Работа, CV-та, HR-и, съвети - 57-ма тема

  • 57 130
  • 756
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 9 050
Нищо лично, не твърдя че не са добри, а че услугите, които предлагат към този момент, и за този бранш конкретно...са неприложими на 90%.  Още повече, че те нямат хора на място.
Първичният подбор, а дори и срещите, които те могат да правят - ок.
Но 90% от кандидатстващите за работа, още при първото интервю се поставят в реална ситуация и се виждат знания, умения и опит. Това няма как те да го осъществяват.


Извинявай, не те разбрах правилно. Да, за конкретната индустрия може и да не са подходящи.  Peace

# 736
  • SF
  • Мнения: 21 516
Дева, повдигаш тема, която от много време ме вълнува и бих искала да обсъдя.
Със счетоводител съм говорила - такова нещо като минимала работна заплата няма. Има минимален осигурителен доход. Тоест - сега работя на заплата под 460 лева, но ме осигуряват минимум на 460 или (много) над 460 - имаме бонуси и ни осигуряват на пълния доход за месеца. А минималната за фирмата е много под  този доход, но ни водят и на 6 часа, нищо, че ни "предлагат" да поостанем час-два, ако можем и ако имаме желание (ако нямаме, ни гледат накриво и си разваляме отношенията) почти ежедневно.
И съъпругът на въпросната счетоводителка работи в една много известна компания, но е на заплата 375 лева. Реално взима бонуси за свършена работа и доходът му е 10 пъти по-висок - сумата, на която го осигуряват, но ако фирмата няма никаква работа, ама абсолютно никаква, той би взимал 375 лева. Това е минималната заплата, която те могат да му платят. Предполагам, че го водят на 6 часа и така оправдават разликата от 460 лева, ако им направят проверка.
Лошото е, че когато е отпуск и не взима полагаемите бонуси за свършена работа, на такъв служител годишният отпуск се изплаща върху това възнаграждение. Тоест, за цял месец отпуск, платените дни са върху 375 лева.
Ако има по-запознати, могат да пояснят, защото аз не съм много сигурна, че това, което са ми обяснили, е точно така.

# 737
  • Мнения: 54 793
Не само в отпуск. Болничен също мисля, че така се изчислява, от заплатата, без бонусите.
За борсата не знам как ще е, там се гледа осигурителния доход.
Обаче не съм сигурна, че се плащат осигуровки на цялата сума.
Ако имаш фиш, може да погледнеш.
Това с 6-те часа също е минус за служителя. Не се брои за пълен стаж.

# 738
  • Мнения: 9 050
Интересна счетоводителка. Аз не разбрах какво значи "няма минимална работна заплата". Разбира се, че има. Определя се всяка година от Министерски съвет с наредба.
Това, че минималния осигурителен доход може да е по-висок от минималната работна заплата е съвсем отделен въпрос. Това са различни неща. Работната заплата е това, което ти се плаща. Осигурителния доход е това, върху което се дължат осигуровки. Двете може да съвпадат, но може и да не съвпадат и всяко може да е по-високо от другото. Затова има както минимален, така и максимален осигурителен доход.

Колкото до заплащането за отпуск - то се изчислява от всички плащания с постоянен характер през последния месец, през който лицето е отработило поне 10 дни. Бонусите не са плащания с постоянен характер. Съответно не влизат при изчисляване на заплащането на отпуск. Да, в случая на мъжа, ако е цял месец в отпуск, ще получи само основната си заплата. Но ти сама казваш, че бонусите са за свършена работа. Ако няма работа през месеца, пак толкова ще вземе. А по време на отпуск, той не работи. Няма причина да получава бонус за свършена работа тогава.

Болничните се изчисляват на база осигурителния доход. Върху бонусите също се дължат осигуровки.
 
А иначе, минималната работна заплата е за 8 часов работен ден. При по-кратък работен ден, тя се намалява. Същото се прави и с минималния осигурителен доход обаче. Т.е. ако за длъжността минималния осигурителен доход е 460 лева, но лицето работи 6 часа, тогава минималния осигурителен доход за това лице ще е 345 лева.

Последна редакция: сб, 04 мар 2017, 16:22 от Нищо лично

# 739
  • Мнения: 54 793
Нищо лично, отново благодарности за подробното обяснение! bouquet bouquet bouquet

Това за отпуските не го знаех, че се гледа само последния месец.

# 740
  • Мнения: 22 502
За мен е по-любопитно тези счетоводители къде са учили, когато говорят подобни глупости?
Или просто по този начин отказват служителите от по нататъшни питания.

# 741
  • Мнения: 1 892
За да ползваш неплатен отпуск за гледане на дете до навършване на 8 годишна възраст по чл. 167а, трябва ли изрично съгласие на работодателя или само го уведомяваш най-малко 10 дни предварително?

# 742
  • Мнения: 9 050
Само уведомяваш, но работодателят трябва да издаде заповед, с която да разреши. Длъжен е да те пусне, но все пак трябва заповед.

# 743
  • Мнения: 2 592
Не е необходимо съгласие, само трябва да го уведомиш поне 10 дни предварително. Бих те посъветвала да е в писмен вид, не знам дали изрично се изисква иначе да е в писмен вид уведомлението.

# 744
  • Мнения: 1 892
Благодаря ви и на двете  bouquet

# 745
  • Мнения: 9 050
Не само е задължително да е в писмен вид, а си има специален формуляр за това. Защото този отпуск е 6 месеца в рамките на 6 години. Ползващата го трябва да декларира, че не е прехвърлила отпуска за ползване на другия родител (има право да прехвърли до 5 месеца), както и че не го е ползвала вече (ако преди това е работила и за друг работодател). Peace

# 746
  • Мнения: 1 892
Ползвала съм 6 мес. при друг работодател, сега обмислям да ползвам 5- те месеца от бащата. Той е необходимо само да удостовери, че не ги е ползвал?

# 747
  • Мнения: 7 990
Мхм, значи майката има право на 6 месеца + бащата на 5, така ли?

Последна редакция: нд, 05 мар 2017, 08:35 от celika

# 748
  • Мнения: 9 050
Той е необходимо да декларира, че не ги е ползвал, но вероятно ще трябва да представи документ от работодателя си за това обстоятелство. Така че, предвиди си и това. Вероятно ще отнеме време.

# 749
  • SF
  • Мнения: 21 516
Интересна счетоводителка. Аз не разбрах какво значи "няма минимална работна заплата". Разбира се, че има. Определя се всяка година от Министерски съвет с наредба.

Аз сигурно не го обясних правилно, защото ми е объркано и непознато това, за което ви питах.
Ако сега някой търси продавачка в магазинче и дава 200 лева заплата, и  друг се съгласи да работи за тази сума в магазинчето, не е ли това максималната и минималната работна заплата, договорена между служител и работодател, независимо, че Министерският съвет е определил 460 лева минимална? И на каква сума трябва да се осигурява служителят?

И възникна въпрос от твоето обяснение - само за последния месец, в който лицето е работило поне 10 дни? Ако заплатата му е 375 лева, но с бонусите са били 1000 и е осигурен върху тези 1000, 10-те дни платен годишен отпуск, който ползва, върху 375 или върху 1000 се изчисляват?

Общи условия

Активация на акаунт