7 те Рилски езера - как най-добре да ги видим ?

  • 10 138
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 943
И аз подкрепям за извън масовите дни. Не ви трябват главоболия.

# 16
  • Мнения: 1
Здравейте и от мен! Simple Smile Бих искала да ви попитам, дали през ноември месец е добре да се отиде до седемте рилски езера? С мъжа ми имаме годишнина ноември месец и много ни се искаше да отидем точно там, но четох на някои места че в определени периоди на годината се виждат по-добре самите езера. Ще съм ви благодарна за мнения Simple Smile
И благодаря за маршрута, който е публикуван тук - много полезна информация !  newsm10

# 17
  • Мнения: 646
Въпрос на късмет с времето е ходенето на езерата през ноември. Много е възможно тогава да има сняг и обиколката си става доста по трудна за неподготвен със зимна екипировка турист.

# 18
  • Мнения: 2 287
Предполагам, че тези почивни дни може би няма да има толкова хора, колкото имаше на 6-7-8 септември, но ако все пак някой си каже: "Е какво пък толкова. Сигурно ще има 15-20 човека в повече от обикновенно" нека не се лъже както ние се излъгахме Grinning



П.С. Ако някой от форума се познае на снимката да не се сърди. It's a small world. Grinning

# 19
  • Мнения: 4 485
че в определени периоди на годината се виждат по-добре самите езера.
Няма такова нещо, но внимавайте с времето и се облечете подходящо. През ноември горе не е като долу. Иначе и да има сняг, ще е малко. Ако езерата точно замръзват (а не е навалял 10 см сняг отгоре) са много красиви.

# 20
  • Мнения: 943
Ами да ясно ли е виждате супер.Мрачно ли е докъдето може.Няма май няма ноември.Който ходи по празници да му мисли?

# 21
  • Мнения: 7
Времето горе се мени постоянно. Ние когато ходихме първо беше ясно, после стана всичко в мъгла, преръми лекичко и накрая пак беше ясно

# 22
  • Мнения: 943
Така е.Затова винаги застраховка за дъжд и вятър.

# 23
  • Мнения: 368
Здравейте. Понеже миналата година не успяхме да идем до Рилските езера, го планирам сега - между 19 и 30 юни, разбира се в работен ден, за да няма много хора. Но имам няколко въпроса. Тъй като сме абсолютни лаици в ходене по планините, в искам да знам:
1. Къде точно се намира този лифт, с който се качва до Хижа Рилски езера / нали ?/ , от където тръгва прехода? Както и каква е цената ориентироовъчно на билетите за лифта?
2. Разбрах че има два маршрута - по кой от двата да тръгнем, така, че да видим всички езера и първо да вървим нагоре, а след това да слизаме надолу?

# 24
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 358
Ето как от София през Железница с кола да стигнеш до лифта:

https://www.google.de/maps/dir/Sofia,+Bulgaria/lift+to+Rila+Lake … 22,11z/am=t/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x40aa8682cb317bf5:0x400a01269bf5e60!2m2!1d23.3218675!2d42.6977082!1m5!1m1!1s0x14aae0f3beb9cddd:0xf27481908c641f75!2m2!1d23.3269707!2d42.239863!5i1?hl=en

Двупосочен билет 18 лева.

Тръгвате по билото нагоре, а не наляво към хижа Седемте езера. Първото езеро ще е Бъбрека. Оттам следвате само нагоре и изкачвате до най-високото. Слизате по същия път пак до Бъбрека. Ако искате да видите отблизо останалите, свивате надясно, надолу, а не напред (откдето сте дошли). Пътят е дълъг, с много неравности, камъни. Предвидете време, което ще е достатъчно, за да ползвате лифта наобратно. Иначе - пеша до долу.

# 25
  • Мнения: 6 305
Здравейте. Понеже миналата година не успяхме да идем до Рилските езера, го планирам сега - между 19 и 30 юни, разбира се в работен ден, за да няма много хора. Но имам няколко въпроса. Тъй като сме абсолютни лаици в ходене по планините, в искам да знам:
1. Къде точно се намира този лифт, с който се качва до Хижа Рилски езера / нали ?/ , от където тръгва прехода? Както и каква е цената ориентироовъчно на билетите за лифта?
2. Разбрах че има два маршрута - по кой от двата да тръгнем, така, че да видим всички езера и първо да вървим нагоре, а след това да слизаме надолу?
Лифтът се намира на края на Паничище, до там трябва с кола и пътят ви води.
Ние тръгнахме по десния маршрут, който води директно до Бъбрека, върнахме се по другия /той ми се стори по-трудничък/.
Ние тръгнахме рано - 8,30 бяхме на лифта, и може да се каже, че едва ни стигна времето,  за да го хванем на обратно, но доста спирахме и си направихме и една обедна почивка. Ако го изтървете има вариант с джип да се върнете, но не знам откъде се вика. Да се има предвид, че ние не сме туристи, може би за по-опитни хора  времето ще е предостатъчно.

# 26
  • Мнения: 368
Здравейте. Понеже миналата година не успяхме да идем до Рилските езера, го планирам сега - между 19 и 30 юни, разбира се в работен ден, за да няма много хора. Но имам няколко въпроса. Тъй като сме абсолютни лаици в ходене по планините, в искам да знам:
1. Къде точно се намира този лифт, с който се качва до Хижа Рилски езера / нали ?/ , от където тръгва прехода? Както и каква е цената ориентироовъчно на билетите за лифта?
2. Разбрах че има два маршрута - по кой от двата да тръгнем, така, че да видим всички езера и първо да вървим нагоре, а след това да слизаме надолу?
Лифтът се намира на края на Паничище, до там трябва с кола и пътят ви води.
Ние тръгнахме по десния маршрут, който води директно до Бъбрека, върнахме се по другия /той ми се стори по-трудничък/.
Ние тръгнахме рано - 8,30 бяхме на лифта, и може да се каже, че едва ни стигна времето,  за да го хванем на обратно, но доста спирахме и си направихме и една обедна почивка. Ако го изтървете има вариант с джип да се върнете, но не знам откъде се вика. Да се има предвид, че ние не сме туристи, може би за по-опитни хора  времето ще е предостатъчно.

Благодаря

# 27
  • Мнения: 368
А няма ли опасност по маршрута да се изгубим или има достатъчно указателни табелки?

# 28
  • Мнения: 6 305
Беше пълно с хора, няма опасност от изгубване, имаше и табели тук-там. Ние само се зачудихме защо някои тръгват в ляво от хижата, други в дясно, последвахме десните.

# 29
  • Мнения: 896
От дясно са два пътя. Единия е като се следва лифта и отива директно на "бъбрека". Има зимна маркировка (колове) и доста отъпкани пътеки. Другият пак от дясно върви по ръба на билото и по спомен пак се виждат всички езера и на края пак излиза на бъбрека. Но отдавна не съм минавала по него и не мога да те ориентирам.
От левия път предпочитам да се връщам, от близнака до сълзата ми идва в повече изкачването на веднъж и затова го пропускам.
Имай предвид че края на юни от бъбрека на горе може да има сняг до колената.
ПС: Може да го разгледаш през street view

Общи условия

Активация на акаунт