Давате ли религиозно възпитание на децата си?

  • 3 266
  • 73
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 472
maatete, съгласна съм с това, което казваш. Аз също се чудя какво имат предвид хората, които казват, че не са фанатици. Другото, което много често се среща е фразата: "вярвам, ама не съм съгласна с Църквата и нейните, догми (канони, ограничения и т.н.) Би ми било интересно някой от пишещите тук да сподели какво има пред вид под това? От какво смятат, че Църквата лишава вярващите? Питам не за да се заяждам, а наистина се интересувам.

Аз вярвам в Бог, но наистина не спазвам всичките обичаи на църквата. Разочарвана съм от Църквата, като институция, което не ми пречи на вярата на христианското възпитание на децата ми. Защо не слагам равенство между Църква и Бог е съвсем елементарно - като се почне от инквизицията и се свърщи до разделените синоди, скандали за имоти и полицейска охрана пред църкви, пияни свещеници и т.н.
Не мисля, че минаване под масата на Разпети петък, обикаляне около църквата и забрана за влизане на скоро родила жена, по някакъв начин засилват вярата или извисяват духовно човек. Списъка на подобни ритуали може да стане дълъг. Аз не съм запозната с мнооого голяма част от тях, но още веднъж казвам, че това не пречи на вярата ми.

# 46
  • Мнения: 1 858
За пореден път срещам думичката "фанатизъм" както обикновенно тя не се тълкува добре. Силната вяра и любовта към Бога е едно а фанатизма съвсем друго. Фанатизма произлиза от човека не от Библията или от вярата. Фанатизма е плод на болни моззъци, които изкривяват словото в Библията и го използват за предтекст за своите зловещи постъпки. Например ще направя жертвоприношение с младо момиче за Бога-Бог не иска това от нас и никъде няма да го срещнем в Библията. Или се повеждат войни и жестоки убийства в името на вярата Бог не иска това, това е плод на човешкия ум или липса на такъв. Бог е любов , Бог е смирение. Така, че думичката "фанатизъм" хич не може да стои до "вяра".
Сигурно си права,може би не е това точното обяснение.Под фанатично вярваща имах предвид,че не следвам сляпо каноните на църквата.Като човек съм си изградила свои ценности,покриващи се до голяма степен  с християнските ,но не ги спазвам 100 %.Затова казах ,че не съм фанатично вярваща.За мен фанатично звучи напълно следващ законите на вярата. Тоест има неща в нашата религия,които не споделям.
Пак казвам "фанатизма" няма нищо общо с сляпата вяра! Фанатизма е оправдание , че првя нещо заради Бога . Фанатисти са хора, които едва ли не са способни да убият човек защото си въобразяват, че това е волята божия. Фанатизма е изкривяване на вярата под призмата на нечии болен мозък. Фанатизъм и вяра било то и сляпа не могат да стоят едно до друго и нямат нищо общо по между си. К'ви канони к'ви пет лева? Ако се прочета Библията внимателно там никъде не пише за законите, каноните , правилата на църквата-там пише единствено за заръките на Бога към вярващите. Да не говорим, че в новия завет никъде не пише "забранявам" а "препоръчвам" пише още, че нищо не е забранено но не всичко е полезно. Бог ни дава свободна воля, Бог е любов той не е тиранин! Ако се проучи внимателно словото ще разберете , че Бог иска ние да бъдем свободни а не в оковите на цигарите , алкохола и т. н.
Последното го дадох само за пример нищо повече.
Бог не иска ние да бъдем роби на фанатизма. Фанатизма е болест и няма нищо общо с вярата в Бога!

# 47
  • Мнения: 2 543
Аз вярвам в Бог, но наистина не спазвам всичките обичаи на църквата. Разочарвана съм от Църквата, като институция, което не ми пречи на вярата на христианското възпитание на децата ми. Защо не слагам равенство между Църква и Бог е съвсем елементарно - като се почне от инквизицията и се свърщи до разделените синоди, скандали за имоти и полицейска охрана пред църкви, пияни свещеници и т.н.
Не мисля, че минаване под масата на Разпети петък, обикаляне около църквата и забрана за влизане на скоро родила жена, по някакъв начин засилват вярата или извисяват духовно човек. Списъка на подобни ритуали може да стане дълъг. Аз не съм запозната с мнооого голяма част от тях, но още веднъж казвам, че това не пречи на вярата ми.

Ето как става ясно, че много неща знаеш, но и много ти убягват. Първо - инквизицията няма нищо общо с Православието, ама нищо. Второ - не бих искала да ставам адвокат на никой от двата Синода, но все пак е добре е да помним, че епископите също са хора. Също и пияните свещеници. Как пък само това се вижда? Как пък аз познавам толкова добри и смислени хора сред свещенството? Трето и четвърто - всяко от нещата, които се правят в храма има своя дълбок смисъл и значение - и очистителната молитва за родилките, и покланянето пред Плащаницата на Разпети Петък (а не "минаване под масата"), но човек трябва да има желание да ги научи. И само по себе си нищо от тези неща не извисява човек, с това съм напълно съгласна. Но и да критикуваме без да сме наистина запознати, също не ни е от полза. Нито пък на децата ни.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 249
Да.

Цвета, представи си за миг, че си сериозно вярващ човек, за който вярата надхвърля  границата на живота и съответно засяга живота след смъртта, респективно спасението на душата. Няма ли да направиш всичко, което зависи от теб, за да се "спаси" детето ти?!
И макар, че вярата е вяра, точно защото не е знание Laughing, вярващият "познава" неща и отношения, които определено би искал да предаде на детето си (experience един вид).
Изборът не му е отнет, всъщност по отношение на вярата (за добро или зло) никой не може да го направи вместо него.

Козуначката, сериозно ли успяваш да говориш на децата си любовта на Бог към хората без да вярваш и без те да усетят това? Или може би не разбирам какво имаш предвид под "нерелигиозна"?

# 49
  • Мнения: 22 935

Цитат
Пак казвам "фанатизма" няма нищо общо с сляпата вяра! Фанатизма е оправдание , че првя нещо заради Бога . Фанатисти са хора, които едва ли не са способни да убият човек защото си въобразяват, че това е волята божия. Фанатизма е изкривяване на вярата под призмата на нечии болен мозък. Фанатизъм и вяра било то и сляпа не могат да стоят едно до друго и нямат нищо общо по между си. К'ви канони к'ви пет лева? Ако се прочета Библията внимателно там никъде не пише за законите, каноните , правилата на църквата-там пише единствено за заръките на Бога към вярващите. Да не говорим, че в новия завет никъде не пише "забранявам" а "препоръчвам" пише още, че нищо не е забранено но не всичко е полезно. Бог ни дава свободна воля, Бог е любов той не е тиранин! Ако се проучи внимателно словото ще разберете , че Бог иска ние да бъдем свободни а не в оковите на цигарите , алкохола и т. н.
Последното го дадох само за пример нищо повече.
Бог не иска ние да бъдем роби на фанатизма. Фанатизма е болест и няма нищо общо с вярата в Бога!
Това имах предвид.Аз се моля на Бога .където почуствам нужда,не специално в храм.Опитвам се да живея с неговите съвети и толкова.За мен нещата са прости.Не ме интересува кой ден е,какво се прави или не на този ден.Дали се пости,чисти,готви,пере или не на този ден.Кога се ходи на църква,защо.Проявявам любопитство и толкова.Но не смятам,че не съм праведна.Опитвам се поне.

# 50
  • Мнения: 1 858

Цитат
Пак казвам "фанатизма" няма нищо общо с сляпата вяра! Фанатизма е оправдание , че првя нещо заради Бога . Фанатисти са хора, които едва ли не са способни да убият човек защото си въобразяват, че това е волята божия. Фанатизма е изкривяване на вярата под призмата на нечии болен мозък. Фанатизъм и вяра било то и сляпа не могат да стоят едно до друго и нямат нищо общо по между си. К'ви канони к'ви пет лева? Ако се прочета Библията внимателно там никъде не пише за законите, каноните , правилата на църквата-там пише единствено за заръките на Бога към вярващите. Да не говорим, че в новия завет никъде не пише "забранявам" а "препоръчвам" пише още, че нищо не е забранено но не всичко е полезно. Бог ни дава свободна воля, Бог е любов той не е тиранин! Ако се проучи внимателно словото ще разберете , че Бог иска ние да бъдем свободни а не в оковите на цигарите , алкохола и т. н.
Последното го дадох само за пример нищо повече.
Бог не иска ние да бъдем роби на фанатизма. Фанатизма е болест и няма нищо общо с вярата в Бога!
Това имах предвид.Аз се моля на Бога .където почуствам нужда,не специално в храм.Опитвам се да живея с неговите съвети и толкова.За мен нещата са прости.Не ме интересува кой ден е,какво се прави или не на този ден.Дали се пости,чисти,готви,пере или не на този ден.Кога се ходи на църква,защо.Проявявам любопитство и толкова.Но не смятам,че не съм праведна.Опитвам се поне.
Аз съм протестантка и ние не палим свещи, не правим приноси,не почитаме светците на православната църква. Ние имаме домашно събрание където се говори по словото. Нямаме икони и разните му там разточителства. Почитаме Рожданието и Възкресението на нашия Господ  Исус. Молим се винаги когато сме на служба(в "църквата") молим се и когато сме сами. Чистим си, перем си и вършим всичко, което имаме за вършене на всички православни празници но Рождението, Възкресението и неделята пазим . Ние постим тогава, когато искаме но постим. Познавам хора, които веднъж в месеца постят три дни без хляб и вода и това време прекарват в молитва и Бог ги възнаграждава-това обаче е личен избор не е определено никъде от Бога (в Библията)  от кога до кога и как трябва да се пости. Та общо взето горе долу това са нещета по , които се разминава моето виждане за вярата с виждането на православната църква. Не обвързвам никого с това, което казвам! Бог ни даде павото на свободна воля и ние нямаме право да се съдим едни други защото ще бъдем съдени според както сме осъдили. Простете за  гершките в поста но много бързам и хич няма да проверя.

# 51
  • Мнения: 179
Вярвам,че единственото ,което можем да оставим на децата си е личният пример.Каквото и да им говорим,ако не го живеем - напразно е.В нашето семейство сме вярващи и за децата ни е съвсем естествено,че има Бог.Не е необходимо да си поставям специална програма да ги ограмотявам по въпроса,или да чакам определена възраст.За тях Бог е реален,защото и за нас със съпруга ми Е такъв.

Матей 19:14 "А Исус рече: Оставете дечицата, и не ги възпирайте да дойдат при Мене, защото на такива е небесното царство."

# 52
  • Мнения: 1 858

Матей 19:14 "А Исус рече: Оставете дечицата, и не ги възпирайте да дойдат при Мене, защото на такива е небесното царство."


 smile3501

# 53
  • Мнения: 22 935
Вярвам,че единственото ,което можем да оставим на децата си е личният пример.Каквото и да им говорим,ако не го живеем - напразно е.В нашето семейство сме вярващи и за децата ни е съвсем естествено,че има Бог.Не е необходимо да си поставям специална програма да ги ограмотявам по въпроса,или да чакам определена възраст.За тях Бог е реален,защото и за нас със съпруга ми Е такъв.

Матей 19:14 "А Исус рече: Оставете дечицата, и не ги възпирайте да дойдат при Мене, защото на такива е небесното царство."

Peace

# 54
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Сега ако може някой да ми каже как водейки се от Библията са произлезли католици, протестанти и православни  newsm78 и кой според вас не е видоизменил смисъла Wink

# 55
  • Мнения: 1 858
мери да знаеш със сигурност всеки ще изходи от собствената си позиция и вяра. Всяко течение в християнството  тълкува словото различно. При нас се тълкува буквално- както го пише така го приемаме и изпъняваме всеки според възможностите си пък нека Бог отсъди. Искам да споделя с вас каква лщбов проповядва Библията пък вие я приемайте както искате.

"Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее, не безобразничи, не търси своето, не се раздразня, не държи сметка за зло, не се радва за неправдата, а се радва заедно с истината, всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи."
Коринтяни глава:13
Надявам се някой ден да я достигна!

# 56
  • Мнения: 179
 Важна е основата,а тя е една и съща за католици ,протестанти,православни.Основа е вярата в Божия Син - че Той се роди от девица,живя без грях,умря за нашите грехове и възкръсна от мъртвите.
1 Коринтяни 3:11
   Защото никой не може да положи друга основа, освен положената, която е Исус Христос.
Това ,че тези деноминации се различават по службите и начина на провеждане,не е от голямо значение.

# 57
  • Мнения: 1 849
Сега ако може някой да ми каже как водейки се от Библията са произлезли католици, протестанти и православни  newsm78 и кой според вас не е видоизменил смисъла Wink

Толкова много ми се иска да спрем да се припираме кой по-по-най. Тялото на Христос на земята е църквата, респективно тези които вярват в Него. Надали като ни погледне от горе и си вика тези са мои, а онези не чак толкова. Станахме за смях на невярващите. Хората се нуждаят не от закони и ритуали, а наистина да разберат огромната Божия любов към хората.

На въпроса:

И трите течения вярват в:
1. Един триединен Бог-Бог Отец, Сина, Святия Дух неразривно свързани.
2. Грехът отделя човека от Бога.
3. Самият Бог се смири и дойде да спаси хората, за да може да възстанови връзката с човека.
4. Спасението е по благодат-т.е. дар от Бога.
5. Делата са следстве на любовта ни към Бога.


Различия:

Католиците определят Папата като наместника на Бог на земята. И може да прощава грехове.
Протестанти и Православни не приемат, че човек може да е наместник.

Католиците обожествяват Дева Мария. Православни и Протестанти не приемат, че може да се обожествява човек.

Католиците и Православните вярват, че има светци (определени такива от църквата, които могат да ти помагат и да се застъпват за теб пред Бога)-което го няма в Библията
Протестантите вярвят, че има само един посредник-ходотай между Бога и човека и това е Исус Христос.(1 Йоана 2:1, 1 Тимотей 2:5), вярват, че хората които са мъченици за вярата си са достойни за уважение но не за поклонение и, че чудесата които са правили не са ги правили те, а Бог чрез тях и логично е да се прославя Бога не човека.

Католици и Православни почитат много празници които са езически-червене на яйцата, слагане на яце под възглавницата,лазаруване.....прескачане на огньове.....(не ги знам всичките)
Протестантите смятат, че се прави само това което пише в Библията.(не слагат мартеници, защото здравето ни зависи от Бога, не от конците)

Католици и Православни правят панахиди за умрелите и струвания, като вярват, че като се молиш за душата на човека, ще му стане по-добре.
Протестантите вярват, че човек прави своя избор докато е жив-повярваш в Христос-отиваш в рая, не повярваш в ада, умреш ли всичко е свършено. Вярват, че ака човек е отишъл при Бога то той няма нужда от нищо, защото Бог е всичко от което се нуждаем, а в Рая и улиците са от злато. Wink

Католиците и Православните имат много ритуали-измислени от хората, за които се вярва, че са много важна част от Богослужението. Но с течение на вековете се е изгубил смисълът им и са станали като традиция, а хората са забравили, че за Бога са важни сърцата ни. Имат написани молитви и си ги повтарят. Песнопенията и текстовете им са според канон, който не се променя и се говори само на старобългарски. Не знам как стои въпросът с католиците мисля, че има някои от тях които говорят на разбираем език.
Протестантите вярват, че Бог е в сърцата ни и могат да разговарят с Него като с баща си. Вярват, че за Бог не е важен начина по който му отдаваш почит, важна е почитта. Пеят на Бога песни със съвремена музика и измислени от хората в момента. (В Библията е описаното хваление на Бога е много динамично-всякакви видове инструменти от елхово дърво, с арфи, с псалтири, с тъпанчета, с цитри и с кимвали-2 Царе 6:5). Не палят свещи. Нямат ритуали.

Православни и католици покланят се на икони и предмети. Като твърдят, че могат и да извършват чудеса.
Протестантите вярват, че това е нарушаване на първата заповед да не си правиш кумир. Не може да бъде нарисуван Бог, защото никои не го е виждал, без да умре. Покланят се единствно на Бога. (Исая 40:18; 45:20; Изход 20:4;)

"22 Като се представяха за мъдри, те глупееха,
23 и славата на нетленния Бог размениха срещу подобие на образ на смъртен човек,.."Послание към Римляните 1:22,23

Протестантите вярват, че чудеса може да извършва единствено Бог, може и чрез човек, но само Бог.

Протестантите вярват в кръщението в Святия Дух (Деяния на апостолите 2 глава; Ев. от Матей 3:11) с проява говорене на чужди езици (това не го премат всички течения)
Православните вярват, че това е било за първата църква и сега няма място, защото църквата е вече изградена.

Протестантите вярват, че кръщението трябва да е израз на решението да следваш Бога и декларираш, че умираш за греха и си жив за Бога. Послание към Римляните 6:4-14
Православни и Католици кръщават малки деца които нямат разбиране за Бога. А сега има практика просто да се извършва ритуал независимо вярваш ли, невярваш ли.

Протестантите нямат определени храмове,защото вярват, че църквата е обществото от хора не сградата. Вярват в свързаноста на хората от това общество, които взаимно си служат и грижат един за друг.
Католиците и Православните-хората не са свързани по между си, могат да посещават богослуженията и да си тръгват независими едни от други. Връзката им е със свещеника при изповед и извършване на отделни ритуали.

Поста при протестантите е такъв какъвто е описан в Библията-не се яде, а ако реши човек може и да не пие вода. Целта е смирение на душата, духовна сила, изцеление, победа. (Исая 58:5)
Католиците и православните имат точно определени дни и начини определени от канона.

Причастието при католиците и православните се взема след поста. (точно не му знам смисъл, но може би, че са ти простени греховете)
При протестантите причастието се взема за възпоменание за делото на кръста и символизира тялото което беше разчупено за нас и кръвта която беше проляна.(1Коринтяни 11:25-27) Вземането на причастие е акт с който изявяваш, че си част от тялото на Христос т.е. църквата.

В някои съвремени протестански движения се набряга особенно много за даването на десятъс от доходите. Това е правено в Стария Завет. В Новия Завет се говори, че всичко което притежаваш е на Бога. Но това е едно от основните неща което стряска много хора не познаващи Библията.

Не претендирам да съм изчерпателна и сигурно не съм използвала правилните думи, моля да ми простите!

Благословение на всички!




# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Ние с мъжа ми сме атеисти и възпитаваме у децата си подобни възгледи. Разбира се, ако някой от тях избере вярата, няма да му се противопоставяме, но се опитваме да ги научим да се съмняват и да търсят повече от един отговор на въпросите. Вчера обаче Камен ми каза, че сред неговите съученици нямало други, които не вярват в Бог. Учителят им също често им говори за християнските традиции и ценности, което според мен е добре, но още по-добре е, че не се опитва агресивно да им проповядва. Виждам, че детето се колебае между авторитета на учителя и на родителите си. Не се опитвам да му натрапя нашите възгледи, просто му обяснявам защо едни хора вярват, а други не. Предполагам, че много от вас възпитават децата си като християни /или последователи на някоя друга религия/. Как го правите? Защо? Не е ли редно да им дадете право на избор? Как се справят тези от вас, които искат да не намесват религията в живота на децата си?

Абсолютно НЕ съм съгласна с твоето виждане за  нещата. Бог е казал, че блажени са вярващите и тези, които вярват, без да са видяли и докоснали  Wink

Също така, няма да изпадам в някакво специално обучение, но би било добре сина ми да знае за нашия Господ Бог, живота, смъртта му и възкресението му...
Абсолютно съм съгласна с БУБА Peace

# 59
  • Мнения: 101
Определено смятам да науча сина ми на всичко, което зная за Бог. Волята като порасне разбира се ще е негова. Не бих го оставила обаче на течението и да чакам някога да се сети за Бог. Той няма две години, но от както се е родил постоянно се моля с него - за храната, преди лягане. Вече  знае и като кажем молитвичка си събира ръчичките и започва да си мърмори нещо под нослето. За мен е важно да възпитам в детето си христианските ценности и да Му  покажа любящия Бог, който е умрял за всички нас. Това разбира се си е мое мнение. Всеки решава сам за себе си.

Общи условия

Активация на акаунт