Фенове на Тери Пратчет- да се преброим - 4

  • 58 711
  • 481
  •   1
Отговори
# 165
  • Вестерос
  • Мнения: 38 298
последният герой? Simple Smile Simple Smile Simple Smile
изкуството на света на диска?
Simple Smile Simple Smile

аз имам и един албум от памтивека Simple Smile баба Вихронрав още се казва Уедъруакс Simple Smile
Последният герой е неоткриваем, 100лв не ми се дава определено. Изкуството я нямам , да, оглеждам се за някакво намаление някъде Grinning

Джони, нямам ги всичките. Нямам тези с Моист и от новите му странични. Kaкто Цветът на магията, Фантастична светлина и Магиизточник. Тях съм ги чела навремето от библиотеката. Може би ще си ги намеря отнякъде втора ръка.

Аз само в нета съм го виждала Дневника. В една група членувам във фейса -discworld......terry pratchett rocks  ,та там съм виждала и други неща , все едни календари размятат.


Филмите ги харесвам аз, много съм се смяна на Пощоряване Grinning Иначе съм писала , че се запалих 2004 с Пирамиди.

# 166
  • Мнения: 18 372
 Тиф, Цветът на Магията и Фантаститчна светлина съвсем доскоросъм  ги виждал в нашата книжарница - в Лозенец, на кръста  - но аз не събирам книгите за Ринсуинд.
Евентуално бих си купил "Захапи за врата" заради колекцията иначе избягвам и вещиците...
Обаче имам всички книги с Тифани, тя ми е много детска и свежа.

С Мойст/Олян най-яката е Под пара, особено защото Хари Краля накрая стана....доброто лошо момче.


# 167
  • Вестерос
  • Мнения: 38 298
Детска ти е, защото е за деца Grinning Защо пък избягваш вещиците, умирала съм от смях с тях, особено Вещици в чужбина ми е любима.

# 168
  • Мнения: 18 372
 Избягвам ги, защото Вихронрав много ме дразни, иначе Леля Ог ми е страшна любимка, много е забавна и не се приема насериозно.
Все си мисля да издиря "готварската книга..." и все отлагам.

Скрит текст:
-Аз съм старшата вещица тук. - кааз Баба Вихронрав
-Ей, Есме - сепна се Леля - сред вещиците няма Старша и младши.

Скрит текст:
Ами, чудесно - каза Баба - значи вече вие трите ще сте девицата, майката и...
-Внимавай - предупреди я Леля Ог
-Другата
Скрит текст:
-Лельо, тълпите не се организират - възрази Маграт
- Скъпа в рода има 72 души с името ОГ. Ако не ги посръчквам те дори няма да могат да си обуят ботушите........
-Шон кажи им че ще превземаме замъка.Кажи им че съм казала, че може да не идват ако искат. hahaha

обожавам си и Маграт, но Леля е един път.

Скрит текст:
понеже сме жени трябва да говорим как ще отдадем телата си - ако бяхме мъже щяхме да говорим как да отдадем живота си - Леля Ог

Захапи за врата

# 169
  • Мнения: 36 662
Аз харесвам "Пощоряване" много повече от другите книги за Олян - даже ми е в топ 10 от книгите за Света на Диска.
Все пак всеки харесва различни неща - от книгите за вещиците има някои изключително забавни, но освен това сред тях е единствената книга от поредицата, която не бих препрочела (въпреки, че я имам в колекцията) - Маскарад. Просто не ми е интересна.

# 170
  • Мнения: 18 372
 сред любимите ми Пратчет книги са

1.Жътварят
2. Малки Богове
3. Истината
3.Петият слон
5. под пара
5. нощна стража
7 захапи за Врата
8. Подвижни образи
9 Дядо Прас
10 Крадец на време
................
11. музика на душата


 книгите на Пратчет които не харесах:
1. фантастична светлина
2. Еманципирана магия
3. Ерик
4. туп
5. Чудовищна команда


в Под пара,
Скрит текст:
големият тупаник които Хари и момчета му спретнаха на разбойниците, и как Ваймс поздрави неофициално Олян за кютека или как Нена Гледна шпионираше мъжа си си
- тези неща просто са един-единствен път. А може би е защото обичам железници.

# 171
  • Мнения: 36 662
На мен ми е трудно да ги подредя от 1 до 10, понеже има някои книги, които харесвам еднакво много.
Сигурно и преди съм писала в тази или друга тема, но класацията ми е нещо такова:
1.Малки богове
2.Нощна стража
3.Пощоряване
4.Посестрими в занаята
5.Жътварят
6.Интересни времена
7.Морт
8.Истината
9.Стражите, стражите!
10.Вещици в чужбина ----- Не е задължително да са в този ред, а както казах, има и други книги, които харесвам не по-малко. Първите книги за Ринсуинд са леко тъжни (както и първата книга за вещиците - Еманципирана магия), но Последният континент и Интересни времена са цветни и забавни.
Ерик обикновено е критикувана, защото не е роман - има твърде малко текст, мисля, че може да се прочете за час-два. Но тази тема за призоваване на демон/изпълнение на желания/преминаване през Ада винаги ми е интересна. Според мен, Пратчет я е интерпретирал по много свеж начин.

