С брак или без?

  • 34 944
  • 663
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 28 922
Имам брак повече от 10 години и ако реша да се развеждам, мъжът ми може да ми усложни много живота, а и имам какво да загубя.

Е те това е в дъното на всички аргументации за живот без брак - да си оставят вратичка за лесна раздяла. Ама ако е така кажете си, а не приказвайте, че подписът не помагал на любовта. Той на любовта наистина не помага, ама и не пречи с нищо, а законово нещата са много по-добре уредени при наличие на брак.
1. Кои сме тези "ние", които сме твърдели, че "подписът не помагал на любовта"? Защото, доколкото виждам, аз не само че не съм твърдяла такова нещо, а на всичко отгоре ти се съгласяваш с това твърдение.
2. Законово нещата са по-ясно уредени при наличието на брак, да. И точно заради това един евентуален развод при мен би струвал много повече нерви, време и пари, отколкото една евентуална раздяла. Трябва ли да излъжа и да го отрека или да разсъждавам наивно и да отсека "Не, на мен това не може да ми се случи!"? Защото разводът, и за добро, и за лошо, отдавна не е събитие.
 

# 31
  • София
  • Мнения: 6 001
За да можеш да решиш дали да живееш с брак или без брак, трябва да знаеш какво точно е бракът.
Бракът не нито сватбата, нито подписът в съвета. Подписът е само узаконяването на съжителството.
Бракът е тайнство, завет между двама души, които си обещават, че от този момент нататък ще бъдат едно цяло - духовно и физически. Че ще преминат през живота с взаимна любов, подкрепа, уважение, компромиси със себе си в името на общото. Това не са празни приказки на леличките от ритуалната зала. Просто такъв е живота - весел, тъжен, богат, беден, с болести, трудности, със спадове и върхове. Затова е и важно дали сме сами, поотделно или в единение с партньора си. И пак поради тази причина дали да се женим или не е много важно и отговорно решение, което се взема със сърцето, но и с разума.
Ако духовната част на брака не те интересува, то тогава подкрепям гледната точка на Burds Flu. Също е добра отправна точка за вземане на решение дали да се женя или не.
За себе си бих казала, че пак бих се омъжила, но не бих правила сватба, а малко събиране с най-близки хора. Аз държа на брака в духовните му аспекти.
За синовете ми - каквото изберат. Ако искат да се женят, ако искат да съжителстват. Ще ми бъде трудно да реша каква точно е приятелката на сина ми - гадже или жената, която е избрал за свой спътник до края на живота си. Но това е малък проблем. Да живеят както искат.
И да допълня нещо - бракът не е хартийката, която получаваме в съвета. Не е нещо, което се случва в деня на подписа. Той не се случва от само себе си. Бракът е нещо, което градим заедно през годините и утвърждаваме през всеки ден от семейния си живот.

# 32
  • Мнения: 27
Съжителстваме с мъжа ми без брак вече 12 години,а от 22 години сме заедно.Смея смело да твърдя ,че ми е мъж ,защото този прословут подпис няма да ме накара да го обичам и уважавам повече.Без да искам да обидя някого ,но ние сме много повече семейство от много познати ,които уж са семейство.Това дали ще бъдете с брак или без брак си е личен избор-обсъдете си го двамата.Желая Ви каквото и решение да вземете да се обичате,разбирате независимо какво ще говорят другите за вас.Аз не се срамувам от този факт ,както и децата ни са наясно.  

# 33
  • Вестерос
  • Мнения: 38 365
Много зависи за какво става въпрос, но за основните неща като закупуване на имот е лесно- и на двамата като обикновени съсобственици и децата лесно могат да им се направи режима. Делата и подялбата на имотите е много по-лесна от един тежък развод с хиляди претенции.
Обикновените съсобственици не се наследяват един- друг.
При брак  всичко е регламентирано в интерес на двамата и децата.
За мен, да сключиш брак е въпрос на доверие към другия, че заедно ще правите всичко занапред и няма да има мое- твое, а наше.
Живеенето на семейни начала, уж че чувствата били важни, а не подписа, но всеки си стиска парите и купува на свое име пропорционално на дадената сума, много прилича на пословицата " Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари".
Не, при брак всичко е в името и само НА ДЕЦАТА!


Наследяване може да има и със завещание

# 34
  • Варна
  • Мнения: 25 314
Да, но завещанието в някои случаи може да влезе в противоречие със закона, т.е. да се нарушат някои "запазени части" и т.н. и да се окажеш в страшен филм накрая.

