Рецепти за православните пости - 2017 година

  • 105 653
  • 843
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 46
Здравейте мили хора, включвам се в групата, за да не ми е самотно през поста и да бъдем единни! Спазвам всички пости, с известни прегрешения, но важното е след всяко падане, да се изправяме бързо и напред. Според мен най-важно е покаянието , изповедта и Светото Причастие....ако липсват тези Тайнства на църквата всичко останало е самоцелно и лишено от смисъла на поста.
Някой пита в строгите дни какво може - според мен варива без мазнина може, защо не, червено цвекло сварено също е страхотен вариант поне за мен, орехи, фурми, варени картофи- защо не, царевица, нахут, елда.
Бог да е с нас!
Аз също се интересувам за виното, макар личното ми убеждение ,е че не бива да се пие и вино...но всеки си преценява.

# 76
  • София
  • Мнения: 8 887
Когато не се разрешават мазнини, не се разрешава и вино.
За другия алкохол, моето лично убеждение, че той трябва да бъде силно ограничен.

# 77
  • Мнения: 1 314
Да кажа за хляба. Моето мнение е, че хляб без олио не е трудно да се намери. Всички заводски хлябове се правят на пара без олио. Варените гевреци също са строгопостни. Не е голяма сложнотия да не намери хляб без олио. Аз лично чета внимателно етикетите, защото тук направим компромис с нещо дребно, там направим компромис с друго нещо дребно... И става една торба пълна с пясък, както е казал свети Паисий Светогорец. Щях да пиша и още, но да не досаждам.

# 78
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Здравейте! Аз имам въпрос.Може да ви се стори глупав.Та нали тази седмица се разрешава яйца и млечни.А в неделя са Сирни заговезни.А от дете помня, че на Сирни заговезни хапвахме и месо.Дали е само обичай или наистина може месо?За съжаление не съм в Бг и не мога да питам свещеник.Там имам добър приятел такъв и за всичко се допитвах до него.

# 79
  • София
  • Мнения: 8 887
Здравейте! Аз имам въпрос.Може да ви се стори глупав.Та нали тази седмица се разрешава яйца и млечни.А в неделя са Сирни заговезни.А от дете помня, че на Сирни заговезни хапвахме и месо.Дали е само обичай или наистина може месо?

Никога на Сирни заговезни (а това е от векове) не се е яло месо. Може да се яде риба.
С месото спряхме миналата неделя, когато беше месни заговезни (месопусна неделя).

# 80
  • Мнения: 416
simpatikonia,Фурми хапвам и без пости,много са ми вкусни  Wink Днес храната е вкусна каша от спанак ,морковче,картовче,ориз със застройка яйца и кисело мляко при сервирането.

# 81
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 152
Здравейте! Аз имам въпрос.Може да ви се стори глупав.Та нали тази седмица се разрешава яйца и млечни.А в неделя са Сирни заговезни.А от дете помня, че на Сирни заговезни хапвахме и месо.Дали е само обичай или наистина може месо?За съжаление не съм в Бг и не мога да питам свещеник.Там имам добър приятел такъв и за всичко се допитвах до него.
Странното, е ,че аз имам същия спомен, но явно някъде ми се размива действителността. Не съм го задавала до сега, защото бях почти сигурна какъв ще е отговора, но чувството, че е било така остава:)

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 9 790
Сериозно ли може риба в неделя? Що не казахте по-рано?  Mr. Green  smile3508
И ние сме яли месо едно време, ама в нашата къща никой не постеше, така че не сме критерий. Помня само бялата халва и вързаното на лампата яйце.  Laughing

# 83
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Много благодаря за отговора! Затова отрано питах да не сгреша.Желая леки пости на всички!

# 84
  • Мнения: 10 470
Да се запиша за свежи идеи. Мерси за темата! Simple Smile

# 85
  • на Дъждовен остров
  • Мнения: 148
Здравейте. Включвам се в хубавата темичка и аз.

# 86
  • Мнения: 416
Днес: спагети със сирене,кашкавал и кетчуп.Ами какво ви е мнението за маслиновия пастет:какво е по- скоро смлени маслини или зехтин с натрошени маслини?

# 87
  • на Дъждовен остров
  • Мнения: 148
Днес: спагети със сирене,кашкавал и кетчуп.Ами какво ви е мнението за маслиновия пастет:какво е по- скоро смлени маслини или зехтин с натрошени маслини?
И в двата варианта за мен си е блажно.


Аз днес ще заложа на спанак с яйце и сирене за вечеря.

# 88
  • София
  • Мнения: 8 887
Днес: спагети със сирене,кашкавал и кетчуп.Ами какво ви е мнението за маслиновия пастет:какво е по- скоро смлени маслини или зехтин с натрошени маслини?
И в двата варианта за мен си е блажно.
...
А за мен и в двата варианта си е постно. Ако говорим обаче да първата седмица, маслини без зехтин минават.

# 89
  • в моя свят
  • Мнения: 850
И аз се включвам за идеи за разнообразяване на менюто по време на постите. 😃
Относно виното мен ме интересува може ли да се използва за готвене, но предполагам щом може да се пие... Сетих се за френската лучена супа, която винаги си приготвям по време на пости.
Аз също не заговявам, тъй като не ям месо от години. Яйца и млечни тази седмица също пропускам, защото и аз бях на житния режим за прочистване и захранването трябва да е плавно.
 Лек пост на всички!

Общи условия

Активация на акаунт