Витоша

  • 20 441
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Азарея, благодаря ти, сигурно и тази година ще е така. За съжаление много хижи вече не работят.

Сега да ви кажа къде ходихме събота и неделя.

В събота паркирахме на Офелиите и хванахме пътя за хижа Звездица. Малко след Офелиите се отбива алея вляво и след около час по нея стигнахме до хижа Еделвайс. На 5 минути след нея е хижа Звездица. И двете работят и предлагат храна. Алеята е много приятна, яденето на Звездица беше хубаво и пред нея има голяма поляна. Стана страхотна разходка.

В неделя паркирахме на Момина скала и ходихме до Боянския водопад. Не е далече, обаче е ужасно стръмно. На отиване е голямо спускане, а на връщане - голямо катерене. Освен това на Момина скала през уикенда е ад. Опашките за яденето са огромни /не го опитахме, но на вид не изглеждаше добре/, децата искаха да поритат футбол, но нямаше къде - на полянката нямаше и 10 квадрата свободни за федербал, камо ли за футбол. Повече там - не  Naughty

# 61
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Ако сте начинаещи туристи, оставете посещението на село Кладница за по - късен етап.

# 62
  • София
  • Мнения: 4 548
Като стана дума за Кладница да ви разкажа за моето първо и засега последно спускане в тази посока. Миналото лято се запознах на лифта с една възрастна жена (над 70), която обаче много ходи и почти не почива по време на преходите. Та, с нея се качихме до Черни връх, похапнахме и трябваше да решим накъде да продължим. Тя ги знае всички пътеки и аз реших да е нанякъде където ми е съвсем непознато и няма с кой друг да ходя в такава посока. Така поехме към с. Кладница.  Като пресякохме платото и почнахме да слизаме по южния склон на планината около нас нямаше кьорав човек. Опекохме се здраво на потници, че печеше директно срещу нас. Горе е трева, на места изглежда, че пътеката ще изчезне, но се вижда достатъчно добре. По-надолу почнаха едни рехави ниски борчета с малки полянки между тях. Много хубаво място стига да не ти разказват за срещата на някакъв местен зевзек с баба Меца. Е, само се оглеждах дали на някоя полянка няма да имаме "близки срещи от третия вид". Казвали са ми, че тоя склон на Витоша е доста див и има животни - прасета, сърни, че и меци. Като слезнахме към х. Селимица стана по-обитаемо. Голямо слизане е обаче - от върха до подножието. Поне маршрутката я хванахме точно навреме. До София си е доста пътуване, обаче, докато обиколи през селата и Княжево. Едва ли ще го повторя този маршрут, но пък си набелязах други, някои от които вече са минати това лято. Много ми хареса отклонението към Конярника и Златните.

# 63
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
mlv тръгнахме от Златните до Кумата. От там по Конярника и към с. Кладница. Гледките са уникални. Вие по зимната маркировка ли минахте или по лятната?
На нас ни препоръчаха зимната, защото сме щели да се объркаме ако тръгнем по лятната. Няма такава красота. Изпуснахме всякакъв транспорт и се наложи да ни приберат с кола.
Транспорта от с. Кладница как е, защото четох за маршрутки на 1 час, като последната е в 21,00 часа или това е стара информация?

# 64
  • София
  • Мнения: 4 548
Честно казано не помня по коя маркировка слизахме. Пътеката е вдълбана в торфа и на практика извън нея не може да се върви. Като се слиза от Черни връх след заслона на Седлото пътеката се разделя - към Конярника и към Кладница. Там е с колци маркировката, за по-нататък нямам спомен, но не си спомням да има и някакви разклонения от пътеката. А за транспорта нямам представа кога са парашутките. Знам само, че има за Перник и за София. Ние хванахме към 19 ч. тази за Перник. Още в селото се разминахме със софийската. Слязохме на разклона след Рударци, за Мърчаево. До там е 80 ст. Иначе е 3 лв. до Перник, май и до София е толкова. От разклона се върви около 500м до последната спирка на рейс 59. И с него до Княжево. Чакали сме го не повече от 5 мин. Цялото пътуване Кладница - Младост ми отне 2 часа и смяна на 4 транспорта - парашутка, рейс, трамвай и пак рейс. Чаках само последния около 20 мин. Всичко останало мина в път.

# 65
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте,

Включвам се с една питанка: С колегите се спряхме на Хижа Планинец и искаме да си направим резервация, но на телефоните, които успях да намеря в нет-а никой не вдига, а единия дори не е валиден. Дали някой има по прясно инфо за телефон или по кое време да се опитам да се свържа с тях? А и ще се радвам на конкретни мнения/впечатления.

# 66
  • Мнения: 102
 АлЕкС пиши им на фейсбука, може да ти отговорят https://web.facebook.com/hija.planinec

# 67
  • София
  • Мнения: 4 122
АлЕкС пиши им на фейсбука, може да ти отговорят https://web.facebook.com/hija.planinec

Благодаря. Успях да намеря телефон и да се свържа с тях и да разбера инфото.
Дадоха ми оферта за около 20 човека - 16 лв. на вечер, ако ще ядем и пием от тях нищо не плащаме.
Ако ние ще си носим ядене и пиене по 6 лв. на човек за ползване на ресторанта. Ако ще ядем при тях не плащаме нищо + ние си внасяме пиенето.

# 68
  • София
  • Мнения: 5 828
Здравейте!
Искам да попитам ако някой се е качвал скоро, събота и неделя отворено ли е за автомобили?
И по-специално към Златните мостове?

# 69
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Ей, тази тема пък я бях забравила.

Може да се ходи към Златните с кола, но е по-добре да се отиде по-рано - до към 10.00 часа, защото понякога затварят пътя ако се препълни много с коли нагоре. Поне през зимата така правят със сигурност.
Преди 2 седмици се качвахме между 10.30 и 11.00 часа, едва минахме по пътя към Момина скала, беше затворено при хижа Септември.

# 70
  • София
  • Мнения: 4 548
забранителният знак май важеше от 11 до 14 ч.

# 71
  • Мнения: 1 109
Здравейте! Не можах да видя в темата това, което ме интересува, затова ще питам. Къде на Витоша можем да се разходим с детска количка? Детето ни е на година и 3 месеца и за преходи и дума не може да става, но с количката бихме могли да се предвижим на разстояние около час. Иска ми се място, където да можем да го пуснем да играе на поляна, а ако има и ние къде да хапнем би било прекрасно.

# 72
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Здравейте, бихте могли да носите детето в някакво кенгуру, но ако държите да ходите с количката мисля, че алеята между Бистрица и Железница е подходяща. Откъм Железница има малко изкачване, което ще ви е трудно с количката, така че е по-добре да отидете с колата до Бистрица, паркирате и тръгвате. Алеята е дълга 4 километра, така че няма да можете да я изходите цялата, но по нея има на места масички, така че ще можете да седнете да хапнете. Поляни не съм сигурна, че има, но може да се върнете в началото, при паркинга, там мисля, че имаше полянка с катерушки.

Друг вариант е да спрете колата на Златните мостове и да бутате количката по пътя към Момина скала. Но там трафика ще ви притеснява, може би е добре по пътеката да я бутате, препрятствията ми се струва, че са малко. Горе на Момина скала има голяма пикник зона.

Можете също да спрете на Бялата вода и да отидете с количката до Тихия кът /алеята е много приятна и сенчеста и широка, само в началото при Бялата вода ще имате затруднение на едно място, но е преодолимо/. На Тихия кът има площадка с фитнес на открито и пейки, така че ще ви е добре там. Прехода ще ви е около час бавно темпо.

Можете да спрете и на Дендрариума и да отидете до Игликина поляна, тя е близо но около 20-30 минути, но е приятно на поляната, а може и после да се върнете и да си седнете на Дендрариума.

# 73
  • Мнения: 1 109
Радос, много ти благодаря! Мисля един по един да изпробваме всички маршрути в следващите уикенди. За утре сме решили Дендрариума, че ни е най-близко, тръгваме от Павлово. Ще отидем и до Игликина поляна. Благодаря!

# 74
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Моля, моля, пиши после как сте се справили, а пък аз ще помисля за още маршрути  Wink

Общи условия

Активация на акаунт