Истината за Дядо Коледа

  • 26 273
  • 169
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 262
"Или вие и Кока Кола не пиете, мимике  Laughing"

Не, не пия кола и то не защото е вредна, а просто не харесвам вкуса. Предпочитам бира.  Grinning

# 91
  • София
  • Мнения: 17 592
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.


Чак пък да са заобиколени от вълшебства... Къде ги?..  newsm78

# 92
  • Мнения: 22 036
Толкова е прекрасно децата да вярват в Дядо Коледа, в съществуването на митични същества, да мечаят, да не бъдат ограничавани. Чак не мога да повярвам, че някои са лишавани умишлено от това. Аз и до ден днешен мечтая и знам, че повечето ми мечти не са много реални, но пак ми е приято, а за едно дете, приказния свят си съществува.

Никой не ви кара да комерсиализирате празниците. Те са семейни и могат да се запазят такива.
Напълно нормално е, децата да искат подаръци, които обикновено не могат да получат. Савина е намерила подход, който работи.

Много неприятен ми е хейта по празниците, каквито и да са.

# 93
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
Объркали сте приказките. дядо Коледа няма нищо общо със Снежанка и седемте джуджета.

За мен Коледа е магия, която носим в сърцето си. Уча сина си да мечтае и да носи тази магия. И ако му кажа, че Дядо Коледа не съществува, какво ще направя.....не мога, а и не искам да го спра да мечтае.

И писмо на Дядо Коледа написа, и факс на Елф-а изпрати.
И да имаме си и Elf on the shelf.....дори на котката обясни да не го докосва, за да не изчезне магията

# 94
  • Мнения: 22 036
Объркали сте приказките. дядо Коледа няма нищо общо със Снежанка и седемте джуджета.

За мен Коледа е магия, която носим в сърцето си. Уча сина си да мечтае и да носи тази магия. И ако му кажа, че Дядо Коледа не съществува, какво ще направя.....не мога, а и не искам да го спра да мечтае.

И писмо на Дядо Коледа написа, и факс на Елф-а изпрати.
И да имаме си и Elf on the shelf.....дори на котката обясни да не го докосва, за да не изчезне магията

Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.

# 95
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 335
Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.
А сега! Уж вопли за насърчаване на безграничните фантазии по Коледа, пък сега за объркване на приказките се заговори  Mr. Green

# 96
  • Мнения: 5 060
Децата са заобиколени от вълшебства, изобщо не е задължително ДК да е сред тях.

Чак пък да са заобиколени от вълшебства... Къде ги?..  newsm78

За тях и звездите и слънцето са вълшебства, или вулканите. и т.н.
Много неприятен ми е хейта по празниците, каквито и да са.

Именно, за мен не е нормално да отъждествявам Рождество Христово с дядо Коледа.
Повечето обаче като че ли не знаят какъв празник е Коледа.

Ние не сме, само закърмената с комунистически ценности девойка продължава да си празнува Дед Мороз и Снегурочка.

Не прочетох никой в темата да си позволи да обижда, но за теб мога да кажа, че си личи, че си вярвала в дядо си Мраз.

# 97
  • Мнения: 5 978

За тях и звездите и слънцето са вълшебства, или вулканите. и т.н.
Добре де, как ще са вълшебства, като са реални неща - виждат се, съществуват, има ги. Какво им е вълшебното?
Аз пък не виждам никакво противоречие във вярата в Христос и ДК., вярваща съм, но това никога не ми е пречело да вярвам и в ДК, а сега да поощрявам и малката да вярва. Какъв е проблемът с религията и ДК newsm78

# 98
  • Мнения: 22 036

Не прочетох никой в темата да си позволи да обижда, но за теб мога да кажа, че си личи, че си вярвала в дядо си Мраз.


Поръчай си нова кристална топка от Дядо Мраз  Mr. Green.

# 99
  • Мнения: 5 060
Ти си поръчай, за толкоз страници не ти ли стана ясно, че не вярвам в дебели дядковци.

# 100
  • Мнения: 3 784
Даун, поставяш нещата все едно вярването в ДК е задължително, за да е способен човек да мечтае, фантазира и има въображение.

# 101
  • Мнения: 4 841
Даун, поставяш нещата все едно вярването в ДК е задължително, за да е способен човек да мечтае, фантазира и има въображение.

... а те всъщност нямат нищо общо  Peace

Дори ще отида по-далеч - точно хората с богати фантазия и въображение нямат особена нужда да вярват в "официални" митове, защото имат потенциал да си изградят свои светове  Simple Smile

# 102
  • Мнения: 7 006
Az пък Дядо Коледа не го харесвам..Мноо кръвожаден,нещо..Коледа,колене на прасето,кървища и пируване..Бляк..

Дядо Мраз ми беше по-цивилизован сякаш..Идваше си мирно и кротко на връх НГ,и не си мешаше капата с кървави ритуали и традиции.


Някой по-горе спомена,как ако не вярва детето в дядо Коледа,как щяло да повярва и в Бог?
А добре де..Когато това дете порасне и разбере,че дядо Коледа е мит,дали няма да помисли същото и за Бог?

Инак добре се припокриват двата модела.Библейския бог(нарочно е с малка буква!) и дядо Коледа..
И при давата образа положението е следното.Бъди послушен/угоден и ще получих близалка..Ако не слушаш,единия ти слага въгленче в чорапа,а другия направо те мори с жупел,мълнии и потопи.. Crazy

# 103
  • Мнения: 5 060
Попаднах на материал, който 100 про покрива моето мнение по въпроса, но аз имам и други основания, освен изброените.
Нека не съпоставяме обаче съществуването на ДК и Бог.
Тези, които не вярват в Бога никога няма да разберат мотивите на вярващите.
И както винаги, по-добре да не обсъждаме материи, в които не се чувстваме компетентни, защото не само че богохулстваме, а и пораждаме безсмислени спорове, а темата не е "за и против вярата ни в Него".
Бих се радвала, ако продължим с обсъждането защо да не/запознавам детето с мита за ДК.
Какво ще спечели или загуби то, ако му отнемем това вълшебство, според повечето от вас.  Grinning

Цитат
Това вярване носи куп неверни и дори недопустими за мен твърдения:

- Защо трябва да уча детето си, че трябва да е послушно, за да получи подаръци? Според мен то трябва да е послушно, защото така е редно и всички се чувстваме по-добре, а не заради някаква бъдеща, и то материална изгода.

- Защо трябва да респектирам детето си с чужд човек? Редно е аз и баща му да сме хората, с които то да съобразява действията си, а не с хипотетична, непозната фигура. Аз не искам да прехвърлям отговорностите си на друг. В семейството очаквам да се уважаваме и разбираме, защото си вярваме и се обичаме един друг.

- Как ще обясня на детето си, когато дойде времето (и кога точно е то), че съм го заблуждавала, или да си кажем направо – лъгала? Опитвам се да си представя как ще обясня защо съм го направила – аз го направих, за да се чувстваш по-добре, следователно и ти можеш да го правиш, когато прецениш. И какво точно ще му кажа – Дядо Коледа не съществува, чудеса не съществуват? Оттам и следващият ми довод:

- Защо детето ми трябва да смята, че прекрасни са само приказките? Аз твърдо вярвам, че светът около нас е достатъчно красив и изпълнен с чудеса. Просто ние изкуствено учим децата си да вярват във феи, вълшебни пръчици и супергерои и да смятат пролетните цветя, морето, снега за обикновени и подразбиращи се реалности. Не е ли магия цъфването на едно цвете? А не е ли суперсила способността на тялото ни да излекува ожуленото коляно за няколко дни?

Та няма ли около нас толкова много примери за доброта, любов, приятелство и саможертва? Защо не разказваме истински истории, за истински герои? Сигурна съм, че всеки има поне една Пепеляшка или прекрасен принц в семейството си, да не говорим за веселите джуджета Simple Smile

Не ме разбирайте погрешно – аз обичам приказките, фантастичните истории и художествените книги. Те ни водят в светове, в които едва ли ще стъпим някога, и развиват въображението ни.
Източник: https://cleverbook.net/blog/zashto-ne-lazha-detsata-si-che-dyado … leda-sashtestvuva

# 104
  • Мнения: 15 243
Цитат

Не ме разбирайте погрешно – аз обичам приказките, фантастичните истории и художествените книги. Те ни водят в светове, в които едва ли ще стъпим някога, и развиват въображението ни.
Ако пък се научи и да ги използва правилно, ще разбере и силата, и красотата, и смисъла за съществуването им. Wink

Тригодишното дете вярва по един начин, десетгодишното по друг. Нито аз, нито децата ми сме се чувствали излъгани, напротив и днес вярваме в духа на Коледа. Ако бях им казала, че ДК е лъжа, измислица, днес те щяха да ми обясняват, че коледния дух е илюзия.

Общи условия

Активация на акаунт