Система за прием на ученици в първи клас в общинските училища - София

  • 115 713
  • 1 289
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5 234
Мерси за отговора.
Това дали е юридически правилно?
В проекто наредбата даже пише административния район на родителите.  Shocked

# 76
  • Мнения: 371
Според мен е административен район на София - по местоживеене на родителите

# 77
  • Мнения: 4 280
И аз мисля, че е целият Младост, не е микрорайон. Друг е въпросът, че с 0.5 точки или колкото дадат на директорката деца от Младост - 4 няма да мога да влязат. Достатъчно е да има братя и сестри и да е от съседните блокове или от ПГ-то например

# 78
  • София
  • Мнения: 2 353
За административния район и аз мисля, че е целия ( Дружба, Младост, Сердика ....) като имам предвид наредбата за прием в детските градини.
От друга страна не съм съгласна с malinkap за шансовете за прием.
Дете, което  живее до училището Х, но няма други допълнителни точки, има малки шансове (5 т.), в сравнение с други деца от целия административен район, които вече имат братчета или сестричета  в същото училище (9 т.), а такива случаи има много.Даже и да получи нещо допълнително, то ще  е 0.5 т., пак не стига.

# 79
  • София
  • Мнения: 4 035
Не е като при градините, всяко училище към момента си има административен район, пак казвам не всички деца, които живеят даже в Младост 1 могат да учат в 125то например, има си определено каре около училището, което е неговия административен район. Освен това нещо не броите точките като хората. 9т ще имат само децата, които живеят във въпросното определено каре и имат брат или сестра там.

# 80
  • Мнения: 4 280
Тoeст каретата си ги запазват както е досега.

Последна редакция: пт, 20 яну 2017, 15:30 от malinkap

# 81
  • Мнения: 42 093
И къде пише, че изпитите за 1 клас са забранени. И сега има училища с изпит за 1 клас, аз съм "за" да станат повече.

Не помня къде пише и не ми се търси, но смея да твърдя, че изпити за първи клас има само в училища по изкуствата (НМУ Л. Пипков например) и в частните училища, защото там никой не може да и забрани. Изпит има и в "даровитото училище", но и то го прави, защото не са към МОН, а към културата.

Иначе аз мисля да напускам темата, защото каквото имах да казвам казах, а нямам личен интерес. Минах пътьом и е време да си продължа по пътя. Но забелязвам, че тук мненията са строго според личния интерес - тези, които искат децата им да учат в далечни училища пищят срещу новата система, а тези, които искат децата им да учат в близкото училище са ЗА. Аз обаче не мога да измисля обективен критерий за класиране без изпит, освен местоживеенето и затова го подкрепям по принцип. Вече там детайлите сигурно може да се оптимизират Peace

# 82
  • Мнения: 4 280
bibi76 освен в частните училища и във НУКК никъде другаде няма изпит за прием за 1 клас. В 107 СОУ има също изпит по математика за една математическа паралелка, но той се провежда всяка година. Аз също нямам никакъв интерес да записвам което и да е било от децата ми в момента. Минахме този период. Коментирам, че правилата не са достатъчно добре измислени, а както се оказа имало замесени директори в цялата работа.

# 83
  • София
  • Мнения: 4 035
Изпита за 1ви клас за стандартно СУ е абсолютно незаконен, защото образованието е задължително в този му етап и съответно ако някое дете не "вземе" този изпит няма как да не бъде прието. Критерия за местоживеене е изключително адекватен, но не и в този му вариант. Масово училищата правят така наречената диагностика на записаните в първи клас деца, за да могат равномерно да ги разпределят по класовете и да не се получи в един клас само силни, а в друг клас само слаби деца. Но изпит за прием може да има единствено при профили или частни училища и сдружения.

# 84
  • София
  • Мнения: 14 920
Аз не виждам особено голяма разлика от предишните класирания - винаги местоживеенето е било водещо и е носело най-много точки /дали ще са 5 или 50, все тая/. Мисля че, ще се прецизира наредбата и ще се включат повече точки за месторабота, а не 0,5, така че, родителите пак да имат избор. Разбира се, след като бъдат приети кварталните деца.
Май най-големия проблем ще е за Шилер и подобните.

# 85
  • София
  • Мнения: 2 353
Цитат
Аз обаче не мога да измисля обективен критерий за класиране без изпит, освен местоживеенето и затова го подкрепям по принцип. Вече там детайлите сигурно може да се оптимизират
Подкрепям. При всичките ми критики към СО, там също разбират проблема.
 Сега говорих с една дама, изключително любезна и отзивчива, по повод да районирането.
Под район се разбира един от 24-те административни района на София, отделно може да се направи райониране около училищата. Още го мислят, нищо не е решено окончателно. Жената каза, че са затрупани с предложения. Аз ги разбирам, не е лесно да намериш пресечните точки на толкова интереси.
Цитат
мненията са строго според личния интерес - тези, които искат децата им да учат в далечни училища пищят срещу новата система, а тези, които искат децата им да учат в близкото училище са ЗА.

Дано все пак се получи нещо добро.
Бубчето 15, съвсем правилно броя точките.

# 86
  • Мнения: 4 280
Местоработата е важен фактор, защото е много трудно да излезеш в 17 от работа, за да си 18 в училището в квартала. На повечето места се работи до 18 часа и никой няма да се съобразява с теб, че трябва да излезеш в 17 заради детето си.

# 87
  • Мнения: 371
Местоработата е важен фактор, защото е много трудно да излезеш в 17 от работа, за да си 18 в училището в квартала. На повечето места се работи до 18 часа и никой няма да се съобразява с теб, че трябва да излезеш в 17 заради детето си.
Да, така е. Това е важно за голям град.
Има две работещи системи в Пловдив и Бургас. Там нещата са много по-балансирани.
Който иска нека ги разгледа:
http://plovdiv.bg/obs/wp-content/uploads/2017/01/prilojenie-naredba-p.pdf
http://www.uburgas.org/index.php?controller=FrontPages&action=rules

# 88
  • София
  • Мнения: 4 035
Бубчето 15, съвсем правилно броя точките.
Тогава аз не ги броя правилно - как дете, което не живее в административния район на училището събира 9 точки?

# 89
  • София
  • Мнения: 2 353
Аз писах по-горе, по сегашния проект се има предвид  административен район, например Дружба - взимаш 5 точки защото живееш в Дружба, предполагам обаче, че ще има има  стесняване района близо до отделните училища и за него ще се дава нещо допълнително, сега го мислят. Всъщност доколкото разбрах, много работи мислят, та накрая може съвсем различно да излезе.
Нещо подобно е класирането за детски градини, виж и линка за прием в Пловдив - и там точките за местоживеене се сумират.
Във всеки случай повече няма да гадая, работят по промени, ще чакаме.

Последна редакция: пт, 20 яну 2017, 20:56 от sali

Общи условия

Активация на акаунт