Надбъбречна жлеза-симптоми, лечение,диагноза,лекар

  • 22 938
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • London
  • Мнения: 292
Здравей Надя Асенова,

Сега прочетох темата ...
Аз имам аденом на надбъбречната жлеза, значи имам Синдром на Кушинг.
Намериха тази формаация преди година случайно, след преглед със СТ скан. Не живея в България и може да има разлика в наименованията ...
Имам повечето симптоми, главоболие, менструални проблеми, диабет, неконтролирано качване на килограми, мускулна слабост, адски високо кръвно, окосмяване и ... оплешивяване.
Тук където живея ендокринолога ми каза, че нямали практика да махат аденоми ????????
Моля, би ли написала след стоенето в болница каква диагноза са ти дали и какво лечение предлагат.
Аз имам диагноза, но никакво лечение, само през два месеца ме товарят с декстраметазон да проверят нивата на кортизола и МРИ.
Просто се чудя дали да се прибера за известно време в България. Cry Cry Cry Cry

# 16
  • Мнения: 30
Ддобре...ще споделя веднага щом излезна от болницата.
А иначе окосмяването на кои места е ,и от колко време си така?

# 17
  • London
  • Мнения: 292
Ддобре...ще споделя веднага щом излезна от болницата.
А иначе окосмяването на кои места е ,и от колко време си така?

На всякъде, ако погледнеш снимки на хора с Кушинг все едно мен гледаш. Огромен корем и супер слаби крака и ръце. Плюс сега започнаха и стрии ...

# 18
  • Мнения: 101
Здравейте,
Мен днес ме изписаха от болницата ,много изследвания много нещо...и за момента имам завишен TSH и 15 кисти на левия яйчник(+ това ,че ми е уголемен).Първоначално се съмняваха за аденом на хипофизата заради високия пролактин-683mU/l,/реф.стойн.~102-496/,но казаха да го следя ,ако се увеличава пак да отида ,да видят и вече ако е нужно скенер или ЯМР.
Предписаха ми лечение с Метформин 3х500 мг дневно и селен 2х100 мг дневно за щитовидната.
След 4 месеца на контролен преглед!
Надявам се всичко да се оправи !

# 19
  • Мнения: 9 052
Успех!

# 20
  • Мнения: 6
Надя, отидох на ехография на коремни органи, за да разбера, какъв е произходът на болката. Така ми откриха тази формация на надбъбречната жлеза. / Симптомите са в първият ми постинг /
Направих ядрено-магнитен резонанс / Ендокринологът прецени за ЯМР, вместо скенер. Първото било по-добро и детайлно изследване - дали е наистина така, не знам / - на него, нищо не се потвърди! Никаква такава формация никъде...
Нямам обаче и открита, алтернативна причина за болката. / Като жлъчка, черен дроб, бъбрек, яйчник - защото всичко ми е гледано и е описано, като нормално /
Лошото е, че четох, че специално за надбъбречните жлези - ЯМР е по-малко информативен от скенера, което надявам се, че не означава, че може да бъде пропуснато нещо, ако го има.
ЯМР се оказа - изключително изпитание за психиката. Почти тридесет минути - ми се сториха дни. Страшно неприятно, дълго и тягостно изследване...

Надя, искате да кажете, че дори лежахте в болница - и въпреки това, не са Ви направили никакво образно изследване?

# 21
  • Мнения: 6
Нахална Маймуна, какъв е размера на аденома, който Ви е открит?
В много от нещата, които аз прочетох - това беше решаващото. Колко е голям при откриването, и при проследяване - как и дали нараства, сам по себе си. Плюс нивата на определените хормони, които виждам, че при Вас се измерват, спорадично.
Свържете се с някоя българска клиника по електронната поща и просто помолете за насока. Питайте - как се процедира тук. Може, някой да Ви отговори ( ако е нужно си платете за една дистанционна консултация ) - без да е нужно да се прибирате, ако поведението е същото - проследяване...

# 22
  • London
  • Мнения: 292
Нахална Маймуна, какъв е размера на аденома, който Ви е открит?
В много от нещата, които аз прочетох - това беше решаващото. Колко е голям при откриването, и при проследяване - как и дали нараства, сам по себе си. Плюс нивата на определените хормони, които виждам, че при Вас се измерват, спорадично.
Свържете се с някоя българска клиника по електронната поща и просто помолете за насока. Питайте - как се процедира тук. Може, някой да Ви отговори ( ако е нужно си платете за една дистанционна консултация ) - без да е нужно да се прибирате, ако поведението е същото - проследяване...

