Отговори
# 60
  • Мнения: 3 887
Абсолютни глупости са това, няма такова задължение-роднина да се съгласи и по принцип "връщането" на услуги е много тъпо нещо. Не можеш да се облягаш на него.
Според мен авторката трябва да се поинтересува и от други банки и техните предложения, или да потърсят съдействие от човек, който разбира. Наемете ако трябва, че да си предоговорите или смените банката. Явно в клона, в който сте, нещо не искат да работят и да съдействат.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Имаш пълното право да поискаш тази услуга от роднините и приятелите си, но и те имат пълното право да ти откажат. И не можеш да им сърдиш за това. Всеки преценява за себе си дали може да си позволи и дали иска да поеме такъв риск. Това, че са ти роднини не ги прави автоматично длъжни да се съгласят. Нито това, че ти си им била поръчител.

# 62
  • Мнения: X
Скрит текст:
Колебаех се дали да пусна темата тук или в клюкарника. Ако не е за тук, моля да я преместите. Та седнала съм тази вечер на чаша вино и си мисля, къде е границата на услугите, които можем да поискаме от приятелите ни и роднините ни. На кратко. В труден момент сме със съпруга ми. Налага ни се да изтеглим кредит, за който трябва поръчител. Попитахме най-близките си роднини. Родители, братя и сестри. Отказаха ни. След това попитахме най-близките ни приятели. И те ни отказаха. На всичките тези хора сме помагали, когато имахме възможност. На брат ми дори бях поръчител. А сега ни отказаха. Мисля си. Знам, че в днешно време не е толкова лесно да се довериш на някого. Имах ли право да поставям в неловка ситуация всички, изисквайки от тях това, знаейки в какви времена живеем. От друга страна нали за това са приятелите и роднините ни. Когато те бяха в лош момент, ние бяхме там. Също имахме какво да губим, но им помагахме. Винаги съм следвала това изречение: Нали за това са приятелите! Как мислите. Аз ли постъпих грешно молейки за подобна услуга и излагайки и приятелството и роднинските ни отношения на опасност или подобна услуга е в реда на нещата и е редно да ме подкрепят. Много ми е объркан поста, но пиша под емоция. Някак, не знам как да го кажа.
Не се сърдя на никого и няма повече да повдигам този въпрос.
Скрит текст:
Просто знам на всички колко сме помагали, а сега се чувствам сама и предадена. Просто си мисля сами сме. Това е първи път, в който молим за помощ и никой не откликна.
Аз също не бих се разсърдила, но със сигурност бих преподредила приоритетите си.
И помощ, каквато и да била, вече едва ли ще видят от мен.Аз съм ужасно злопаметна....


Пп:отивам да чета темата...

И след като прочетох цялата тема, мнението ми остава същото.
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.
Спокойно, приятел си, какъвто всеки би искал да има.    Peace
И както написа някой назад, добре е човек да има поне един роднина/приятел в този живот, на когото би могъл да разчита безусловно.Тъжно е някак, че вие нямате .....
За мен това са родителите.Съответно аз като родител, бих направила всичко за децата си.Без да се замисля и без да поставям условия.Също и за сестра си.
Много ми хареса поста на потребителката, която обясняваше как в момента плаща кредит заради сестра си и винаги биха направили всичко една за друга.ТОВА, за мен, са истински отношения.
Другото:"Ама не мога ....ама не знам...ама няма да стане!" са просто "Мижи да те лАжем!".
Или простичко казано:"Приятели сме ти, докато имаме полза от теб.Иначе, гледай си работата!".

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 14:41 от Анонимен

# 63
  • Мнения: 46 524
Казах вече, че поискахме от банката да преразгледа условията. Отказаха ни. Говориме за рефинансиране, т.е. взимане на нов кредит от нашата банка, за да покрием кредита. Т.е. да ни дадат нов кредит с нови условия, щом не искат да преразгледат сегашните. Те ни предложиха почти същите, като до сега. На въпроса защо пак ни предлагат толкова висока лихва, отговорите са меко казано смешни. Вдигат се рамена, казва се че не зависило от нея а от някаква комисия. Така или иначе банката е некоректна към нас. Именно 2008 е било едното вариране на процентите и натрупването на сума. Другото е сега.
Няма разлика със сега, служебно имам наблюдения.
Говорим за различни неща. Вие явно искате да ви отпуснат Потребителски, да ви го преведат и да покриете другия.
Аз говоря за рефинансиране, при което просто минавате от една в друга банка, без да променяте вида на кредита. Разбира се, няма как да стане без всички етапи по отпускането, но се гледа имота и доходите ви, не поръчители и т.н.

# 64
  • Мнения: 3 228
Не знам дали потребителката, която писа, че погасява кредита на сестра си щеше да направи същото, ако имаше човек до нея/прочетох, че и двете със сестра и си гледат децата сами/.
Дали някой ще е доволен партнъорът му да плаща заемите на някой негов роднина/приятел, докато той работи, за да издържа семейството.
Аз не бих била

# 65
  • Мнения: 373
от приятели не искам и не давам.От роднини,само че най-близките-брат,родители и взимам и давам.Така е редно.Не мога да си представя да откажа.

# 66
  • Мнения: 46
Не искаме потребителски кредит, а ипотечен. Точно това се опитваме да направим. Да рефинансираме с друга банка. Условието на другата банка е поръчител, заради проблемите във фирмата, в която съпругът ми участваше. И пак казвам, въпреки, че едното няма общо с другото, то банката го взима в предвид. Питахме вече в няколко, всичките отбелазват съдбата на въпросната фирма иискат поръчител.
Що се отнася до брат ми, той много добре знае какво съм правила за него и какви рискове съм поемала. Няма смисъл да му го натъртвам. Ако човек иска да помогне, то ще го направи без да му се припомня кой какво е правил за него. Не съм правила никога разлика между брат си и най-добрите си приятели. За всичките еднакво бях готова да сложа чувала.на главата си. Явно те не за мен. Може би наистина трябва да преосмисля отношението си и помощите си към тях. Означава ли това, че.нямам приятели. Приятелите само за по чашка и купони ли са?  Не го разбирам аз така приятелството. Освен емоционално да имаш на кого.да се облегнеш, освен за хубавите моменти в живота. Би трябвало човек да има и на кого да се облегне, когато са нужни реални действия. Знам ли

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 15:40 от cheese

# 67
  • Мнения: 3 228
cheese , ако трябва да помогна на някой близък с пари/креди/поръчителство, за нещо животозастрашаващо, бих го направила.
Но да рискувам да стана поръчител, за да може някой близък да си намали лихвите по настоящия кредит, който така или иначе си плаща, а аз да не мога 9 години да взема кредит за мен, ако ми се наложи и да го мисля през това време, ами няма да стане.
Според мен приятелите се проверяват като биха помогнали в наистина важните случаи. Всичко останало е каприз

# 68
  • София
  • Мнения: 28 603
Става въпрос за пари. Какво общо имат чувствата с това? Те не изплащат заеми, дългове, сметки... Понеже ти не мислиш и нямаш финансова дисциплина, очакваш същото и от брат ти. Той има ли семейство или близки планове за такова?

ПП Между другото, дори само подчертаното за мен би било напълно достатъчна причина да НЕ ставам поръчител на някого. Без абсолютно никакво значение финансовото състояние на въпросния някого към момента.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 25 249
Точно. Разсъждаваш от гледна точка на имащ човек, свикнал да разполага с пари. Не всички имат това щастие обаче. Аз не се чувствам длъжна да "слагам главата си в торбата" за никого. Не мога да си го позволя просто. И ако някой мой приятел/ близък смята, че съм длъжна да поема риск, който не мога да си позволя... аз бих преосмислила отношението си към него.

# 70
  • Мнения: 3 228
Аз не се чувствам длъжна да "слагам главата си в торбата" за никого. Не мога да си го позволя просто. И ако някой мой приятел/ близък смята, че съм длъжна да поема риск, който не мога да си позволя... аз бих преосмислила отношението си към него.

И аз

# 71
  • Мнения: 46
Не към момента няма. Да прави планове в тази насока. Аз също имам семейство и рискувах. Явно аз съм глупавата в случая.

# 72
  • Мнения: X
Не знам дали потребителката, която писа, че погасява кредита на сестра си щеше да направи същото, ако имаше човек до нея/прочетох, че и двете със сестра и си гледат децата сами/.
Дали някой ще е доволен партнъорът му да плаща заемите на някой негов роднина/приятел, докато той работи, за да издържа семейството.
Аз не бих била

Веси, след като сама успявам да погасявам кредита и да издържам себе си и детето, какви претенции би могъл да има евентуален мой партньор към мене... Аз разполагам с мои средства и не ощетявам никого.
Човек си преценява възможностите, парите не са всичко.

# 73
  • Мнения: 29 407
Никой на никого не е длъжен за нищо в този живот. Единствено родителите на детето си до 18 г. - да му осигурят храна, подслон, достъп до образование.
Всеки гледа от своята камбанария. Ами, ако спрете да плащате, брат ти и семейството му какво правят?!? Никой не те е карал да ставаш поръчител, направила си го като услуга. За мен лично услугата е нещо, за което не търся отплата. Не се сърди на хората, че се страхуват, особено в това несигурно настояще и бъдеще!  Peace

С колко ще ви се намали кредита, критична ли е сумата за вас?

# 74
  • Мнения: 3 228
early evening, аз имах в предвид, че не бих била доволна съпругът ми да стане поръчител на който и да било и после да се налага голяма част от неговата заплата да изтича за погасяване на кредит, който дори не сме ползвали, а аз да работя, за да издържам семейството.
Изключвам случаите, когато човекът, станал поръчител има наистина високи доходи и не би го притеснило да плаща задълженията на друг и не би нарушил стандартът на семейството си.
 Изключвам тук случаите, в които трябват пари за здраве. В тези случаи наистина парите не са всичко

Общи условия

Активация на акаунт