Консултативна тема за асистирана репродукция

  • 231 301
  • 992
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: X
Здравейте, докор Станулов! Днес ми е 5ти ден от стимулация с Гонал Ф и на прегледа се видяха няколко фоликула от около 12мм и други от около 8мм. Моята докторка каза, че е доволна и че малките ще наваксат по-нататък, но не мога да си представя как ще стане това без да презреят големите. При това положение дали е възможно на пункцията всичките да са нормално узрели без да има презрели или недозрели?  Предварително благодаря! Поздрави!

# 406
  • Мнения: 456
Здравейте д-р Станулов,чета Ви всички отговори и Ви благодаря за разясненията. Аз бих искала да попитам възможно ли е АГ да бърка киста с жълто тяло и обратното? В Пирогов по време на МЦ казват кисти,а двама други АГ твърдяха - жълто тяло. След половин година ме оперираха и се оказа ЕМ. Предният месец пак имаше подобни спорове, и първите два дни от МЦ бяха със съсиреци.
Благодаря предварително.
 Здравейте ,
всичко е възможно. Ехографското изследване е относително субективно. В предходните коментари говорехме за разлика фоликуларна киста и жълто тяло. Има обаче и лутеални кисти, хеморагично жълто тяло и т.н., които доста повече наподобяват жълтото тяло.
  Киста е доста обширно понятие.
  По време на менструалното кървене, не би трябвало да се визуализира жълтото тяло, или други патологични кистични формации. Т.е на 2-4 ден от МЦ, би следвало да са налични – единствено антрални фоликули.
  Според мен добра идея е да се доверите на един определен акушер-гинеколог и той да е отговорен за състоянието ви. Изречението : „В Пирогов по време на МЦ казват кисти,а двама други АГ твърдяха - жълто тяло“ показва, че сте прегледана от поне четирима лекари и въпреки това, по-късно е поставена друга диагноза. Мисля, че по-важно е качеството, а не количеството.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

Последна редакция: пт, 07 апр 2017, 10:22 от Виена Ин Витро Център

# 407
  • Мнения: 456
Здравейте, докор Станулов! Днес ми е 5ти ден от стимулация с Гонал Ф и на прегледа се видяха няколко фоликула от около 12мм и други от около 8мм. Моята докторка каза, че е доволна и че малките ще наваксат по-нататък, но не мога да си представя как ще стане това без да презреят големите. При това положение дали е възможно на пункцията всичките да са нормално узрели без да има презрели или недозрели?  Предварително благодаря! Поздрави!
   Здравейте anie11,
идеално би било всички фоликули да са с еднакъв размер, но за съжаление действителността е различна. Не се притеснявайте, нормално е фоликулите да растат с лека разлика.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 408
  • Мнения: 157
Благодаря за отговора, д-р Станулов! Ще се обърна тогава към клиника за репродуктивно здраве,предполагам,че там ще проследят най-ясно!

# 409
  • Мнения: X
Много благодаря за отговора bouquet

# 410
  • Пловдив
  • Мнения: 142
Искам да попитам какво ви е мнението за приема на Иногинол + Глюкофаж 1000 при СПКЯ  и завишена инсолинова резистентност ?

# 411
  • Мнения: 48
Здравейте, д-р Станулов!

Чест и почитания, че давате съвети и насоки на дамите в този форум!

Моят случай е следният: 39 години, с АМХ 0.5. Ние сме за ИКСИ, защото спермограмата ни не е добра. След стимулация с Кломид 2-8 ден по две хапчета на ден, 8-11 ден по 150 Менопур както и по една Оргалутрон на ден, Овитрел 36 часа преди пункцията = два доминантни фоликула, в крайна сметка една яйцеклетка след пункцията, която замразиха. Колко според Вас е добра бройка яйцеклетки, която да съберем, преди да направим ИКСИто, за да имаме по-голям шанс да стане от първия път?Дали да правим почивки между месеците за събиране (сигурно поне 4 месеца се очертават да събираме само:()? Сами си плащаме, в Германия сме и сметките са солидни. И друго, този месец лекарката пак ми предписа Кломид с преглед на 6 ден, за да видим как по-нататък с Менопура, каза, че ако сме само с Менопур няма гаранция, че ще реагирам по-добре, а ще е доста по-скъпо.

Благодаря!

Поздрави,
Деси

# 412
  • Мнения: 456
Искам да попитам какво ви е мнението за приема на Иногинол + Глюкофаж 1000 при СПКЯ  и завишена инсолинова резистентност ?
Здравейте Тедии,
описаните от вас препарати са сред често използваните при PCOS.
Бих ви посъветвал също да обърнете внимание и на двигателната си активност (евентуално спорт), както и на диетичен начин на хранене.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 413
  • Мнения: 456
Здравейте, д-р Станулов!

Чест и почитания, че давате съвети и насоки на дамите в този форум!

Моят случай е следният: 39 години, с АМХ 0.5. Ние сме за ИКСИ, защото спермограмата ни не е добра. След стимулация с Кломид 2-8 ден по две хапчета на ден, 8-11 ден по 150 Менопур както и по една Оргалутрон на ден, Овитрел 36 часа преди пункцията = два доминантни фоликула, в крайна сметка една яйцеклетка след пункцията, която замразиха. Колко според Вас е добра бройка яйцеклетки, която да съберем, преди да направим ИКСИто, за да имаме по-голям шанс да стане от първия път?Дали да правим почивки между месеците за събиране (сигурно поне 4 месеца се очертават да събираме само:()? Сами си плащаме, в Германия сме и сметките са солидни. И друго, този месец лекарката пак ми предписа Кломид с преглед на 6 ден, за да видим как по-нататък с Менопура, каза, че ако сме само с Менопур няма гаранция, че ще реагирам по-добре, а ще е доста по-скъпо.

Благодаря!

Поздрави,
Деси
Здравейте Деси,
не мога да разбера логиката на замразяването на яйцеклетки ? Евентуално подтискане на лигавицата от Кломифена?
Защо е нужно да замразявате яйцеклетките, а не например ембриони на стадий бластоцист? Защо е нужно да събирате, а не да правите например - по-един ембрион на всеки трансфер?
Според мен не лоша идея е след всяка стимулация (Например с hMG 150 IU от 5ден на МЦ) да правите ICSI, след това култивиране на ембрионите до 5 ден и ембриотрансфер.
 Цената на медикаментите, сравнена с цената на замразяване/размразяване - не би трябвало да е по-висока?
С най-добри пожелания
Доктор Георги Станулов

# 414
  • Мнения: 48
Здравейте, д-р Станулов!

Чест и почитания, че давате съвети и насоки на дамите в този форум!

Моят случай е следният: 39 години, с АМХ 0.5. Ние сме за ИКСИ, защото спермограмата ни не е добра. След стимулация с Кломид 2-8 ден по две хапчета на ден, 8-11 ден по 150 Менопур както и по една Оргалутрон на ден, Овитрел 36 часа преди пункцията = два доминантни фоликула, в крайна сметка една яйцеклетка след пункцията, която замразиха. Колко според Вас е добра бройка яйцеклетки, която да съберем, преди да направим ИКСИто, за да имаме по-голям шанс да стане от първия път?Дали да правим почивки между месеците за събиране (сигурно поне 4 месеца се очертават да събираме само:()? Сами си плащаме, в Германия сме и сметките са солидни. И друго, този месец лекарката пак ми предписа Кломид с преглед на 6 ден, за да видим как по-нататък с Менопура, каза, че ако сме само с Менопур няма гаранция, че ще реагирам по-добре, а ще е доста по-скъпо.

Благодаря!

Поздрави,
Деси
Здравейте Деси,
не мога да разбера логиката на замразяването на яйцеклетки ? Евентуално подтискане на лигавицата от Кломифена?
Защо е нужно да замразявате яйцеклетките, а не например ембриони на стадий бластоцист? Защо е нужно да събирате, а не да правите например - по-един ембрион на всеки трансфер?
Според мен не лоша идея е след всяка стимулация (Например с hMG 150 IU от 5ден на МЦ) да правите ICSI, след това култивиране на ембрионите до 5 ден и ембриотрансфер.
 Цената на медикаментите, сравнена с цената на замразяване/размразяване - не би трябвало да е по-висока?
С най-добри пожелания
Доктор Георги Станулов

Добро утро, д-р Станулов!
Благодаря за отговора. Събираме яйцеклетки, защото това е най-поносимият финансово начин. Икси-то е към 1600 евро, бластокултурата е 350 евро и е по-изгодно да съберем няколко яйцеклетки и тогава да действаме, иначе всеки път ще плащаме целите суми само за по една яйцеклетка, кояро евентуално да стане на ембрион. Моята цел и надежда са по-добре да реагирам на стимулациите и да "изкараме" повече яйцеклетки на месец. Лигавицата беше добре според лекарката след кломида, но понеже нямаше да продължаваме с трансфер това не беше толкова важно.
Поздрави,
Деси

# 415
  • Мнения: X
Здравейте, докторе! Днес ми е 9ти ден стимулация с гонал, но от прегледа в събота фоликулите почти не са мръднали, въпреки, че Е2 се е покачил, фоликулите си стоят на около 12-14 мм. Докторката ми увеличи малко дозата. Освен това лигавицата в събота беше 8.1 в най-тънката част, а днес се оказа 7.8 пак в тази част. Това въобще възможно ли е? Отделно имам един фоликул, който расте много пред останалите и е ясно, че ще презрее, но дали така няма да развали и останалите? От 6 ден включих оргалутран, въпреки, че лх беше 2.8, като че ли той разваля всичко, още повече, че не знам тези фоликули как ще нарастнат до събота, когато най-късно трябва да е пункцията. Изобщо дали е възможно при това положение (спрели развитието си фоликули и регресираща лигавица) да излезе нещо от тази стимулация?  Благодаря предварително!

Последна редакция: пн, 10 апр 2017, 16:18 от Анонимен

# 416
  • Мнения: 456
Здравейте, докторе! Днес ми е 9ти ден стимулация с гонал, но от прегледа в събота фоликулите почти не са мръднали, въпреки, че Е2 се е покачил, фоликулите си стоят на около 12-14 мм. Докторката ми увеличи малко дозата. Освен това лигавицата в събота беше 8.1 в най-тънката част, а днес се оказа 7.8 пак в тази част. Това въобще възможно ли е? Отделно имам един фоликул, който расте много пред останалите и е ясно, че ще презрее, но дали така няма да развали и останалите? От 6 ден включих оргалутран, въпреки, че лх беше 2.8, като че ли той разваля всичко, още повече, че не знам тези фоликули как ще нарастнат до събота, когато най-късно трябва да е пункцията. Изобщо дали е възможно при това положение (спрели развитието си фоликули и регресираща лигавица) да излезе нещо от тази стимулация?  Благодаря предварително!
Здравейте anie11,
Относно започването на Orgalutran, на ваше място не бих се притеснявал –не смятам, че е преждевременно. Това че имате един фоликул, който се отделя от групата на нарастващите е  неприятно, но се случва често.
Нарастването на фоликулите, което определяте като „спряло“ и „регресията“ на лигавицата, трябва да се проследят. При добре нарастващ естрадиол, смятам че по-скоро при последващ преглед ще се установи, че нещата са ОК.
Напълно възможно е от тази стимулация – „да излезне нещо“, не се предавайте.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов. 

# 417
  • Мнения: X
Много благодаря за отговора bouquet При следващите прегледи се видя, че и дригите са неравмомерни, въпреки, че тръгнаха обещаващо. Сигурно пункцията ще е в петък и тогава ще видим какво ще се получи.

# 418
  • Мнения: X
Здравейте ,докторе !

Бих искала да Ви попитам , дали е възможно киста в левия яйчник да е причина за болки в лява тазобедрена става ?
Болката датира от поне 2години , силна е ,на  моменти като с пробождане с нож ,на моменти тъпа ,но постоянна .
Когато съм на течение се увеличава и се повлиява единствето от аулин и/или диклак ,като ефекта му рядко е над 12ч.

АГ-то ми ,преди месец я откри/беше ми първи преглед при него / и в амбулаторния е посочил следното: " овална хиперехогенна структура в паренхима на левия яйчник 24мм/ ,нямам съмнение в апаратурата му ,но вчера си правих скенер и се оказа ,че кистата е не 2 ,а близо 5 см. Кой метод е по - прецизен ?

Благодаря Ви !

# 419
  • Мнения: 456
Здравейте ,докторе !

Бих искала да Ви попитам , дали е възможно киста в левия яйчник да е причина за болки в лява тазобедрена става ?
Болката датира от поне 2години , силна е ,на  моменти като с пробождане с нож ,на моменти тъпа ,но постоянна .
Когато съм на течение се увеличава и се повлиява единствето от аулин и/или диклак ,като ефекта му рядко е над 12ч.

АГ-то ми ,преди месец я откри/беше ми първи преглед при него / и в амбулаторния е посочил следното: " овална хиперехогенна структура в паренхима на левия яйчник 24мм/ ,нямам съмнение в апаратурата му ,но вчера си правих скенер и се оказа ,че кистата е не 2 ,а близо 5 см. Кой метод е по - прецизен ?

Благодаря Ви !
Здравейте ,докторе !

Здравейте ,
 Смятам, че едва ли описаните от вас симптоми, особено с такава давност – имат връзка с кистичната формация.
   Относно измерването на кистични формации с ехограф, не е важна апаратурата, а оператора. Не се съмнявам във възможностите на вашия лекар, смятам, че просто за един месец кистата може да е нарастнала.
 Хиперехогенна структура с подобен темп на растеж, определено се нуждае от по-задълбочено проучване.  Смятам, че не е излишно да изследвате Ca125 и HE4.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

Общи условия

Активация на акаунт