Киста на яйчника – 2

  • 84 711
  • 739
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 6
Здравейте откриха ми 3 кисти на левият яйчник по 24-26мм. изпратиха ме на туморен маркер и ми казаха,че ако е извън норма
трябва да се премахне яйчника.При норма 35.00 той е 50.00
дали трябва да потърся мнение на друг доктор или операцията е
задължителна не може ли първо с хапчета да се пробва.Доста съм притеснена от операцията

Последна редакция: пн, 15 апр 2019, 16:48 от AnMary

# 361
  • Мнения: 3 738
Здравейте откриха ми 3 кисти на левият яйчник по 24-26мм. изпратиха ме на туморен маркер и ми казаха,че ако е извън норма
трябва да се премахне яйчника.При норма 35.00 той е 50.00
дали трябва да потърся мнение на друг доктор или операцията е
задължителна не може ли първо с хапчета да се пробва.Доста съм притеснена от операцията
Редно е да потърсите и друг лекар.Тук няма как да Ви кажем може ли без операция или не.Преди години братовчедка ми имаше киста 6 см и в Ямбол й казаха задължително махане на яйчник,но нищо подобно.Отиде в Стара Загора и й махнаха кистата с операция,но без да й пипат яйчника.Към днешна дата си е добре и няма проблеми.Така,че потърсете друг доктор.

# 362
  • Мнения: 337
Задължително друго мнение! Аз ходих при трима специалисти, преди да се реша на операция. При 8см на единия яйчник и ендометриоза, ми е махната само част от него. Другият е цял, макар че и на него имаше кисти. И ако се наложи операция търси специалист по лапароскопии. Успех!

# 363
  • Мнения: 2 826
Подкрепям горните мнения, задължително направете още една консултация с добър специалист. Туморните маркери понякога се повишават от кисти без да е нужно да се премахва целия яйчник. Казаха ли какви са кистите - функционални, шоколадови, дермоидни, нехомогенни...? Това е много важно, вижте какво пише на листа от ехографа. Ако са функционални - до другия цикъл може да ги няма, или с противозачатъчни да се пробва. Важното е да се разбере защо веднага искат премахване?
И да, ако се наложи нещо, задължително лапароскопски да се опитат първо, преди коремна операция.

# 364
  • Мнения: 6
Никъде не пише какви са кистите.Днес като занесох резултата от
маркера ми каза,че трябва пълно изчистване с коремна операция.
По мое настояване се съгласи до следващият цикъл като отново пия
промолут нор 10 дена два пъти по 1 хапче и отново да направим
туморен маркер но каза,че ми прави голям компромис и според нея нямало смисъл.
На 43год. съм и не знам какво да правя.



# 365
  • Мнения: 2 826
Направете консултация с друг специалист задължително!
И започнете да говорите с лекарите си и да задавате въпросите си там в кабинета, тук само гадаем без да можем да дадем адекватен съвет.
Питахте ли защо трябва 'тотално изчистване през корема'? Кое го налага точно? Какво я притеснява лекарката, та не иска да чака? Защо коремна? Защото тя не може по друг начин или има нещо друго? Какво според нея значат тези кисти и маркера, има ли нещо друго, което я провокира така да действа по този начин? В кой град се случва това?
Пак да се повторя - консултация с друг специалист и опит за лапароскопска операция преди отворена коремна!

# 366
  • Мнения: 337
Абсолютно съм съгласна! На мен бяха дали същата препоръка, но не се съгласих, че трябва да се подложа на коремна операция ако има шанс да бъде лапароскопска. И не намерих лекар, който да ми каже същото. Такива жистоки сраствания имам от предишна коремна операция, че никой не може да ме убеди за ползите от нея. Освен ако не е някакъв по-специфичен случай, но при всички положения потърси мнение от специалист по лапароскопии. Да не говорим, че всичко могат да ти махнат лапароскопски, дано не се налага.

# 367
  • Мнения: 6
благодаря ще потърся аз дори не зная защо трябва да бързаме като видя маркера,че е извън норма и каза трябва да се изчисти всичко попитах защо нещо лошо ли отговора беше не по един маркер нищо не може да се разбере тогава попитах защо коремна каза така трябва няма такива без кръвни и толкова с голям компромис се съгласи да изчакаме следващата менструация и да направим нов маркер.
в стара загора е това

Последна редакция: ср, 17 апр 2019, 08:36 от bubanka

# 368
  • Мнения: 1 078
благодаря ще потърся аз дори не зная защо трябва да бързаме като видя маркера,че е извън норма и каза трябва да се изчисти всичко попитах защо нещо лошо ли отговора беше не по един маркер нищо не може да се разбере тогава попитах защо коремна каза така трябва няма такива без кръвни и толкова с голям компромис се съгласи да изчакаме следващата менструация и да направим нов маркер.
в стара загора е това

Когато маркера е повишен стотици пъти, тогава е тревожно. Завишение  от 15 единици не е никакво завишение, т.е. искам да кажа, че сам по себе си този маркер не е диагноза, защото се влияе от други моментни условия. Подкрепям мнение за консултация с втори, ако трябва и трети специалист. Също така да се изчака и наблюдава - да се направят допълнителни образни и хистологични изследвания, и в крайна сметка, ако се налага да се търси вариант лапароскопски. Отворената операция е оправдана при сраствания, при големи кисти или при съмнение за злокачественост.

# 369
  • София
  • Мнения: 5 139
благодаря ще потърся аз дори не зная защо трябва да бързаме като видя маркера,че е извън норма и каза трябва да се изчисти всичко попитах защо нещо лошо ли отговора беше не по един маркер нищо не може да се разбере тогава попитах защо коремна каза така трябва няма такива без кръвни и толкова с голям компромис се съгласи да изчакаме следващата менструация и да направим нов маркер.
в стара загора е това

Когато маркера е повишен стотици пъти, тогава е тревожно. Завишение  от 15 единици не е никакво завишение, т.е. искам да кажа, че сам по себе си този маркер не е диагноза, защото се влияе от други моментни условия. Подкрепям мнение за консултация с втори, ако трябва и трети специалист. Също така да се изчака и наблюдава - да се направят допълнителни образни и хистологични изследвания, и в крайна сметка, ако се налага да се търси вариант лапароскопски. Отворената операция е оправдана при сраствания, при големи кисти или при съмнение за злокачественост.

Бях с киста 10 на 10 см. В "Майчин дом" едно велико и много известно светило, чието име не ми се споменава, махна с ръка и каза - "Задължително коремна". Отворих си устата да попитам не може ли лапароскопски, а отговорът беше "Аз такива модерни глупости не признавам".
Отидох в частна болница, при препоръчан от моя много близка приятелка специалист. Съвсем спокойно ме оперира лапароскопски, на третия ден не помнех да съм била оперирана даже. При мен се наложи премахване на яйчника, просто за него надежда нямаше, но с 10 на 10 сантиметра е някак си разбираемо.
Така че търсете мнение - второ, че и трето. Но и не отлагайте до безкрай, че може да стане страшна беля. За Стара Загора - НиаМед и в частност Салджийска са добри.

# 370
  • Мнения: 96
Здрашейте момичета! Аз съм с киста 4 см, която лекувам с хормонална терапия вече няколко месеца.
За съжаление до този момент кистата не се е повлиява и вече се притеснявам от ендометриоза .
 Знаете ли как изглеждат различните кисти на  снимката от ехографа?  Моята е черна.

# 371
  • Мнения: 2 826
Тук няма кой да даде такава оценка, не сме лекари. Каква ти казаха, че е? След 3-4 месеца без успешно развитие или дори намаляване, е добре да се мисли за лапароскопска интервенция, не е хубаво да се чака още... Туморни маркери пускани ли са?

# 372
  • Мнения: 96
Тук няма кой да даде такава оценка, не сме лекари. Каква ти казаха, че е? След 3-4 месеца без успешно развитие или дори намаляване, е добре да се мисли за лапароскопска интервенция, не е хубаво да се чака още... Туморни маркери пускани ли са?

Единият гинеколог каза,че е лутеинова, другият фоликулярна, а последният не коментира вида на кистата.
Туморни маркери не съм правила.

Мисля да направя още една консултация с д-р Велев от Шейново и ще съм благодарна ако някой  ми даде инфо къде преглежда и координати за записване на час

# 373
  • Мнения: 5 874
При Велев се чака много за час. Поне аз, като ходих, чаках около 2 месеца.
Преди преглеждаше в частен кабинет в района на "Медицинска академия", сега не знам дали е още там.
С телефонния му номер не разполагам, но предполагам, че лесно би могла да го намериш в Интернет и сама.

# 374
  • Мнения: 2 826

Единият гинеколог каза,че е лутеинова, другият фоликулярна, а последният не коментира вида на кистата.
Туморни маркери не съм правила.

Мисля да направя още една консултация с д-р Велев от Шейново и ще съм благодарна ако някой  ми даде инфо къде преглежда и координати за записване на час
Двете неща са едно и също, значи кистата е функционална и прозрачна, не дава ехографско съмнение за друго. Което е хубаво Simple Smile може да си пуснеш за твое спокойствие туморни маркери - СА 125 и НЕ 4, като не е задължително да е на гладно сутрин или каквото и да е, ами ако минаваш покрай някоя лаборатория. СА 125 е 20тина лева, НЕ 4 е малко по-скъп, около 40 например.
Велев е добър диагностик и лапароскопски оператор, но е доста зает в Шейново факт. Не пречи да опиташ да се свържеш с него Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт