Коледа 2016 -1 тема

  • 166 368
  • 761
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 494
Благодаря много за отговорите и рецептите. Не ми стана ясно този бадемов екстракт откъде може да се вземе, може ли да се замени или изпусне?

# 691
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Много често заменям бадемовия екстракт с амарето - придава много приятен аромат на бадеми Simple Smile

# 692
  • Viena
  • Мнения: 3 559
Момичета, дайте ми рецепта за шоколадова торта за Коледа - много искам да е със сметана, маскарпоне и много шоколад Hug
Шоколадова торта с маскарпоне



Продукти:
за блатовете
4 яйца
2 кофички кисело мляко
3 ч.ч. кристална захар
1 1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. сода бикарбонат
1 пакетче бакпулвер
4 с.л. какао
5 ч.ч. чаши брашно
за шоколадовия сироп
150 мл прясно мляко
100 гр масло
5 с.л. захар
3 с.л. какао
50 мл ром или коняк
1 пакетче ванилия

за шоколадовия ганаш
600 мл сладкарска сметана (животинска или растителна)
500 гр шоколад (300 гр натурален и 200 гр млечен)

за белия крем
500 гр маскарпоне
200 гр заквасена сметана
200 мл сладкарска сметана за разбиване

Приготвяне:

Блатове: Разбийте яйцата със захарта. Добавете последователно олиото, киселото мляко, содата като бъркате непрекъснато. Пресейте брашното с бакпулвера. Добавете и какаото. Трябва да получите не много гъсто тесто (като за кекс). Разделете на две части. Изсипете в предварително намаслени и  набрашнени тортени форми с ринг. Печете на 180 градуса около 25-30 минути. Проверете готовността с клечка за зъби. Охладете напълно и разрежете през средата на две. Получавате четири блата.

Шоколадов сироп: Сложете маслото, млякото, захарта и какаото  в малка касерола. Поставете на котлона и изчакайте докато кипне. Изключете котлона и оставете леко да се сгъсти. Отдръпнете от огъня и оставете да се поохлади. Прибавете алкохола и ванилията.

Шоколадов ганаш: В дълбока касерола загрейте сладкарската сметана – без да завира. Изсипете натрошения шоколад и разбъркайте до получаването на еднородна, лъскава смес. Приберете в хладилника да се охлади, като от време на време разбърквате.

Бял крем: В дълбока купа изсипете маскарпонето и заквасената сметана. С миксер разбийте добре. В отделен съд разбийте и сладкарската сметана. Съединете двете смеси като внимателно разбърквате с лъжица или шпатула.

Сглобяване на тортата: В тортената форма поставете блат. Сиропирайте с школадовия сироп. Изсипете част от шоколадовия ганаш – не трябва да се е втвърдил. Приберете в хладилника и изчакайте да стегне. Извадете и нанесете отгоре от белия крем. Поставете нов блат и повторете всички стъпки. Върху последния блат нанесете само ганаш, а с останалия бял крем измажете тортата отстрани и декорирайте по ваш вкус.

# 693
  • София
  • Мнения: 11 666
Благодаря много за отговорите и рецептите. Не ми стана ясно този бадемов екстракт откъде може да се вземе, може ли да се замени или изпусне?
Ако си от София, бадемов екстракт има на ул. "Н.Рилски" 57 Арома Хаус. Малки шишенца и се слага само по една капка с капкомер, много е силен и ако се сложи повече сладкиша ще нагарча неприятно. Такава грешка съм правила и затова предупреждавам.

# 694
  • София
  • Мнения: 1 364
Момичета, дайте ми рецепта за шоколадова торта за Коледа - много искам да е със сметана, маскарпоне и много шоколад Hug
Тази е вълшебна и мнооого лесна Hug
http://www.vkusnoteka.bg/2010/10/blog-post.html

