Грижи за самотен възрастен родител в България

  • 16 386
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 1 317
  В Гугъл ми излиза някакъв линк за специализиран транспорт с частна линейка за Левски и Плевен.

# 16
  • Мнения: 9 160
И моята майка е инвалид 1 група. Трудноподвижна след инсулт. Не съм чула и разбрала досега да има такава услуга. Трябва да проверя, викам такси иначе до дома , но тя може да се движи бавно , има асансьор и така.макар и рядко , като се наложи излиза. Лекари не идват, а и да дойдат все това. Инсулта я оставиха така, ако не бях платила частно и с такси завела нямаше да е жива .
В случая обаче май е неподвижна жената . Сещам се нещо като на хамали да платите, то малко нетактично, но...хората да я свалят и после в таксито сложите или колата. За прибиране не знам ..пак така. Трудно е много. Няма ли съседи да помогнат, мъже в семейството да я вдигнат и свалят? То и аз питам , ама при мен е аналогично -никой няма да помогне.

# 17
  • Мнения: 402
Днес успях да уредя преглед с ортопед В КЪЩИ...дано не реши ,че му трябва контролна снимка ! Praynig

Фанфито- няма мъже !!! то да се смееш ли...най-добре е да плачеш наистина ! Thinking
Какви времена настанаха !

p.s.
  В Гугъл ми излиза някакъв линк за специализиран транспорт с частна линейка за Левски и Плевен.
Благодаря много - видях го !!! Peace Peace Hug

Последна редакция: пн, 26 сеп 2016, 23:39 от fio'

# 18
  • Мнения: 9 052
А защо не я вземеш при теб?

ЗАКОНЕН НАЧИН?? Rolling Eyes ... за Бога толкова ли ви е ненужна тази майчица, че чак ще се съдите чие бреме да бъде? ...

Извън неразбирането ми на отношенията ви си мисля, че има няколко начина. Първо със сестра ти си поделята грижата - 6 месеца при нея и 6 месеца при теб. Или ако и това ви е много и не искате да е при вас наемате човек /има фирми, които съдействат/ и си делите заплатата му и разходите покрай майка си. Или и ако това не искате я пратете в старчески дом - има по-луксозни или по-обикновенни.

В темата не става ясно какво иска най-важния човек - майка ви.

Доста повърхностно и необмислено мнение .
В повечето случаи възрастния човек иска : да си бъде у дома и в познато обкръжение , близките му и приятелите му да са до него ; да не е сам, защото когато остане сам се замисля как са си отишли повечето му познати и тогава се разболява.
Това е много сложна ситуация за хора живеещи в чужбина с възрастни родители в българия, затова соченето с пръст и бързата критика са най-тъпата реакция по темата.

Аз биха казала пътувайте възможно най-често. Също според мен, ако майка ви има приятелки, които също са сами (в идеалния случай малко по-млади и здрави) се опитайте да ги свържете или ако е възможно да отганизирате да живеят заедно или да има помощ и посещения от приятелки ежедневно. Също когато вие не пътувате при нея, то тя може да ви идва на гости за по малко, да не се чувства затворена на чуждо място.
Жена за гледане на възрастен човек се намира според мен много трудно, защото възрастните си имат свои навици и не могат да предат със всеки.
Това е мое мнение. Може при други да е по друг начин.



 
 

# 19
  • Мнения: 9 052
От  соц.служби в Бг.излиза ,че ние със сестра ми трябва да сме общо взето инвалиди,за да не можем да се грижим за нея ,та те да изпратят човек.


И в Германия е така. Дори общината може да те съди за издръжка на родител. Ако той не може да се издържа сам първо гледат децата могат ли.

# 20
  • Мнения: X
Най-доброто решение е частен старчески дом. Разказваха ми за такъв в Драгалевци, бил много добре уреден, луксозен, с библиотека, басейн, денонощни и добри грижи за хората. Жената ще си намери компания там и няма да е самотна и да скучае така както е сега в къщи сама. Предполагам, че има и други такива домове, но трябва да се разтърсите и да си изберете. Аз не бих плащала за човек да я гледа без да мога да контролирам какво се случва. И въобще няма да е нито по-евтино, нито по-сигурно, нито по-качествено от старческия дом.
А ако не иска да иде в такъв дом, то я оставете да се спасява сама, нищо не може да се направи. Ако въпросът е за един мизерен апартамент в Плевен и лакомията на сестрата .... то бих прежалила частта си от имота и бих си живяла живота със семейството ми.
И въобще и не се надявайте на Соц. грижи в България хахах, ама въобще! Няма такива.

# 21
  • Мнения: 11 534
Доста повърхностно и необмислено мнение .

Ти въобще прочете ли какво казва авторката?

Какви са тези приятелки, които ще се съгласят да живеят с болна, лежаща жена с психични циклични отклонения? Или жената в това състояние да им ходи на гости за малко?

затова соченето с пръст и бързата критика са най-тъпата реакция по темата.

Напълно съм съгласна!

# 22
  • Мнения: 9 052

Ти въобще прочете ли какво казва авторката?
 

да, както и отговора ти.


Какви са тези приятелки, които ще се съгласят да живеят с болна, лежаща жена с психични циклични отклонения? Или жената в това състояние да им ходи на гости за малко?
 


Например: които имат нужда от жилище, пари. Има много хора, които не могат да си покриват разноските. Ако дъщетрите така или иначе плащат общите разноски на майка си и за пазар/храна , то ако им ажена в кръга приятел или познати, която няма къде или с какво да живее (затруднения) може да се съгласи.
Това беше едно предложение, но ти си така компетентна , категорична и сигурна (както в коментираното ти от мен предно мнение ), че го негативизираш от раз.
А аз не бих пропуснала тази възможност, защото сме я ползвали за баба ми за известно време.

# 23
  • Мнения: 402
Момичета, много благодаря на всички !  Hug
Радвам се ,че се заформи и една дискусия не само за конкретни предложения ,ами и за човешки взаимоотношения... Thinking

От своя страна да ви кажа,че заангажирах всички мои приятели от ФБ от Плевен ,да кажат ако познават жени,които биха идвали при майка и да ви кажа има напредък !!! Много ценя приятелствата си,знам тяхната граница,но наистина съм трогната от вниманието на всички към които се обърнах. Hug

Положението ,поне докато майка е на крака и се самообслужва /да не ви говоря ,че дори ми сготви зеленце.. Cry/ не е безнадежно ...Много ми е мъчно ,че немога да си позволя да плащам самолетни билети през всеки месец,иначе щях лично да си идвам. Да не ви говоря ,че с напредването на годините си ми е страшно мъчно за Бг.... Cry и си ми е мн.добре тук ,на душата поне. Cry

 bouquet

Последна редакция: вт, 27 сеп 2016, 14:13 от fio'

# 24
  • Мнения: 9 052
fio' успех.

# 25
  • Мнения: 11 534
Адвоката обясни ли ти как да даваш парите по разходи за майка ти?

# 26
  • Мнения: 402
Адвоката обясни ли ти как да даваш парите по разходи за майка ти?

още не съм стигнала до него,щото и там има голяма опастност от печалбарство...Търся общи познати

във тази връзка,снощи прочетох един мн.добър пост тук ,за разпределението на наследствеността ,но е изтрит!! -незнам защо и кой
Мен в момента това не ме интересува,майка е още жива и дай Боже още години да е така. Но ми направи впечатление компетентното изказване.Моля авторът ако се познае ,да ми пише на лични ,по отношение на други правни проблеми.

# 27
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Болна тема, Фио, както знаеш съм в подобно положение. Само дето съм единствено дете.
Майка ми не иска да стои тук повече от месец, и толкова едвам издържа. Вярно и че няма лично пространство и я разбирам. Но съм постоянно неспокойна, физическото и състояние не позволява да живее сама, за момента все още успява, но рано, или късно ще се наложи да се вземат решения. Нямам понятие какви - за мен прибиране в България не е опция, нито пък чести пътувания.
Ще следя темата  Peace

# 28
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Наистина грижата за възрастен родител е много трудна, а дистанционно - направо мъчителна.
Видях, че в Плевен има няколко хосписа. Може би би било добре да ги обиколите и да видите какво представляват. Наминете покрай тях и вижте какво прави персоналът- излизат ли навън да пушат постоянно, изкарват ли хората на въздух, в какви взаимоотношения са помежду си. И, ако решите, си запазете и час за среща, да чуете какво ще разкажат. Освен цената, интересно би било да се чуе откъде вземат храната, перат ли дрехите, имат ли адаптирана баня, купуват ли необходимите лекарства и консумативи, за които средствата да се възстановяват срещу бележка, или изискват да се подсигуряват от близките...

За възрастен човек, който е подвижен поне в рамките на собствения си апартамент, и е склонен да приеме помощ, е възможно да се поръчва храна - частните детски кухни са много отзивчиви в тази насока. Друг вариант са ресторантите, доставящи обедни менюта по работните места - може да се поръчат 1-2-3 ястия (например ти дистанционно можеш да го правиш по интернет, с разплащане от карта онлайн) и така всеки ден или през няколко дни - както е най-удобно. От моя опит мога да кажа, че се радват на някаква форма на абонамент, и даже предлагат по-изгодни цени.

Все повече хранителни магазини предлагат и доставки по домовете - но не знам в Плевен как е.

С намирането на надежден човек за почистване на апартамента съм срещала повече проблеми, отколкото с храната. Ако е трудно да се намери жена да го прави регулярно, може би да се опита с някоя фирма, и, ако някоя от служителките работи добре, да се говори директно с нея... Ако веднъж седмично някой отделя няколко часа да почисти баня, тоалетна, кухня и да смени чаршафите, и желанието на помагачите да прекарват време с болния човек някак нараства....

Не бива всички грижи да се съсредоточават в ръцете само един човек, било то медицинска сестра, роднина или съседка. Рискът е твърде голям! Дори и да се намери надежден човек на приемлива цена, и той трябва да спи, да излиза, да отиде на лекар, да напазарува, и болният пак би остатвал сам. Когато настъпи моментът с необходимостта от 24 часова грижа, хосписите стават необходимост. При всички положения са по-изгодни от синхронизирането на двама-трима гледачи, готвачи, лекарство-давачи... Много баби, хилаво дете. И дано имате късмет!  bouquet

# 29
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Bibiana, лично ти благодаря за идеите за храната. веднага ще проверя положението в София   Hug
за чистенето май е абсурд, дали с фирма, или с частно лице  Rolling Eyes

много е трудно да се предвиждат нещата, когато тръгнеш на 20 години с родители - на моите сегашни  Confused

за себе си мисля, че ако стигна дотам и имам възможност, сама ще си избера хоспис, или подобно решение. но говорим за хора от друго поколение и с друг манталитет, за които подобен вариант е немислим. не ги упреквам, не познавам и българската действителност на старчески дом, но мога да преположа за какво иде реч  Confused

Общи условия

Активация на акаунт