дева Мария, където повтаряте вашето желание. Сумата, която се плаща за ключа е символична - 1 лира.
Ако желанието се сбъдне, то трябва да върнете ключето в църквата. Simple Smile

Транспорт - не съм проверявала автобусите подробно, но гледам, че са много.  

# 414
  • Мнения: 316
Като гледам картата ,май не е много далече от джамията Сюлеймание?

# 415
  • Мнения: 6 031
Като гледам картата ,май не е много далече от джамията Сюлеймание?
Сравнително близо е, но района там не е от най-бляскавите.

# 416
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Привет!
Аз съм една от посетилите църквата "на първия ден от месеца". Разрових се за разказа ми оттогава и ето какво намерих:
"Следващата цел беше църквата на първия ден от месеца, към която трябваше да се спуснем през уличките под джамията. Кварталът не е никак приветлив, да не кажа, че е плашещ. Определено не препоръчвам да се минава от там, макар че пътят не е труден. Ние леко се залутахме, заради липсата на имена на всички улици на картата, а и гледката някак ме скова. Бързо се окопитихме и успяхме, следвайки наклона и с голяма доза притеснение, да се доберем до булевард, който разпознах като „Ататюрк”. В последствие се оказа, че почти сме стигнали до църквата, преди да излезем на него, както и че тя е много по-леснодостъпна именно от булеварда, като може да се вземе автобус от Аксарай за Таксим от спирката до Валиде джами и да се слезе на втората спирка – Вефа. Дотам може да се стигне бързо и пеша. Зад самата спирка има търговски център и паркинги, а през тях се излиза на уличката, на която е и църквата. Реално се намира на около 50-тина метра по-надолу от спирката, на първата успоредна на бул. Ататюрк."

Джамията, спомената в началото , е Сюлеймание. Пътят от Лалели до нея е поносим, но под нея, към църквата, наистина е ужасно. Затова минете през булевард Ататюрк. Ако не си наясно как да се озовеш на него, питай. Двете спирки на автобуса са разстояние, което спокойно и бързо може да се преодолее пеша.

Когато ние ходихме, ключетата се продаваха вътре. После с тях всеки посетител символично отключва стъклените витрини, зад които има икони. Всъщност като отидеш, ще видиш и ще правиш като останалите. Доколкото разбирам, ако желанието се сбъдне, трябва ключето да се върне там.

# 417
# 418
  • Мнения: 1 366
Здравейте, извинявам се ако е дискутирано, но нямам време да чета 40 теми Simple Smile
Утре пътуваме за Истанбул с децата. Поради технически проблем с нашата кола, ще сме с колата на свекъра, за която имаме пълномощно, плюс легален превод на турски.
1. Освен актове за раждане, паспортите на всички ни, пълномощното за колата и превода, друго ще ни искат ли на границата?
2. Има ли платен паркинг около църквата Св. София? С тези атентати, не бих рискувала да вкарам децата си в градски транспорт, а и няма да имаме много време, основно отвън ще искам да поразгледаме каквото можем.
3. На излизане, ще ни искат ли 'бордна карта' от хотела, в който сме били отседнали? Това е второто излизане на децата зад граница, предния път беше в Сърбия (и тогава, и сега е свързано със здравословни проблеми, за съжаление) и от сръбския хотел ни дадоха карти, които щели да ни поискат на излизане. Поискаха ни ги наистина, добре, че не ги бях замотала някъде. (в което лично аз не виждам логика, защото ние може пък да сме отседнали при познати, какви карти ще ни издадат те...)
4. Не разбрах нещо за тези магистрални карти. Да, изчетох инфото на първа страница, но явно идвам малко простичка и не схващам...Пътували сме зад граница с кола, навсякъде си има бариера, където на повечето места е дори автоматично, без човек, на други си има човек вътре, там си плащаш (на влизане само си теглиш бележка, на излизане плащаш). Какви са тези карти тук, че чак с микрокарти, зареждания......седмици......  newsm78

# 419
  • Варна
  • Мнения: 4 221
За излизането с деца и чужда кола не мога да помогна, макар да мисля, че написаното е всичко необходимо.
За паркинг също. Има няколко платени, но конкретна информация за цени и режим на ползване нямам. В района има синя зона, има и улици с безплатно паркиране, но лутането там е такъв кошмар, че не бих си го причинила, още повече, ако не познавам града. Струва ми се, че не го познавате. Атентатите досега са именно на открито, между другото.
За толкова пътувания никога не са ни искали информация къде сме отсядали, още по-малко документ от хотела. Никой никога не е споменавал подобно нещо и в темите.
Картата за магистралата е огромно улеснение. Когато минете, ще разбереш. За по-удобно си я купете от пункта преди излизане от магистралата на входа на Истанбул. Пунктът е вдясно, двуетажна сграда, на първия пише PTT. Продават ви стикер с чип, на стойност 35 лири (може да се е вдигнала, защото и цените мръднаха), от които 5 лири са за самия стикер, а останалото е за плащане. Залепяте го на предното стъкло на колата, зад огледалото за обратно виждане и минавате през изход с надпис HGS. При преминаването отляво на екран ще видите колко пари ви взима системата за изминатото. На връщане при слизане от магистралата пак. Много по-удобно от други начини на плащане на такса.
Между другото, след модернизирането на пункта на Малко Търново виждам, че има гише с надпис PTT, но все още не ни се е налагало да питаме дали от него можем да купим стикер. Идеята ми е да се огледате още на границата от турска страна. Ако не, споменатият пункт върши идеална работа, макар да сте карали вече по магистралата. Зареждане на още пари в чипа/стикера няма да ви се наложи поне до трето пътуване в двете посоки.
Ако има още с какво да помогна или да уточня, питай.

Последна редакция: сб, 25 фев 2017, 14:46 от beljata

Общи условия

Активация на акаунт