# 35
  • Мнения: 46 594
Ако досега не сте живели заедно по-добре пробвайте първо без брак.
Пък после нещата ще се изяснят.

Аз съм от младите, които държат повече на чувствата и отношенията, отколкото на подпис върху хартийка Wink
Ами то тълкуването е много относително.
Аз лично бих подписала само по любов, за съжителстване обаче нямам никакви проблеми, живяла съм с много хора, даже не е задължително да имаме интимна връзка  Laughing

П.П. В България не разчитайте много на завещание.

# 36
  • Вестерос
  • Мнения: 38 365
Да, но завещанието в някои случаи може да влезе в противоречие със закона, т.е. да се нарушат някои "запазени части" и т.н. и да се окажеш в страшен филм накрая.
Че то и дарението може, но все още хората си даряват. Тя и продажбата на имот може да се разваля , може да се събаря и нотариален акт, но хората си купуват и продават имоти. Като те съдят за запазена част наследниците, наплащаш им частта.

НСЧ, добре , че хората не разсъждават като теб за завещанието, че да има работа и в тази област

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 4 732
Да, има го и в брака при някои- всеки си стиска парите и са си разпределили плащанията, но все пак, добитото след брака е на двамата.
С въвеждането на предбрачния договор, всъщност се заобикаля основния принцип- от "аз" и" ти", ставаме "ние".

То е на двамата, но дали не излиза през носа при такива взаимоотношения. При развод СИО минава в обикновена съсобственост и тогава се избиват, защото не могат да го поделят. А по мои наблюдения, по-често мъже с по-високи доходи от жените си държат да се дели и много по-лесно могат да извиват ръце или да изхвърлят жената на улицата, защото не може да им наплати половината. Т.е. пак не се спестяват гадориите. Освен ако не го убие в брак, тогава може би има полза.  Laughing

Всъщност това е погледнато от песимистичната гледна точка, че връзката няма да прокопса. Ако си се обичат хората до края на живота, бракът е може би по-добрият вариант. Но няма как да се знае предварително.

# 38
  • Вестерос
  • Мнения: 38 365
А бе то може да не е СИО, а на разделност, тогава си е , за който си го е купил, но пак има начин да вземеш и от на другия.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 25 314
Като те съдят за запазена част наследниците, наплащаш им частта.
Ами именно... Има запазени части, които при брак примерно не би ги имало. Т.е. може да се окажеш ощетен, ако си нямал брак, пък даже и да има завещание в твоя полза.

# 40
  • Мнения: 46 594
НСЧ, добре , че хората не разсъждават като теб за завещанието, че да има работа и в тази област
Нагледала съм се на откачени отношения след смърт на близки, затова предпочитам по-изчистените варианти...

# 41
  • София
  • Мнения: 6 001
Тифани, сигурно е така, но освен деца и имоти се появяват и други особености, които с брак биха могли да са далеч по-лесни. Не ми се влиза в подробности, т като не е редно да споделям за драмите на близките. И все пак, в случая се налага майката на момчето да вземе решение, което при наличие на брак би взела съпругата.

А ако няма родители, т.е. починали са?
Има и такива случаи - родителите са починали рано, братът се е запилял нейде по чужбина, децата са непълнолетни. Ако няма и съпруга, кой взема решение в критичните моменти?
То е ясно, че може и никакъв партньор да няма в момента човек и пак да изпадне в ситуация, в която няма кой да вземе решение за него. Но пък ако съжителства, а жена му по закон не му е жена, се попада в много трудна ситуация.

# 42
  • Вестерос
  • Мнения: 38 365
Като те съдят за запазена част наследниците, наплащаш им частта.
Ами именно... Има запазени части, които при брак примерно не би ги имало. Т.е. може да се окажеш ощетен, ако си нямал брак, пък даже и да има завещание в твоя полза.
Че ако нямате деца живият съпруг пак е ощетен, особено ако е под 10 години брака (по-малка идеална част), наследява с родителите/брат/сестра на починалия.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 314
Ами така е, да.

# 44
  • София
  • Мнения: 24 839
Наследяване може да има и със завещание
Може куп врътки да се направят, щом някой не може да има доверие на някого, нищо че разпалено обяснява как не подписа го създава- доверието, де. Peace

Общи условия

Активация на акаунт