Dobro utro, размера на аденома е 2.5 см ама тук в инчове го мерят ...
Капка Дъжд, това сега съм предприела като начало да се свържа с бг. клиника.Преди години бях при (тогава беше доцент) Боянов, но не откриха нищо. а, скенер тогава беше като летяща чиния ... Около 2000 г.Лошото е , че за да изискам цялата медицнска история трябва много време. ДжиПи-то трябва да ми го даде, но имат срок който спазват  Whistling от 12 седмици.
Консултанта (ендокринолог) ме е насочил към друг консултант в намкаваси болница за да вземели решение ама за какво и аз, и те не знаят! Само ме привикват, всяка седмица имам някакъв час за нещо си.И купища лекарства ... Close

Ама как се окорих на тая НАХАЛАНА МАЙМУНА ха ха ха  bouquet

# 23
  • Мнения: 6
Нахална Маймуна:bouquet:, какво имате предвид, че тук на скенер - не се е видяло нищо?
Т.е Ви е бил вече открит, а тук не се е потвърдило? Или смятате, че сте го имала отдавна ( 2000 година ), но е намерено скоро?
Аденом и синдром на Кушинг - са различни диагнози. На Вас, каква Ви е поставена?
Ако правилно разбирам написаното - аденомът е доказан, но синдромът на Кушинг - не. Или поне, той е "работна" диагноза в момента...
Не знам, какви лекарства и за какво приемате, но съществува така нареченият - екзогенен Кушинг, който се провокира от прием на хормони и/или стероидни медикаменти. Т.е той се явява - условна реакция, макар и със същата симптоматика, но е напълно обратим, при спирането на "провокатор"-а.

Ако са доказали - 1. Синдром на Кушинг, 2. Че той категорично е следствие на аденома, 3. Според мен, нямаше да се чудят, дали да го махат или не.
Някъде нещо от горното още е неясно...Вие, може би знаете - кое точно.

При всички случаи, размерът на аденома Ви е малък / до 5см се води "малък" по медицинските стандарти / - така че, в тази неясна и със сигурност стресова за Вас ситуация - това е нещо успокоително, за което можете да се "хванете". Докато се изясни всичко!
Стискам Ви палци! Пишете, как се развиват нещата...

# 24
  • London
  • Мнения: 292
Капка Дъжд, аз съм само "нахалитет"  Laughing ( изразът е обичливо обръщение към малко дете до към 4 години). Извинявам се отклонението не е да размахвам пръст.

Така ... живея в Англия и тукашната система има нещо тотално не сбъркано, а много побъркано!
Преди съм в била да ми изследват "обезитас" в България, бях около 70 кг и проф. Боянов не откри никаква причина за окосмяването и напълняването, изписаха ми Метформин и да тичам за здраве  Mr. Green

Така вече в Англия няколко пъти ми става изклително лошо и сме ходили при ДжиПи-то което ха! ето тук вече става интересно ме побърка от лекарства, лекаства и пак лекарства за да не ми даде реферали за подходящите консултанти! Просто сърджърито е малко с малък бюджет и ...

Така работната диагноза е синдром на Кушинг, не болест (което предполага , че има аденом  в хипофизата). Точно така е Капка, доказан аденом на 6 месеца ходя на СТ скан и МРИ и има малко нарастване, но кортизола ми е в граници! Един път ми е правено обременяване с декстрометазон бла-бла или нещо такова беше. Rolling Eyes Не пия хормони в момента или стероиди, само морфинови препарати, метформин и за високо кръвно. Лошото е , че тук всичко става много бавно , часове за среща можеш да получиш и за след година и половина ...Моя консултант ендокринолог ми обясни, че Англия няма обичай да маха аденоми (както и аз знам заради миома ) или оставят и лекуват с лекарства или изрязват всичко, но докато всемат решение минава адски много време! А, аз се скапвам буквално всеки Божи ден все повече и повече. Вече имам 10 диагнози и само ме привикват за изследвания и проби. Ауууу, забравих, че явно имам депресия та и за това приемам лекарства, но тая депресията де, е пряко свързана с Кушинг, а също и с Трамадола който аз приемам в големи количества заради мускулна слабост и остео артрит.

Ох, докато го напиша ми избиха сълзи от бяс! Лошото е , че до април не мога да се прибера в България и въобще не знам какво да правя, в Бг ли, в Англия ли да чакам решаване и облекчение ... Мутрата ми е тотално изкривена , а за тялото ... и да пукна от глад утре ще съм поне килограм отгоре. Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry

# 25
  • Мнения: 6
Cheeky Monkey - е ник, избран от самата Вас, който в превод означава - Нахална Маймуна.
Обръщам се към хората, по начина, по който, те самите са решили да се представят.
Ако това Ви дразни - моля, преразгледайте си личният избор. Останалото е алогично и неразбираемо - като очакване, от непознати хора...
Иначе, при всички случаи - ще се съобразя с обръщението си към Вас, след Вашето уточнение. И се извинявам, ако съм Ви засегнала, но дори и за миг не ми е хрумнало, че това е възможно, особено по такъв начин.

Относно другото - изключително Ви съчувствам, за тази ужасна ситуация, в която се намирате!
Но да помислим малко, без емоции...
Прочетох страничните ефекти на Трамадол-а, който приемате в големи количества. Няма да копирам тук листовката / не знам, дали не е в разрез с правилата /, но половината симптоми, които описвате, като налични - са написани в нея. Включително и промени в настроението - депресия, гняв, потиснатост; моторна слабост и прилошаване.
Дали не трябва да обсъдите с лекарите - и лекарствата, които приемате? Тази депресия, за която споменавате - дали не може да е следствие, не на Кушинг ( както си мислите Вие ), а на медикаментите, които, може би - са част от задълбочаването на състоянието Ви. И се завъртате в омагьосан кръг...
/ Аз абсолютно не разбрах - последователността на симптомите, диагнозите, приема на лекарства - така че, просто го " подхвърлям ", като вариант. За обмисляне. /

При нормален Кортизол - синдром на Кушинг, не е много вероятна диагноза, честно казано. Симптоматиката при него ( специфичното надебеляване, окосмяване и всичко останало ) се проявяват, именно, заради високите нива на Кортизол-а. И, поне, според моя ендокринолог - Кушинг е най-лесно и просто доказуем, от всичко, засягащо надбъбречните жлези и/или хипофизата. Именно, защото изследванията се състоят, само и единствено в проследяването на Кортизол-а.
/ Да, напълно разбирам, че вече неистово имате нужда от нещо, което да обясни всичките Ви оплаквания, защото психиката Ви вече не издържа. И сте се хванала за синдром на Кушинг, като " удавник за сламка ". Но, ако все пак - не е? Допускате ли го? /

След като имате възможност за прибиране в България - чак април месец, погрижете се дотогава, да си осигурите цялата медицинска документация. Ще прецените - какво да правите, след като чуете становищата на българските лекари. И сравните - с това, което Ви се предлага в Англия. Плюс, доколко това, което Ви се предложи тук е съвместимо с живота Ви / ангажименти - работни и лични / там.
Аз поне, друг начин не виждам, за да решите тази дилема.
Освен, ако в спорадични моменти на отчаяние, не се чудите - дали да не захвърлите всичко там, по-рано от април. Но такава импулсивност, колкото и да е разбираема - едва ли, би останала без последствия.

Няма спор - много проблеми са Ви се струпали, които дълго време нямат решение и това със сигурност е - една кошмарна ситуация. Така че, разбирам защо Ви се плаче от бяс - само, докато обяснявате всичко.
За съжаление, освен чисто човешкото си съчувствие и разбиране, не мога да Ви предложа друго. Колкото и да ми се иска.
Пожелавам Ви -  сила и късмет!


 

# 26
  • Мнения: 101
Cheeky Monkey _
Недей,да се притесняваш толкова ,защото и стреса си оказва влияние.След пристигането ти в БГ ,ще видим мнението на нашите лекари ,и ще сравниш мненията с тези при които си ходила.
Успех!

Между другото имам един въпрос знаете ли,къде се прави Синактенов тест(или няколко човека ми споменаха ,че со му казва ли Стимулационен тест ACTH...такъв ми казаха да си направя .
Ако някой знае къде се прави,ще е чудесно!

# 27
  • Мнения: 482
Аз имам проблем с надбъбречните жлези. В майчин дом, на 10 етаж, се намира КХНГЗ. Името е супер, но така си се казва. Клиника по хипофизарни, надбъбречни и гонадни заболявания. Тя е към ендокринологията, която вече се разполага в Майчин дом - УСБАЛЕ. Може да се обадите по телефона, има го в интернет, и да се запишете за прием (ако имате направление за болница).Записват за след няколко месеца. За преглед там не знам как става, по телефона може да обяснят. Иначе в ДКЦ Асцендент (до Лъвов мост) преглеждат платено поне двама от лекарите в КХНГЗ - проф Куманов и доц Еленкова. Той е завеждащ КХ....Аз ходя при нея от години, като за нея прочетох в бг-мамата.
Часовете, които записват там, също са за след доста време.
 Моят съвет към Нахалитетчето - свържи се с някой лекар, разкажи какво и що, предполагам ще ти каже какви изследвания да си направиш, може и за лекарства да те посъветва, и си запиши час. Та като отидеш, лекарят да има възможно най-пълна информация. Питай и колко е спешно.

Последна редакция: вт, 31 яну 2017, 15:35 от Зелена салата

# 28
  • Мнения: 9 052
Някой има ли опит с нова клиника , която рекламират край Панагюрище ? Добри ли са в тази област? Иам ли смисъл да се ходи до там или в София си е по-добре?

# 29
  • Мнения: 482
В коя област по-точно? Една близка и правиха там хирургична.. манипулация ли, операция ли ...  не съм запозната точно. Доволна от условията, от екипа.

Общи условия

Активация на акаунт