Отговори
# 615
  • Мнения: 1 736
Да правят се снимки, но има ли смисъл? Ако няма зародиш, няма какво да се направи за момента. Иначе не се притеснявай, че не са се показали кътниците. Те могат да се хранят с обща храна и без зъби - беззъбите баби как се хранят?? Ния ядеше солети още преди да й е поникнал първият зъб. Кръцкаше си ги все едно си има всичко.
Ние също сме на фаза "вече съм голяма" - иска да яде сама, да се качва и слиза по стълбите сама -  общо взето иска всичко сама да прави, а не може.

# 616
  • Мнения: 3 199
Дани се качва и слиза сама по стълбите, хем са извити. Държи се за парапета и се оправя, естествено, стоя до нея. Иска да яде сама ако е от моето ядене, от нейното не иска и много трудно да храня все още - с телефони, клипчета и простотии  ooooh! За гърне и дума не може да става. Още е с биба, а заради зъбите дори не се напъвам да й я махам.

# 617
  • Italia
  • Мнения: 705
Здравейте октомврийчета!  Отдавна не съм писала, има за разправяне...
На Йоана и избиха и четирите кътника и четирите кучешки...всички зъбчета избиваха без никакви проблеми....
Спрях я от детската кухня, има два месеца, вече аз й готвя или пък яде от нашите манджи. Или яде кюфте без проблем, или супата трябва да и пасират за да се наяде ..капризи всякакви.любима храна домати и маслини  Laughing
За гърне не иска и да чуе, играе си с него, казва,че е акала с " ъъъъ" когато вече се е изакала. Вода пие мнооого....
Наскоро изкарахме рубеола. Започна като настинка, температура над 39 градуса, на третия ден се появи обрив по цялато телце, мина за три дни. Остава и до днес обаче, увеличените лимфни възли зад ушлетата.
Януари пък лежахме в болница заради вирус, но всичко мина и замина...
Аз се върнах на работа, октомври, когато тя навърши годинка, справяме се, живи и здрави да са бабите, не мисля да я давам на ясли, правя сметки направо за детска градина...
И последно да кажа, че подадохме документи към фонда за второ детенце, дай Боже догодина да се запиша отново към чакащите Живот!  Praynig  Simple Smile
Лека и спокойна вечер от мен  Hug

 

# 618
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Елен, радвам се че наминаваш  Hug съжалявам за болестите, през които сте минали, дано не се повтарят вече, за рубеолата много странно - като не ходи на ясла откъде я лепнахте  newsm78
Успех с фонда и следващия опит Praynig Hug
При нас нищо ново - гледаме си се, радваме се, че макар и не много постоянно хубавото време се завръща лека-полека. Като взема Ивайла от ДГ отпрашваме към парка. Тео направо се научи да играе на площадката за деца над 3г., защото на големите не им е интересно на тази за по-малки. Голямо ми е инатче - тръшка се, инати се, истински се сърди и страда, когато не стане на неговото, но и ми е сладък гушанчо - нито Алекс, нито Ивайла са ми били такива. С разхвърлянето, като че ли се поспря малко, или поне що се отнася до шкафовете, иначе разнася из стаите всичко, което намери.
Това е от нас .
Хубав ден  Hug

# 619
  • Варна
  • Мнения: 178
Елен,успех миличка.
Вашите заспиват ли самички? Моята свекърва първите месеци развали дисциплината като го разнасяше все на ръце да не получил херния,трябвало да е спокойно бебето. До скоро го приспивах в градинска люлка с легнало положение,но вече би трябвало и сам да заспива. Покучава се само когато е изтощен.

# 620
  • Мнения: 3 595
Здравейте и от мен.

Не знам последно какво съм писала, но по темите както и новостите при нас - Мила е от доста време в нейна си стая, най-накрая я направихме. Без проблем стана преместването на кошарата от нашата спалня там, по-скоро аз не спах от притеснение, отколкото тя имаше проблем със съня. Но в изминалата седмица имахме някакъв проблем с кошмари, будеше се много, вземахме я при нас на леглото да спи, което тя винаги е мразела, и пак не спа добре, много неспокойно с много въртене. Снощи само половината нощ прекара в нашето легло, надявам се да преминава този период. Уплашена е от нещо конкретно, говори за него, но не мога да разбера къде и какво точно е видяла, а по цял ден съм с нея. Но май минава.

Иначе заспива сама от доста време, но работихме много усилено по това. Винаги има моменти покрай примерно такъв период с кошмари, или пък зъби да иска някой да стои до нея, но като цяло са рядкост.

Зъби и остават само 4-те най-задни кътници, 2 горе и 2 долу. Другите рано рано ги изкара и сега месеци наред затишие. Навсякъде пише, че тези последните 4 са по-голям ужас от всички други заедно и това много ме притеснява, надявам се да излязат преди да се роди бебето.

Иначе не знам вече как да я забавлявам у дома, всичко и е скучно. Книжки гледа 20 минути, "рисува" около половин час, после си играе да речем 15 минути с играчки или се върти около мен в кухнята и се лепва на вратата и иска да излиза. И настава голям рев и мрънкане докато не излезем, а навън може да е с часове наред. В което лошо няма, но на мен ми идва вече трудно с растенето на корема.

На гърне още не съм я слагала, най-накрая тази седмица се стопли при нас, купихме гърне и скоро ще я пробвам.

А за яденето - когато ядеше пюрета ядеше всичко. Сега отказва всякакво месо, но мисля поради липсата на кътници и е трудно да го дъвче. Примерно сухар се размеква в устата, но пилешко да речем си иска дъвчене. И като цяло е станала малко глезла - примерно правих дип от чушки, домати, орехи и извара - навън като се прибираме от площадката за игра топи хляб вървейки в кутийката и го яде ама все едно е най-хубавото на света. Сервира ли и се примерно за закуска напълно отказва, а е видимо гладна. Един ден примерно яде леща като невидяла, след седмица готвя отново и не желае да вкуси. Миналата година се спука да яде малини, сега отказва да ги пипне. Кивито и то е на моменти. Но това все едно, по-скоро като готвя специално за нея и тя откаже да яде се изнервам много за загубеното време и усилия.

И толкова от мен, че много стана. Хубав уикенд на всички!

# 621
# 622
  • Мнения: 1 736
Яничка, статията е хубава, но не трябва да се вкарват децата в някакви рамки. Пример - Ния говори всичко, може да повтори всяка дума, която чуе; съставя прости изречения с подлог, сказуемо и допълнение; знае песнички и ги казва като стихчета с леко подсказване на някой предлог например. Според тази статия това го правят много по-големи деца, но според други критерии - тя изостава. Нека майките, чиито деца не говорят, да не си мислят веднага, че нещо не е наред.

# 623
  • Мнения: 3 199
И на мен ми беше интересна статията.
Дани няма никакъв интерес да повтаря думи. Изказва си ги по нейния начин и точка. Например момиче/момче за нея е "мими", кафе е "фефи", мед е "меме", телефон "тата", разходка е "баба", а люлка "баааа-баааа-бааа"  hahaha , близалка е "бъба", бонбон/балон е "бобо", маратонки/обувки "тити", топката също е "тити", кола/колело е "вввуууу", бебе и биберон е "бебе". Познава буква "О" като казва много сладко "ооой" и я посочва навсякъде, където я види. Всички драсканици/рисунки са "зайЖи" (зайче) и когато иска тебешир или моливи да рисува повтаря "зайжи, зайжи". В повечето случаи, както казва майка, използва една дума и един звук. Например, мама се качи в колата е "мама вууу"; тати спи "тати наня". Казва как правят кучето, котето, патето, пилето, кончето, мечето и как прави маймунката като се хваща за ушите и прави муцунка. Името й е много лесно, но не иска да го каже. Не казва/показва на колко е годинки, а може. Не иска да се храни сама, а може. На всичко казва "Не" и за да и за не, но с различна интонация. "Да" като беше по-малка казваше, но не и като отговор на въпрос. Изобщо е много своенравна, буен характер - бърбори на бебешки, вика, бяга, катери се и всичко бързо й омръзва. Все още посяга на децата, но много по-рядко и се надявам съвсем да спре да го прави. Да ми е жива и здрава, както и всички дечица!

В нас почти не се заиграва. Сутрин ставаме, оправяме се и излизаме да играе. Прибираме се да яде и да спи. След това пак сме навън по площадките, та не остава много време да се занимаваме с книжки, сортери и тем подобни. В нас главно обикаля стаите и разнася разни неща, аз вървя след нея и прибирам, та навън и на двете ни е по-добре  Laughing

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 14:27 от ShikeR

# 624
  • Мнения: 1 736
Браво на Дани, нека си говори на бебешки, така са най-сладки. На Ния й останаха няколко бебешки думи, друго всичко е поправено от желанието й да повтаря. На бебешки казва "мандък", който все повече замества с домат; "Рампцуцел"- Рапунцел; "нулА" - луна; "Тауауеж капълбо"- таралеж на кълбо; "нантико" казва на бибероната, когато й се спи, а през другото време е бибейона. За друго не се сещам, но има още бисери.
На етап сме , всичко да прави сама, а най-интересното й е да се качва и слиза по стълбите сама.

# 625
  • Мнения: 1 736
Честит празник на всички дечица! Нека растат здрави, весели и любознателни!

# 626
  • Варна
  • Мнения: 101
Честит празник на всички дечица от групата. Да растат здравички, весели  и палави  bigdance2

# 627
  • Варна
  • Мнения: 178
Вие нищо не казахте-приети ли сте в ДГ. Ние сме резерва ама много не се и бутам

# 628
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Вие нищо не казахте-приети ли сте в ДГ. Ние сме резерва ама много не се и бутам
При нас има класиране всеки месец, Тео ще участва в класирането през септември, няма как да не го приемат, защото има много точки, а и в Сливен не е такъв проблем приемът, т.е. бройката на местата.

# 629
  • Мнения: 1 736
Ния е записана и вече приета. При нас няма никакъв проблем за местата, единствено би имало проблем ако реша сега ( в края на учебната година) да я пусна във вече сформирана група, ако са запълнати местата няма да я вземат в същата ДГ, но пък има и други, в които местата са свободни. Свързах се с директорката и каза, че ние сме първите желаещи за новата група и вече е записана. В яслената група към тази ДГ няма класиране на този етап, записванията са по ред на постъпване на заявленията, ако има много желаещи може да се пристъпи към конкурс, но повече от 10 години не се е стигало до такъв... винаги има 3-4 свободни места, а родителите са приучени да заявяват желание за ясла преди началото на учебната година и с уточнена дата на постъпване.
Днес се уточнихме с работодателя ми за отпуските. Успях да си издействам правото да си ползвам отпуската след 15 октомври, а не да ги чистя разпокъсано. И така, ще се работи чак през февруари. А до тогава, ще се моля Ния да е свикнала с яслите.

Общи условия

Активация на акаунт