Бяла или кафява дограма

  • 27 049
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46 484
Честито на авторката, бързо приключване на ремонта Simple Smile

Ако помещението и мебелите са в светли, пастелни тонове, не виждам никакъв проблем. Определено кафявата дограма придава уют и топлина.

Не винаги на обзавеждането пасва кафява дограма, на тези ще стои като кръпка:
http://ghk.h-cdn.co/assets/cm/15/11/54ff82282ac26-living-room-green-window-de.jpg
http://ghk.h-cdn.co/assets/cm/15/11/54ff82249f002-living-rooms-blue-purple-de.jpg
http://st.hzcdn.com/fimgs/0281b1db03541144_8449-w500-h666-b0-p0- … n-living-room.jpg

Стаята на дъщеря ми е с бели мебели, не мисля, че с друга, освен бяла дограма ще е добре:
Скрит текст:



Харесвам и кафява, за друг тип обзавеждане, но не винаги пасва на всичко  Peace

# 31
  • Мнения: 2 495
Честито на авторката, бързо приключване на ремонта Simple Smile
Благодаря на всички, апартамента го взехме преди месец и веднага започнахме като се има в предвид че е за ТОТАЛЕН ремонт... ooooh! (но пък и такъв си го търсихме  Wink  ) Мъжа ми е в строителния бранш, аз- в мебелния и имаме визия за всички стаи и помещения, но за дограмата определено имах съмнения...Там където живеем сме с бяла и никога не ми е харесвала, наистина кафявата придава една особена завършеност и топлота. Hug Вратите ще са кафяви, цветовете на стаите в бежовия тон, за цвета на мебелите, на които съм се спряла също ще пасне дограмата. Hug

Не се сърди, човече, много хубава стая има щерка ти! Hug

# 32
  • Мнения: 2 708
Smile, birke rose  е точно избраната от нас бреза. На мен ми седи мн нежно Simple Smile

Ако живеете в къща е въпрос на кеф каква дограма да си изберете. Обаче, ако сте в апартамент според мен е редно да се съобразите с общата фасада на блока. Ако на всички други апартаменти дограмата е бяла и вие сложите кафява ще иглежда като кариеси.

Само за информация, дограмата може да бъде с различен цвят от външната и вътрешна страни.  Peace

# 33
  • Мнения: 5 001
Прав е, защото при бялата линейното разширение е по-малко отколкото при цветната. Цветната, ако не е висок клас и производителят не сложи по-дебела армировка с течение на времето започва да се изкривява.

Да, това е така. Затова некачествена кафява е много по-лоша опция от некачествена бяла.

Ние сложихме бял, заоблен профил Кьомерлинк, нерециклиран, с бели гумички, с армировка като за кафява дограма. Цената на кафява и бяла щеше да е идентична - по-високата цена идва не от цвета, а от това, че кафявата дограма изисква 2 мм армировка, а бялата 1.5 мм по стандарт. Обаче дали такава е вложена или не, клиентът може само да гадае.

Интериорните ни врати са бял фладер, бяла е и дограмата на останалите апартаменти в блока. Предвид мъничките ни прозорчета, мисля това беше най-удачното решение.

Честно казано, при избор на дограма, бих се фокусирала върху производител, фирма доставчик, какъв стъклопакет, какъв тип профил (Саламандър и Кьомерлинк имаха поне три вида профили с различна форма, дебелина и материал, като нямам предвид броя камери), какъв обков, какви вентилационни клапи и пр. наистина важни технически показатели.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 1 848
Прав е, защото при бялата линейното разширение е по-малко отколкото при цветната. Цветната, ако не е висок клас и производителят не сложи по-дебела армировка с течение на времето започва да се изкривява.

Да, това е така. Затова некачествена кафява е много по-лоша опция от некачествена бяла.

Ние сложихме бял, заоблен профил Кьомерлинк, нерециклиран, с бели гумички, с армировка като за кафява дограма. Цената на кафява и бяла щеше да е идентична - по-високата цена идва не от цвета, а от това, че кафявата дограма изисква 2 мм армировка, а бялата 1.5 мм по стандарт. Обаче дали такава е вложена или не, клиентът може само да гадае.

Интериорните ни врати са бял фладер, бяла е и дограмата на останалите апартаменти в блока. Предвид мъничките ни прозорчета, мисля това беше най-удачното решение.

Честно казано, при избор на дограма, бих се фокусирала върху производител, фирма доставчик, какъв стъклопакет, какъв тип профил (Саламандър и Кьомерлинк имаха поне три вида профили с различна форма, дебелина и материал, като нямам предвид броя камери), какъв обков, какви вентилационни клапи и пр. наистина важни технически показатели.

Ние пък сме с дървена кафява, много съм доволна, нищо не ми смалява, затъмнява и си подхожда с всякакъв интериор.

# 35
  • Мнения: 5 001
Аз останах с впечатление, че тук се пита за ПВЦ дограма, затова се фокусирах върху техническите разлики на този тип дограма и исках да подчертая, че такива има, не е само цветът различен.

Ако имах бюджет, щях да сложа дървена дограма, но пак бяла.  Laughing По-хубаво от това няма, но на следващия апартамент.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 1 848
Аз останах с впечатление, че тук се пита за ПВЦ дограма, затова се фокусирах върху техническите разлики на този тип дограма и исках да подчертая, че такива има, не е само цветът различен.

Ако имах бюджет, щях да сложа дървена дограма, но пак бяла.  Laughing По-хубаво от това няма, но на следващия апартамент.
На едните  съседи е бяла отвътре и кафява отвън, за да не развалят общия облик на комплекса.

# 37
  • Мнения: 6 525
ние сме с кафява, цвят "венге". има 10-годишна гаранция от производителя, засега не е мръднала като цвят, не избелява, стои много уютно. но наистина зависи от стила - у нас има много дърво в обзавеждането, цветовете са меки и пастелни.
бялата не ми харесва, преди бяхме с такава. не се жлътна, но все я чистех и все мръсна ми се виждаше. някак ми евтинее, но после установих, че има и бяла с релеф, която успешно имитира дърво. това ми се видя много по-добър вариант, но проблемът със зацапването си остава.

# 38
  • Мнения: 12 662
Строителен техник ми е препоръчвал да не слагам цветна или поне да е много светла като цвят. Става въпрос за къща.  Доводът му беше, че в БГ климатът не е подходящ за цветно.  Вярвам му,  защото през него са минали стотици обекти с най-разнообразни дограми.

В какъв смисъл? Не разбирам.

# 39
  • Мнения: 5 001
В България има сериозни температурни амплитуди, при които линейното разширение по забравих вече какви причини е по-голямо при цветните, отколкото при белите дограми. Може би защото тъмният цвят привлича повече слънчевите лъчи и съответно се нагрява повече лятото?

Принципно вярвам е технически възможно тази особеност на тъмните дограми да се коригира с по-дебел и устойчив обков, обаче аз не знам как при монтажа един клиент би могъл да провери дали такъв е бил вложен реално в дограмата.

Класическите бели ПВЦ дограми наистина стоят малко неуютно, но това може лесно да се коригира като се подбере по-заоблен профил с бял фладер и бели оплътнители.

# 40
  • Мнения: 2 742
В България има сериозни температурни амплитуди, при които линейното разширение по забравих вече какви причини е по-голямо при цветните, отколкото при белите дограми. Може би защото тъмният цвят привлича повече слънчевите лъчи и съответно се нагрява повече лятото?

Принципно вярвам е технически възможно тази особеност на тъмните дограми да се коригира с по-дебел и устойчив обков, обаче аз не знам как при монтажа един клиент би могъл да провери дали такъв е бил вложен реално в дограмата.

Класическите бели ПВЦ дограми наистина стоят малко неуютно, но това може лесно да се коригира като се подбере по-заоблен профил с бял фладер и бели оплътнители.

Няма как да се сложи "по-дебел" обков. Обковът е на различни производители, съответно разлечно качество - немски, турски и т.н. Висок клас са Рото, Сигения, Мако, Уинкхаус, останалите са по-неустоичиви и по-бързо се развалят. По-дебела може да е армировката. Семейни хриятели се занимават с дограма и когато слагахме нашата доста подробно ни обясниха тези неща. От практиката им един пример - поръчват клиенти дограма за двуетажна къща, висок клас с 2 мм армировка. На обекта при доставката мъжът казал да не монтират нищо. Взима едната рамка и я е срязва, мери армировката и след това си е платил за нова рамка на този прозорец, но пък е видял, че не са го излъгали и е била 2мм. Така че... има хора, които са намерили как да проверят  Laughing.  А иначе на нас ни казаха, че става и по тежестта на рамките. С 2 мм метал са значително по-тежки от тези с по-тънката армировка.Simple Smile

# 41
  • Мнения: 5 001
Да, армировка имах предвид.  bouquet За бяла се влага по стандарт 1.5 мм, а за кафява - 2 мм. Ние на бялата сложихме 2 мм, защото много си я харесвам и исках да е устойчива и трайна.

# 42
  • Мнения: 25 565
В България има сериозни температурни амплитуди, при които линейното разширение по забравих вече какви причини е по-голямо при цветните, отколкото при белите дограми. Може би защото тъмният цвят привлича повече слънчевите лъчи и съответно се нагрява повече лятото?


А това дали не се отнася само за алуминиевите дограми? 
Защото нещо не мога да си го представя много това линейно разширение на ПВЦ-то.  Simple Smile

# 43
  • Мнения: 5 001
С уточнението, че физиката не ми е силна страна, доколкото четох линейното разширение е по-скоро проблем при ПВЦ дограмите, не толкова за алуминиевите и никак за дървените. Предполагам има общо с плътността на пластмасата в сравнение с алуминия. Много исках дървена, но беше повече от 3 пъти по-скъпа от качествената ПВЦ и си останах само с искането.

"ПВЦ дограмата старее по-бързо от алуминия (20-30 години), защото е с органичен произход. По същата причина е и по-податлив на капризите на климата и при големи температурни амплитуди структурата на материала се нарушава и профилът се изкривява."
http://serpio.eu/usefully.html

"Линейното разширение от два до три милиметра на метър (има случаи и на >4 mm на метър линейно разширение) при PVC профила го прави не особено предпочитан. PVC дограмата може да пожълтее (особено по-евтината) след дълго излагане на силни преки слънчеви лъчи."
http://pvc-dograma.com/frames.html

# 44
  • Мнения: 25 565
Ясно, благодаря.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт