С брак или без?

  • 34 945
  • 663
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 071
Тифани, сигурно е така, но освен деца и имоти се появяват и други особености, които с брак биха могли да са далеч по-лесни. Не ми се влиза в подробности, т като не е редно да споделям за драмите на близките. И все пак, в случая се налага майката на момчето да вземе решение, което при наличие на брак би взела съпругата.

# 16
  • Мнения: 5 275
Аз съм от тези ,които вярват в любовта и мисля ,че когато е истинска не е нужен брак за да има доверие между хората .Когато не е обаче , и брак няма да я спаси .

# 17
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 694
Много зависи за какво става въпрос, но за основните неща като закупуване на имот е лесно- и на двамата като обикновени съсобственици и децата лесно могат да им се направи режима. Делата и подялбата на имотите е много по-лесна от един тежък развод с хиляди претенции.

Подкрепям!! Моите родители отделиха още няколко години от живота си в омраза и разпри, за да поделят "имотите". Можеха и на себе си и на мен да го спестят това "удоволствие".

Лично аз, ако не ми се наложи по някакви неизбежни причини (осиновяване на дете или емиграция), не бих подписала. Самият акт ме отвращава, не симпатизирам на "Празненствата" и циганиите, които колкото и да се опитваш, са неизбежни... Sick Не мога да си представя цялата рода накуп и плюскането на корем... Не мерси Crossing Arms. Това не е за мен.
Ако ми се наложи, го виждам по дънки, набързо, след работа, и никой няма да разбере. Дори "кумовете" ще са ми непознати хора, хванати от улицата... И името няма да си сменя (не съм сигурна може ли да не го сменям де... Confused)

Не се бъркам на традиционалистите, но опитът ми и наблюденията над близки и познати говорят, че колкото повече се подписват, толкова повече това им пречи на отношенията и на любовта.
Скрит текст:
Чувала съм съждения от рода на :"Вече съм омъжена жена и имам право и на любовник!" Едва ли не е задължително #Crazy newsm78 Thinking

Не съм против, ако имат нужда хората, да направят нещо, което да материализира любовта и привързаността им, но не виждам защо трябва да правят като всички - Брак
Скрит текст:
То даже звучи ужасно самата дума... Лично мнение! Peace

# 18
  • Мнения: 1 071
Cveval, бракът не е задължително да е със сватба и тържество. Може да си направи само подписване. Не те агитирам, де, просто казвам Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 23 126
Ако имаш далавера от брака, сключвай!  Peace

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 4 734
С брак, без брак - горе-долу все тая, ако се обичате. Ако тръгнете да делите, все няма да е лесно, всеки ще дърпа към себе си. Нормално.

Но виж, заслужава си да се помисли над довода на Just_Me87 за болничната помощ. Няма да сме все млади.
А пък децата ще се чувстват като част от семейството, ако ги възпиташ така, а не заради общата фамилия.

Ако ще е брак с условие (предбрачен договор), то да не ми се мярка пред очите по-добре. Знам, че е разумно в много ситуации, но предложението е обидно.

# 21
  • София
  • Мнения: 28 928
Скрит текст:
Не е вярно, нещата са регламентирани ясно и когато не си с брак за имоти, деца и прочие. Просто не питате и не знаете.

По темата и двете имат плюсове и минуси.
Скрит текст:
Аз съм в момента без брак, но не отхвърлям подписа върху хартийката в бъдеще.
И моето мнение е такова. Зависи от хората и от обстоятелствата. Имам брак повече от 10 години и ако реша да се развеждам, мъжът ми може да ми усложни много живота, а и имам какво да загубя.

# 22
  • Мнения: 4 841
Сред основните плюсове на брака виждам:
- право на свиждане в болница или затвор
- право на получаване на медицинска информация
- право на взимане на решения при недееспособност на партньора, включително за спиране на животоподдържаща техника или даряване на органи
- право на унаследяване

Сред основните плюсове на животът без брак виждам:
- правото на придобиваш, прехвърляш, заменяш и продаваш движимо и недвижимо имущество без да е необходимо съгласие и присъствие на партньора, вкл. при теглене на кредити, учредяване на ипотеки и залози и т.н.
- отделните имущества и финанси дават възможност да развиваш рисков бизнес без страх, че евентуален фалит или възникване на неочаквани задължения може да съсипе цялото семейство
- спестява се цялата бюрокращина по смяна на документи и издаване на удостоверения за идентичност ( по отношение на вече съществуващи дипломи, сертификати, нотариални актове и т.н.)

Това от чисто прагматична гледна точка, съвсем набързо нахвърляно. Ако се замисля, сигурно има и още.

Въпрос на личен избор е. Няма място за съвети тук, кой както го разбира.

# 23
  • София
  • Мнения: 28 928
Сред основните плюсове на брака виждам:
Скрит текст:
- право на свиждане в болница или затвор
- право на получаване на медицинска информация
- право на взимане на решения при недееспособност на партньора, включително за спиране на животоподдържаща техника или даряване на органи
- право на унаследяване

Скрит текст:
Сред основните плюсове на животът без брак виждам:
- правото на придобиваш, прехвърляш, заменяш и продаваш движимо и недвижимо имущество без да е необходимо съгласие и присъствие на партньора, вкл. при теглене на кредити, учредяване на ипотеки и залози и т.н.
- отделните имущества и финанси дават възможност да развиваш рисков бизнес без страх, че евентуален фалит или възникване на неочаквани задължения може да съсипе цялото семейство
- спестява се цялата бюрокращина по смяна на документи и издаване на удостоверения за идентичност ( по отношение на вече съществуващи дипломи, сертификати, нотариални актове и т.н.)

Това от чисто прагматична гледна точка, съвсем набързо нахвърляно. Ако се замисля, сигурно има и още.

Въпрос на личен избор е. Няма място за съвети тук, кой както го разбира.

Според мен това е по-скоро в сивата зона – може да бъде и плюс, и минус. Сещам се за тази тема – http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=932636

# 24
  • София
  • Мнения: 24 839
Много зависи за какво става въпрос, но за основните неща като закупуване на имот е лесно- и на двамата като обикновени съсобственици и децата лесно могат да им се направи режима. Делата и подялбата на имотите е много по-лесна от един тежък развод с хиляди претенции.
Обикновените съсобственици не се наследяват един- друг.
При брак  всичко е регламентирано в интерес на двамата и децата.
За мен, да сключиш брак е въпрос на доверие към другия, че заедно ще правите всичко занапред и няма да има мое- твое, а наше.
Живеенето на семейни начала, уж че чувствата били важни, а не подписа, но всеки си стиска парите и купува на свое име пропорционално на дадената сума, много прилича на пословицата " Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари".

# 25
  • Мнения: 2 277
Много зависи за какво става въпрос, но за основните неща като закупуване на имот е лесно- и на двамата като обикновени съсобственици и децата лесно могат да им се направи режима. Делата и подялбата на имотите е много по-лесна от един тежък развод с хиляди претенции.
Обикновените съсобственици не се наследяват един- друг.
При брак  всичко е регламентирано в интерес на двамата и децата.
За мен, да сключиш брак е въпрос на доверие към другия, че заедно ще правите всичко занапред и няма да има мое- твое, а наше.
Живеенето на семейни начала, уж че чувствата били важни, а не подписа, но всеки си стиска парите и купува на свое име пропорционално на дадената сума, много прилича на пословицата " Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари".

Не мога да не се съглася! Не бих могла да го кажа по-добре! Simple Smile

Бракът също така има и символична и духовна тежест, която някои не усещат като тежест, а други виждат като бреме. В този случай не подписът на хартийка има значение, а смисълът, който е вложен в обещанията, които партньорите си дават и които трябва да спазят един към друг. Много хора ги рецитират като: "О, Шипка", а после го забравят и бягат като Овци при първата трудност.. Simple Smile

Това за мама и татко са "гаджета" също винаги ми е било аргумент в полза на брака. Несериозно ми е възрастни хора да са "приятел" и "приятелка" или "партньор" и "партньорка". Веднъж така и не разбрах една двойка дали са двойка или просто въртят бизнес заедно. Не си личеше да показват интимност, но си "партнираха" в нещо и така не разбрах какво точно до по-късен етап.

# 26
  • Мнения: 41 730
Имам брак повече от 10 години и ако реша да се развеждам, мъжът ми може да ми усложни много живота, а и имам какво да загубя.

Е те това е в дъното на всички аргументации за живот без брак - да си оставят вратичка за лесна раздяла. Ама ако е така кажете си, а не приказвайте, че подписът не помагал на любовта. Той на любовта наистина не помага, ама и не пречи с нищо, а законово нещата са много по-добре уредени при наличие на брак.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 25 314
Аз съм от младите, които държат повече на чувствата и отношенията, отколкото на подпис върху хартийка Wink
Това означава ли, че според теб "бракуваните" държат повече на подписа върху хартийката, отколкото на чувствата и отношенията? Защото аз лично също държа повече на отношенията. Но между отношения с подпис и отношения без подпис избирам първото. Т.е. и аз съм от старомодните, които вярват в брака като институция.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 734
Живеенето на семейни начала, уж че чувствата били важни, а не подписа, но всеки си стиска парите и купува на свое име пропорционално на дадената сума, много прилича на пословицата " Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари".
Това и в бракове го има, макар и вероятно по-рядко.

В какъвто и да било тип връзка (с брак или без) такова стискане и делене би ми било отвратително. За мен винаги е било - щом сме заедно, моето е и на двамата. И бих искала и отсрещният да мисли така.

# 29
  • София
  • Мнения: 24 839
Това и в бракове го има, макар и вероятно по-рядко.

В какъвто и да било тип връзка (с брак или без) такова стискане и делене би ми било отвратително. За мен винаги е било - щом сме заедно, моето е и на двамата. И бих искала и отсрещният да мисли така.
Да, има го и в брака при някои- всеки си стиска парите и са си разпределили плащанията, но все пак, добитото след брака е на двамата.
С въвеждането на предбрачния договор, всъщност се заобикаля основния принцип- от "аз" и" ти", ставаме "ние".

Общи условия

Активация на акаунт