Консултативна тема за асистирана репродукция

  • 231 036
  • 992
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 456
Здравейте , докторе!
Бих искала да Ви попитам до колко търпи отлагане , премахването на дермоидна киста ? Вярно ли е ,че унищожава яйчника в който е ? Моята е между 20-24мм ,не знаем с какви темпове нараства ,т.к съм отскоро при гинеколога ,който я откри. Колко може да забавя отстраняването  и? Simple Smile
Благодаря Ви! Simple Smile
 Здравейте byalafeya,
простото наличие на дермоидна киста (стига наистина да е такава и  да не дава симптоми), не е спешно състояние. Отстраняването и би могло да се отложи в разумен срок, стига да не е усложнена с торзия,руптура или по друг начин.
  По принцип тези кисти нарастват много бавно, много рядко са малигнени.
  Стига да не е комплицирана, обсъдете отстраняването и в нормален срок. Без да протакате излишно - разбира се.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов.

# 391
  • Мнения: 456
Здравейте д-р Станулов
Какво е мнението ви за прием на аспирин протект след + тест след инвитро и при зацапване според вас трябва ли да се спре? Аз съм хомозигот по пай и хетерозиготно усвояване на фол.к-на,за което приемам неофолик мета и аспирин протект по 1 таб.
  Здравейте Danitooo83,
смятам, че въпросът ви надхвърля компетенцията на консултативната тема. Целта ѝ не е предписване или спиране на лечение, особено при случаи за които няма консенсус.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов.
  

Последна редакция: сб, 01 апр 2017, 20:10 от Виена Ин Витро Център

# 392
  • Мнения: X
Здравейте докторе!                                 Искам да попитам какво би могло да се случи, ако докато са ми правили сондаж на матката (предполагам и дилатациия на цервикалния канал, защито бях с пълна упойка) съм имала кандида нон албиканс? Минута преди процедурата ми взеха микробоилогия, която два дена след това се оказа с кандида. Дали е възможно да е пренесена инфекция в матката и как да го разбера? Преди два дена започнах отново стимулация за инвитро, като микробиологията този път беше чиста, но дали не може да е станала някоя маточна инфекция, макар сега да нямам симптоми?     Благодаря предварително!

# 393
  • Мнения: 456
Здравейте докторе!                                 Искам да попитам какво би могло да се случи, ако докато са ми правили сондаж на матката (предполагам и дилатациия на цервикалния канал, защито бях с пълна упойка) съм имала кандида нон албиканс? Минута преди процедурата ми взеха микробоилогия, която два дена след това се оказа с кандида. Дали е възможно да е пренесена инфекция в матката и как да го разбера? Преди два дена започнах отново стимулация за инвитро, като микробиологията този път беше чиста, но дали не може да е станала някоя маточна инфекция, макар сега да нямам симптоми?     Благодаря предварително!
  Здравейте anie11,
 може би е било разумно да се вземат микробиологични изследвания известно време преди процедурата, за да може до началото ѝ да се вземат мерки. На ваше място обаче, не бих се притеснявал твърде много, защото преди провеждане на вътрематочни процедури - влагалището обикновено се почиства с дезинфекционен разтвор.
  Дали може да е станала някаква вътрематочна инфекция, макар и да нямате симптоми? Това теоритично е възможно, но твърде малко вероятно.
  С най-добри пожелания
  Доктор Георги Станулов

# 394
  • Мнения: X
Много ви блаходаря, помоща ви е безценна Simple Smile

# 395
  • Мнения: 591
Здравейте,

През март бях стимулирана с Гонал 225 за 6 дни и Менопур 225 за 3 дни. Имах и Клостилбегит 2*1 за деветте дни стимулация.
На пункжцията извадихме 5 яйцеклетки, от които имам 3 замразени ембриона на трети ден. Трансфер нямаше, поради тънка лигавица - 5 мм на 10-ти ден.
Бих ли могла да предприема нова стимулация през април, за да използвам остатъчния ефект от предишната? Какви са рисковете, ако го направя?
Кога да очаквам лигавицата ми да се нормализира, т.е. кога ефектът на Клостила върху нея ще отшуми? По принцип е с размер 11-12 см в деня преди пункцията. 

# 396
  • София
  • Мнения: 23 165
лигавицата се оправя на следващия цикъл още.

Последна редакция: вт, 04 апр 2017, 15:23 от бамбарадамбара

# 397
  • Мнения: 456
Здравейте,

През март бях стимулирана с Гонал 225 за 6 дни и Менопур 225 за 3 дни. Имах и Клостилбегит 2*1 за деветте дни стимулация.
На пункжцията извадихме 5 яйцеклетки, от които имам 3 замразени ембриона на трети ден. Трансфер нямаше, поради тънка лигавица - 5 мм на 10-ти ден.
Бих ли могла да предприема нова стимулация през април, за да използвам остатъчния ефект от предишната? Какви са рисковете, ако го направя?
Кога да очаквам лигавицата ми да се нормализира, т.е. кога ефектът на Клостила върху нея ще отшуми? По принцип е с размер 11-12 см в деня преди пункцията. 
  Здравейте GERy@K,
негативният ефект на Кломифена е по-продължителен от позитивния на Менопура и Гонала. Остатъчният ефект, ако има такъв би бил по-скоро отрицателен. Лично мое мнение е че по-добре да изчакате един месец, след това размразен трансфер.
  Засега не виждам смисъл от нова стимулация, при положение, че вече имате 3 ембриона.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов.

# 398
  • Мнения: 6
Здравейте.Вече втори месец съм на фоликуметрия,предния задържах фоликул,този на  18 ден имах доминантен фоликул 17/22 мм и лигавицата 11.5 мм и на 21 ден усетих силни болки като при овулация.Обаче днес 23 ден отидох на преглед и според него паки мало задържан фоликул с размери  23/28 мм.Възможно ли е да съм имала овулация и това да е жълто тяло или самия фоликул да е отделил яйцеклетка и да е продължил да расте.каза че маточната лигавица била перфектно удебелена като при бременност .Дали да изчакам и да правя тест или няма смисъл.Правих предния цикъл- хормони,цветна снимка,инхибин б,антимюлеров хормон и всичко беше идеално.  bouquet bouquet bouquet bouquet

# 399
  • Мнения: 456
Здравейте.Вече втори месец съм на фоликуметрия,предния задържах фоликул,този на  18 ден имах доминантен фоликул 17/22 мм и лигавицата 11.5 мм и на 21 ден усетих силни болки като при овулация.Обаче днес 23 ден отидох на преглед и според него паки мало задържан фоликул с размери  23/28 мм.Възможно ли е да съм имала овулация и това да е жълто тяло или самия фоликул да е отделил яйцеклетка и да е продължил да расте.каза че маточната лигавица била перфектно удебелена като при бременност .Дали да изчакам и да правя тест или няма смисъл.Правих предния цикъл- хормони,цветна снимка,инхибин б,антимюлеров хормон и всичко беше идеално.  bouquet bouquet bouquet bouquet
  Здравейте surnichka01,
жълтото тяло и доминантния фоликул, не са трудни за различаване при ехографски преглед. Смятам, че не е проблем да изчакате и да направите тест, но по-добре е да се замислите за т.нар. LUF синдром. При него фоликулите не се "пукат" навреме - съответно овулацията настъпва без синхрон с ендометриума и имплантацията е невъзможна. Този синдром е изключително рядък, но при положение, че фоликул се задържа всеки месец - би могъл да се обсъди в диференциалната диагноза.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 400
  • Мнения: 252
Здравейте,
Искам да попитам колко време живее яйциклетката след овулация.
Моят лекар е категоричен, че живее от 24 до 72 часа, обаче аз навсякъде чета че живее от 12 до 24 часа. Каква е истината.
Благодаря предварително!

# 401
  • Мнения: 6
Благадаря ви докторе.Според вас какви може да са причините миналити месец да  имам задържан фоликул.Миналото лято до Септември си имах овулация,посре получих киста която ми задържа мензиса  и ноември се пукна и ми оперираха яйчника.От тогава левия яйчник който прави по принцип спонтанна овулация не е правил доминантен фоликул..само десният прави хубави фоликули вече 3 месеца,с идеална за имплантация лигавица,но не се пукаха даже и с Прегнил 10 000...Според вас на какво може да се дължи това задържане на фоликулите.Иначе всички други предпоставки за настъпване на бременност си ги имам.И какви изследвания бихте препоръчали да си пусна.Ако този лекар онзи ден е видял жълто тяло или киста на жълтото тяло възмогно ли е да съм бременна защото лигавицата беше идеална.Предполагаема овулация на 30.03 днес 6 дни след нея 24 ден ми е имах еднократно зацапване на хартията и леки предменструални болки възможно ли е това да е имплантация на ембриона.Благодаря ви доц.Станулов още веднъж!

Последна редакция: ср, 05 апр 2017, 17:22 от surnichka01

# 402
  • Мнения: 456
Здравейте,
Искам да попитам колко време живее яйциклетката след овулация.
Моят лекар е категоричен, че живее от 24 до 72 часа, обаче аз навсякъде чета че живее от 12 до 24 часа. Каква е истината.
Благодаря предварително!
Здравейте mariq2424,
права сте. Смята се, че ако не се оплоди в рамките на 24 часа след овулацията - яйцеклетката загива.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 403
  • Мнения: 456
Благадаря ви докторе.Според вас какви може да са причините миналити месец да  имам задържан фоликул.Миналото лято до Септември си имах овулация,посре получих киста която ми задържа мензиса  и ноември се пукна и ми оперираха яйчника.От тогава левия яйчник който прави по принцип спонтанна овулация не е правил доминантен фоликул..само десният прави хубави фоликули вече 3 месеца,с идеална за имплантация лигавица,но не се пукаха даже и с Прегнил 10 000...Според вас на какво може да се дължи това задържане на фоликулите.Иначе всички други предпоставки за настъпване на бременност си ги имам.И какви изследвания бихте препоръчали да си пусна.Ако този лекар онзи ден е видял жълто тяло или киста на жълтото тяло възмогно ли е да съм бременна защото лигавицата беше идеална.Предполагаема овулация на 30.03 днес 6 дни след нея 24 ден ми е имах еднократно зацапване на хартията и леки предменструални болки възможно ли е това да е имплантация на ембриона.Благодаря ви доц.Станулов още веднъж!
 Здравейте surnichka01,
причината за т.нар задържан фоликул хормонален дисбаланс. При положение, че в продължение на дълго време сте имали спонтанна овулация - LUF синдрома не е вероятен.
  Фоликулите не се "пукат" и с 10 000 единици Pregnyl, ако той се приложи твърде рано. Добре е преди да се тригерира да се изчака оптимален размер на фоликула, а още по-добре да е започнало покачването на LH.
  Понякога т.нар. задържани фоликули се получават при стимулация с Клостилбегит.
  Относно това, дали е възможно да е имало жълто тяло ( а не фоликуларна киста) и сега да сте бременна - трябва да попитате лекаря, който ви е преглеждал. И пак ви казвам - сравнително лесно е да различим фоликул и жълто тяло.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов.

# 404
  • Мнения: 157
Здравейте д-р Станулов,чета Ви всички отговори и Ви благодаря за разясненията. Аз бих искала да попитам възможно ли е АГ да бърка киста с жълто тяло и обратното? В Пирогов по време на МЦ казват кисти,а двама други АГ твърдяха - жълто тяло. След половин година ме оперираха и се оказа ЕМ. Предният месец пак имаше подобни спорове, и първите два дни от МЦ бяха със съсиреци.
Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт