Рилски манастир и 7-те Рилски езера

  • 1 437
  • 8
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 158
Здравейте,
Включвам се с тази тема, тъй като не видях подобна, скорошна такава.

Предстои ни пътуване към Рила и всички забележителности в нея. Дано времето да е с нас, че да се насладим напълно на красотата, която предлага това място.
Въпросът ми е относно това, къде да отседнем? Бихте ли ни препоръчали хубави места в околностите? Засега уж сме се насочили към Сапарева баня, като една що годе близка до Рила дестинация.
Също така как стои въпросът с качването до езерата? Като цени, маршрут, обстановка. Какво да носим за прехода си в раниците? Ще ни е необходимо ли някакво по-специално облекло /освен дъждобран/?
Аз и МП никога не сме ходили натам и наистина всяка една информация или съвет ще са ни от полза. Simple Smile

Извинявам се, ако е имало такава тема отскоро и аз не съм я видяла.

# 1
  • Мнения: X
Аз съм ходила там преди 3 4 години от университета в който учех .
Бяхме на хижа Рилски есера, там тогава готвиха страхотно . Но бяхме група и искахме да си на пазарим някой неща и взехме джип от там за да слезем до Сапарева баня. Беше голяма атракция срещу 100 тина лева за 5 човека. Иначе се качихме с лифтовете, може и пеша , но имаше големи каманаци. 4 - 5 дни бяхме там общо беше 300 - 400лв. пътя и нощувките . Цял ден се разхождахме . Хубаво е да вземете ранички да си сложите там най - необходимото . Вземете си и обувки с грайфери . Много е красиво особено сутрин , спокойно, няма коли , хора нищо . И стаите бяха приятни . Останахме много доволни . Имаше и камина вечер пиехме вино там . Абе страхотно си беше . Мои познати преди дни бяха там, но ще ви пиша по - късно къде са отсядали . Дано си изкарате страхотно .

# 2
  • Русе
  • Мнения: 679
Качвахме езерата през август. Бяхме отседнали в къща за госги "Ния" в с. Бели искър на 7-8 километра от Боровец понеже основната ни цел бе връх Мусала. До хижа Рилски езера се качихме с лифта, който е 25 лева. Хубаво е да имате туристически обувки или здрави маратонки, щеки и дъждобран задължително. Ако Ви интерисува още нещо питайте.

# 3
  • Мнения: 29
Здравейте,
Включвам се с тази тема, тъй като не видях подобна, скорошна такава.

Предстои ни пътуване към Рила и всички забележителности в нея. Дано времето да е с нас, че да се насладим напълно на красотата, която предлага това място.
Въпросът ми е относно това, къде да отседнем? Бихте ли ни препоръчали хубави места в околностите? Засега уж сме се насочили към Сапарева баня, като една що годе близка до Рила дестинация.
Също така как стои въпросът с качването до езерата? Като цени, маршрут, обстановка. Какво да носим за прехода си в раниците? Ще ни е необходимо ли някакво по-специално облекло /освен дъждобран/?
Аз и МП никога не сме ходили натам и наистина всяка една информация или съвет ще са ни от полза. Simple Smile

Извинявам се, ако е имало такава тема отскоро и аз не съм я видяла.

Здравейте!

Рилски езера - последното ми посещение беше преди две години, по спомен - края на м. Август, началото на м. Септември.
Като маршрут - не е толкова тежък и може да се изпълни от хора без кой знае колко добра физическа подготовка. Като допълнителна информация - ще оставя на друг да уточни, тъй като рискувам да ви подведа.
Относно какво да носите в себе си - първо винаги имайте наум, че времето в планината е променливо, непредвидимо. Задължително резервна фланелка, блуза с дълъг ръкав, суичър - въобще неща за преобличане - в един момент се изпотявате, в следващия ви става студено. Подходящи обувки! Носете си вода, по възможност поне 1,5л, гореща напитка - чай. Направете си сандвичи, вземете банан, протеинов бар - неща, които можете лесно да приготвите за хапване и няма да се налага да губите време в приготовления в планината, тъй като при умора и заседяване, после ставането е трудно. Шапка, слънчеви очила, слънцезащита.

Рилски манастир:

При пристигането ви пред входа на манастира и отзад има платен паркинг. Ако влизате отпред - първо посещавате главната църква (дори времето да позволява - без къси поли.). В комплекса има музей - входа за възрастни е 8лв на човек - посетете го, има невероятни неща, които можете да видите като започнете от монашески одежди до кръста на Рафаил. На изхода приготвят мекици и хляб - опитайте ги! Има магазинчета, от които можете да си купите сувенири, икони, картички. Има и ресторант. На около 5 км от манастира се намира Свещената дупка на СВ. Иван Рилски лесно се стига до нея, ако ли не - винаги има хора в тази посока - който и да попитате - ще ви упъти. При самата дупка от едната й страна има малка черквичка, а от другата - чешма и стена, на която можете да оставите листче с желание.

По пътя за Манастира има хубави комплексчета,  които предлагат настаняване с цени около 60лв.
Приятно прекарване!

Последна редакция: ср, 07 сеп 2022, 23:33 от Marijah.

# 4
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
През август бяхме отседнали в Сепарева баня, защото основната ни цел бяха Рилските езера. Предварително следихме прогнозата, за да бъде целият ден хубаво времето. Станахме рано и в 8 бяхме на лифта. Докато си вземем билети и го пуснаха. Работи от 8.30, но тогава започна още в 8.15., в понеделник работи само след обяд. Може и без лифт, но спестява доста ходене.  Пътува се около 20 мин до хижа Рилски езера.  От там започва маршрутът като е желателно да обходите езерата в посока обратна на часовниковата стрелка. Вземете си вода и храна, защото на хижата е скъпо, а вода има малко преди езерния връх. На нас като неопитни туристи и  с две деца ни отне общо 6ч. Доста почивахме и снимахме. За мен важно е и подходящи обувки,връхни дрехи, шапка, слънцезащитна и дъждобран. Ние не носехме дъждобрани, но вече е есен и предполага повече валежи в планината. Имайте предвид , че последно от горе лифта тръгва в 19 часа. В края на есента вероятно ще си смени разписанието със зимно и по - рано ще се тръгва от хижата.
П.с. не се пипа водата в езерата.

# 5
  • Мнения: 1 859
По маршрута за езерата има ли тоалетни?

# 6
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
По маршрута за езерата има ли тоалетни?
Няма. Поляната е на разположение. Има wc само на хижата. За мен това беше голям проблем, защото след втората бременност ходя по малка нужда често. Ходех тук там като се криех не особено успешно, но пък никой не ме познава.

# 7
  • Мнения: 8 892
Актуална информация за състоянието на паркинга на хижа Пионерска?
Изобщо, какви са опции за траспорт от Сапарева баня до долна станция на лифта?

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 288
Здравейте, някой може ли да сподели актуално информация относно условията на хижа "Рилски езера"?

Общи условия

Активация на акаунт