Столетническото хранене - тема 2-ра

  • 16 033
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 384
Фея,на 3.02 ..наближава вече Simple Smile

# 16
  • Мнения: 8 163
Димитър, изгледах трите части на филма и ми беше много интересно. Много просто и достъпно обяснение за това защо трябва да се храним основно с цели растителни продукти, предимно в сурово състояние. Беше ми любопитна и информацията за апендикса и сляпото черво. Бях чувала нещо подобно, но по-скоро подметнато от д-р Кристина Уоринър измежду други факти за микробиома. Сега нещата са ми доста по-ясни.

Малинкиии, спокойно и леко до мечтания финал!

***

Как сте? Готови ли сте за празниците? Аз вече се възползвах от платен зимен отпуск и попътувах по море. На кораба преоткрих веган версията на индийската кухня и сега съм се запалила да науча повече.

Междувременно продължавам да експериментирам, особено с изцяло растителни версии на типични български ястия. Имам много за показване, но няма как да кача всичко. Затова ето само няколко неща.

Домашни фалафели от леща с печени картофи, църнати брюкселски зелки и веган таратор



Пробиотично смути (банани, бадемово кисело мляко, домашен соев кефир) със сурово мюсли и спринкълс.



Прясно домашно табуле с нахут, бял арпаджик, суров нефилтриран оцет, подправки и малко олио от ленено семе.



Веган пица с пълнозърнесто тесто, веган пилешки хапки, веган кашкавал, маслини и смес от пресни домати, арпаджик и босилек.



Зелено смути в чест на пресния сняг: листа от глухарче, магданоз, банани, киви, сок от портокал. Поръсено с нар и спринкълс.



Веган айрян (соев кефир, бадемово кисело мляко, лимонов сок, вода, сол) и баница с праз (тофу, хранителна мая, куркума, нишесте, веган кашкавал, праз, слънчогледово олио, подправки, готови кори).


[/quote]

Последна редакция: чт, 22 дек 2016, 05:45 от Фея Кръстница

# 17
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Честито рождество христово  Heart Eyes
Тъкмо бях решила,че мангото не е плод, подходящ за мен Sick и ето че, в събота на пазара съзирам едно страхотно манго с невероятни цветове. Купувам пак и си викам,че поне на смути ще го изконсумирам Tired Обаче се оказа невероятно вкуснооооооооо Crazy Явно съм купувала незрели плодове.
Постни зелеви сърми и баклава за празниците chef

# 18
  • Мнения: 8 163
За много години!

Нося малко записки от книгата за съня, но този път за връзката спорт/сън.

Скрит текст:
Тренирайте!
1. Тялото не става по-добро по време на тренировка, а по време на сън след спортуване. В края на тренировка тялото всъщност е в много по-лошо състояние, отколкото преди нея. Правилната тренировка води до по-пълноценен сън, а по-пълноценният сън води до по-ефективна тренировка. Спортувайте сутрин около 7:00 (идеалният вариант!) или в късния следобед/ранна вечер (16:30-18:00). Сутрин има естествено повишение на кортизоловите нива. Късната тренировка води до неспокоен сън заради повишена вътрешна (core) телесна температура и по-високи нива на стресови хормони и биомаркери за възпаление.
2. Не бягайте продължително с цел отслабване. Тичането на дълги разстояния топи мускулите, като същевременно води до метаболитни изменения, които предизвикват бързо напълняване, когато тренировките намалеят или спрат. Вдигайте тежести, за да оформите тялото. Ако просто отслабвате, тялото ви ще премине от формата на голяма круша във формата на малка круша. Изграждането на културистки мускули изисква не само изключително много и целенасочени тренировки, но често и прием на вредни добавки, и много ядене. От редовно, но нормално трениране с тежести тялото ви само ще се оформи. По-голямата мускулна маса (в нормалните граници) е свързана с по-дълги теломери, по-добра инсулинова чувствителност, по-добър метаболизъм, по-добър сън, по-добро самочуствие и настроение.
3. Възползвайте се от кортизола, който се отделя сутринта и тренирайте. Каквото и да е.
4. Направете си тренировъчна програма. Използвайте календара на мобилния си телефон и се придържайте към едно и също време за тренировка. Така тя ще е още по-ефективна, защото тялото ви ще привикне, ще очаква да бъде натоварено физически в този времеви интервал и ще се потготви хормонално. Изберете първо времето за тренировка и сън, а след това добавете всичките си останали ангажименти.
5. Спортувайте това, което ви носи радост. Изберете вид спорт (поне 2 дни седмично силов) и треньор, които ви допадат. Започнете с избора на дни за силови тренировки и след това добавете останалите видове.
6. Намерете си някой, с когото да тренирате. Отчетността драстично повишава готовността да пренебрегнем моментното си нежелание за тренировка.
7. Лошото качество на сън води до понижена мотивация за тренировки. В някои случаи са нужни седмици за тялото да приеме новия начин на живот. Намерете смелостта и ината да продължите дори когато ви е най-трудно през първите седмици.
8. Ако сте страдали продължително време от инсомния или неспокоен, разбит сън, започнете със силови тренировки. Правете суперсетове, чиято обща продължителност да не надвишава 30 мин. Редувайте мускулните групи, примерно първо 8-10 пъти клек, а след това 8-10 пъти гръдна преса. Следва кратка почивка и повторение на суперсета.

***

Направих веган версии на известни ястия.

Новогодишна баница с праз, сирене/кашкавал и късмети



Пълнозърнести спагети с доматено-чеснов сос, безмесни кюфтенца, броколи и моцарела



П'лешка супа с хрупкави хлебчета на Engine 2



Три вида пица върху пълнозърнесто тесто: с рукола, кашкавал, домати и босилек; бяла пица; пица с италианска наденица и моцарела.



Сморс и мляко с канела

# 19
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Аз тъкмо хвалих  темата и гледам,че изпаднала на 3_та страница  newsm78
Къде сте изчезнали?
Тази сутрин минах на олекотен режим и за закуска приготвих ябълка със смлени орехи и чаша топла вода с лимон.
Обяд ориз с домати и зелева салата с праз и домат.
Вечеря празена каша,или праз с ориз,салата от моркови.

# 20
  • Мнения: 8 163
Данилу, аз просто влизам все по-рядко във форума. Прекарвам много повече време със семейството си, в почивка, спорт, четене и активизъм.

Пускам няколко идеи на тема суши и (веган) течен шоколад и ориз.

Закуска за обяд в училище: пълнозърнести мюсли питки с веган шоколад и веган маршмелоус. Круша за снак.



Училищен обяд: суши джобчета с веган кимчи. Мандарини за снак.



Пълнозърнести веган панкейкс с банани и ленено семе, намазани с веган Нутела и посипани с ягоди, боровинки и конопено семе



Трицветна суши торта (басмати с водорасли и черен сусам; червен ориз; черен ориз) с авокадо и веган кимчи

# 21
  • Мнения: 1 689
Здравейте,
Записвам се и аз в тази интересна тема.
Фея много добре изглеждат твоите неща който приготвяш, спокойно можеш да си отвориш веган ресторант. Но можеш ло да дадеш рецепта за веган течен шоколад, как го приготвяш.

# 22
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Аз правя течен шоколад със сироп от алое, какао и малко соево,или бадемово мляко.
Добре дошла,elitsa_b bouquet

# 23
  • Мнения: 1 689
danilu благодаря за гостоприемството. Относно шоколада аз съм пила сок от алое , но сироп не съм виждала  в БГ да се продава.Като консистенция колко е гъст като течен мед , кленов сироп или по- гъст. Дали ако смеля и лешници няма да се получи  по-гъсто  Идеята ми е да става за мазане върху палачинки

# 24
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
danilu благодаря за гостоприемството. Относно шоколада аз съм пила сок от алое , но сироп не съм виждала  в БГ да се продава.Като консистенция колко е гъст като течен мед , кленов сироп или по- гъст. Дали ако смеля и лешници няма да се получи  по-гъсто  Идеята ми е да става за мазане върху палачинки
идеално ще стане,ако добавиш лешници. Естествено че може и с мед.Аз намерих този сироп от алое на промоция и затова го ползвам. Трябва да го има в България.  Запали ме за шоколад chef Пробвай смело,може да откриеш и нови рецепти!!!!

# 25
  • Мнения: 8 163
elitsa_b, добре дошла! Този течен шоколад го купувам. И е италиански. Данилу, не може да го няма при вас:

# 26
  • Мнения: 4 871
Здравейте Simple Smile
Как сте, дами? На диета ли сте, или си хапвате каквото ви душа иска?
Аз съм вече на морето и може би цялото лято ще прекарам тук😙
От жегата изобщо нямам апетит и ми е невероятно лесно да спазвам режима. Е, казала съм си, че може и да го нарушава по някое време, ако се съберем с приятели, но засега не ми се е наложило.
Чувствам се страхотно-слънцето ме зарежда с такава енергия, с настроение. А и да си призная, че като видя, че дори без да съм си сложила грим хората се заглеждат по мен, еми няма какво да крия, приятно е. 😎 Някак си е доказателство, че усилията, които положих да се сдобия с това тяло, се забелязват.
Надявам се и вашето лято да е невероятно!

# 27
  • Мнения: 735
Аз съм изцяло на този режим, заради постите, а и защото душата ми го иска.
Така се наслаждавам без угризения на сезонните плодове и зеленчуци,  а и любимия ми хумус от леща, като не се притеснявам много какво ще покаже после кантара. Е, ако по някое време се отърва от досадните 2 кг ще е много гот.
Spring ..., за това тяло, което споменаваш, ти с този режим ли си го постигнала?

# 28
  • Мнения: 1 934
Привет и от мен  Simple Smile
Понеже съзнателно избягвам шоколад, какаови изделия и прочие, искам да ви споделя, че това нещо ме очарова: крем от рошков е - точно като течен шоколад  Grinning Донесоха ми го от Турция, отделно си има и петмез от рожков и въобще рожковът е голяма работа - страшно полезен /като всяко едно натурално нещо  Party/

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-yiy … i-251975210/detay

# 29
  • Мнения: 4 871
Гифти, ами аз пробвах различни диети и по малко свалях килограмите, още имам за сваляне-не съм приключила, ама по-голямата част е вече махната. Правила съм например монодиети, с тях бях с най-добър резултат. Споделяла съм диетата в темата за отслабването заедно. Постех също. Общо взето не съм карала само на един режим, разнообразявах, но като цяло аз по принцип се храня по принципите от първия пост и сега продължавам така. Не обичам месо и хляб, особено пък през лятото хич не мога да ям такава тежка храна. Наблягам на плодове и зеленчуци, някои сигурно помнят, че в предишни коментари съм казвала, че през лятото съм на практика суровоядец, през зимата ми се яде топла храна, готвено.

Общи условия

Активация на акаунт