ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 11

  • 63 043
  • 747
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 826
Саб, не беше ли бременна? Сега ли имаш киста?

# 46
  • Мнения: 2 140
br родих юни месец и докато осъзная че съм родила, ендометриозата май пак се върна.  Cry Shocked юли нямах никакви кисти и ето на, вчера бях на преглед и уж бременността 'лекувала' ендометриозата понякога, ама май при мен не е така.

Последна редакция: пт, 07 окт 2016, 17:07 от SAB-f

# 47
  • Мнения: 2 013
Саб, много съжалявам да чуя това. То какви са вариантите изобщо, за да се предотвратят кистите след раждане?
Няма как да блокираш МЦ с инжекции и веднага след раждане да има индуцирана менопауза ... Абсурдно ми се струва.
Противозачатъчни предполагам също не са подходящи, защото се кърми.

Сигурно ли е, че е ендометриозна? Да не е просто задържан фоликул? Дано да е задържан фоликул и просто да се изчисти със следващият МЦ.

А за аденомиозата не се притеснявай - с хистероскопия положението се овладява, ако е хваната навреме. На мен като ми правиха хистероскопия, за да ми махнат полипите, лекарката ми каза, че съм имала и аденомиоза. Не зная защо не беше упоменато като находка в епикризата ми, но считам, че и този проблем при мен е поне временно овладян.

# 48
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Саб, бременността не лекува, а само забавя развитието на ендометриозата. Когато се върне цикълът, се връща и болестта.
И аз имах аденомиоза, май лека, макар че специално не питах какво е положението в подробности. С хистерото се оправи положението, премахнати са някакви сраствания вътре от самата матка, само това знам. На ехото се виждаха някакви уплътнения около разреза от секциото, а при хистерото се оказали сраствания. И дори в началото след раждането ги нямах, появиха се по-късно, около година след раждането. При теб на ехото ли се вижда нещо, че има съмнения за аденомиоза, че не съм много запозната?
Ето, аз сега след раждането съм пак със старите си болки в таза, все едно тазът ми гние. Понякога не ме оставят и да заспя, толкова са силни, друг път пък ме будят.

# 49
  • Мнения: 2 140
Да на ехографията се вижда някакво удебеление в матката. Благодаря ви успокоихте ме, че може да се овладее с хистероскопия. Ами на мен никой нищо не ми каза как да предотвратя кистите след раждане мислех да помисля по този въпрос поне 3-4 месеца след раждането и че няма да има поне толкова време ендометриоза. А пък то... Явно секциото въобще не е безобидно като процедура. африканчо, ти сраствания ли си имала или аденомиоза след раждането?

# 50
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
и двете: сраствания в матката и сраствания навсякъде в малък таз. но аз забременях с непочистена ендометриоза, така че тия сраствания са отпреди това, при теб няма да сер азвият подобни. спокойно. или и да се появят, то ще отнеме години, зависи как и дали прогресира ендометриозата.
само уплътнението в матката се появи около година след раждането.

# 51
  • Мнения: 2 140
Аха и това удебеление е било аденоменозата така ли? Ох, какви са тези чудесии след секцио...

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 06:05 от SAB-f

# 52
  • Мнения: 631
Саб, нали беше правила пункция преди- за същата ендо ли говорим?

Надявам се, да е задържан фоликул!  Praynig

# 53
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Аха и това удебеление е било аденоменозата така ли? Ох, какви са тези чудесии след секцио...
Ами да, но умишлено не задълбах и не питах повече подробности по този въпрос.
Мога да питам сега какво, що... И без това съм с много продължителни менструации, може би има връзка.
До 9-10 дни стигат, цикълът преди да забременея втория път се проточи толкова, а този преди първото забременяване продължи 12-13 дни.
Секциото не е никак добра идея при ендометриоза, да. Впрочем имам колежка, към 60-годишна, която е била диагностицирана с еднометриоза след първото си секцио, тогава поне са почнали проблемите ѝ. До ден днешен тя твърди, че само и единствено секциото ѝ е виновно, но според мен просто не е много запозната. Твърди, че ендометриоза се развивала само след аборт и секцио, при никакви други обстоятелства. Даже с притеснение ме подпита дали съм правила аборти.  Mr. Green

# 54
  • Мнения: 2 650
Br, SAB-F, радвам се да ви видя в темата. Спомняте ли си как преди години усилено дискутирахме как да преборим болестта и да се сдобием с рожби? Е, вече всяка една от нас е майка, и смятам, че това е най - голямото ни постижение в борбата с ЕМ. Ще се справим и с другите по - второстепенни проблеми, сигурна съм !
Дано това прозвучи окуражително към всички кандидат мами тук Simple Smile

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 23:12 от ALMIRRA

# 55
  • Варна
  • Мнения: 826
Помня помня, то забравя ли се... Успех на всички, които се борят за рожба. Чудото рано или късно ще ви сполети!

# 56
  • София
  • Мнения: 781
Мерси за окуражителните думи, момичета! Толкова много се нуждаем от такива!

# 57
  • Мнения: 2 140
Определено имаме най-голямото постижение и това са децата ни, ALMIRRA. Надявам се напълно да съм преборила ендометриозата и това на ехографа да са неща които ще изчезнат с менструацията ми. Колко много идеи, кураж и подкрепа съм получила в тази тема от вас момичета! Пожелавам на всички да се сдобиете с рожби!
Lady joy, не направих пункция, а лапароскопия 3-та, тъй като имах и хидросалпингс и така или иначе трябваше да я направя. Но е на яйчника на който нямах кисти от 2-та лапароскопия насам.

Последна редакция: пн, 10 окт 2016, 00:51 от SAB-f

# 58
  • Мнения: 154
Здравейте мили дами отново. Изчетох всичко написано от вас с надеждата, че ще има някъде и отговор за мене, но нямаше. Въпреки това много други отговори срещнах и се запознах с нещата по добре.
На кратко казано ме оперираха на 05.10. и на следващия ден ме изписаха. Лапароскопията доказа, че имам ендометриоза, взета е проба и сега чакаме да видим степента. Оказа се, че тръбата на десния ми яйчник е много "усукана", пропускливостта на тръбите е изключително малка и за капак лигавицата на матката ми е около 6 мм. Сега това което следва е лечение може би със Золадекс, като доктора ми каза около 2 или 3 месеца, а в протокола от операцията чета 3-6 месеца лечение (не знам на кое да вярвам вече) и трета последна стъпка започване на ин витро процедури.
Доктора е категоричен понеже са на лице ендометриоза, тънка лигавица на матката и минимална пропускливост на тръбите. Попитах дори и инсеминации ли са изключени и той ми каза категорично да, но има лека вероятност и да се случат, но само ако спермограмата на мъжа не е както трябва.
Моля мили дами за съвет.
Всички изследвания са ми в нормите, само имам завишен хормон, което ми преведоха като занижен яйчников резерв, всичко останало е идеално.

П.С. Постъпих в клиниката с надеждата и мечтата, че след лапароскопията всичко ще е наред, дори да докажат ендометриоза, то ще се излекувам и ще стане всичко по нормален начин, а си тръгнах с наведена глава и обезсърчена от живота.  Weary smile3518 smile3518

# 59
  • Мнения: 2 999
Nulina, много тъжно ми стана! Надявам се да има решение на твоя проблем и лечението да даде положителни резултати и да се сдобиеш с така дългоочакваната рожба.
Прегръщам ти и не губи кураж. Hug

Общи условия

Активация на акаунт