Откога сами навън (към училище, по улиците и т.н)?

  • 84 088
  • 339
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
Това е ваше мнение и е нормално да го отстоявате. Но аз говоря не за български и английски деца, а за деца във възраст, които по закон в развития свят, не е нормално да са навън без надзор или оставени на самотек.
Явно 8 години или 2-ри клас е вододела на приучаването в самостоятелност.

Решавате си вие, аз само констатирам явно все по- засилваща се тенденция, която се защитава и обосновава от много ъгли.. Peace

# 121
  • София
  • Мнения: 17 393
Да, определено е някакъв вододел 2 клас. Все още не могат да са сами за продължително време, но в рамките на половин до един час например биха могли.

# 122
  • Мнения: X
Бърди, не споря, само пиша колко ме притеснява тази тенденция и колко  неуместно ми се вижда деца, които до 6-7 са били в заключена детска градина по цял ден изведнъж на 8 да се прибират и ходят сами до у-ще. Или още по шокиращото, че и до час можели да стоят сами. Не мога да го повярвам.
 Извинете, но не  само аз, не го смятам за нередно. Законът е на същото мнение..

Имам дъщеря на 8 и 4 месеца и дори не искам да си го представя за нея това ходене и прибиране/стоене сама.
Тук приучването към самостоятелност е постепенно и ефективно създава самостоятелни и независими деца, които на 17 шофират, работят летата, грижат се за дома си и на 18-19 се изнасят на квартира за постоянно от мама и тате. Няма го феномена  на 40 годишния 'Гошко' живеещ с мама.

Но сега ми се струва, че в опити да пораснат по-бързо децата и да не ни занимават с трудната логистика  по вземане и водене , след приключването на целодневната грижа в градина и в първи клас със занималнята, се минава на другия полюс на делегирането на прекалено много свобода на доста крехки години.

# 123
  • Мнения: 5 279
Разбрахме вече Контесо ,няма защо да ни го набиваш още - ние сме лошо майки .  ooooh! ooooh! ooooh!

# 124
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Е колко да е шокиращо. Това не е ново явление изобщо, нима в твоето детство децата са били с гледачки или баби нон -стоп? Аз и децата около мен не бяха. Гошковците може и да са били.

Оставянето на дете за час вкъщи само не е толкова голяма драма - пускаш едно филмче и дори няма да забележи, че те е нямало. Според мен преходът от детска градина към самостоятелност е плавен - поне при нас така се получи. На 8-9 г. до магазина до блока да отиде, на 10 да се върне от автобуса, който е на 5 Мин от вкъщи, днес (на 11г.) сутринта я оставих сама да отиде до спирката, която е на 7 мин. Междувременно през годините се увеличава времето на престой сама вкъщи - първо за 15мин, докато съм в магазина, после за 30, 60, няколко часа. И хиляда пъти натъртване какво да прави и да не прави, докато е сама.
Пробвала съм да я мъкна на работа, но е влудяващо и за двете. Тя умира от скука и почва да ми бърбори, аз не мога да си свърша работата и се изнервям, че ще ми покажат пътя. По-добре да остане вкъщи, отколкото да умрем от глад и без покрив над главата, защото без работа точно такива са изгледите. А който иска, да се шокира.

# 125
  • София
  • Мнения: 17 393
Първо, няма такова нещо като "изведнъж на 8" - цялата тази самостоятелност се случва постепенно, на етапи и с проби и грешки.

Второ, 15-минутна разходка от училище до вкъщи и 30 минути стоене у дома категорично не е "делегиране на прекалено много свобода".

И трето, няма такова нещо като сега изведнъж така да сме решили, понеже не ни се занимава. Ясно ми е как е в Щатите и Канада, но тук, в БГ, винаги е било така, и когато ние сме били деца, и когато родителите ни са били деца. Дори е обратна тенденцията, все по-малко свобода им даваме с всяко следващо поколение, не повече. Целодневното образование у нас се случи в последните 10-тина години, преди това поколението ходеше на училище с ключ на врата.

И последно, съвсем не смятам, че вашата система "постепенно и ефективно създава самостоятелни и независими деца" - работя почти изцяло с американци, приятели сме с повечето, масово са на мнение, че след цялото това водене и прибиране и обгрижване до 16-17г, след това създава едни отвързани колежани, които през първата си година основно си отживяват с пиене и купонясване. Моята американска шефка, която е тук с децата си вече трета година, е искрено впечатлена от нашите самостоятелни деца и започна да делегира повече свобода и отговорности и на своите. Точно защото си спомня добре какво се е случило с нея и приятелките й в колежа.
 

# 126
  • Мнения: 15 865
Аз лично не приемам поста на Контесата, като критика, а по-скоро, като изказване на мнение базирано на мястото, където живее и начина им на отглеждане и възпитание там. Добре е да се чуят различни мнения, за да може всеки сам да си направи изводите и да се коригира, ако прецени, че е прекалил със самоятелността на детето или с прекаленото обгрижване  Peace
Освен това смятам, че решението на всеки родител за това дали детето му е готово или не да стои само вкъщи за определено време се базира на държанието на самото дете вкъщи. Има деца, които от по-ранна възраст стават самостоятелни и отговорни, докато други на по-късен етап проявяват своято готовност да се откъснат от родителите си. Ще дам пример
Моя много близка приятелка има син, който е само с 6 м. по-голям от сина ми. Но това дете толкова по-бързо се развиваше и от моя син и от децата на неговата възраст, като цяло, че тя дори го пусна на 6 г. на училище. Сега е на 10 - кара си колело сам там, където живеят, стои по цял ден сам, пише и учи сам, ходи на тренировки сам, топли си яденето за обяд - всичко сам си прави. Как мога да я упрекна, като аз самата виждах колко бързо израства това дете в сравнение с връстниците си - все едно беше 2 години по-голям от тях

А относно САЩ - имам познати, които живеят там от доста години и гледам децата им /вече тийн/ какво чудо са, като си дойдат в БГ - пиене, пушене, простотии - като отвързани са тук лятото, защото там няма такава свободия. Та съм и съгласна с мнението, че ако "въжето" се отпусне изведнъж нещата могат да излязат от контрол

# 127
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 918
Разликата във възприятията е очевидна и нямам намерение да я коментирам, но ми направи впечатление, че Контесата е цитирала в извадката си и този пост
От лятото след втора група на градината го пускам на едноседмичен лагер от градината.
От около 7 г. възраст го пускам до близкия магазин. Сам може да пазарува от по-рано - аз чаках отпред.
Извинявам се на Зелено човече, че нейния пост хващам, но наистина не си обяснявам какво нередно пък има да пуснеш детето си на лагер, ако родителите преценят, че то е достатъчно самостоятелно. Нито е само, нито е безнадзорно, нито е забранено от закона.

Ако пък става дума за ходенето до магазина, проблемът е никакъв, предвид че на много места в България "близкият магазин" е буквално на минута ходене.

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 6 675
аз пък не мога да разбера, как някой, ще ми каже детето ми дали е гоптово, да пазарува само, да пресича само, да остане 10-15-20 минути само Rolling Eyes Освен мен и баща им, ...и може би - учителките им от ДГ, едва ли някой има обстойни наблюдения... Дори бабите им hahaha ...То ако питаш тях - и на 30 сме си деца.

Вчера бях на РС на дъщеря ми в градината, която посещава от 15.09... Какво ми направи впечатление - масово родителите смятат, че децата им са твърде малкио, за да се обличат сами, да пият вода сами, да се хранят сами Shocked Това са 3 годишни все пак... Не знам - може ин аз да съм сбъркана hahaha
Не  нормалното според мен (и мм) е да се води седмокласник! до училището...което е буквално на 100 метра Whistling
Скрит текст:
Семейството на същият този седмокласник отидоха да живеят в Германия. След година там, си идват и детето е неузнаваемо, ама буквално - за една година е толкова променен, че ние не можахме да повярваме - абсолютно самостоятелен и отговорен Shocked Той, който не можежеше един хляб да отиде да купи от магазина сам, това лято обикаляше Пловдив с градския транспорт. Майка му е все така в ужас, че можел да се загуби, но детето е хиляди пъти по уверено в себе си Peace

В заключение пак ще кажа, че дори деца, възпитавани от едини и същи хора, по един и същи начин са корено различни и точно хората, които прекарват основно времето си с тях, знаят най-добре с какво биха се справили децата, колко права и отговорности да им делегират и кога са готови за следващия етап Peace

# 129
  • Мнения: 77
"Бърди, не споря, само пиша колко ме притеснява тази тенденция и колко  неуместно ми се вижда деца, които до 6-7 са били в заключена детска градина по цял ден изведнъж на 8 да се прибират и ходят сами до у-ще. Или още по шокиращото, че и до час можели да стоят сами. Не мога да го повярвам."

Разбрахме, че сме лоши майки /и  баби/, разбрахме, че не сме от "развития свят", където до 15 годишни не си оставят децата сами, само не разбрахме защо това теб "Контеса" толкова те притеснява???!!! Няма да ти наложим "тази тенденция" насила нали? Не живееш тук, така, че какво има? Защо си толкова уплашена от това? Дори и "шокирана"!?

# 130
  • Мнения: 1 610
"От кога сами"- изключително зависи от самото дете.
 Преди бяхме много самостоятелни, но това не означаваше, че нямаше контрол.
Майките ни бяха супер взискателни с часа на прибиране, учене и да не се изложим пред хората.

Обществото също не беше безразлично, всеки възрастен ако те забележи, че се държиш неприлично, нещо нередно вършиш или пушиш ,  можеше да ти отвърти такъв шамар, че да се изпържиш от срам пред 10-20 деца и др граждани. Обществото си беше на мястото. Можеше и да те похвали и да те коригира в поведението.
Сега обществото е  заспало между витрините с отстъпки  и  тоталната разпродажба...  ooooh!

-------------------------------------------------
До колкото знам в Япония нещата не стоят така. Там хората все още имат запазени културни навици.
Децата ходят с градски транспорт сами от ранна възраст.
Сега и аз се изумявам на подобно смело решение...  но  щом държавата го гарантира ....значи има и Държава и Общество там....

За жалост само кофти промени настъпват, вместо да еволюираме.... 
Много се срамувам  да си призная,  че ме е страх да се разхождам вечер...  в 21 век!!!

# 131
  • Мнения: 19 366
Това е ваше мнение и е нормално да го отстоявате. Но аз говоря не за български и английски деца, а за деца във възраст, които по закон в развития свят, не е нормално да са навън без надзор или оставени на самотек.
Явно 8 години или 2-ри клас е вододела на приучаването в самостоятелност.

Решавате си вие, аз само констатирам явно все по- засилваща се тенденция, която се защитава и обосновава от много ъгли.. Peace
Какъв е законът в Канада?
В Германия също ходят сами на училище от 1-2-ри клас.
Гледам, че авторката на темата е писала за Финландия.
Не съм чела темата по-нататък и може да се повтарям. В България в закона е разписано до 12, ако не представлява опасност за детето.

За мен е ненормално дете на 8 да не може да остане самО за два-три часа в апартамент. Вие живеете в къща и може би е по-различно.
Даже не ми е ясно как ако постепенно не го приучиш да остава и да се придвижва самО, на 12г ще го пуснеш изведнъж?
Започва се постепенно и вече всеки решава според детето, квартала, града кога да даде повече свобода.
Аз не си представям да ходи по автобуси или дори да пресича булеварди на 9г. До кварталната бакалия на 30м от блока обаче може.

# 132
  • Мнения: 19 366

Не  нормалното според мен (и мм) е да се води седмокласник! до училището...което е буквално на 100 метра Whistling
Скрит текст:
Семейството на същият този седмокласник отидоха да живеят в Германия. След година там, си идват и детето е неузнаваемо, ама буквално - за една година е толкова променен, че ние не можахме да повярваме - абсолютно самостоятелен и отговорен Shocked Той, който не можежеше един хляб да отиде да купи от магазина сам, това лято обикаляше Пловдив с градския транспорт. Майка му е все така в ужас, че можел да се загуби, но детето е хиляди пъти по уверено в себе си Peace
Същото се случи и с приятелката на дъщеря ми. В България 4клас не я пускаха дори за малко сама на детската площадка, която се вижда през терасата им и е на 20м от блока. Не можеше да гъкне без бабите да й дават тон. Отиде при майка си в Англия за 5кл и още в началото я научи да ходи и се прибира сама от училище, което е на 15-20 минути пеша от тях, да си организира сама домашните след това, да похапва и т.н., докато се върнат от работа.


Скрит текст:
Допълвам се обаче, че приучването към самостоятелност трябва да става според възрастта на детето, защото имам и обратния пример на приятелка в Германия, където от буквално необгрижване на децата в яслата момиченцето й беше влязло във въртележка от стрептококови инфекции заради непочистване след тоалетна
.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2016, 15:27 от Пролетен дъждец

# 133
  • Мнения: 1 610
Воденето след 4 клас в кварталното училище, ... /дори в София/ ... не го смятам за нормално....

Ако детето има нужда, значи - То има проблем.
Ако майката иска,  значи  че  тя има проблем....
 newsm78
 

# 134
  • Мнения: 46 638
За жалост само кофти промени настъпват, вместо да еволюираме.... 
Много се срамувам  да си призная,  че ме е страх да се разхождам вечер...  в 21 век!!!
А дали просто не е от ЕГН-то? Едно време, през 80-те, ми бяха много странни някои страхове на майка ми, сега ми се струват напълно оправдани  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт