Трудно проговаряне - ТЕМА 21

  • 127 484
  • 799
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 13 999
Пробвай с друг логопед според мен. Интересно ми стана защо свързват отворената уста с Унг, нещо за заглъхване на ушите ли  newsm78


Защото е свързано с липса на проходимост на носа преди всичко. Може да крив нос или алергии.трябва(!) Да се проследи защото е свързано със снабдяване на мозъка с кислород. Т.е. недостатъчност на такъв. С годините има влошаване.

Да кажа и още нещо от опит. Писала съм го ще се повторя. С психолог работи относително  вербално дете повдигнато до неговото ниво. Психолога е тип терапевт. Работата му съвсем леко се припокрува с тази на логопед и специален педагог но е различна. Дете под три години не е за психолог който и да го твърди. Аз съм е тази каша от скоро ще станат 7 години и с задна дата виждам кой какво защо и наистина осмислям много неща. То трябва да е вербално частично и да може да разбира относително и да бъде разбрано. Не знам защо психолозите напират толкова да работят с малки деца. Определям интереса им само като финансов.

За сравнение моето дете почна да работи с психолог на 5. При все не само го терапевтираха а и правиха и реобследване всеки 6 месеца- какво е постигнато какво да се наваксва.... отначало един път месечно, от 6 години един път седмично. Миналата година два пъти седмично единия път в група. Много бях доволна, децата също. За съжаление тази година пак смяна на графика..

Последна редакция: ср, 15 фев 2017, 20:37 от _re_ge

# 796
  • Варна
  • Мнения: 443
 gallizia, вашето човече все пак има по-богат речник. Simple Smile Моя човек просто не се опитва да повтаря или казва никакви думички. Отстрани погледнато изглежда все едно може, но не иска. Все едно просто сега не му се говори...

Когато беше на година и четири месеца се преместихме в Англия и живяхме там почти година. Точно тогава говорехме почти изцяло на английски /и у дома/, заради баткото /на 8 години/, който трябваше да свикне бързо с езика. Много съм си мислила дали не го объркахме човечето с този английски. Когато ни посетиха за консултация /като тукашните детски консултации/ и споменах, че на година и половина все още не говори, акушерката ми каза, че ако разбира и изпълнява какво му се казва всичко е наред и двуезичните деца проговаряли доста по-късно. Тя твърдеше също, че го има и момента с мързела. Когато имаш голям батко, който постоянно говори вместо теб ти не изпитваш потребност да го правиш. Например, батко му е супер грижовен и постоянно се чуваше от хола - "Мамо, той иска вода", или "бебето се напишка"

Забравих да кажа, че лелите от яслата твърдят , че казвал Зайо, лельо /т.е. йейо/ и още някакви думички, за които не можеха да се сетят....

Иначе като казахте епилепсия... като беше на около година и половина веднъж залитна и около 5-6 секунди не можеше да запази равновесие. След 7 месеца направи отново същото нещо, тогава ми стана много притеснено и решихме да го наблюдаваме дали ще се случи отново. Е, досега не е правил така, но като влизах да чета за нещо подобно , някъде измежду теориите ми се мярна думата епилепсия. Сега като го прочетох пак ме обзе паника. Sad И двете ми първи братовчедки бяха с епилепсия /от двете страни на рода/ и двете са големи и здрави вече, едната има детенце даже. Но те имаха пристъпи, гърчове....моето момченце никога не е имало нищо подобно, само двата пъти, в които загубваше равновесие. Още в понеделник съм пред кабинета на Щилиянов /него ми препоръчаха за невролог във Варна/. Стискайте ми палци! Sad

# 797
  • Мнения: 353
Екатерина, привет! И аз съм от тези лутащи се майки на момченце, почти наборче на твоя юнак. Това, което описваш за твоето детенце, важи и моя младеж - адекватен, с очен контакт, изпълняващ команди, добре похапващ и съответно добре дъвчещ, което според специалистите има отношение към проговорянето. Спокоен е, не създава проблеми в яслата. Но...не говори, макар че в последните 1-2 месеца виждам напредък. Доскоро казваше "мама" и "тата", когато ни викаше, а сега вече се обръща с "мамо" и "тати". Но общо взето с това се изчерпва речниковият му запас. Казва още: бебе, баба, деди, йейе (зеле), мен (мед), ало, нани (спи), тао (чао), дей (здравей), тай (чай), Пепи (това е лелята в яслата). Изречения няма.

Преди две седмици най-накрая го заведох на логопед. Жената ми каза, че не е за нея, но й направи впечатление, че в повечето време детето си държи устата отворена. Това го бях забелязала и аз още като бебе, и на 1г. го заведох при специалист УНГ. Д-р Чамурлийски тогава ни каза, че е по-скоро навик, няма проблеми, аз се успокоих и сякаш забравих за това. Но логопедът ни насочи отново да отидем, защото отворената уста може да ни създаде големи проблеми на по-късен етап. Реших, че ще отидем при двама лекари УНГ, но ми се искаше поне единият да е по Здравна каса, съответно се засилих при личната му лекарка за направление, но без детето. Като отидох при нея, тя ми се нацупи, че действам, без да се консултирам с нея. Вероятно има основания. Грабнах момчето и й го заведох. Според нея пък той не е за УНГ, а за психолог. Но все пак ми даде направление.

Все още не сме стигнали нито до психолог, нито до УНГ, защото удрям на камък с лекарите. Нашата лична ми препоръча психолог Меги Кръстева. Една майка ми препоръча друг психолог, но не го пиша, защото ми каза само първото име. Имам негови координати, мога да ти ги дам на лично съобщение.

Ако някой ден решиш да заведеш детето при логопед, мога да ти дам координати на две-три логопедки. Едната ми я препоръча съфорумката re_ge, a впоследствие чух добри отзиви и от колежка. Аз пък ще се радвам, ако споделиш за вашата среща с невролога.

ПС. И аз видях, че минахме 50-та страница, но хич не съм в час с пускането на теми Sad


Всъщност моят син от малък  беше все с отворена уста и страшно хъркане,заради проблемна трета сливица. Оперирахме я когато детето стана на 3,6 години за да няма рецидив....но това стоене с отворена уста си остана навик....Имаме едно приятелче което също си седи с отворена уста заради третата сливица,но не са му я оперирали и детето говори,дори не носово...

# 798
  • Варна
  • Мнения: 1 950
Интересното е, че моят младеж не хърка, при все че спи почти само с отворена уста, и не боледува, а навън излизаме всеки ден при всякакви метеорологични условия.
Когато го водехме на УНГ, още го кърмех. Почнеше ли да суче, хич и не пускаше, за да да си поема дъх през устата. Така разбрах, че може да диша само през носа.
Но логопедката ми каза нещо, което не бях чувала, нито чела. Попита ме дали е дъвкал биба, а той така и не я пожела. Мъчех го първите две-три седмици, но после се отказах, за което по-късно десетки пъти съжалих, но това е друга тема. И жената каза: "Лошо". Всъщност с бибите децата тренират дъвкателните мускули. При моето момче челюста е станала ленива, въпреки че може добре да дъвче. Логопедката ми показа едни chewy tubes, с които може да се тренира дъвченето. Поръчах една такава джаджа от Amazon, но чакам да дойде пратката. С храна не искам да го тренирам, че той какъвто ми е ящен, скоро и диетолог трябва да му търся.

# 799
  • София
  • Мнения: 1 423
Много дърварски ви направих нова тема. заповядайте там.

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 10:59 от bubanka

Общи условия

Активация на акаунт