# 172
  • Мнения: 18 372
 аз критикувам Ерик заради черния хумор - идеята че на някой винаги му се случват лоши неща (Ринсуинд) не ми допада.
това как е оформен текста не ми пречи.
Първата що-годе приемлива книга за ринсуинд е "Последният континент"

# 173
  • Мнения: 36 662
Забелязал ли си, че всички главни герои отбелязват прогрес в съответните поредици и непрекъснато получават нещо като награди от съдбата? Слагам в скрит текст, заради леките спойлери:
Скрит текст:
При Баба не е толкова явно, но тя е като скала - от самото начало е баба(т.е. възрастна жена, която няма голям простор за развитие) и е най-уважаваната вещица, и до самият край си остава такава. Но пък получава някои отговори на въпроси, които са важни за нея - т.е. постига някакъв душевен мир, което е хубаво за нея. От друга страна, Маграт получава кажи речи всичко, което е искала от живота.
При Ваймс е очевидно - той се издига от най-ниското стъпало, до това да бъде най-богатия и един от най-влиятелните мъже в Анкх Морпорк.
При Ринсуинд се случва нещо подобно - той повече от всичко мечтае да бъде магьосник и от това произлизат много от нещастията му (след като не може да прави магии, би бил по-успешен в друга сфера - ама инат...). Към края на неговата поредица, той е професор по география в НУ и е единственият, на който кабинета му води към тропически плаж (ако помня правилно - има прозорец с портал). Колкото и да е странно и въпреки, че на пръв поглед изглежда, че на него му се случват само лоши неща, всъщност това не е единствената му мечта, която се сбъдва - на няколко пъти той споменава, че е сам на света - няма роднини и не знае нищо за произхода си. В Ерик той открива свой предтеча, а в Последният континент - далечен братовчед, който е декан на "австралийския" магически университет. Последният дори е много положително настроен към него и изявява желание да му даде работа, но той самият предпочита да се върне в НУ.
Естествено, същото се отнася за Олян, Сюзън и много от останалите персонажи. Питам се, след като Сюзън и Лобсанг/Джереми очевидно са свръхестествено семейство, дали Смърт е останал в контакт с тях?..Жалко, че няма да разберем...
Това е едно от нещата, които най-много ми харесват в творчеството на Пратчет - че персонажите се развиват стабилно нагоре, вместо да затъват, както често се получава в сюжети на други автори.

# 174
  • NE
  • Мнения: 10 999
При мен си остава номер 1 "Истината", но обожавам Морт, Дядо Прас, всичко за вещиците и Тифани Сболки.

# 175
  • София
  • Мнения: 17 592

Четох я The Shepherd's Crown - даже ако не се лъжа я коментирахме тогава...

Скрит текст:
Не знам кой и защо е бил недоволен, на вкус и цвет...
Но... не е точно като останалите, да речем, не е точно лека или точно детска.
[/color]

# 176
  • Вестерос
  • Мнения: 38 298
Аз не мога да определя коя ми е любима, тъй като съм ги чела по 1 път и с по 10 години разлика, може би трябва да почна да чета вещиците наново , за да преценя.

# 177
  • Мнения: 18 372
да, Петя и аз обожавам това че при Пратчет героите търпят развите. такова нещо съм наблюдавал и при Робин Хоб, но рядко - при фентъзи автори*, повечето автори предпочитат да влязат в шаблон, по им е лесно.

*дори любимият ми Конан търпи някакво развитие, с напредване на годините започва да не се хвърля с главата напред във всяка опасност, а да мисли.;  в същото време  при автори като Джордан, Фийст, Салваторе не забелязвам някакво особено развитие на персонажите.




Лично аз обожавам най-филосолфските книги на Пратчет - "Жътварят" и "Нощна стража".


любим момент в Жътварят

Скрит текст:
Особено откакто загубих баща си.

Частица от секундата Бил Порталски се питаше дали не е загубила баща си някъде из дневната. Може би е свърнал в грешна посока между всички тези украшения. После обаче си спомни какви чудати изрази са присъщи на хората.

— АХА…

— Обичаше да седи в креслото, където си ти сега, и да чете алманаха.

Бил Порталски прерови паметта си.

— БЕШЕ ВИСОК МЪЖ — престраши се накрая. — С МУСТАЦИ, НАЛИ? И МУ ЛИПСВАШЕ ВЪРХЪТ НА ЛЯВОТО КУТРЕ.

Госпожица Флитуърт се взря в него над ръба на чашата си.

— Познаваше ли го?

— ДОКОЛКОТО СИ СПОМНЯМ, СРЕЩНАХМЕ СЕ САМО ВЕДНЪЖ.

— Изобщо не ми е споменавал за теб — намуси се госпожица Флитуърт. — Поне не и с името Бил Порталски.

— И АЗ НЕ ВЯРВАМ ДА МЕ Е СПОМЕНАВАЛ — бавно изрече Бил Порталски......
 И… един ден той не се върна. Тъкмо преди да се оженим. Татко проклетисваше, че не бивало и и да помисля да ходи през планините, когато наближава зимата. Но аз знаех, че искаше да ми донесе хубав сватбен подарък. Пък и да изкара още пари, за да угоди на татко, защото татко не беше много склонен да…

Госпожица Флитуърт хвана машата и разръчка горящите дърва по-свирепо, отколкото заслужаваха.

— Между другото, разни хора пускаха слухове, че забягнал във Фарфири или Анкх-Морпорк, но не вярвам, че е постъпил тъй.

Тежкият й поглед сякаш го прикова към креслото.

— А ти какво би рекъл, Бил Порталски?

Той много се възгордя, че откри и втория скрит въпрос в думите й.

— ГОСПОЖИЦЕ ФЛИТУЪРТ, ПЛАНИНАТА ЧЕСТО Е МНОГО КОВАРНА ПРЕЗ ЗИМАТА.


и любимия ми два мига мига от Нощна стража

Скрит текст:
Аз съм от този град. Само че… ами има дупка във времето, такива ми ти работи. Искаш да знаеш, значи? Пренесох се дотук във времето, Нед, и това е самата истина.

Нед Коутс го огледа от главата до петите. Кръв покриваше бронята на Ваймс, ръцете и половината му лице. Той стискаше окървавен меч.

— От кое време се пренесе? — попита Нед.

Скрит текст:
Времето спря. Коутс се смръзна и избледня в света, съставен от оттенъци на сивото.

— Почти накрая сме, ваша светлост — каза Метача зад гърба на Ваймс.

О, богове! — изрева той и захвърли меча си. — Ти наясно ли си, че никак не си ми симпатичен?
"ИСтината" също е добра. Маграт на мен ми напомня вещицата Моргана - кралица-вещица, при това е много сладка, а Лела е страшно забавна. Баба предполагам че би следвало да е някакъв женски аналог на Скалоликия Ваймс, обаче на мен не ми допада.
Ваймс се подчинява на закони, а Баба - на традиции, при това Баба мами любимия ми персонаж Смърт. Това не ми се струва почтено. Не Смърт е този, който определя правилата, той просто следи за спазването им, защото инак Баба ще трябва да се оправя с Ревизорите.

За Крадец на Време....предполагам... че Сюзън и Дж. си заживели дълго и щастливо до края на дните си...и аз там бях  мед и масло по брадата ми текоха, но в устата ми не влезе. hahaha

За Ринсуинд малко бързо ми се случи преходът при него. в Интересни времена и послесдният континет, той все още бягаше от съдбата, а в Невиждани академици вече е професор.

По същия начин в невиждали академици Декана се е преместил в друг унивеститет, но не е ясно има ли друга книга, в която е описано самото преместване? в Послестният Континент, той още си е декан.

Гледам че има някакви разказчета и научин романи свързани с НУ, там ли става преместването.

Последна редакция: вт, 13 фев 2018, 11:01 от Джон Сняг

# 178
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
ако ще си броим книжките  Mr. Green, първата, която си купих беше 1998 -1999 г, не помня вече коя  Mr. Green Иначе първата , която четох беше "Ерик", и от там са като се почна една любов, няма свършване. Любими са ми Старжите и Вещиците  Heart Eyes

Иначе имам всичко издадено от Диска, Морт, Последния герой и Албума, Готварската също я имам... а, също така и Страта. Имам си списък, където отбелязвам какво ми остава да купувам  Mr. Green

# 179
  • Мнения: 36 662
Мисля, че в Последният герой се споменава нещо по този въпрос.
Скрит текст:
Тя също не е истински роман - съществува заради илюстрациите, но си има и история - слага финал на приключенията на Сребърната орда. Не съм я чела отдавна, но ако си спомням правилно, в тази книга за първи път Ринсуинд разговаря с Ветинари и му обяснява, че от известно време е назначен за почетен професор (почетен означава, че не взима заплата, но все пак е на пълна издръжка от НУ). Останах с впечатление, че професорството му е награда след приключението в Последният континент.
Всъщност, преходът между мрачните приключения на Ринсуинд от първите книги и много по-оптимистичните по-нови, е осъществен в Ерик. Вероятно преминаването през Ада е със символичен смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт