Давате ли религиозно възпитание на децата си?

  • 3 266
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
А за да ходят на католическо училище трябва ли да са кръстени?
Поне в католическите училища около нас - не. Имах в университета колега мюсюлманин, на когото децата (също мюсюлмани) ходеха в католическо училище заради славата на доброто възпитание и образование.

# 16
  • Мнения: 1 072
Не, не са ме питали нищо такова като записвах Дани. Това училище ни е най-близко, а и ми хареса. Мисля, че за наистина религиозните тук си има такива училища. Това е било някога католическо, и сега е такова, но наистина религиозно обучение не им дават...

# 17
  • Мнения: 532
ДА, запознавам ги доколкото мога с всичко свързано с религиите, не само християнската.
Лично аз съм възпитавана в семейство на пълни атеисти / днес - Великден баща ми не спря да работи /. Бях около 22 годишна, когато без ничие налагане възприех, че е много по-добре човек да вярва в добрата сила, наречена Бог, отколкото да се измъчва безпътен, търсейки отговори на безброй въпроси. Не че сега имам отговор на всичко  Mr. Green
Не налагам мнението си на малките, но те виждат и чуват много извън семейството и в училище дори. Старая се да ги възпитам в доброто, което ни дава религията, основните ценности и закони. Това, обаче, за мен не е равносилно на кръстене, ходене на църква или палене на свещ. Никое от децата ни още не е кръстено.
Човек носи вярата в сърцето си, а със сигурност, християнската ни прави по-добри.
Невярващият човек е много по-лесно да бъде сломен от трудности или заблуден към лошо, отколкото този, който вярва в някакви добри идеали, били то и религиозни. Не на последно място е и страхопочитанието, колкото и да не ни се иска, ние сме родени грешни на този свят, трябва да има нещо, което да ни води към доброто.

Последна редакция: нд, 23 апр 2006, 23:30 от wright

# 18
  • Мнения: 1 629
Детето ми все още е малко за подобен род възпитание, така че отговарям хипотетично. Отраснала съм с християнските традиции и празници, но без да ми се е говорило за самата религия. Сама съм избрала да вярвам или не, никой не ми е натрапвал нищо. Смятам, засега, да процедирам по същия начин.

# 19
  • Мнения: 1 072
Невярващият човек е много по-лесно да бъде сломен от трудности или заблуден към лошо, отколкото този, който вярва в някакви добри идеали, били то и религиозни.

На базата на какво вадиш тези изводи? Питам те, защото имам един пример за мноооого голям атеист, който по никакъв начин не се сломяваше от трудности и не се заблуждаваше към лошо, за разлика от други познати, ама вярващи. Той си имаше своите идеали, но не виждам ролята не религията в този случай.
Иначе и аз се надявам да възпитам децата си по същия начин - в доброто, основните ценности и закони, само дето не казвам, че го дава религията, а че просто това са моите ценности и закони. Викам му добро възпитание.
Честно казано, не ми пука какъв е начинът, стига да се изграждат пълноценни личности с добра ценностна система, дали че са атеисти или религиозни няма значение.

# 20
  • Мнения: 1 214
Мисля , че е прекалено рано за някакво религиозно възпитание.Водя я в църква , палим свещички (не се случва често) , в къщи имаме  гоблен Тайната вечеря , показва кой е Исус , но не мисля , че осъзнава нещо.

# 21
  • Мнения: 3 740

Иначе и аз се надявам да възпитам децата си по същия начин - в доброто, основните ценности и закони, само дето не казвам, че го дава религията, а че просто това са моите ценности и закони. Викам му добро възпитание.

Аз му викам морал, но в същността си е едно и също.

# 22
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Аз държа на традициите. Отбелязваме всички големи православни дати по съответния начин Wink Тъй като тук са протестанти и католици се налага Велик ден два пъти да го празнуваме  Mr. Green Празнуваме и Халоуин, коеото няма нищо общо с християнската религия Twisted Evil Имаме си детска библия и една друга книжка, в която са описани много хубаво как са произлезли различните християнски символи и традиции, под формата на детски разкази. В училище имат часове по религия, но там учат не само за християнството, а и за други религии. Е, на християнството отделят повече време Wink
Тук има католически и Church of England (протестантски) училища. Обикновено те се водят по-добри и резултатите от изпитите им са наистина по-високи. Преди време бяха разпределили синът ми в едно училище, което беше наполовина към Church of England и аз скокнах, колкото и да е по-добро образованието, факт е, че отделят повече време, за религия, молят се преди хранене и тем подобни, което на мен не ми допада. Обаче от училището ме успокоиха, че Church of England училищата, не налагали вижданията си на децата и им давали доста свобода, за разлика от католическите  Laughing Явно има неписана война между двете  Crazy

# 23
  • Мнения: 532
На базата на какво вадиш тези изводи?
На моя собствен живот.

# 24
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Да, възпитавам детето си в християнските идеи и ценности. Още от времето, когато беше в мен се моля всеки ден, да порастне като достоен човек, добър, силен, мъдър и със сърце изпълнено с любов към Бога. За мен това е важно, защото ние с баща му сме убедени християни. Намирам за напълно нормално и естествено да възпитавам детето си във възгледите и идеите, в които вярваме ние. Разглеждаме детски книжки с християнска тематика, молим се преди хранене и преди сън. Слушаме песни с такова съдържание и ходим редовно на църква.
Освен обаче в морал и християнски ценности искам да възпитам детето си в любов към книгите и знанието. Искам да бъде "съмняващо се", както някой беше казал по-горе, за да изпитва по-добре нещата и да не става лесна жертва на злонамерени хора. Дори и децата на вярващите родители измнават своя личен път в търсенето на Бога. Някои не Го намират и се отдалечават от църквата.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Знаете ли...
Всеки има своята вяра. Дали тя е в Бог или в нещо друго, съвсем негово си - няма значение. Важното е, че не се живее ей така, без капка вяра.

Майка ми е много набожен човек (всяка неделя на църква и горящо кандило всяка неделя), баща ми по-скоро атеист. Кръстена съм и от "време оно" сме празнували у дома всички църковни празници. Водили са ме по църкви, манастири и катедрали, но никога не ми е натрапвана вярата!
Оставиха ме, да се развия и да я почувствам аз лично и нито един от 2-мата не накланяше везните в негова полза.
На 19-20г. прочетох с нестихващ интерес Книгите на Свещеното писание на Новия Завет! Мислих, анализирах, правих си изводи...допадна ми и намерих много истини за живота. От тогава като че ли се засили още повече вярата ми и ето - станах свидетел на някой знаци на Всевишния.

Ще процедирам като моите родители с мен, спрямо децата ми. Без да им натрапвам каквото и да е, ще ги оставя сами да намерят "тяхната" си вяра. Естествено, че аз със своите мисли и дела съм пред очите им и това може би ще им повлияе. Но вярвам, че един ден сами ще намерят своята ориентация по този въпрос!

П.П: Баща ми също прочете Библията, както си е заклет атеист и каза, че има много важни истини за живота...

# 26
  • София
  • Мнения: 1 677
Да,възпитавм ги в християнските ценности.Ние със съпруга ми сме вярващи и смятаме,че вярата в Бог е най-важното за децата ни.

# 27
  • Мнения: 1 849
Мислили ли сте, защо толкова много деца стават жертва на секти?
Аз смятам, че в човека е заложено, че има Бог и той го търси. Но когато детето не познава Библията и това което направи Христос за нас, лесно е някой да му промие мозъка. Това е мое виждане.

Ние, ще се стремим да научим децата си да познават лично Бога и виждайки нашия живот сами да направят избора си. Няма да им натрапваме нищо. Бог ни дава правото на свободен избор и аз трябва да го направя за децата си.

# 28
  • Мнения: 2 792
    Напълно съм съгласна с  цвета. И аз се опитвам да науча децата да разсъждават и да анализират отговорите и информацията, която получават. Запознавам ги с християнската религия, което не означава, че ги възпитавам религиозно, за тях  всичко все още звучи, като една приказка за доброто и лошото, намирам че в една по-ранна възраст Библийската история е удачна за обяснение на някой етични и морални норми, нищо повече.
   Не приемам ограничаването на избора или въобще не даването на избор, налагането на определени виждания и слагането на рамки, всяка една религия в крайна сметка прави точно това, за това не съм привличена от нито една.

   Димана и Момчил в момента са много впечатлени от Бог и историите за него, но са също  толкова впечатлени от историите за динозаврите,  еволюцията и още хиляди неща. Миналата година на пътувахме от Плевен за София и Димана искаше да и разказвам как е създаден светът ама първо в Библията, после как е възникнал живота на планетата Земя (защото четем много енциклопедии Crazy), после ей така по-между другото, а Вселената как се е появила и планетите и колко е голяма(Вселената). Накрая се чувствах като положила държавен изпит Tired обикновено разпитът свършва по-бързо, но като ме беше хванала на тясно в колата и нямаше какво да я разсее Laughing. Пак се отплеснах, темата всъщност беше за религиозното образование .... Rolling Eyes Laughing

 

# 29
  • Мнения: 3 550
Как го правите? Защо? Не е ли редно да им дадете право на избор?
ДА, давам религиозно възпитание на сина си. Семейството ни е вярващо, праволавни християни сме.
Как го правите? Кръстихме го рано, на 40-тия му ден. Оттогава редовно го водя с нас в храма и се причастява почти всяка неделя и на празник. Седи с нас на масата и слуша как казваме молитви преди и след хранене. Показвам му иконите и му обяснявам кой е изобразен на тях. Той вече и сам сочи и ме пита. Уча го да почита и целува Кръста, Евангелието и др. Казвам молитвички заедно с него преди лягане и след ставане от сън. Надявам се един ден да ги запомни, произнася и изобщо, да има свой молитвен живот. Един ден ще му чета и разказвам все повече и повече.
Защо? Мисля, че така е редно и това е най-доброто за него.
За избора - Мисля, че е твърде малък, за да избира сам. В момента ние избираме какво да получи за ядене, кога да го изведем на разходка, с какво да го облечем и др. Тъй като сме българи, му говорим на български език и очакваме и той да го проговори. Тъй като сме православни християни, го въвеждаме в тази вяра и очакваме и той да я изповядва.  Когато порасне достатъчно, ще има право на избор. Ще избере дали и какъв чужд език да учи, дали да се храни като нас или да набива само шоколад и кроасани, ще избира сам дрехите и прическата си и др. Ще има право да избере дали да бъде християнин, мюсюлманин, дъновист или др. Дотогава изборите правим ние.

Общи условия

Активация на акаунт