Ноемврийче къщата подрежда, а мама честичко след него се навежда (тема 5)

  • 46 638
  • 273
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 919
Малечка последно февруари беше 12,5кг. И 85см. Май месец ни е следващата консултация и ще видим колко е станала. Та си мисля, че ще е колкото Гого някъде и тя.

Буболинче, при всяко дете гневът се изразява различно. Малечка си блъска главата като се ядоса. А напоследък направо изпада в истерия като й забраня нещо и не стане на нейното. Доста го преживява.Тръшка се, плаче. Наскоро се ядоса, ревна, засили се и си си удари главата в стената.Като я заболя ревна още повече. Май се очертава голям инат. Ама нали казват, че скорпионът бил най-труден от всички зодии...

# 196
  • Мнения: 2 299
Моето дете напоследък е много кисело...чакам уж да ѝ избиват кучешките и надявам се да е от това. Случва се вечер да се събуди с рев, а до сега общо взето лесно ѝ избиват зъбите, лапа си пръстите, някой път чак си хапе ръкава.
Обаче взе много да се тръшка, само да не е на нейното и веднага е паднала драматично на колене и рев...ако държи нещо в ръка, задължително го хвърля, да подсили повече драматизма  Laughing

Излизам до терасата да простра или да си полея цветята, тя естесвено е след мен...взима ми щипките - чупи ги, една по една, слагам ги по на високо да не ги взима, тя започва едно катерене да ги стигне, друг път пък иска да влезе вътре с кутията с щипки и като не ѝ позволя, се започва с падането на колене, рев, някой път чак ляга... Гледам да не ѝ се впечатлявам, изчаквам я да ѝ мине или ѝ предлагам друго занимание, обикновено бързо се разсейва и започва нещо друго да си прави.
Вчера на обяд ѝ слагам лигавника, за да я нахраня и изведнъж един рев, тръшкане, сополене...зачудих се какво стана пък сега, след малко взе да си дърпа лигавника, но той беше от тези, които се връзват, та не можа сама да го махне...усетих се от къде идва драмата, свалих го и се кротна. Не е бил стегнат, дори леко висеше, ама...без лигавник е решила, че трябва да бъде...
Та така е напоследък за дребни неща, голяма драма прави понякога.
Иначе пък вчера направо ме учуди. Аз стоях на терасата на слънце следобед, ММ и детето в стаята. И ММ си изял една вафла, сложил си празната опаковка на масата, детето я взело и идва на терасата (а аз там изкарах торбата с боклука по - рано), отвори торбата, пусна опаковката и ме гледа и чака одобрение  Laughing
Тя и друг път е хвърляла неща в коша, ама в повечето случаи след като и кажа, а сега сама се сетила да вземе опаковката, да съобрази че торбата сега е на терасата.
Една пързалка и бяхме взели пластмасова за двора и до сега не можеше сама да се качва, вчера се държеше ьа дръжките, стъпало по стъпало и се качи.
Още не говори нормално, на бебешки си приказва, но нарича баща си ТА  Laughing
Бяхме в един супермаркет и ние с детето отидохме до колата да вземем картата за отстъпка, ММ допазаруваше и го чакаме зад касата да му дадем картата, в момента в който се показа той на опашката и детето започна да вика - та, та, та...и на ММ мед му капе от сърцето...после 3 пъти ми припомняше, че го била познала и му викала  Laughing

Моето дете много яде, изяжда си нейната порция от кухнята, после хапва и с нас, само да види че ядем и сочи, мрънка, иска... Все гладна  Laughing Сега е 11кг, за см незнам, преди 2 месеца беше 80см, може би е дръпнала с 1,2,3см.

# 197
  • Мнения: 184
Момичета, синчето проходи на Великден!

При нас ситуацията в общи линии е следната: не е болезнено привързан към мен, макар да си го гледам само аз и татко му; хапва с апетит всичко, освен сурови зеленчуци; харесва му да е сред деца, но малко по-големи от него

За ясла: няма никакви места в квартала и съм се шашнала, защото не шофирам и идея си нямам как ще го водя, ако го приемат по-далече.. изобщо много съм притеснена и объркана на тема "ясла"

Вие ще изчакате ли да навършат 2 години? Удачен ли е вариантът да се кандидатства само в ясла и когато навърши възраст за детска градина да се мести в друго заведение?

Последна редакция: чт, 04 май 2017, 13:35 от Ema.

# 198
  • Мнения: 574
Ако всичко е наред другата седмица ще тръгва на ясла.
Не виждам проблем да е на различни места ясла и после градина. Баткото ми беше така и при нега в градината му хареса повече.

# 199
  • Мнения: 184
А ако детето е ходило в самостоятелна ясла, после това му дава точки за градина, но ако искаме в конкретна градина, вероятно децата, ходили там на ясла са с предимство? (за София говоря)

# 200
  • Мнения: 338
А ако детето е ходило в самостоятелна ясла, после това му дава точки за градина, но ако искаме в конкретна градина, вероятно децата, ходили там на ясла са с предимство? (за София говоря)

аз мисля,че е така,но не знам със сигурност.Моите не са ходили на ясла,а директно наградина от 4г.Сега мисля да си гледам номер 3 поне до 3г,после ще видим.

Последна редакция: чт, 04 май 2017, 15:19 от pum_pall

# 201
  • Мнения: 919
Пумпал, 4 г. Не е ли малко късно? Искам да кажа, не е добре да тръгнат от 3г., за да се социализират по-добре? Поне така си мисля. Аз съм тръгнала на 4г. На градина и бях затворено дете. А сестра ми на 2г. - и е доста общителна.

Ние днес бяхме на консултация. Малечка вече е 13кг. и 90см.

# 202
  • Мнения: 338
Може би е малко късно,да.
Просто имахме негативен първи опит и леко се стреснахме като родители дали не бъркаме и дали няма твърде зле да се отрази на детето ни да тръгне на три.Ще разкажа в скрития текст,че е дълго..


А за яслите,не мога да си откъсна от мен си детето на толкова малка възраст.Сърце не ми дава,а имам възможност да я гледам,така че не бих я оставила друг да я гледа.
Това не значи,че осъждам този избор,знам,че всеки има своите причини и решава как да постъпи със своето дете,както и азс моето Wink

Скрит текст:
Първото ми дете  тръгна на три,но много трудно ,всеки ден много рев,а беше и в група,където всички бяха нови и много ревяха,атмосферата беше изнервяща,учителките бяха изнервенидърпаха децатаи и ги стряскаха ,че ако плачат родителите им няма да дойдат/ще се разболеят (баща му ще се разболее!).Опитахме се да предложим да сме на по-лек режим(да ходи само няколко дни в седмицата,да е до обяд,на което ни отказаха доста рязко,че трябва да ги слушаме и да правим каквото ни кажат!!,представете си) И ние директно го отписахме от въпросната градина.Просто не се разбрахме с тия хора,не ни станах симпатични,не спечелиха доверието ни..Да кажа,че в градчето,където съм не е като да няма избор на градини,и затова не се и замислихме като си казахме довиждане...

Та така.. решихме да си седи вкъщи още известно време.Аз тогава бях отново в майчинство и не ми пречеше да ги гледам двамата породени.Така остана за следващата година септември,вече втора група,в друга градина.Пак свикна трудно,месеци ходеше с плач,но там се успокояваше(докато при предишната ревеше по цял ден).Беше  ми по-спокойно,че е по-узрял психически и че е в подходяща възраст.Докато при миналия опит имаше вид на стресирано зомби,при градина номер две беше много по-добре..И среда,и учители и всичко..Също и той беше пораснал.

Сега пуснах второто в първа група,след като навърши четири г и тя много бързо свикна-за седмица-две ,нямаше драми,рев.Естесвено,това,че са в една сграда с батко й е плюс със сигурност..Но може би и добрите ни и спокойни отношения с градината..

В общи линии смятам,че е най-добре детето да се пусне в първа група.
Тогава хем е достатъчно зряло и разбира,че не е изоставено по цял ден,хем всички деца са на това ниво и някакси взаимно "израстват" и стават по-добри приятели може би .Като възраст обаче,за мен едно 4 годишно дете е много по-спокойно и готово от едно три годишно,затова и с номер две изчаках до 4г,пък и нали си бях патила вече...

Това не значи ,разбира се,че всички деца са еднакви.Някои дечица от раждането си са супер адаптативни,социални,комуникативни,поради което по-бързо свикват и с баби и дядовци,и с яслата и с градината.
Скрит текст:
Моите не са такива.Синът ми е много затворен тип,от малък му е трудно да общува.Това е нещо,за което градината много му помогна,и което няма къде другаде да се научи.Сега е много спокоен с групата си и си ходи айде не с радост,но определено му е интересно и му харесва.

Дъщеря1 ми е дръпната и единак,но по-социална от батко си,обича да си играе с деца,да пее,да танцува,на нея градината й хареса бързо,тя вече си оформя там своята среда.

Бебка е много усмихната,най-контактна от тримата,вре се в непознате деца,интересно й е,социална е.Иска да прави всичко като големите и нищо чудно да я пусна най-рано на градина,ако е готова за това.
Опитвам се да се водя по детето..това е.

Но това е и защото имам възможност за по-дълго майчинство,и избор за градина.Което съзнавам,че малко хора имат.

А иначе,в институцията детето определено се "отраква" Simple Smile Но пак до колко ще сане по-общително,по-отворено си е и характер.

А аз не съм ходила на градина и винаги съм се чувствала прецакана в това отношение,нищо,че едно време може и по-гадно да е било,и че съм имала иначе прекрасно детство..Почти всичките ми приятелки са ходили,само аз -не...Чак такива крайности не са добри,според мен,така е аз съм по средата Wink


Последна редакция: чт, 04 май 2017, 22:49 от pum_pall

# 203
  • Мнения: 200
Момичета някой знае ли коя мама тук е админ на фейсбук страницата родени ноември 2015??Отвратена съм от отношението и към различните,просто нямам думи.

Последна редакция: сб, 06 май 2017, 11:28 от alisa_

# 204
  • Мнения: 919
Пумпал, благодаря ти за изчерпателния отговор!
Малечка засега не е много общителна и плаче като ме види да излизам от стаята. Оставям я с баба й и баща й, но те я обичат и й обръщат много внимание и правят всичко, за да се чувства добре. А в детската градина това няма да е точно така.
Малката е много чувствителна и привързана към мен и се притеснявам как ще я оставя на чуждо място с чужди хора. Ако плаче направо не знам...Аз самата ще го изживея тежко. Сигурно ако видя, че не е готова на три, може и аз да я спра от ДГ. А за ясла и дума да не става. Не е готова, а и никой няма да я гледа там като мама.
Не че на ДГ имам голям мерак да я пускам, но там се социализират все пак. 

# 205
  • Мнения: 6 148
Момичета някой знае ли коя мама тук е админ на фейсбук страницата родени ноември 2015??Отвратена съм от отношението и към различните,просто нямам думи.

Гледам има 2 групи с това име, коя от двете - с повечето членове или тази с малкото? И какво точно е различното и какво отношението? Стана ми интересно ...

# 206
  • Мнения: 338
Бебоче,ти сега не се притеснявай предварително и не се настройвай! Hug
Не се знае,може много да й хареса на твоята кукла и да тръгне на градина по-лесно,отколкото си мислиш..

За съжаление обаче,почти няма вариант детето изобщо да не плаче,като го оставяш на градина.Има но 1:1000000 Wink
Много е кофти,за родителите,дори повече,особено с първо детенце,както бяхме и ние доста навътре го приехме всичко.

Според мен важното е детето да започне да се заиграва там и през деня да не плаче постоянно и да чака да го вземеш.
Обикновено първият ден им е интересно и не плачат толкова,но вторият вече знаят какво следва,минал е интереса и се почва рев от вратата вкъщи..
Но ако госпожите са добри и обръщат внимание на децата ,сприятеляват се с тях,в един момент децата свикват с тях и са по-спокойни.Разбират,че всеки ден ги взимат(това беше вечният въпрос-мамо,нали ще дойдеш да ме вземеш!) и си влизат в релси Wink

Има еднин трик-ако можеш не пускай детето едновременно като тръгват всички-забави я примерно с месец-така повечето деца са се поуспокоили и г-жите могат на нея да й обърнат внимание повече като нова.А като е по-спокойна остановката и тя по-бързо ще се нагоди..Чела бях за градини в някой български град ,бяха приложили точно такова "поетапно" приемане на децата,но в Русе ли беше,не помня..

Какъвто и вариант да е при теб,трябва да знаеш.че може да е много трудно и тежко(на теб  два пъти повече..),но ще мине месец,два и ще свикнете всички. Peace
Бебка ще стане по-самостоятелна.Ще научи много неща,които няма как да се научат в семейство,най-важното-да общува с другите.

Ако можеш,пускай я за три дни,после повечко почивка..Въобще има варианти,стига да можеш да се разбереш с учителките..

Не знам откъде си,но ако имаш възможност за избор на градина подпитай къде екипът е добър,разбран,къде си играят повечко с децата,къде ги изкарват навън..То пак всичко е на късмет,но понякога предварително човек ако се интересува разбира някои неща,които да му помогнат в избора!

Но ти щом ще я пускаш чак на три имаш доста време!Кой знае каква калпазанка ще е станала дотогава Wink,може и да не иска изобщо да седи при теб тогава,а с приятелките си на градина Wink  Hug

Извинявам се за дългия пост,искам да успокоя всички,които тепърва ще иматясленче/градинче,че е нормално да е тежко в началото,но за месец-два ,а дай Боже и по-скоро Simple Smile детето ще свикне с новата среда!

П.П. за фб нямам идея,аз не влизам в тамошните групи..
Не е ли всеки различен Wink


# 207
  • Мнения: 919
Пумпал, благодаря за съветите! Ако тя тръгне на градина с желание, би било прекрасно!

Аз самата хич не обичах да ходя. И до днес помня как плачех всеки ден да не ме оставят там. Така и не ми хареса. Това ме притеснява допълнително. Но от сърце се надявам да е различно при нея.

# 208
  • Мнения: 99
И аз за сега нямам планове да го давам на ясла. По-нататък евентуално на някоя частна детска градина (ние нямаме ваксините), има такива, в които може да се остави детето за по-малко часове. Вместо това ще го запиша на спорт и език като направи 3-4 години.

Вие от къде купувате обувки на децата? Кои са популярни магазини за детски обувки?
А, водите ли ги на някакви интересни места освен детските площадки? На куклен театър или някакви забавни центрове?

# 209
  • Мнения: 184
Първите ни обувки бяха от К&K. Последните 2 пъти купувам от H&M. Пантофи- Befado. Не бих казала, че съм супер доволна от изброените, но това е опитът ми до сега.

За по-специално забавление, освен няколко пъти в детски център и на бебешко плуване, не сме посещавали друго. Но вече е голям и мисля да го водя на куклен театър или бебешка опера, за която съм чула добри отзиви.

Мами, Моля, препоръчайте книжка за възпитание и подход към децата. Знам, че няма универсални правила, но ако някой е чел нещо, което му се е сторило полезно и е дало резултат в трудните ситуации на непослушание, Моля да го сподели!

Общи условия

Активация на акаунт