# 695
  • Мнения: 212
Момичета, много благодаря за рецептите за тортата - ако има още - давайте Hug

# 696
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Момичета ,дъщерята иска коледна къщичка Laughing направила ми е шаблони и плановете за утре са  да и посветя време.Решила съм за тестото да замеся от това за меденки  newsm78 тези по рецепта на Джема . Може ли да го замеся тази вечер и да го правя утре? newsm78 И още нещо важно ,със какво да  лепя?Чела съм за разбит белтък ,ама това не е ли опасно като престои  ooooh! Защото сто процента това дете няма да даде на никой да я пипне къщичката до коледа.Сигурно и ще я накипри до елхата ,а там е топло!Ако лепя с разтопен бял шоколад?
Нищо й няма на белтъчната глазура, момичетата вече са ти отговорили. Имай предвид, че с карамела трябва да работиш бързо и точно. Ако нямаш много опит, по-добре избери белтъчна, защото е по-лесно. Peace И едно лично мнение - меденото тесто на Джули от рецептите на Наталина е по-подходящо за къщичка, защото запазва перфектно формата си - не се раздува, не изкривява ръбовете. Ако не ми вярваш, погледни снимките на едната и на другата. На Джема е много вкусно, но по-подходящо за слепени меденки, не за такива детайлни и прецизни конструкции. Peace


Аз съм до под кривата круша тази година. Нямам време и почти нищо не съм правила. Пробвам някакви нови неща. И изгорих с гръм и трясък 2 тави сладки, а линцерите ми са за ожалване пак по същата причина. Изобщо тази година - излагация. Има още време, но нещо и настроение загубих. Tired

# 697
  • София
  • Мнения: 1 179
http://www.24kitchen.bg/shows/pekarnata-na-sara/recipe/trojno-shokoladova-torta

Аз мисля да правя тази. Много ми хареса като я гледах по телевизията и има доста впечатляваш вид.

# 698
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 366
Аз съм правила "Шоколадова симфония" - шоколадът в нея е малко над килограм и определено винаги се харесва.

# 699
  • Мнения: 1 265
След като от Бадемовите сладки на Дядо Коледа - нищо не остана, днес направих две дози
Ванилени рохлички. Но понеже ме домързя да ги завивам приеха формата на моливчета.

*да сподела за тези, на които им се чупят - така много лесно се отлепват от тавата и не се чупят в средата!



Тъй като имам изрична забрана да не правя много сладки  Mr. Green #Crazy в списъка има още:
*бонбони Фереро Рошер
*меденки с пълнеж
*Schoko-Nuss-Kugeln
*шотландски коледни бисквити (на Марчева)

# 700
  • Мнения: 13 490
http://www.24kitchen.bg/shows/pekarnata-na-sara/recipe/trojno-shokoladova-torta

Аз мисля да правя тази. Много ми хареса като я гледах по телевизията и има доста впечатляваш вид.
Добър избор, лесна и вкусна торта.

# 701
  • Мнения: 2 472
Момичета, капучиновите звезди мога ли отсега да ги слепя с глазурата  между марципана и основната част или е още рано? Всъщност просто да добият абсолютно завършен вид или е много рано още?

# 702
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 379
И аз да попитам нещо - какъв пош използвате за онази тънка красива украса върху меденките? И от къде си го закупихте?Аз утре мисля да проверя в Джъмбо,там дали ще има? newsm78

# 703
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте, "сладки" дами!  Hug

Аз тази седмица бях с някакъв вирус и макар че бях в къщи, нямах сила и желание за нищо. Едва вчера успях да изпека десетина свещника от медено тесто и още малко меденки, както и да приготвя тестата за линцери и ванилените кравайчета. От днес обаче съм 3 дни на работа (утре и в понеделник по 12 часа), та чак през седмицата ще ги пека.

Момичета чудесни неща показвате, толкова е уютно в тази темичка!  Heart Eyes
Джемма, както винаги си като машинка - всичко е много, точно и красиво!
sem22, добре си го измислила! Simple Smile

И аз да попитам нещо - какъв пош използвате за онази тънка красива украса върху меденките? И от къде си го закупихте?Аз утре мисля да проверя в Джъмбо,там дали ще има? newsm78

Аз използвам найлоново пликче, но става и с фунийка от пекарска хартия или целофан. Няма смисъл да купуваш пош заради това.

Момичета, капучиновите звезди мога ли отсега да ги слепя с глазурата  между марципана и основната част или е още рано? Всъщност просто да добият абсолютно завършен вид или е много рано още?

Още им е рано за слепяне изчакай още седмица поне. Peace

Моята торта тази година ще е сигурно целувчен "Рафаело" за да оползотворя белтъците, иначе правя обикновено какаови целувки и Тирамису или Покривче.

# 704
  • София
  • Мнения: 3 610
Писах, но преди мен е отговорила Наталина  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт